پی آر پی زانو چه مزایا و عوارضی دارد؟ آیا تاثیر دارد؟

0

اگر دچار زانو درد می‌شوید، روش درمانی پی آر پی را می‌توانید به عنوان گزینه درمانی در نظر بگیرید. پی آر پی به مولفه پلاسمای خون گفته می شود که به رنگ کاه است و از نمونه خون خود بیمار گرفته می شود. غلظت سلولهای پلاکت، با خواص ضدالتهابی و پروتئین های فاکتور رشدش در نمونه بدست آمده تقریباً دو برابر چیزی است که در خون عادی دیده می شود. با این وجود، قبل از تصمیم گیری در خصوص استفاده از این درمان، بهتر است که در خصوص مزایا و معایب آن اطلاعات کسب کنید. در این مقاله قصد داریم که ویژگی‌های این روش را با دقت بررسی کنیم.

مزایا و معایب درمان پی‌آر‌پی برای زانو درد

در روش پی‌آر‌پی از خون بیمار به منظور بهبود جراحات استفاده می‌شود. پلاکت به سلول‌هایی در خون گفته می‌شود که موجب لخته شدن و بهبودی زخم می‌شود. در این روش، ابتدا از خون بیمار نمونه برداری شده سپس خون برداشت شده در سانتریفیوژ برای جداسازی پلاکت ها چرخانده می‌شود و در نهایت پلاکت‌های جمع شده به محل آسیب دیده بیمار تزریق می‌شود. پی‌آرپی روشی جدید محسوب می‌شود و تاکنون منابع علمی زیادی برای حمایت از آن جمع آوری نشده است. با این وجود، بسیاری از پزشکان و بیماران این عقیده را دارند که پی‌آر‌پی می تواند روشی موثر به منظور درمان آسیب های مختلف از جمله درد زانو باشد. در ادامه چند مورد از مزایا و معایب این روش برای درمان زانو درد آورده شده است در صورتی که به دنبال این روش درمانی هستید ادامه مطلب را بررسی کنید:

مزایای درمان پلاسمای غنی از پلاکت زانو (PRP)

به دلایلی متعدد بیماران مبتلا به زانو درد ممکن است از تزریق پلاسمای غنی از پلاکت استفاده کنند:

این روش موجب بهبود آسیب های ورزشی می‌شود.

درمان پی‌آر‌پی را می‌توان به منظور درمان آسیب‌های ورزشی مختلف نظیر پارگی تاندون آشیل، پارگی روتاتور کاف و رگ به رگ شدن رباط زانو استفاده کرد. این روش موجب سرعت بخشیدن روند بهبودی شده و ورزشکاران را سریعتر به زندگی عادی بازمی‌گرداند. در هر صورت صحبت هایی وجود دارد که آیا واقعا درمان پی‌آر‌پی به منظور درمان این آسیب ها موثر است یا خیر. بعضی از مطالعات نتایج مثبتی را نشان داده‌اند، این در حالی است که در برخی موارد این روش نتیجه نداده است. در هر صورت پی‌آرپی به طور موثری التهاب را کاهش می‌دهد. یکی از مزایای اصلی درمان پی‌آرپی در این است که به کاهش التهاب کمک می‌کند. به طور کلی التهاب نوعی پاسخ طبیعی به آسیب محسوب می‌شود و می‌تواند کمک کننده درد و سفتی پس از آسیب باشد. روش درمانی پی‌آر‌پی با کاهش التهاب می تواند موجب تسکین برخی از علائم مرتبط به زانو درد شود.

درمانی ساده و کم تهاجمی است.

روش پی‌آر‌پی درمانی تقریبا ساده و کم تهاجمی بوده و می‌توان آن را به راحتی در مطب پزشک انجام داد و نیازی به جراحی ندارد. علاوه بر آن، پس از درمان توسط پی‌آرپی نیازی به گذراندن دوره نقاهت نیز نخواهد بود. با این روش می‌توانید عضلات ضعیف زانوی خود را تقویت کنید. یکی دیگر از مزایای پی‌آرپی درمانی این است که می تواند به تقویت عضلات زانو کمک کرده و همچنین موجب تثبیت مفصل و جلوگیری از آسیب بیشتر شود. با این روش می‌توان از جراحی زانو نیز جلوگیری کرد.

درمان PRP ممکن است یک درمان موثر برای برخی از افرادی باشد که قصد جراحی زانو را دارند. در برخی موارد، PRP درمانی می تواند به بهبود عملکرد زانو و تسکین درد بدون نیاز به جراحی کمک کند.

معایب تزریق پی‌آرپی زانو

تزریق پلاسمای غنی از پلاکت معمولا دارای ضرر نیست. اما برخی از عوارض شایع ناشی از آن عبارتند از:

تورم بیش از حد ناحیه تحت درمان ممکن است باعث ناراحتی یا درد بیشتر شود.

یکی از عوارض جانبی این روش، تورم بیش از حد ناحیه تحت درمان است که می‌تواند موجب ناراحتی یا درد شود به همین دلیل با استفاده از یخ یا روش‌های درمانی دیگر می‌توان تورم را کاهش داد. این روش درمانی ممکن است تا چند روز پس از پی‌آر‌پی ادامه داشته باشد.

ممکن است پس از پی‌آرپی‌ هیچ بهبود ظاهری در ناحیه آسیب دیده ایجاد نشود.

زیرا این روش ممکن است که برای همه کارساز نباشد. برخی از افراد ممکن است پس از درمان هیچ بهبودی در ناحیه آسیب دیده مشاهده نکنند. قبل از انجام درمان پی‌آر‌پی حتما انتظارات خود را از روند درمان به پزشک اطلاع دهید.

پوست ناحیه تزریق شده ممکن است کبود یا تغییر رنگ به نظر برسد.

یکی دیگر از عوارض جانبی احتمالی پی‌آر‌پی ایجاد کبودی یا تغییر رنگ پوست در ناحیه تزریق شده است البته این عارضه موقتی است و پس از چند روز برطرف می‌شود.

ممکن است تحت پوشش بیمه نباشد.

درمان پی‌آرپی را هنوز بعضی از شرکت‌های بیمه تحت پوشش قرار نداده‌اند به همین دلیل ممکن است که بیمه شما این روش را تحت پوشش قرار ندهد به همین دلیل حتما قبل از انجام درمان با شرکت بیمه خود در این رابطه مشورت کنید.

خطر عفونت کمی وجود دارد.

همچون هر تزریق دیگری احتمال عفونت وجود دارد. در نتیجه می‌توان با کمک استریل کردن از احتمال این امر جلوگیری کرد. درمان پی‌آرپی به طور کلی روشی ایمن و موثر برای زانو درد در نظر گرفته می‌شود، اما بهتر است که قبل از انجام حتما با پزشک خود در این رابطه صحبت کنید.

درمان پی‌آرپی روشی کم تهاجمی است و می‌تواند التهاب را کاهش داده و موجب بهبود آسیب‌های ورزشی شود. به طور کلی پی‌آرپی دارای فواید زیادی است، برخی از مضرات بالقوه نیز وجود دارد که باید قبل از تصمیم گیری در مورد اینکه آیا این درمان برای شما مناسب است یا خیر، در نظر بگیرید. اگر به دنبال درمان پی‌آرپی برای زانوی خود هستید، لطفا با ما تماس بگیرید و زمان مشاوره را مشخص کنید. مشاوران ما به شما کمک خواهند کرد تا جوانب مثبت و منفی را بررسی کنید و در خصوص انجام این درمان تصمیم بگیرید.

عدم قطعیت در مورد درمان پلاسمای غنی از پلاکت

مطالعات علمی مشخص کرده که پلاسمای غنی از پلاکت موجب بازسازی سلولی می‌شود، البته دانشمندان هنوز اطلاع ندارند که چگونه و چرا این قضیه اتفاق می‌افتد. به همین دلیل کارشناسان سوالات زیادی در مورد درمان پلاسمای غنی از پلاکت دارند:

  • نشانه: به معنای آن است که چه زمانی می‌توان از ایندرمان استفاده کرد؟ به عنوان مثال برای آرتروز آیا این روش باید در مراحل اولیه انجام شود یا زمانی که گزینه‌های دیگر انجام شده و به نتیجه نرسیده اند؟
  • غلظت پلاکت و گلبول سفید خون چقدر باید باشد؟
  • چه مقدار پلاسمای غنی از پلاکت باید تزریق شود؟
  • آیا برخی از مواد افزودنی نظیر ترومبین، تاثیر پی‌آرپی را افزایش می‌دهد؟
  • تزریق باید چه زمانی و چندبار انجام شود؟ آیا یک مرحله تزریق کافی است؟
  • بهترین پروتکل توانبخشی پس از تزریق پی‌آرپی چیست؟

بررسی‌های مختلفی در حال انجام است تا دانش پلاسمای غنی از پلاکت را افزایش دهد. تا زمانی که اطلاعات به طور کامل ارائه نشده است، پزشکان باید بر اساس داده های تحقیقاتی موجود، تجربه شخصی و ارتباط پزشک و بیمار به این سؤالات پاسخ دهند.

امتیاز دهید

ارسال نظر ارزشمندتان

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.