علائم و عوامل اولیه خرابی گیربکس خودرو

0

عیوب مکانیکی در خودرو، بر خلاف عیوب الکترونیکی، همراه با صداها و ارتعاشات غیرعادی ظاهر می شود، که به افراد عادی نشان می دهد که چیزی  آنطور که طراحان خودرو در نظر گرفته اند ، کار نمی کند. خرابی گیربکس خودرو اغلب با سیگنال هایی همراه است که نمی توان آنها را نادیده گرفت.
اگر دنده ، سخت عوض می شود یا اصلاً تعویض نمی شود، صدای زمزمه و وزوز عجیبی از گیربکس می آید، تکان هایی در هنگام تعویض دنده احساس می شود، فوراً برای تعمیر اتومبیل خود باید آن را به مراکز معتبری که در این زمینه استاد هستند نشان دهید . زیرا رانندگی با چنین خودرویی خطرناک بوده  و ممکن است گیربکس گیر کرده و خودرو در مسیر بایستد.
گیربکس معمولاً عمر مفیدی به اندازه عمر وسیله نقلیه دارد، اگر تعمیر و نگهداری از آن بخوبی انجام شود معمولاً نیازی به تعمیر ندارد.

یکی از رایج‌ترین مواردی که می‌توانیم به لطف بوی روغن سوخته ای که در خودرو  که منتشر می‌کند، تشخیص دهیم، این است که این بو نشانه گرم شدن بیش از حد گیربکس است. مایع گیربکس و همچنین سوپاپ، نه تنها گیربکس را روغن کاری می کنند، بلکه مسئول حفظ دمای آن نیز هستند.
برخی از مدل ها شامل یک رادیاتور کوچک برای خنک کردن روغن هستند که به دفع گرما کمک می کند.  هنگامی که این قطعه خراب می شود یا سطح مایعات بسیار پایین است، بویی که ایجاد می کند ما را به تشخیص اولیه گیربکس سوخته هدایت می کند . در این صورت باید بررسی شود که هیچ عنصری آسیب ندیده باشد و باید مایع را با مقدار و نوع مشخص شده توسط سازنده در دفترچه راهنمای خودرو جایگزین کنید.

اهمیت گیربکس خودرو در چیست؟

سیستم انتقال خودرو ، سیستمی است که اتصال بین چرخ ها و نیروی خودرو را تسهیل می کند و به وسیله نقلیه اجازه حرکت و در نتیجه گردش را می دهد.
همانطور که از نام آن مشخص است، گیربکس مسئول به دست آوردن گشتاور موتور از چرخ ها است که به خودروی متوقف شده اجازه حرکت می دهد. یک بخش ضروری که خرابی آن نه تنها می تواند به معنای یک مشکل غیرمنتظره در میانه راه باشد، بلکه به معنای صرف هزینه های زیاد برای تعمیر نیز است.
به همین دلیل، ما به شما کمک می کنیم تا از طریق علائم خرابی گیربکس که در ادامه به آنها اشاره شده است از خرابی احتمالی جلوگیری کنید . این امر به شما کمک می کند تا به موقع نیاز به مراجعه به نزدیکترین تعمیرگاه را تشخیص دهید.

عوامل  اولیه خرابی گیربکس

همه چیز با یک صدا شروع می شود،یا بوی غیر عادی و عجیب در کابین خودرو  . نشانه های کوچکی که ممکن است نشان دهنده یک مشکل بزرگتر باشد که باید مراقب آن بود و برای مقابله با آن اقدام کرد.
اگر راننده ای دوراندیش هستید، علائم زیر به شما امکان می دهد نه تنها تشخیص دهید که گیربکس مشکل دارد، بلکه می توانید تشخیص دهید که از کدام قسمت خاص این عیب ناشی می شود:

1.    شل شدن چرخ دنده ها

در خودروهایی با کیلومترهای زیاد، فرسودگی چرخ دنده‌ها  یک امر کاملا طبیعی است و صدای زیادی ایجاد می ‌کند که ناشی از فاصله کم برخی از یاتاقان‌ها یا بلبرینگ ها است که در طول سال‌ها مواد خود را از دست داده‌اند.

2.    روغن گیربکس بی کیفیت

کیفیت روغن گیربکس می تواند نشانه دیگری از نقص باشد، زیرا به گیربکس اجازه نمی دهد به درستی و روان کار کند، اگرچه استفاده از روغن نامناسب و بی کیفیت یک مشکل کمتر رایج است اما امکان پذیر می باشد .  تعویض روغن گیربکس بطور منظم و طبق دستور سازنده خودرو، عادتی است که به خودروی ما کمک می کند از خرابی گیربکس جلوگیری کند.

3.    کلاچ ضعیف

کلاچ ضعیف به خصوص در خودروهای با کیلومترهای طولانی می تواند باعث نشت روغن و در نتیجه مشکلاتی در گیربکس شود.
دقیقاً، این یکی از عاداتی است که در مورد جلوگیری از خرابی گیربکس باید با توصیه های زیر جایگزین شود: به عنوان مثال، پای خود را روی کلاچ قرار ندهید یا از پاشنه زدن پا خودداری کنید (یا عادت به پا گذاشتن روی کلاچ با انگشت پا و شتاب گرفتن با پاشنه).
موارد ذکر شده کلیاتی از علائم و عیب یابی گیربکس خودرو بود.
چنانچه مالیک یکی از انواع خودروهای چینی هستید تعمیرات تخصصی آن را به تعمیرگاه عباسی بسپارید . تعمیرگاه جک در تهران ، تعمیرگاه برلیانس در تهران ، تعمیرگاه لیفان در تهران ، از خدمات تعمیرگاه عباسی می باشد.
برای کسب اطلاعات بیشتر ، با تعمیرگاه عباسی تماس بگیرید. 09128172781
www.abbasikhodro.com

5/5 - (1 امتیاز)

ارسال نظر ارزشمندتان

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.