چگونه سهام عدالت را بفروشیم؟ [سریع ترین راه فروش سهام عدالت در سال ۱۴۰۲]

0

فروش سهام عدالت یکی از اقدامات پر شک و شبه ای است که در چند سال گذشته توجه افراد عام و خاص جامعه را به خود جلب نموده است. در سال های اخیر دولت جمهوری اسلامی ایران با هدف کمک به قشر ضعیف جامعه تصمیم گرفت نوعی یارانه نقدی با نام سهام عدالت در نظر بگیرد.

در ابتدا مدیریت این سهام در دست خود دولت بود و مبلغی که حاصل از سود آن است به صورت سالانه به حساب فردی حقیقی واریز می شد. اما واگذاری این سهام توسط دولت به صاحبان حساب از اوایل سال 1399 شروع گشت. دولت جمهوری اسلامی ایران با هدف رونق به بازار بورس، افزایش نقدینگی در بازار مالی، کاهش بیکاری، کاهش تورم و افزایش درآمد جامعه این کار را انجام داد.

دولت در پی این اقدامات برای مشمولان سهام عدالت، امکان مدیریت مستقیم سهام را فراهم آورد. در این زمینه برخی افراد به صورت مستقیم روی سهام خود مدیریت داشته و برخی دیگر تصمیم به فروش آن گرفتند. فروش سهام عدالت پروسه های خاصی داشته که بدون آگاهی کامل از آن ها مشمولان سهام قادر به فروش سهام نخواهند بود؛ از همین رو امروز ما در این مطلب تصمیم داریم که در مورد نحوه فروش این سهام عدالت اطلاعاتی در اختیار شما قرار دهیم. همراه ما باشید!

The-fastest-way-sell-equity-shares

آزادسازی سهام برای فروش آن

قبل از هر چیز مشمولان سهام عدالت برای آنکه مدیریت مستقیم سهام خود را برای فروش یا نگهداری آن برعهده گیرند، باید سهام خود را آزاد کنند. دولت با قرار دادن دو راه در جلو پای مشمولان سهام عدالت، امکان مدیریت مستقیم یا غیر مستقیم سهام را برای آنان فراهم کرد. به موجب این امر مشمولان دریافت سهام می توانند هم به صورت مستقیم حساب خود را مدیریت کرده یا همچنان مدیریت آن را به دولت سپرده و فقط سود خود را دریافت نمایند.

برای آزاد سازی سهام عدالت و قبول مسئولیت مدیریت سهام توسط مشمولان دریافت سهام، دو انتخاب زیر پیش پای آن ها است:

  • نگه داشتن سهام عدالت و معامله با آن در بازار بورس

در صورتی که مشمولان دریافت سهام، این روش را برای خود برگزیده باشند، باید در سامانه سجام ثبت نام کرده و کد بورسی دریافت نمایند. مشمولان دریافت سهام باید کد بورسی خود را به کارگزاری مربوطه تحویل داده و در کارگزاری برای انجام معاملات در بازار بورس، ثبت نام کنند.

  • فروش سهام عدالت

دومین اقدام می تواند فروش سهام توسط مشمولان دریافت سهام عدالت باشد. انجام این اقدام در سه مرحله صورت خواهد گرفت، در ابتدا فرد می توانند 30 درصد اولیه سهام را آزاد نماید. آزاد سازی 30 درصد اولیه در خرداد 1399 فراهم شده؛ پس از آن 30 درصد دیگر در تیر 1399 آزاد شد. در نهایت 40 درصد باقی مانده در بهمن همان سال آزاد و امکان فروش آن برای مشمولان دریافت سهام فراهم گشت.

با مشاهده دارایی سهام، مشمولان باید با مراجعه به درگاه یکپارچه ذینفعان بازار سرمایه و سامانه معاملات کارگزاری خود، در قسمت تغییر کارگزار ناظر نماد استانی خود را برگزیده و درخواست انتقال سهام عدالت را ثبت نمایند. نماد استانی ذینفعان تا 48 ساعت به پرتفوی آن ها اضافه می شود؛ پس از اضافه شدن آن مشمولان دریافت سهام می توانند با مراجعه به پنل کاربری، سهام عدالت خود را به فروش برسانند.

sell-equity-shares

فروش از طریق بانک

در روش فروش سهام از طریق بانک، مشمولان دریافت سهام باید به بانکی که سود سهام عدالت را به حسابشان واریز می کرده، مراجعه و فرم درخواست فروش را پر کنند. البته که از طریق سایت بانک مربوطه هم امکان فروش 30 درصد سهام وجود دارد. با انجام این کار دیگر بانک مسئولیت فروش را برعهده داشته و به صورت بلوکی سهام را در بازار بورس به فروش می رساند. در نهایت سود حاصل از فروش سهام به حساب ذی نفع واریز می شود.

فروش از طریق کارگزاری ها

به منظور فروش سهام از طریق کارگزاری ها و معامله سهام در بازار بورس، فرد باید در سامانه سجام ثبت نام کرده و کد بورسی دریافت کند. با دریافت کد بورسی فرد می تواند به وب سایت کارگزاری مربوطه وارد شود؛ پس از آن باید درخواست فروش را در سامانه ثبت کند. کارگزاری با مشاهده درخواست فروش سهام متقاضی به صورت بلوکی اقدام به فروش سهام در بازار می نماید.

این روش نسبت به روش فروش سهام از طریق بانک ها یک مزیت دارد و آن هم انتخاب فروش بلوک سهام شرکت ها توسط خود ذینفع است. ضمن اینکه برای اقدام به فروش توسط کارگزاری، متقاضیان باید شماره تلفن خود را در سامانه سجام ثبت کرده باشند. در غیر این صورت مالک سهام باید به سامانه سجام و بخش سامانه سهام عدالت مراجعه و شماره تلفن همراه خود را اصلاح کند.

Sale-of-justice-shares-through-brokerage

آموزش گام به گام فروش سهام عدالت در کارگزاری ها

همانطور که در بالا اشاره کردیم، امکان فروش سهام از طریق کارگزاری ها برای متقاضیان فراهم شده است. برای این منظور متقاضیان باید مراحلی که در زیر عنوان می کنیم را مو به مو اجرا نمایند:

  • در اولین مرحله مشمولان دریافت سهام باید به وب سایت کارگزاری مورد نظر خود مراجعه کرده و به بخش سهام عدالت بروند.
  • با انتخاب گزینه سهام عدالت، صفحه ای به مخاطب نشان داده می شود، مخاطب باید تمامی اطلاعات را وارد و روی گزینه ثبت نام کلیک کند.
  • با مشاهده پیام تایید ثبت نام، مخاطب باید گزینه ورود را انتخاب نماید.
  •  صفحه ای در این قسمت باز می شود، که در این صفحه هم باید طبق آنچه خواسته شده، نام کاربری و کلمه عبور وارد شود.
  • با وارد شدن به سامانه، پنل کاربری مخاطب مشاهده می شود که در قسمت پایینی آن سه گزینه قرار دارد.
  • در بین گزینه های گفته شده برای فروش 30 درصد سهام توسط کارگزاری، باید روی گزینه مربوطه کلیک نماید. در صورت انتخاب این گزینه مالک سهام دیگر قادر به انتخاب سهام شرکت مورد نظر برای فروش نخواهد بود، کارگزاری خود این کار را انجام می دهد.
  • گزینه دیگری که در همین صفحه وجود دارد، مشاهده دارایی سهام است. متقاضیان می توانند با انتخاب این گزینه، لیست شرکت هایی که سهام دار آن هستند را مشاهده کنند. در لیست گفته شده متقاضی می تواند، سهام هایی می خواهد به فروش برساند را انتخاب کند. البته که امکان مشاهده سهام های فروخته شده، یا سهام های در حال فروش هم برای متقاضیان با انتخاب این گزینه فراهم شده است.

سخن آخر

فروش سهام عدالت چندی پیش جنب و جوش های بسیاری بین مردم به وجود آورده بود، نحوه فروش این سهام و نا آگاهی مردم در مورد آن، تکاپوی بیشتری ایجاد می کرد. با این اوصاف ما سعی کردیم در این مطلب اطلاعاتی کامل در مورد نحوه فروش سهام در اختیار مشمولان سهام عدالت قرار دهیم. امیدواریم این مطلب برای شما مفید واقع شده باشد.

3.5/5 - (4 امتیاز)

ارسال نظر ارزشمندتان

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.