اثر بخشی تبلیغات چیست؟

تبلیغات به چه منظوری انجام می‌شوند؟ به نظر شما تبلیغات در توسعه کسب و کارهای مختلف تا چه اندازه نقش دارد؟ در دنیای مدرن امروز و با توجه به گسترش شبکه‌های اجتماعی، مبحث تبلیغات و بازاریابی، بیش از پیش اهمیت پیدا کرده است. بهتر است این‌گونه بیان کنیم که امروزه بدون استفاده از روش‌های موثر تبلیغات و ارزیابی میزان اثربخشی تبلیغات ، توانایی کافی برای توسعه کسب و کار و رسیدن به سود و درآمد بیشتر را نخواهیم داشت.

اهمیت اثربخشی در بهبود وضعیت تبلیغات

کسب و کارهای مختلف به منظور رسیدن به اهداف در زمینه فعالیت خود تلاش می‌کنند. صاحبان کسب و کار برای رسیدن به این اهداف چه کوتاه مدت و چه بلند مدت و همچنین کسب درآمد و سود بیشتر باید تمامی جوانب وضعیت تبلیغات را بررسی کرده و برای آن برنامه‌ریزی کنند.

یکی از مهم‌ترین اموری که شما به عنوان صاحب کسب و کار باید به آن توجه ویژه داشته باشید، ارزیابی تاثیر یا اثربخشی تبلیغات در معرفی کالا یا خدمات مورد نظر و همچنین جذب مشتری بیشتر است. در واقع شما بدون در نظر گرفتن اهمیت اثربخشی تبلیغات قادر به برنامه‌ریزی بهتر برای آینده شغلی خود نخواهید بود.

به این ترتیب ارزیابی اثربخشی پس از انجام تبلیغات به صورت محدود یا گسترده، نقش تعیین‌کننده‌ای در سرنوشت کسب و کارهای مختلف دارد. پس از این ارزیابی شما متوجه موانع و نقص‌های موجود بر سر راه کسب و کار خود شده و در مرحله بعد با دقت و تفکر بیشتری برای انجام تبلیغات بهینه، قدم برمی‌دارید.

اگر با راه ‌اندازی کسب و کار خود به دنبال اهدافی بلندمدت هستید، حتما پس از انجام تبلیغات، ارزیابی اثربخشی آن را تحت نظر داشته باشید. با تجزیه و تحلیل موارد موجود به این نتیجه می‌رسید که آیا تبلیغات شما به شکل بهینه و سودمند، کالا یا خدمات را به مشتریان خاص و عام معرفی کرده است یا خیر؟ آیا تبلیغات شما در جهت جذب مخاطب و حفظ مشتری قدم موثری برداشته است یا خیر؟

در دوره‌ای که کسب و کارهای نوپا در حال شکل‌گیری هستند و در این میان رقابت به موضوعی حیاتی و گاهی تهدیدکننده، تبدیل شده است، شما باید از هر روشی برای بهبود وضعیت تبلیغات خود استفاده کنید. نکته‌ای که باید آن را همیشه در ذهن داشته باشید، تاثیر تبلیغات به منظور فروش بیشتر در بلند مدت است.

به این معنا که تبلیغات در همان وهله اول شما را به فروش چند برابر نمی‌رساند. در واقع تبلیغات شرایطی را فراهم می‌کند تا شما مخاطبان بیشتری را جذب کرده و نمایی هیجان‌انگیز و مثبت از خود در ذهن آن‌ها ثبت کنید.

پیشنهاد می کنیم مطلب پیامک تبلیغاتی چیست را مطالعه بفرمایید.

مرحله اثربخشی تبلیغات پیش از نمایش

برندها و شرکت‌های بزرگ معمولا پیش از انتشار یا نمایش تبلیغات خود مرحله اثربخشی تبلیغات پیش از نمایش را انجام می‌دهند. شاید این‌طور تصور کنید که تخصیص بودجه به این امر برای هر برند و شرکتی مقرون‌به‌صرفه نبوده و تضمینی برای اثربخشی بهینه تبلیغات نخواهد بود. این باور شاید درست به نظر برسد اما شما بدون رسیدن به نتیجه صحیح نمی‌توانید تبلیغات خود را در سطحی وسیع منتشر کنید.

در واقع بدون آزمون و خطا متوجه نقص‌ها و کمبودها نشده و نمی‌توانید در جهت بهبود وضعیت تبلیغات قدمی محکم و مطمئن بردارید. بسیاری از برندها و شرکت‌ها در مرحله پیش از نمایش متوجه تاثیرگذاری منفی تبلیغات خود شده و از نتیجه حاصل شده برای بهتر شدن استفاده می‌کنند.

تصور کنید برای تبلیغات خود مرحله اثربخشی پیش از نمایش را انجام نداده‌اید و درصد تاثیرگذاری شما بر روی مخاطب نیز امتیاز بسیار پایینی به خود اختصاص داده است. به نظر شما در این موقعیت متوجه ضرر و زیان می‌شوید یا در شرایطی که با آگاهی کامل برای بهبود وضعیت تبلیغات و جذب مخاطب تلاش می‌کنید؟

با انجام مرحله اثربخشی پیش از نمایش، حصاری ایمن دور برند و کسب و کار خود کشیده و ریسک آسیب‌های حاصل از تبلیغات منفی را حذف می‌کنید. اگر این مرحله به ثمر برسد شما به داده‌های مطمئنی از میزان جذب مخاطب، میزان تحت تاثیر قرار گرفتن مخاطب، کیفیت تبلیغات، قابل فهم بودن پیام پنهان شده در تبلیغ و… خواهید رسید.

شما می‌توانید گروهی از افراد را برای مرحله پیش از انتشار انتخاب کرده و تبلیغ خود را برای آن‌ها به نمایش بگذارید. در نهایت اثربخشی تبلیغات بر روی این گروه بررسی شده و به صورت کاملا شفاف و واضح متوجه نقاط قوت و ضعف خود خواهید شد.

تست مجموعه تبلیغات

در مرحله اثربخشی تبلیغات پیش از نمایش روش‌های مختلفی برای ارزیابی وجود دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره مختصری خواهیم داشت. یکی از این روش‌ها، سنجش یا تست مجموعه تبلیغات است که نقش تعیین‌کننده‌ای در جلوگیری از ضرر و زیان مالی دارد.

پیش از این نیز اشاره داشتیم که در این مرحله می‌توانیم تبلیغ را برای گروهی از مخاطبان به نمایش بگذاریم. در این تست، تبلیغ مورد نظر برای عده‌ای به نمایش گذاشته می‌شود. در انتها از شرکت‌کنندگان در این تست خواسته می‌شود که هر چه از تبلیغ دریافت کرده و به یاد دارند، بازگو کنند. در واقع هر اندازه نشانه‌های بیشتری از تبلیغ در ذهن مخاطب باقی مانده باشد، نشان‌دهنده اثربخشی بهینه تبلیغ بر روی مخاطب است.

ارزیابی و رتبه‌بندی مستقیم

در این روش شما به صورت مستقیم از مخاطب درخواست امتیازدهی و ارزیابی خواهید داشت. به این شکل که از مخاطب خواسته می‌شود تا پس از مشاهده تبلیغ نظر مستقیم خود را بیان کرده و به آن امتیازی مشخص دهد. به این شکل شما متوجه میزان اثربخشی تبلیغات خود شده و به شکلی آسان‌تر می‌توانید شرایط موجود را ارزیابی کنید.

تست‌های آزمایشگاهی

یکی دیگر از روش‌های جالب در اثربخشی تبلیغات پیش از انتشار، انجام دادن تست‌هایی مبنی بر سنجش ادراک و حرکات فیزیکی مخاطب است. به این شکل که شما تبلیغ را برای عده‌ای از مخاطبان به نمایش گذاشته و به کمک تست، حرکات بدنی شخص، میزان استرس و هیجان، ضربان قلب، واکنش‌های احساسی و فیزیکی و… را مورد ارزیابی قرار می‌دهید.

از این طریق متوجه تاثیر مثبت یا منفی تبلیغات در لحظه بر روی مخاطب خواهید شد. توجه داشته باشید، بدون انجام دادن روش‌های ذکر شده در مرحله پیش از نمایش، اگر تبلیغات شما به اثربخشی لازم نرسند، دیگر راه برگشتی نبوده و شما متحمل ضرر و زیان قابل توجهی خواهید شد.

اثربخشی تبلیغات مرحله پس از نمایش

همانطور که از عنوان این بخش مشخص است، در این مرحله ارزیابی اثربخشی تبلیغات پس از نمایش تبلیغ در دنیای واقعی انجام می‌شود. بدین معنا که تبلیغ شما در پلتفرم‌های مختلف منتشر شده و تاثیر مثبت یا منفی خود را بر روی مخاطبان حقیقی می‌گذارد.

هدف از بررسی اثربخشی در این مرحله، ارزیابی چگونگی تاثیرگذاری تبلیغ و اهداف آن بر روی مخاطب خاص و عام است. شما با انجام این ارزیابی پس از انتشار می‌توانید عملکرد برند خود را مشاهده کرده و نسبت به افکار، نگرش و نظر مخاطبان خود آگاهی کامل پیدا کنید. در این مرحله شما به درکی صحیح از تاثیر تبلیغات بر روی مشتریان خود خواهید رسید.

یکی از روش‌های معمول در بررسی اثربخشی پس از نمایش، برگزاری کمپین تبلیغاتی است. شما با برگزاری چنین مراسم‌هایی می‌توانید میزان موفقیت خود در افزایش آگاهی و اطلاع‌رسانی مفید به مخاطب را مورد سنجش دقیق قرار دهید.

معیارهای اثربخشی تبلیغات

در اثربخشی تبلیغات پس از انتشار، مواردی وجود دارد که بر اساس آن‌ها می‌توانیم تمام جوانب مرتبط با تاثیرگذاری تبلیغ بر روی مخاطب را ارزیابی کنیم. در واقع این موارد مهم‌ترین معیارهای اثربخشی تبلیغات محسوب می‌شوند که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم داشت.

آگاهی از برند

تبلیغات باید به نحوی اجرا و برای عموم به نمایش گذاشته شوند که مخاطبان به اطلاعات دقیقی از برند و شرکت شما برسند. در واقع این آگاهی کامل از برند است که توجه بیشتری از مخاطب را به خود معطوف می‌کند. هر چه داده‌های ارسالی شما از برند برای مخاطب کامل‌تر باشد به همان اندازه نیز اطلاعات افراد در مورد کسب و کار شما افزایش پیدا می‌کند. در نهایت نیز مخاطب یا مشتری با رضایت خاطر بیشتری برای خرید یا استفاده از خدمات قدم برمی‌دارد.

علاقه مشتری به تبلیغ و جذاب دانستن آن

شما به عنوان صاحب برند، محصولات یا خدماتی خاص باید تبلیغات خود را به شکلی انجام دهید که مخاطب در نگاه اول جذب برند شما شود. در حقیقت تا زمانی که مشتری به برند مورد نظر، علاقه‌ای خاص پیدا نکند، شانس شما برای سود بیشتر نیز کمتر خواهد بود. یکی از موارد مهم در اثربخشی تبلیغات پس از نمایش، بررسی تاثیر تبلیغ بر اساس میزان رضایت و علاقه‌مندی مخاطب است.

یکی از مهم‌ترین فاکتورها در تبلیغات، استفاده از عنصر خلاقیت و الهام گرفتن از ایده‌های ناب است. اگر تبلیغات شما حرفی جدید و متفاوت برای گفتن نداشته باشد، شرایط برای جذب مشتری نیز فراهم نخواهد شد. به این ترتیب هنگام طراحی و ساخت تبلیغات و مشاهده اثربخشی مثبت آن باید به سلیقه و علاقه‌مندی‌های مخاطبان خود نیز توجه ویژه‌ای داشته باشید.

علاقه

همانطور که پیش از این ذکر کردیم، فاکتور علاقه، نقش تعیین‌کننده‌ای در ارزیابی اثربخشی تبلیغات پس از نمایش را دارد. اگر مخاطب خاص یا عام به تبلیغ یا همان نمایش شما علاقه نشان دهد، قطعا شما مسیر مطمئن‌تری را به سمت موفقیت طی خواهید کرد.

توجه داشته باشید که به منظور افزایش علاقه مخاطب باید بر اساس نوع برند، محصول یا خدمات، مشتریان خود را به خوبی شناسایی کنید. در واقع با شناخت مشتری امکان ساخت تبلیغ مطابق با علاقه مخاطب نیز وجود خواهد داشت.

لذت

شاید این‌گونه تصور شود که فاکتور لذت فرقی با علاقه ندارد. هر دو این فاکتورها در اثربخشی مثبت تبلیغات تاثیرگذار هستند اما بدین معنا نخواهد بود که اگر مخاطب به تبلیغ شما علاقه نشان داد، قطعا از آن لذت نیز برده باشد. لذت ارتباط مستقیم با احساسات و عواطف مخاطب دارد. در صورتی فاکتور لذت در مشتری فعال می‌شود که برای تهیه محصول یا استفاده از خدمات برند، احساسات شدید از خود بروز دهد.

به این ترتیب علاقه به تنهایی نمی‌تواند در اثربخشی تبلیغات برند تاثیر زیادی داشته باشد. لذت و علاقه در کنار یکدیگر به پکیجی مهم تبدیل می‌شوند که برند شما را به جایگاهی متفاوت می‌رسانند.

سنجش اثربخشی تبلیغات در رسانه‌های مختلف

همه ما در طول روز، انواع تبلیغات را در تلویزیون، رادیو، بنرهای خیابانی، شبکه‌های اجتماعی و… مشاهده می‌کنیم. آیا می‌دانستید انتخاب رسانه مناسب چه نقش تعیین‌کننده‌ای در اثربخشی مثبت تبلیغات بر روی مخاطب دارد؟ در واقع شما نمی‌توانید هر تبلیغی را در هر رسانه‌ای منتشر کنید. پیش از نمایش باید نوع تبلیغ را به خوبی بررسی کرده و بهترین رسانه را برای پخش و انتشار انتخاب کنید.

به عنوان مثال اگر تبلیغی مناسب پخش در تلویزیون باشد با قرار گرفتن در بنر خیابانی به اندازه کافی مخاطب را به خود جذب نخواهد کرد. در ادامه با ما همراه باشید تا به بررسی رسانه‌های مختلف و پخش تبلیغات در آن‌ها بپردازیم.

سنجش تبلیغات بنر و پوستر

یکی از روش‌های رایج تبلیغات، استفاده از بنر و پوستر است. شما تا چه اندازه به بنرها و پوسترهای نصب شده در خیابان‌ها و بلوارها توجه می‌کنید؟ به نظر شما این ابزار چه تاثیری در جذب مخاطب بیشتر دارند؟

برای انتشار تبلیغ بر روی بنر و پوستر باید به اطلاعات دقیقی از علاقه و سلیقه مخاطب در آن ناحیه خاص داشته باشیم. همچنین باید فاکتورهای مهم دیگری مانند میزان رفت و آمد عابر پیاده یا وسایل نقلیه شخصی و عمومی را نیز بررسی کنیم. یک بنر تبلیغاتی باید بسیار هدفمند طراحی و نصب شود. در غیر این صورت شما تاثیر چندانی از این نوع تبلیغ دریافت نخواهید کرد.

در ارتباط با اثربخشی تبلیغات پس از نمایش نیز می‌توانید یک نظرسنجی برنامه‌ریزی شده از افرادی که در آن منطقه خاص تردد دارند، انجام دهید.

سنجش تبلیغات روزنامه

به منظور سنجش میزان اثربخشی تبلیغات در روزنامه پس از نمایش، باید از مخاطبان در مورد مطالعه روزنامه سوالاتی پرسیده شود. ابتدا شما می‌توانید تعداد روزنامه‌هایی که مخاطبان در هر روز می‌خوانند را برآورد کرده و سپس بر اساس آن سوالات خود را مطرح کنید. توجه داشته باشید که تبلیغات شما باید حداقل در یک یا دو روزنامه منتخب منتشر شده باشد.

در نهایت نیز می‌توانید با مطرح کردن این سوال از مخاطب که چقدر تبلیغات روزنامه‌ای بر روی ذهن شما تاثیر می‌گذارد، مصاحبه خود را به اتمام برسانید.

ارزیابی تبلیغات آنلاین

یکی از بهترین روش‌ها برای انتشار تبلیغ به صورت آنلاین در پلتفرم‌های مختلف است. مهم‌ترین مزیت این شیوه از تبلیغ، امکان ارزیابی دقیق به کمک ابزارهای موجود است. به عنوان مثال در پلتفرمی مانند اینستاگرام شما می‌توانید با بررسی بازخوردها به نتیجه واضح‌تری از میزان رضایت و علاقه‌مندی مخاطب برسید.

در بخش ارزیابی تبلیغات آنلاین ابزارهای بسیار کاربردی و مفیدی وجود دارد که به کمک آن‌ها می‌توانید میزان اثربخشی تبلیغات پس از نمایش را به خوبی بررسی کنید. به منظور افزایش دانش خود در این مبحث در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

ترافیک وب‌سایت

منظور از ترافیک وب‌سایت، میزان بازدید مخاطب از وب‌سایت برند شما و ماندن در آن است. به احتمال زیاد برای شما هم اتفاق افتاده است که وارد یک وب‌سایت شوید و نگاهی گذرا به محتویات آن داشته باشید. سپس بدون گذراندن وقت بیشتر در وب‌سایت با سرعت از آن خارج شوید. این فرایند یعنی ماندن شما در وب‌سایت برای مدت زمان طولانی یا خروج از سایت بدون جستجو در بخش‌های مختلف آن، همگی تعیین‌کننده ترافیک وب‌سایت هستند.

در واقع هر چه بازدید مخاطبان از وب‌سایت بیشتر باشد و وقت زیادی را در آن بگذرانند به همان اندازه ترافیک سایت شما نیز بالاتر خواهد رفت. در مقابل نیز ترک سریع سایت توسط کاربران، نشان‌دهنده ترافیک پایین سایت است.

به این ترتیب وب‌سایت شما باید به اندازه‌ای خلاقانه و کاربردی طراحی شده باشد که در نگاه اول نظر مخاطب را به خود جلب کند. البته این طراحی باید به شیوه‌ای صورت بگیرد که منجر به گذراندن دقیقه‌های بیشتری در سایت توسط کاربر شود. پس نتیجه می‌گیریم، ترافیک وب‌سایت یکی از مهم‌ترین معیارها در ارزیابی اثربخشی تبلیغات است.

همانطور که اشاره کردیم، ابزارهایی وجود دارد که به شما در بررسی اثربخشی تبلیغات کمک می‌کند. به عنوان مثال ابزار گوگل آنالتیک این امکان را فراهم می‌کند که شما تعداد بازدید، مدت زمان ماندن مخاطب در سایت و یا نرخ پرش را بررسی کنید. منظور از نرخ پرش همان ورود کاربر و خروج سریع او از سایت است.

نرخ تبدیل

در حوزه اثربخشی تبلیغات ابزار و فاکتورهایی وجود دارند که به کمک آن‌ها می‌توانیم درصد تأثیرگذاری را بررسی و ارزیابی کنیم. یکی از این موارد، نرخ تبدیل است. به واسطه نرخ تبدیل شما می‌توانید تمامی رخدادها و تغییراتی که پس از نمایش تبلیغ حاصل می‌شود را مشاهده و تجزیه و تحلیل کنید.

نرخ تبدیل شامل موارد متعددی می‌شود. به عنوان مثال عضویت کاربران در وب‌سایت یا هر بار کلیک کردن بر روی سایت از جمله شاخص‌های مرتبط با نرخ تبدیل هستند. در این روش به منظور بررسی اثربخشی تبلیغات از فرایند کدگذاری استفاده می‌شود. در نهایت کدها نشانگر میزان موفقیت یک تبلیغ و اثربخشی موثر آن خواهند بود.

درگیری مصرف‌کننده

پیش از این به فاکتور ارزیابی ترافیک وب‌سایت اشاره داشتیم. در این مبحث از موارد مهمی همچون تعداد بازدیدکنندگان، تعداد کلیک‌ها و مدت زمان باقی ماندن کاربران در وب‌سایت، یاد کردیم. در مورد درگیری مصرف‌کننده نیز تمامی این فاکتورها دخیل هستند.

به این معنا که هر اندازه تعداد بازدید روزانه از سایت بیشتر باشد و کاربران مدت زمان بیشتری را به گذران وقت در سایت اختصاص دهند، به همان نسبت مصرف‌کننده درگیری بیشتری پیدا کرده است. به این ترتیب با بررسی کیفیت درگیری مصرف‌کننده با وب‌سایت، می‌توانیم به میزان اثربخشی تبلیغات دسترسی پیدا کنیم.

نرخ خرید

تمامی برندها و کسب و کارها با ارزیابی اثربخشی تبلیغات به میزان جذب مخاطب و افزایش آمار فروش می‌رسند. در واقع مهم‌ترین شاخص برای صاحبان کسب و کار مقدار خریدی است که مشتریان از برند آن‌ها انجام می‌دهند. هدف از تبلیغات به خصوص در حوزه کسب و کارهای اینترنتی، جذب بالای مشتری جهت خرید بیشتر است.

بهترین روش‌های اندازه‌گیری اثربخشی تبلیغات

شما توانایی دیکته کردن اهداف خود به مشتری را ندارید. مشتری و مخاطب شما این اختیار را دارد تا بر اساس علاقه‌مندی خود، تبلیغات مختلفی را برای بازدید و جذب شدن، انتخاب کند. به همین جهت صاحبان کسب و کار باید از روش‌های اندازه‌گیری اثربخشی تبلیغات برای رسیدن به جایگاه ماندگاری استفاده کنند.

این اندازه‌گیری شرایطی را فراهم می‌کند تا شما بر روی وضعیت تبلیغات خود کنترل مستقیم داشته و نسبت به نقاط قوت و ضعف خود آگاه شوید. در ادامه به چند روش مهم اندازه‌گیری و سنجش اثربخشی تبلیغات اشاره مختصری خواهیم داشت.

هزینه هر مشتری جدید

در این روش اندازه‌گیری می‌توانید هزینه تبلیغات خود را بر مشتریان جدید تقسیم کنید. در این محاسبه نسبت هزینه مشتری جدید و درآمد حاصل از آن مشخص شده و به عنوان یک روش اندازه‌گیری مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این فرمول اگر درآمد به دست آمده از مشتری جدید بیشتر از هزینه انجام شده باشد، نشان‌دهنده موفقیت شما در اثربخشی تبلیغات خواهد بود.

تبدیل‌های سفارشی

از تبدیل‌های سفارشی به منظور سنجش نرخ بازگشت سرمایه استفاده می‌شود. مهم‌ترین فاکتور در تبلیغات، ارزیابی اثربخشی و بهینه‌سازی وضعیت تبلیغات است که این امر به کمک تبدیل‌های سفارشی، امکان‌پذیر خواهد بود.

تاثیر کمپین بازاریابی پیامکی

در صنعت بازاریابی از روش‌هایی مانند پیامک‌های تبلیغاتی برای اطلاع‌رسانی و جذب مخاطب بیشتر استفاده می‌شود. تاثیر کمپین بازاریابی پیامکی زمانی مشخص می‌شود که برندها و شرکت‌ها در زمان مناسب اطلاعات لازم را به مخاطبان مورد نظر خود ارسال کنند. در واقع صاحبان کسب و کار باید شناخت کافی بر روی مخاطبان خاص خود داشته باشند تا اثربخشی تبلیغات به روش بازاریابی پیامکی را مشاهده کنند.

بسیاری از صاحبان کسب و کار شروع به ارسال پیامک تبلیغاتی با شماره شخصی می کنند اما چه مواردی مهم تر از شروع کمپین است؟

نکات مهم در اندازه‌گیری اثربخشی تبلیغات

  • اهمیت انتخاب زمان مناسب برای انتشار و نمایش تبلیغ
  • ایجاد تصویری واضح از اهداف بلندمدت و کوتاه مدت
  • انتشار تبلیغ در پلتفرم مناسب
  • اطمینان از اثربخشی تبلیغات

انواع مدل‌های اثربخشی تبلیغات

مدل‌های اثربخشی تبلیغات به منظور ایجاد آگاهی و دانش کافی در ذهن مخاطب ایجاد شدند. در واقع این مدل‌ها با نهادینه کردن اطلاعات در ذهن مخاطب، آن‌ها را به سمت خرید و استقبال از برند هدایت می‌کنند. نکته‌ای که در این مبحث اهمیت دارد، هدایت مخاطب از مرحله اول به مرحله آخر یعنی خرید و حمایت از ارائه خدمات برند است.

به این معنا که برند و شرکت‌ها باید به شکلی تبلیغات خود را طراحی و منتشر کنند که مخاطبان از ابتدا تا انتها با آن‌ها همراه بوده و از مشتری بالفعل به بالقوه تبدیل شوند. در ادامه شما را با چند مدل اثربخشی تبلیغات آشنا خواهیم کرد.

مدل اثربخشی تبلیغات 5M

مدل 5M یکی از روش‌های برنامه‌ریزی موفق در صنعت تبلیغات است که شامل بخش‌های ماموریت، پول، پیام، رسانه و ارزیابی می‌شود. در مرحله ماموریت شما باید اهداف خود را به صورت کاملا واضح مشخص کرده و در راستای این اهداف قدم بردارید. در مرحله بعدی باید بودجه مورد نظر و کافی برای تبلیغات خود را مشخص کنید. در بخش پیام باید از هر فاکتوری همچون کلمات، اعداد، تصویر و… به بهترین شکل در راستای جذب مخاطب و اطلاع‌رسانی دقیق استفاده شود. همچنین صاحبان برندها و کسب و کارهای مختلف باید رسانه‌ای مناسب را جهت انتشار تبلیغات خود انتخاب کنند. در نهایت نیز با ارزیابی میزان اثربخشی تبلیغات می‌توانیم به نتیجه واحدی در مورد فعالیت‌های خود برسیم.

مدل اثربخشی تبلیغات AIDA

در این مدل اثربخشی تبلیغات، چهار مرحله یا اصل مهم وجود دارد که در صورت توجه به آن‌ها می‌توانیم به موفقیت در مبحث تبلیغات دست پیدا کنیم. اولین اصل با جلب توجه مخاطب شروع می‌شود. در قدم بعدی شما باید به روش‌های مختلف در مخاطب جذب شده، علاقه‌مندی ایجاد کنید. پس از بروز علاقه توسط مخاطب، نوبت به اصل متقاعد شدن مشتری می‌رسد. در واقع تا زمانی که مشتری برای خرید یا استفاده از خدمات متقاعد نشود، شما به مرحله نهایی نخواهید رسید. با پشت سر گذاشتن این سه اصل و متقاعد شدن مخاطب، شما صاحب مشتریان بالقوه شده و به مرحله خرید یا استفاده از خدمات، وارد می‌شوید.

مدل اثربخشی تبلیغات داگمار

در این مدل نیز همچون مدل AIDA باید مشتری بالقوه به بالفعل تبدیل شود. شما باید طی چهار مرحله مخاطب یا مشتری خود را به آگاهی رسانده و همراه با این آگاهی آن‌ها را برای خرید متقاعد کنید. در این مدل اثربخشی تبلیغات، ایجاد ادراک در ذهن مخاطب اهمیت بسیاری دارد.

نتیجه گیری و جمع بندی

امروزه برای اثربخشی تبلیغات و بازاریابی، روش‌های متفاوتی وجود دارد که یکی از این روش‌ها، ارسال پیامک تبلیغاتی به صورت انبوه است. در حال حاضر بسیاری از کسب و کارهای تازه و نوپا از این روش برای معرفی خدمات و محصولات و همچنین جذب مشتری بیشتر استفاده می‌کنند. پیامک تبلیغاتی گستره متنوعی داشته و کاربران می‌توانند برای تشکر از مخاطب، ارسال تخفیف، اطلاع‌رسانی در مورد حق اشتراک، معرفی محصولات جدید و… از این بستر بهترین استفاده را داشته باشند.

ارسال نظر ارزشمندتان

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.