بررسی کاربرد اینترنت اشیا در حمل و نقل+[ بهترین قابلیت ها]

کاربرد اینترنت اشیا در حمل و نقل بسیار گسترده می باشد و امروزه شاهد وجود اپلیکیشن های iot در حمل و نقل هستیم. البته این روز ها می توان به خوبی  گستردگی عملکرد این تکنولوژی در همه زمینه های مختلف را مشاهده کرد، از کاربرد اینترنت اشیا در پزشکی و سلامت تا امور کشاورزی.
البته در سال های اخیر به منظور افزایش سطح رفاه جامعه و افراد شاهد به کار گیری اینترنت اشیا برای افزایش امنیت نیز هستیم. در این مقاله در مورد iot در صنعت خودرو و کاربرد اینترنت اشیا در حمل و نقل صحبت خواهم کرد.

کاربرد اینترنت اشیا در حمل و نقل

اینترنت اشیا و حمل و نقل

هدف iot در حمل و نقل این است که ماشین ها و وسایل نقلیه به اینترنت متصل شوند و هر وسیله نقلیه ای در هر جایی از دنیا که به شبکه IOT متصل باشد بتواند با سایر وسایل نقلیه دیگر مانند انواع خودروها، ماشین های باری، تجهیزات خودرو و … ارتباط برقرار کند و با آن ها اطلاعات محیط را به اشتراک بگذارد.

اینترنت اشیا در صنعت خودرو

هدف از اینترنت اشیا در صنعت خودرو افزایش کیفیت رانندگی، جلوگیری از تصادفات، کاهش هزینه ها، صرفه جویی در زمان و … می باشد. تمام خودروهایی که در خیابان وجود دارند می توانند از طریق اینترنت به هم متصل و یک شبکه از اینترنت اشیا به وجود آورند که در هر لحظه بتوانند ترافیک سطح شهر را بررسی و آن را با سایر خودروهای دیگر به اشتراک بگذارند.
این کار باعث می شود تا هر ماشینی در هر جایی از سطح شهر که باشد از وضعیت ترافیک مطلع  شود. یا مثلا iot در صنعت خودرو می تواند باعث افزایش امنیت شود بدین صورت که اگر تصادفی رخ داد، سیگنال یا پیامی از خودرو مربوطه به سازمان یا پلیس راهنمایی و رانندگی فرستاده شود تا این گونه امنیت به بالاترین سطح خود برسد.

کاربرد اینترنت اشیا در حمل و نقل

کاربرد اینترنت اشیا در حمل و نقل

در این بخش برخی از مهم ترین کاربردهای اینترنت اشیا در صنعت خودرو و حمل به شرح خواهیم داد:

  • صرفه جویی در زمان: یکی از مهم ترین کاربردهای اینترنت اشیا و حمل و نقل، صرفه جویی در زمان می باشد. بدین صورت که وقتی تمام وسایل حمل و نقل به اینترنت متصل باشند می توان در هر لحظه موقعیت آن ها را شناسایی کرد و دقیق تر از فعالیت آن ها اطلاع داشت که این کار باعث مدیریت بهتر زمان و صرفه جویی در آن می شود. حال این وسایل حمل و نقل از هر نوعی می توانند باشند مانند، تاکسی های بین شهری، آمبولانس ها، ماشین های پلیس و …
  • صرفه جویی در هزینه: یکی دیگر از موارد کاربرد اینترنت اشیا در حمل و نقل، صرفه جویی در هزینه می باشد. هنگامی که تمام وسایل حمل و نقل با یک برنامه مشخص شده کار کنند و در هر لحظه دانش یا اطلاعا خود را با یکدیگر به اشتراک بگذارند، باعث می شود که اتفاقات ناخواسته ای پیش نیاید و از هزینه های اضافی جلوگیری شود.
  • امنیت: می توان گفت یکی از مهم ترین کاربردهای اینترنت اشیا و حمل و نقل مربوط به بحث امنیت می باشد. هر وسیله نقلیه ای اعم از خودرو، اتوبوس، تاکسی، ماشین های باری و … وقتی با استفاده از اینترنت در هر لحظه بتوانند اطلاعات و موقعیت خود را به سازمان یا سرور مربوطه ارسال کنند، در این صورت تا حد بسیار زیادی امنیت برقرار شده است.
  • درآمد بیش تر: استفاده مناسب و هوشمند از هر تکنولوژی، می تواند منجر به ایجاد شغل های جدید شود که iot در حمل و نقل نیز از این قاعده مستثنی نیست.

کلام آخر

در این مقاله در مورد کاربرد اینترنت اشیا در حمل و نقل توضیحات دادم و با iot در حمل و نقل نیز آشنا شدیم.
iot در صنعت خودرو یک زمینه بکر می باشد و در کشور ما به صورت جدی روی آن کار نشده است که همین موضوع می تواند باعث ایجاد جرقه هایی در مغز شود تا بسیاری افرا  به این سمت روی آورند.
بازار اینترنت اشیا در صنعت خودرو یا حمل و نقل را در دست بگیرند.

1 نظر
  1. سانی راستی می گوید

    سلام احتراما اولین شرط نویسندگی یادگیری املای صحیح کلمات هست. برخی از کلمات املای اشتباهی دارند و قواعد نگارشی رعایت نشدند.

ارسال نظر ارزشمندتان

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.