شیبا اینو چگونه قادر است دوج کوین را در بازار ارز دیجیتال شکست دهد؟

بازار جذاب ارزهای دیجیتال فرصت‌های مناسب و خوبی را برای کسب درآمد از رمز ارزها در ایران فراهم کرده که افراد می‌توانند از طریق های مختلفی درآمدهای بسیار خوبی را برای خود داشته باشند. شیوه های مختلفی برای کسب درآمد وجود دارد و این بازار پتانسیل های بیشتری نیز دارد که به مرور باعث می شوند تا افراد بیشتری به این سمت کشیده شود. اما آنچه که بیشتر از همه اهمیت دارد شناخت بهترین راه های کسب درآمد از رمز ها است. در این مقاله رمز ارز دوج کوین و شیبا را توضیح داده و تفاوت‌های اصلی آن‌هارا بررسی خواهیم کرد.

دوج کوین (Dogecoin)

اساسا تکنولوژی دوج کوین (DogeCoin) و بیت کوین یکی است.  BTC و DOGE هردو از پروتکل اجماع اثبات کار (PoW) در جهت تایید تراکنش‌ها روی شبکه خود استفاده می‌کنند. با شناخت تاریخچه و نحوه پیدایش اولین میم کوین بازار رمز ارز متوجه دلیل این ادعا خواهید شد؛ در سال 2013 میلادی، دو مهندس کامپیوتر که تصور می‌کردند بازار کریپتوکارنسی بیش از اندازه جدی گرفته شده و ساخت چیزی شبیه بیت کوین کار دشواری نیست، دوج کوین را خلق کردند. اگرچه خرید دوج کوین انتخاب بهتری برای پرداخت‌های روزانه است چرا که تراکنش‌های آن سریع‌تر و ارزانتر از بیت کوین پردازش می‌شوند. البته که دوج کوین یک کپی دقیق از بیت کوین نیست. دوج کوین تعداد در گردش بسیار بیشتری نسبت به بیت کوین دارد و هیچ محدودیتی برای تولید آن وجود ندارد. بیشتر از 129 میلیارد دوج در گردش وجود دارد که بسیار فراوان‌تر از  21 میلیون بیت کوین‌ است. علاوه بر این در هر دقیقه 1,000 DOGE ضرب می‌شود.

Dodge Quinnدوج کوین یک ارز دیجیتال PoW است که از نیروی محاسباتی برای امنیت شبکه خود استفاده می‌کند درست مثل کاری که بیت کوین انجام می‌دهد. البته Dogecoin با استفاده از لایت کوین (LTC) ضرب می‌شود به این معنی است که هر فردی که یکی از این دو ارز دیجیتال را دارد می‌تواند انتخاب کنید کدام را استخراج کند. بدین ترتیب نیروی شبکه هم با ثبات‌تر خواهد بود.

شیبا اینو (Shiba Inu)

شیبا (Shiba Inu) اینو یک توکن روی شبکه اتریوم است پس SHIB می‌تواند قرار دادهای هوشمند را افزایش دهد و می‌تواند ساخت محصولات دیفای را افزایش دهد. بخش دیفای (امور مالی غیر متمرکز) در یک سال گذشته با ارائه ارزهایی مثل Aave و Uniswap و Yearn.finance که هم در قیمت و هم پذیرش سر به فلک کشیدند، غوغا به‌پا کرده است. این ارزهای دیجیتال از قرار دادهای هوشمند روی بلاک چین اتریوم استفاده می‌کنند تا صرافی‌های غیر متمرکز، پروتکل‌های وام دهی و حساب‌های سودآور را پیاده سازی کنند.

شاید باورکردنی نیست، اما یک توکن اتریومی ساده موفق شد سرمایه در گردش 20 میلیارد دلاری پیدا کند و در رده یازدهم باارزش‌ترین ارزهای دیجیتال قرار بگیرد! به نظر انجمن کاربران بی‌شمار توکن SHIB دست بردار نیستند و همینطور به خرید شیبا اینو با هدف بیشتر کردن قیمت آن ادامه می‌دهند.

Shiba Inuمقایسه دوج کوین و شیبا اینو

سرمایه گذاری در سال‌های اخیر شکل دیگری پیدا کده است. میم کوین‌ها، ارزهای دیجیتال و NFTها فظای ارزهای رمزنگاری شده را به‌شدت هیجان انگیر و در عین حال خیلی‌ها هم در این فضا ثروتنمد شده‌اند. البته که تلفاتی هم بوده ولی این دلیلی نیست که دیگران شانس خود را در این فضای جذاب امتحان نکنند. ارزهایی مانند بیت کوین، شیبا اینو و دوج کوین از جذابیت های این فضا هستند. بیت کوین برخلاف بسیاری از ارزهای دیجیتال محبوب بازار، که متعلق به یک شبکه بلاک چینی کاربردی هستند، محدود به شبکه‌ای برای انتقال پول است، اما همچنان بالای 40 درصد سهم بازار (مارکت کپ) را در مشت خود دارد. خرید بیت کوین هنوز برای بسیاری از سرمایه گذاران اولین گزینه است. سال گذشته بود که برای چند ماهی، این دو میم کوین محبوب هر روز یک رکورد جدید ثبت می‌کردند. اگرچه DOGE و SHIB از تکنولوژی‌های متفاوتی استفاده می‌کنند اما هیچ کدام خاص یا ویژه نیستند.

اگرچه شیبا اینو رکوردهای بسیار زیادی ثبت کرده است اما دلیل این صعودها بیشتر هیجانات بازار بوده نه دلایل فاندامنتال. دلیل اصلی این رشد قیمت شیبا اینو، پایگاه هواداری بسیار قوی آن بوده است. هرچقدر مردم سرمایه گذاری کردند، ریسک این کار بیشتر می‌شد چرا که سرمایه گذارهای قدیمی‌تر نهایتا سود خود را تسویه کرده و قیمت فرو میریزد.

Dodge Quinn and Shiba Inoدوج کوین یک ویژگی درخشان به‌نام الگوریتم اسکریپت (Scrypt) دارد. این الگوریتم که تفاوت اصلی با SHA256 بیت کوین است، ساخت بلاک‌ها را تسهیل می‌کند و درنهایت اینگونه دوج کوین بسیار سریع‌تر از بیت کوین می‌شود. گفتنی است که شیبا یک توکن ERC20 و روی PoW اتریوم اجرا شده است. SHIB روی کاغذ شبیه به دوج کوین است اما در عمل منعکس کننده زمان‌ عملیاتی شبکه‌های اتریوم  است.

از دیگر تفاوت‌های شیبا و دوج پشتیبان معروف و بزرگ آن است. ایلان ماسک یک حامی و مدافع قوی دوج کوین است تا جایی که خود را پدر دوج (Dogefather) نامیده است. در توییت‌های خود دلیل ایمان به دوج کوین را دقیق توضیح داده بود. در ادامه باید به نحوه برخورد این دو میم کوین با تورم بپردازیم. پیشتر از بعضی کارهای Shiba Inu که احتمالا منجر به تورم می‌شود صحبت کردیم اما دوج کوین در طرف دیگر، مدل ماینینگ منحصر بفردی دارد. استخراج و  وضعیت تورم آن بسیار به لایت کوین (LTC) مرتبط است. همچنین با توجه به نگرانی‌هایی که درباره اثرات زیست محیطی استخراج ارزهای دیجیتال وجود دارد؛ متخصصان پیش بینی می‌کنند که الگوریتم اجماع دوج کوین به اثبات سهام (PoS) تغییر پیدا خواهد کرد. زمانی‌که هولدرهای دوج کوین برای اعتبار سنجی ارزهای خود را استیک کنند این میم کوین بسیار ضد تورم خواهد شد.

جمع بندی

در نهایت باید گفت که تعداد زیادی از ارزهای دیجیتال در دنیای واقعی کاربردی ندارند همانند شیبا اینو که هیچ استفاده‌ای در دنیای ندارد برخلاف دوج کوین که برای پرداخت، امور خیریه و کارهایی از این دست، قابل استفاده است. همانطور که گفتیم مهم‌ترین دلیل رشد Shiba هیجانات فضای مجازی و پایگاه هواداری قوی این رمز ارز بوده است که خب فکر نمیکنم دوام چندانی داشته باشند.

 

ارسال نظر ارزشمندتان

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.