واقعیت مجازی در بازی های رایانه ای + [کاربرد های برتر]

0

امروز به بررسی یکی از جدید ترین تکنولوژی های عرصه کامپیوتری یعنی واقعیت مجازی در بازی های رایانه ای می پردازیم که با داشتن کاربرد های متعدد به خوبی جای خود را در دنیای فناوری باز کرده است، با ما همراه باشید.

واقعیت مجازی چیست؟

واقعیت مجازی در بازی کاربردهای بسیار زیادی دارد و امروزه شاهد تعداد زیادی از انواع بازی های واقعیت مجازی هستیم که در این مقاله برخی از مهم ترین ها را بررسی خواهیم کرد اما واقعیت مجازی چیست؟ در واقع واقعیت مجازی (Virtual Reality) یا به اختصار VR یک فناوری نسبتا جدید است که با استفاده عینک ها و تجهیزات مخصوصی می توان تجربه حضور در یک محیط مجازی را داشت. به عنوان مثال به جای مشاهده بازی از صفحه نمایش و کنترل بازی با دسته بازی، می توان با استفاده تجهیزات مخصوص واقعیت مجازی و عینک هایی مخصوص، محیط بازی را به گونه ای واقع گرایانه تجربه کرد و همچنین با استفاده از کنترل کننده های مخصوصی که وجود دارد بازی را کنترل کرد.

واقعیت مجازی در بازی های رایانه ای

واقعیت مجازی در بازی:

یکی از مهم ترین مزیت های واقعیت مجازی در بازی های رایانه ای ، افزایش رشد درآمدی شرکت های سازنده بازی های واقعیت مجازی می باشد. علاوه براین  شرکت های مختلفی نیز که تجهیزات سخت افزاری واقعیت مجازی را طراحی می کنند نیز در چندین سال گذشته به رشد درآمدی بالایی رسیده اند. در حقیقت استفاده از تکنولوژی واقعیت مجازی در بازی باعث ایجاد نسل جدیدی از بازی های شده است که امکانات فوق العاده خوبی را برای گیمرها به همراه داشته است. به عنوان مثال وقتی شما یک بازی ماشین بازی را با واقعیت مجازی تجربه می کنید، از تجهیزاتی مانند عینک مخصوص، فرمان، پدال های گاز و ترمز، دنده و … که به صورت فیزیکی در اختیار شما قرار دارند جهت کنترل بازی استفاده می کنید. در نتیجه هنگام بازی کردن این احساس به شما دست خواهد داد که واقعا در محیط بازی قرار دارید و در صحنه های حساسی مانند مبارزه، رانندگی، تیراندازی و … هیجان بسیار بالایی را تجربه خواهید کرد. البته همراه با بازی های واقعیت مجازی، کنترل کننده های مختلفی نیز وجود دارد که با استفاده از آن ها می توان کنترل بازی را در دست گرفت. مثلا هنگام ماشین بازی شما به فرمان، پدال گاز، دنده و … نیاز دارید یا هنگام بازی های مبارزه ای می توانید حرکات رزمی را خودتان در دنیای واقعی انجام دهید و در بازی نیز همین حرکات شما روی شخصیت های بازی تاثیر خواهند گذاشت. یعنی جهت انجام حرکات رزمی و دفاعی می توانید همان حرکات را خودتان انجام دهید و عین هیمن حرکات در بازی بر روی کاراکتر داخل بازی نیز اعمال می شود.

واقعیت مجازی در بازی های رایانه ای

کاربرد واقعیت مجازی در بازی های رایانه ای:

1- آموزش: بسیاری از خلبان ها، راننده ها، رزمی کاران و … از طریق بازی های واقعیت مجازی مهارت خود را بالا می برند. به عنوان مثال یک راننده می توانند با رانندگی در بازی های واقعیت مجازی می تواند مهارت رانندگی خود را بالا ببرد.

2- شبیه سازی: واقعیت مجازی یک ابزار بسیار خوب جهت شبیه سازی محیط های مختلف و مخصوصا در بستر بازی می باشد. مثلا یک خلبان جهت آموزش خلبانی می تواند از بازی های واقعیت مجازی مخصوصی که وجود دارد، در یک محیط شبیه سازی پرواز قرار بگیرد و مهارت خود را بالا ببرد.

 

بازی های واقعیت مجازی:

امروزه استفاده از واقعیت مجازی در بازی بسیار رایج شده است و بازی های واقعیت مجازی مختلفی طراحی شده اند که برخی از آن ها را در زیر آورده ایم:

 • Battlezone
 • Blood & Truth
 • Farpoint
 • I Expect You To Die
 • Keep Talking and Nobody Explodes
 • No Man’s Sky VR
 • Rez Infinite
 • The Elder Scrolls V: Skyrim VR
 • Arizona Sunshine
 • Beat Saber
 • Borderlands 2 VR
 • Gran Turismo Sport
 • و …

 

کلام آخر:

در این مقاله با واقعیت مجازی در بازی آشنا شدیم و فهمیدیم که استفاده از واقعیت مجازی در بازی می تواند علاوه بر بازی کردن، مزیت های خوبی داشته باشد مانند شبیه سازی محیط های رانندگی و خلبانی در قالب یک بازی.

ارسال نظر ارزشمندتان

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.