علت ریزش فالوور اینستاگرام چیست؟ + [روش های برطرف کردن آن]

ریزش فالوور اینستاگرام به دلایل زیادی اتفاق می افتد و در صورتی که از این شبکه اجتماعی به عنوان راهی برای کسب درآمد استفاده می کنید می تواند باعث کاهش قابل توجهی از مخاطبین شما شود.  توجه داشته باشید اگر شما هم دارای یک پیج اینستاگرام برای کسب و کار هستید و مشغول توسعه دادن این پیج هستید ممکن است با این سوال مواجه شوید که علت کم و زیاد شدن فالوورهای اینستاگرام چیست؟ ممکن است شما هم این دغدغه را داشته باشید که چرا فالوورهای من کم میشه؟ ریزش فالوور اینستاگرام مشکلی است که اگر شما عملکرد خوبی نداشته باشید، با آن رو به رو خواهید بود. برای اینکه بتوانید پیج خود را نجات دهید پیشنهاد می کنیم علاوه بر عیب یابی، در جهت افزایش فالوور اینستاگرام نیز اقدام نمایید و در این صورت به صورت دو جانبه عمل کنید.

علت-کاهش-فالوور-ها-در-اینستاگرام-چیست؟

اهمیت نقش فالوور در اینستاگرام

این روزها اینستاگرام به یک فضای رقابتی سنگینی تبدیل شده و دلیل این امر افزایش تولید کنندگان محتوا و پیج های فروشگاهی است، بنابراین کسانی که ازطریق این شبکه مجازی در حال برقراری ارتباط با جهان خارج هستند، با حجم زیادی از مطالب و تبلیغات رو به رو خواهند بود و این موضوع به آن ها حق انتخاب می دهد  تا محصولی که از نظر آن ها بهتر است را انتخاب کنند. همین امر سبب می شود تا به دنبال راهی برای تولید محتوای مفید و کاربری برای دیده شدن بیشتر باشند.

در چنین شرایطی شما اگر غفلت کنید و نکات مربوط به تبلیغات اینستاگرام را رعایت نکنید، مخاطب خود را از دست می دهید و در نهایت موجب ریزش فالوورهای شما می شود در غیر این صورت اگر شما قوانین اینستاگرام برای افزایش فالوور را رعایت کنید در کسب و کار آنلاین خود موفق خواهید شد. در واقع بهتر است بدانید این فالوور ها هستند که به پیج شما ماهیت می دهند و سبب برتری آن می شوند پس سعی کنید تا حد امکان محتوای مورد نیاز آن ها را تولید نمایید در غیر این صورت باید منتظر از دست دادن فالوور و در نهایت پیج خود باشید.

علت ریزش فالوور اینستاگرام در چیست؟

علت ریزش فالوور در اینستاگرام تنها مربوط به یک مورد خاص نیست، در واقع دلیل کم و زیاد شدن فالوورهای اینستاگرام  به نوع فعالیت شما و رعایت کردن قوانین بستگی دارد. این قوانین نقش مهمی در جذب فالوور خواهد داشت، پس پیشنهاد می کنیم با چند اقدام ساده توجه آن ها را جلب نمایید. لازم است بدانید تنها باید ها کار ساز نیستند و برای بهبود فعالیت های پیج نیاز به نباید هایی نیز هست، به بیان دیگر برخی ناهنجاری هاسبب ریزش فالوور اینستا گرام هستند که تاثیرات منفی در کسب و کار شما خواهند گذاشت که شامل موارد زیر می باشند:

  • کپشن های شما جذاب و تاثیر گذار نیستند

بدون شک اولین گام برای جذب مخاطبین  تصویر سازی است، استفاده از تصاویر زیبا و جذاب در پست ها باعث جلب توجه مخاطب می شود اما آیا تا به حال به قدرت نوشته ها دقت کرده اید؟ به کار بردن کپشن مناسب مخاطب را وادار می کند تا با شما تعامل برقرار کند، قدرت کلام و متن به گونه ای است که مخاطب پس از خواندن حس می کند باید پاسخ شما را بدهد. اگر متوجه شدید که پس از انتشار یک پست فالوور های شما کم می شوند ممکن است دلیل آن کیفیت پایین کپشن شما باشد. بنابراین برای رفع این مشکل بایدمواردی را در پست های خود رعایت کنید، این نکات شامل توضیحات زیر می باشند:

پس از انتشار یک پست سعی کنید در مورد آن تصویری که به اشتراک گذاشته‌اید، نظر خود را بیان کنید. به عنوان مثال درباره علاقه خود به تصویر بنویسید، آیا شما می توانید با تصویر مورد نظر ارتباط برقرار کنید، آیا این تصویر که به اشتراک گذاشته اید مربوط به کسب و کار شما می باشد؟ نوشتن کپشن در این زمینه ها پست شما را جذاب تر خواهد کرد، علاوه بر این به سادگی می تواند مخاطب را وادار به پاسخگویی کند.

در یک کپشن از مخاطبین خود دعوت به فعالیت کنید،راز آن ها سوال بپرسید و درخواست کنید تا نظرات خود را برای شما بیان کنند، پست شما را لایک کنند و دوستان خود را در زیر پست تگ کنند. کپشن ها قدرت پست را چندین برابر می کنند از این رو می توانید با پرس و پاسخ ها، علاوه بر افزایش تعامل با مخاطبین تعداد کامنت و لایک را نیز بیشتر کنید.

  • عدم انسجام پیج و نداشتن قالب کلی

عدم-انسجام-پیج-و-نداشتن-قالب-کلی

تصاویری که در صفحه اینستاگرامی خود به اشتراک می گذارید در واقع یک شناخت درباره شما و محتوای شما به مخاطبین ارائه می کند. اگر در پیج خود از تصاویر بی ربط و نا مرتبط، رنگ های ناسازگار و با کیفیت های مختلف استفاده کنید این موضوع باعث ریزش فالوورها می شود. به بیان کلی لازم است بدانید که کیفیت پیج و جذابیت آن به قالب سازی بستگی دارد.اگر بتوانید یک قالب مشخص برای تصاویر خود بیابید به سادگی راه شناخته شدن را فراهم می کنید.

در غیر این صورت اگر پست هایی با کیفیت بالا را به اشتراک بگذارید تعداد فالوورهای شما هر روز بیشتر می شود و این موضوع حتی باعث جلوگیری از ریزش فالوور فیک شما می شود.

  • محتوای شما ارزشمند، سرگرم کننده و اموزشی نیستند

اگر می خواهید کسب و کار خود را گسترده کنید و پیج اینستاگرامی شما رشد کند باید سعی کنید تا فالوورهای خود را حفظ کنید و همواره آن ها را راضی نگه دارید و خدماتی که مخاطبین شما انتظار دارند را ارائه دهید. به عنوان مثال اگر فالوورهای شما به یادگیری زبان علاقه دارند در پست ها و استوری های خود جملات کوتاه و کاربردی را معرفی کنید.

یا اگر به موضوعات فان و سرگر کننده تمایل دارند، تصاویر و متن های فان را با آن ها به اشتراگ بگذارید. در این صورت می توانید نیازهای فالوورهای خود را رفع کنید و در نهایت می توانید آن ها را حفظ کنید.

  • از هشتگ ها به درستی استفاده نمی کنید

اگر کلا عادت ندارید تا از هشتگ استفاده کنید، کاملا در اشتباه هستید. یکی از ضروریات  توسعه و رشد یک پیج اینستاگرام استفاده از هشتگ است. با این کار تمامی محتواهای شما در طول روز برای مخاطبین جدید نیز قابل مشاهده خواهد بود. البته با استفاده نکردن از هشتگ فالوورهای شما ریزش نمی کند اما شما شانس داشتن فالوورهای جدید را ندارید.

از-هشتگ-ها-به-درستی-استفاده-نمی‌کنید

  • دچار شادوبن اینستاگرام (Shadowban) شدید

فعالیت بیش از حد و انجام حرکت های اسپم باعث شادوبن شدن پیج شما می شود. تشخیص شادوبن اینستاگرام کار دشواری نیست با این که ما گفته شده  که باید در اینستاگرام فعال باشید اما  فعالیت زیاد شدن موجب اسپم شناخته شدن پیج شما می شود. بنابراین با این کار و فعالیت بیش از حد اینستاگرام پیچ شما را شادوبن می کند.

در واقع می توان گفت که شما جریمه خواهید شد و با این جریمه دیگر حق استفاده از هشتگ را ندارید و همچنین راه یافتن به اکسپلور نیز برای شما غیر ممکن می شود. بنابراین در این صورت نیز شما فالوورهای خود را از دست خواهید داد.

شما-درمعرض-شادوبن-Shadowban-اینستاگرام-قرار-گرفته‌اید

  • بیش از حد محصولات خود را تبلیغ می کنید

اگر به صورت مرتب فقط و فقط محصوللات خود را بدون هیچ محتوای خوبی تبلیغ می کنید باید بدانید که مخاطبین شما به زودی خسته می شود و فالوورهای شما روز به روز کمتر می شوند.

تبلیغ کردن یک محصول در فضای اینستاگرام هیچ ایرادی ندارد و در واقع به همین دلیل است که افراد به دنبال فالوور بیشتر هستند اما نباید این تبلیغات به صورتی باشد که مخاطب را زده کند. اگر شما بین 8 استوری اینستاگرام 5 استوری را به تبلیغات اختصاص می دهید نباید به دنبال علت ریزش فالوورها باشید.

بیش-از-حد-محصولات-خود-را-تبلیغ-می‌کنید

  • گذاشتن پست به صورت نا منظم و پر تعداد

ریزش فالوورهای شما ارتباط مستقیمی با نحوه پس گذاشتن شما دارد، اگر به صورت نا منظم پست های خود را به اشتراک می گذارید این فرصت را از مخاطب می گیرید تا بتواند پست شما را از بین سایر پست ها ببیند و در نهایت نمی تواند با پست شما ارتباط بر قرار کند.

در نهایت وقتی مخاطب در بین پست های زیادی پست شما را مشاهده کند فراموش می کند  که چرا شما را فالوو کرده است از طرف دیگر اگر جزء افرادی هستید که پشت سر هم و با تعداد بالا پست می گذارید مخاطب شما آزرده می شود و در نهایت شما را آنفالو می کند.

اگر نمی دانید چه تعداد پست مناسب است، پیشنهاد ما به شما این است که در روز 1 الی دو پست را به اشتراک بگذارید یا در هفته حداقل 5 پست داشته باشید. زمانی که پست گذاشتن شما یک روند طبیعی و خاصی داشته باشد مخاطب فرصت این را دارد تا شما را بهتر بشناسد و اگر محتواهای شما جذاب باشد موجب جذب مخاطبین می شود.

پست-گذاری-نامنظم

  • به اندازه کافی فعال نیستید

اگر قصد دارید صفحه اینستاگرام شما رشد خوبی داشته باشد و روز به روز به تعداد فالوورهای شما افزوده شود لازم است که در کنار فعالیت اینستاگرامی خود کمی خلاقیت نیز به خرج دهید. به یاد داشته باشید تنها پست گذاشتن در پیج خود شما را یک کاربر فعال نشان نمی دهد.

سعی کنید در طول روز زمانی را اختصاص دهید تا بتوانید پست های مخاطبین خود را مشاهده کنید و پست های آن ها را لایک کنید و نظر خود را کامنت کنید. البته می توانید این کار را با کمک ربات های مخصوصی انجام دهید.

  • فالوورهای شما فیک هستند

برخی از پیج های اینستاگرام در ابتدا سعی می کنند با داشتن فالوور فیک اعتبار پیج خود را بالا ببرند، البته این کار می تواند در ابتدای کار برای شما مفید باشد اما این را در نظر داشته باشید زمانی که فالوور فیک خریداری می کنید تعداد لایک ها و کامنت های شما با تعداد فالوورهای شما همخوانی ندارد و اگر یک کاربر واقعی به پیج اینستاگرام شما مراجعه کند و با این موضوع مواجعه شود، اعتمادش به پیج شما از دست می رود. بنابراین تا حد امکان سعی کنید فالوورهای فیک نداشته باشید.

آیا عدم ارتباط با مخاطب می تواند در ریزش فالوور اینستاگرام تاثیر گذار باشد؟

یکی از اصلی ترین دلایی که موجب ریزش فالوورهای اینستاگرام می شود، ارتباط اشتباه و یا ضعیف با مخاطبان است. شما یک پیج اینستاگرامی کاری دارید بنابراین باید همیشه با سرعت پاسخ گوی کاربران خود باشید.

اگر هر کدام از فالووران شما از شما سوالی می پرسند و یا از شما چیزی درخواست می کنند باید سعی کنید در کمترین زمان ممکن پاسخگوی آن ها باشید زیرا صفحه اینستاگرام شما در واقع فروشگاه شما می باشد.

لحن صحبت شما با مشتری باید به گونه ای باشد که اون فکر نکند که شما دارید از روی اجبار با اون صحبت می کنید. حتما سعی کنید مقالاتی را در این زمینه مطالعه کنید تا بتوانید نحوه برخورد با مشتری را به خوبی یاد بگیرید.

چگونه از ریزش فالوور اینستاگرام جلوگیری کنیم؟

برای جلوگیری از ریزش فالوور فیک و فالوورهای واقعی شما باید چندین نکته را در نظر داشته باشید.

پیج شما کسب و کاری باشد

شما باید یک ادمین حرفه ای باشید زیرا مخاطبان شلخته و گنگ بودن شما را نمی پسندند. شما در واقع یک برند را به نمایش می گذارید حتی اگر برند شما یک برند جدید و کوچک باشد باید برای آن ارزش قائل شوید.

پیج اینستاگرامی حرفه ای به نظر می رسد که شامل بایو مناسب، لوگو مناسب، نام مناسب، هایلایت های مهم و کاربردی، داشتن دکه تماس، فالوورهای واقعی و بیزینسی بودن است.

محتوای مناسب

محتوایی تولید کنید که مناسب و مد نظر کاربران باشد. محتوایی مناسب است و از ریزش فالوور جلوگیری می کند که دارای کیفیت مناسب، اطلاعات کاربردی، زمینه کاری مرتبط، اطلاعات به روز، یونیک بودن محتوا، تعامل با کاربر، سرگرم کننده بودن، جذابیت ظاهری بوه و از هر نوع محتوایی استفاده کند.

تعامل با کاربر

همان طور که پیش تر نیز اشاره کردیم چیزی که باعث می شود تا فالوور پیج شما را بپسندد و در پیج شما باقی بماند، تعامل با آن ها است. اگر فالوور و مخاطب شما احساس کند که شما به او اهمیت می دهید تصمیم می گیرد در پیج شما بماند.

تعامل در واقع به این معنی است که شما در استوری خود و کامنت ها نظر سنجی قرار دهید. پست هایی را به اشتراک بگذارید که سوالات متدواول دارند، به سوالات کاربران خود پاسخ دهید. سلیقه کاربران را در نظر بگیرید تا رضایت آن ها را به دنبال داشته باشید.

نتیجه گیری

همان طور که قبل تر نیز اشاره شد دلیل ریزش فالوورهای اینستاگرام به پارامترهای مختلفی بستگی دارد. نرخ افزایش فالوورهای اینستاگرام نوسانی می باشد اما اگر به هر دلیلی این نوسان موجب رکود پیج شما شود باید عوامل مختلفی را بررسی کرده و مشکل را پیدا کنید، با این کار شما می توانید ریزش فالوور را به حداقل برسانید.

ارسال نظر ارزشمندتان

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.