استفاده از اینترنت اشیا در افزایش امنیت + [ انواع کنترل ها]

0

امروزه نقش اینترنت اشیا در امنیت بسیار پر رنگ می باشد و بسیاری از کشورها از اینترنت اشیا جهت افزایش امنیت در زمینه های مختلف استفاده می کنند.
امنیت می تواند شامل موارد زیادی باشد مانند، کنترل اماکن حساس جهت اطلاع از خرابکاری، کنترل بزرگراه ها جهت حفظ امنیت خودروها، کنترل طلا فروشی ها و بانک ها جهت جلوگیری از سرقت، کنترل مرزها جهت اطلاع از هرگونه اقدام خرابکارانه ای و … باشد.
در واقع با استفاده از اینترنت اشیا می توان یک سامانه رصد آنلاین توسعه داد که اطلاعات محیط پیرامون را دریافت و آن ها را تحلیل و جهت اطلاع رسانی به پایگاه مربوطه فرستاد. پیش تر با مفهوم اینترنت اشیا آشنا شده اید.
در ادامه جدیدترین اخبار تکنولوژی شما را با نقش اینترنت اشیا در امنیت آشنا خواهیم کرد و در این زمینه سعی می کنم اطلاعات خوبی را در اختیار شما قرار دهم.

استفاده از اینترنت اشیا در افزایش امنیت

نقش اینترنت اشیا در امنیت

 کنترل مراکز حساس
امنیت مکان هایی مانند بانک ها، طلافروشی ها، مراکز امنیتی و … را می توان با اینترنت اشیا بالا برد. مثلا می توان انواع دوربین و تجهیزات مختلف را در محیط قرار داد و به محض رخ دادن حادثه ای، این سیستم پیامی را به سایر دستگاه ها و یا سرور ارسال می کند، در نتیجه به هنگام بروز اتفاقی مانند سرقت، زورگیری و … سریعا سازمان مربوطه مطلع خواهد شد.
برای داشتن اتصالات قوی میان اشیا و سایر وسایل نیاز به داشتن امکانات قوی دارید از این رو گام اول برای موفقیت داشتن مودم و تجهیزات شبکه قوی است.

 کنترل بزرگراه ها
با استفاده از اینترنت اشیا می توان امنیت را در بزرگراه ها برقرار کرد. بدین صورت که با قرار دادن دوربین هایی در جاده ها، وضعیت اتوبان و خودروها هر لحظه رصد می شوند حال اگر یک تصادف رخ دهد یا حادثه ناگواری برای یک ماشین اتفاق افتد، سیستم های موجود در محیط سریعا می توانند به مراکز آتش نشانی، پلیس راهنمایی و رانندگی و … متصل شوند و آن ها را از حادثه اتفاق افتاده با خبر کنند همچنین می توانند آدرس دقیق محل حادثه همراه با تصاویر را نیز برای آن ها ارسال کنند. یا مثلا چندین سیستم متصل به شبکه اینترنت اشیا در چندین بزرگراه وجود دارند حال این سیستم ها می توانند با بررسی محیط و ارسال اطلاعات به یکدیگر، وضعیت نقاط مختلف شهر را بررسی کنند و ترافیک ساعات آینده را پیش بینی کنند که از این طریق مانع از از بروز تصادفات خواهد شد.

 کنترل مرزها
نقش اینترنت اشیا در امنیت و مخصوصا در کنترل مناطق مرزی بسیار مهم می باشد. به عنوان مثال به جای استفاده از سرباز ها در این مناطق جهت کنترل و بررسی انواع ترددها، می توان چندین سیستم را در بخش های مختلف محیط به کار برد و بین آن ها یک شبکه متصل به اینترنت اشیا به وجود آورد که هر کدام از آن ها در هر لحظه شرایط محیط را رصد می کنند و اگر به مورد مشکوکی برخورد کردند، آن را به سایر سیستم های موجود در محیط و سازمان مربوطه اطلاع می دهند.

 

نقش اینترنت اشیا در امنیت به کمک هوش مصنوعی

یکی از مولفه های اصلی در اینترنت اشیا و امنیت، استفاده از هوش مصنوعی می باشد. به عنوان مثال وقتی که یک دوربین تصاویر بزرگراه ها را دریافت می کند چگونه می تواند تشخیص دهد که تصادف رخ داده است یا نه یا مثلا چگونه می تواند بفهمد که الان در بانک سرقت اتفاق افتاده است یا نه؟ تمام این کارهای پیشرفته و تشخیص موارد ذکر شده به کمک الگوریتم های هوش مصنوعی امکان پذیر خواهد بود. در واقع ظهور هوش مصنوعی باعث شده است تا به سمت افزایش امنیت با استفاده از اینترنت اشیا پیش رویم.

کلام آخر

نقش اینترنت اشیا در امنیت بسیار گسترده است و در این مقاله سعی کردم چند نمونه از مهم ترین آن ها را بررسی کنم. در واقع اینترنت اشیا و امنیت بدون استفاده از هوش مصنوعی، کارایی چندانی نخواهد داشت.

ارسال نظر ارزشمندتان

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.