نقد و بررسی دلیل ابداع اینترنت اشیا + [بررسی مزایا و دلایل آن]

0

IOT یکی از انقلاب های جدید حوزه تکنولوژی است که البته هنوز به تکامل نرسیده است. فرصت ها و تهدیدات اینترنت اشیا بسیار زیاد است و همچنین آینده فوق العاده روشن دارد که روز به روز بیش تر به مفهوم اینترنت اشیا پی می بریم. هدف ما در این مقاله پاسخ به این سوال است که چه دلایلی باعث شده است تا به فکر ابداع اینترنت اشیا بیفتیم و از آن در تمامی بخش های زندگی خود استفاده کنیم، جهت پاسخ به این سوال پیشنهاد می کنم جدیدترین اخبار تکنولوژی را مطالعه کنید.

دلیل ابداع اینترنت اشیا

مهم ترین دلایل ابداع اینترنت اشیا

از مهم ترین دلایل ابداع اینترنت اشیا می توان به ایجاد آسایش در زندگی اشاره کرد. اما به صورت دقیق می توان موارد زیر را جزو مهم ترین دلایل در شکل گیری این تکنولوژی جدید دانست:

1- گسترش ارتباطات: مهم ترین مزیت اینترنت اشیا می توان به تقویت و گسترش ارتباطات اشاره کرد. همان طور که در سال های قبل زمانی که اینترنت ابداع شد، هدف آن تقویت ارتباطات بین افرا بود به طوری که هر فردی در هر جای دنیا می توانست با بقیه در ارتباط باشد. بعد از گذشت چندین سال محققین به این فکر افتادند که تا الان موفق شده ایم که از طریق اینترنت، بین انسان ها ارتباطات برقرار کنیم حال چرا نتوانیم بین اشیا و دستگاه های الکترونیکی نیز این ارتباطات را به وجود آوریم؟ از آن زمان تمام دانشمندان در سراسر دنیا روی این پروژه کار کردند و با تکمیل زیرساخت ها و پروتکل ها و تکنولوژی های مورد نیاز، توانستند اینترنت اشیا را به دنیا معرفی کنند.

2- شهر هوشمند و تجهیزات پیشرفته: در دهه های قبل، بشر آرزوی داشتن یک شهر هوشمند متشکل از تجهیزات فوق حرفه ای را در سر می پروراند. این آرزو دیگر دور از دسترس نیست و هر روزه گام های بزرگی در زمینه شهر هوشمند برداشته می شود و حتی در برخی کشورها پیش بینی شده است که تا چند سال آینده، یک شهر هوشمند طراحی خواهد شد که در آن هیچ نیروی انسانی وجود ندارد و کارکنان آن ربات ها هستند. در نتیجه تلفیق هوش مصنوعی با اینترنت اشیا، می تواند منجر به تولید تجهیزات هوشمند شود که راه دستیابی به شهر هوشمند را برای بشر بسیار هموار تر کرده است.

3- حذف تمامی شغل های سنتی: “زمان”، مهم ترین دارایی انسان است و همه نیز این را خوب درک کرده اند از این رو تمام هدف دانشمندان این است که کارها و شغل های سنتی را حذف، و جای آن را با ربات ها یا سیستم های هوشمند پر کنند. آینده اینترنت اشیا در این زمینه بسیار پررنگ است به طوری که در این میان اینترنت اشیا زیر ساخت و هوش مصنوعی هسته اصلی آن را تشکیل می دهند. در نتیجه با ورود اینترنت اشیا به زندگی ما، تقریبا تمام شغل های سنتی حذف می شوند و ما می توانیم صاحب شغل های جدیدی شویم که این گونه هم دانش خود را بالا می بریم و هم در یک حوزه تخصصی می توانیم مشغول به کار شویم و در آن پیشرفت کنیم. در نتیجه از فواید اینترنت اشیا این است که می تواند منجر به ایجاد میلیون ها فرصت شغلی جدید شود.

4- ورود بشر به تمدنی پیشرفته تر: آینده اینترنت اشیا یک آینده بسیار درخشان است که می تواند در شکل گیری یک تمدن پیشرفته نقش حیاتی را داشته باشد. بشر در طول قرن های گذشته همواره در جستجوی دانش و رسیدن به تمدن بوده است که اینترنت اشیا نیز یکی از بخش های کلیدی رسیدن به این تمدن است.

دلیل ابداع اینترنت اشیا

کلام آخر

از مزیت اینترنت اشیا و فواید اینترنت اشیا هر چقدر بگوییم باز کم است. در این مقاله چهار عامل اصلی که باعث ایجاد اینترنت اشیا شده اند را بررسی کردم و دیدیم که می توان از اینترنت اشیا به عنوان کلیدی جهت ورود به تمدن بعدی نام برد.

5/5 - (1 امتیاز)

ارسال نظر ارزشمندتان

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.