در پروژه های فضایی ناسا چه سیستم عامل هایی استفاده می شود؟

امروز با معرفی جدید ترین اخبار تکنولوژی با شما همراه هستیم، در این عنوان قصد معرفی بهترین سیستم عامل مناسب ناسا را داریم. عنوان کلمه سیستم عامل شاید تا به حال به این فکر کرده باشید که سیستم عامل ناسا به چه صورت است و آیا از بهترین سیستم عامل های مدرن مایکروسافت مانند ویندوز 10 و 11 و … استفاده می کند یا از نسخه های مختلف لینوکس، با ما همراه باشید.

سیستم عامل مورد استفاده در پروژه های فضایی ناسا-2

سیستم عامل استفاده در ناسا

ناسا یک کمپانی معمولی نیست و میلیاردها دلار هزینه جهت طراحی سیستم ها و فضاپیماهای پیچیده می کند تا به خوبی بتوانند در فضا کاوش کنند. در گذر از انواع سیستم عامل ها باید از سریع ترین قوی ترین سیستم عامل استفاده شود که ظاهرا ورژن های فعلی نمی توانند گزینه خوبی باشد. RTOS یک سیستم عامل مناسب ناسا به حساب می آید که سرعت العمل آن در برابر عوامل بیرونی زیاد است و برای عملیات های فضایی توانسته است که از مراحل سختی عبور کند. مثلا در برخی کاوش ها اگر فضا پیما با مشکلی رو به رو شد، این سیستم عامل ناسا در سریع ترین زمان واکنش نشان می دهد و از بروز حادثه جلوگیری کند. مثلا اگر سیستم عامل ناسا نتواند در مواقع خطر مانند نقص فنی یا عوامل خارجی واکنش نشان دهد، باعث خسارات چند میلیون یا چند میلیارد دلاری می شود.

مولفه های موجود در سیستم عامل ناسا

  • سرعت: بهترین سیستم عامل ناسا همواره باید از سرعت محاسباتی بالایی برخوردار باشد تا در مواقع حساس بتواند سریع واکنش نشان دهد:
  • هوشمندی: سیستم عامل استفاده در ناسا همواره باید از هوشمندی خوبی برخوردار باشد که به برخی از تکنولوژی های پیشرفته مانند هوش مصنوعی مجهز باشد. سیستم عامل های هوش مصنوعی نوع جدیدی از سیستم عامل ها هستند که در آن ها از هوش مصنوعی جهت بهینه سازی و هوشمندی وظایف استفاده می شود. در نتیجه سیستم عامل ناسا نیز به این تکنولوژی مجهز است و پردازش های سنگین را می تواند به گونه ای هوشمند مدیریت و انجام دهد.
  • خطا یابی: قوی ترین سیستم عامل مجهز به تکنولوژی پیشرفته کشف خطا می باشد که اگر این سیستم عامل ها نتوانند خطای رخ داده شده را شناسایی و یا حتی پیش بینی کنند، باعث بروز حادثه و ضرر میلیاردها دلار پول می شود.
  • پردازش های موازی: حجم پردازش در سفینه های فضایی بسیار زیاد است و از این رو سیستم عامل ناسا مجهز به پردازش موازی جهت سرعت بخشیدن به وظایف می باشد.

سیستم عامل پروژه های فضایی ناسا

تفاوت بین سیستم عامل ناسا و سایر سیستم عامل ها

از سریع ترین سیستم عامل ناسا انتظاراتی می رود که از سایر سیستم عامل ها نمی رود در نتیجه بین سیستم عامل ناسا و سایر سیستم عامل ها تفاوت های زیادی وجود درد. سیستم عامل ناسا تقریبا غیر قابل هک است یا کار بسیار بسیار سختی است از این رو باید یک سیستم عامل جدید و غیر قابل نفوذ برای کاوش های فضایی طراحی شود تا تکنولوژی و ساختار آن برای کسی مشخص نباشد و این گونه مورد هدف حمله هکر ها قرار نگیرد. یکی دیگر از تفاوت ها این است که سیستم عامل استفاده شده در ناسا نیازی به اجرای مناسب بازی، نصب نرم افزارهای مختلف یا … نمی باشد بلکه باید قابلیت هایی به آن اضافه شود که همه در راستای کاوش های فضایی باشد از این رو خیلی قابلیت جدید دارد که در سیستم عامل های امروزی وجود ندارد. تفاوت دیگر این است که سیستم عامل ناسا باید قادر باشد تا در هر لحظه به تسک یا وظایفی که به او داده می شود جوابگو باشد اما در سیستم عامل های معمولی این گونه نیست و گاهی اوقات شاهد هنگ شدن آن ها هستیم.

 

کلام آخر

در این مقاله با تفاوت سیستم عامل ناسا با سایر سیستم عامل ها آشنا شدیم و و همواره ناسا از قوی ترین سیستم عامل، بهترین سیستم عامل و سریع ترین سیستم عامل جهت انجام کاوش های فضایی استفاده می کند. البته این سیستم عامل تنها مختص ناسا است و تکنولوژی و عملکرد آن کاملا محرمانه است.

 

ارسال نظر ارزشمندتان

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.