مفهوم بعد در بازی های رایانه ای چیست؟ + [بررسی انواع بعد ها]

0

امروز در بخش جدید ترین اخبار تکنولوژی با بیان مفهوم بعد در بازی های رایانه ای در خدمت شما هستیم. اگر شما نیز جزو طرفداران بازی های رایانه ای هستید، احتمالا تا به حال به  مفهوم بعد در بازی های رایانه ای فکر کرده باشید. در واقع  بازی های رایانه ای از لحاظ بعد به سه دسته تقسیم می شوند: بازی های یک بعدی، بازی های دو بعدی و بازی های سه بعدی. حال با تفاوت بازی های دو بعدی و سه بعدی در خدمت شما هستیم، با ما همراه باشید.

-1مفهوم بعد در بازی های رایانه ای

مفهوم بعد در بازی

در واقع مفهوم بعد در بازی های رایانه ای یا حتی در دنیای واقعی یعنی محیطی که در آن اشیا و عوامل مربوط به آن قرار دارد و می توانند در این فضا به صورت گسسته یا پیوسته در حرکت باشند. دنیایی که ما در آن هستیم یک دنیای سه بعدی است و تمام اجسام و موجوداتی که وجود دارند دارای سه بعد هستند. کامپیوتر نیز یک جسم فیزیکی سه بعدی در یک دنیا واقعی سه بعدی است که خودش می تواند شامل یک دنیای دیگری باشد که توصیف کننده بعد های مختلفی است. بازی هایی مانند جی_تی_ای، کال آف دیوتی، فوتبال و… دارای سه بعد و جزو بازی های سه بعدی هستند و بازی های آتاری که در گذشته وجود داشتند جزو بازی های دو بعدی هستند. بازی های یک بعدی تعدادشان بسیار کم تر است و عملا در حال حاضر وجود ندارد.

 

بازی های یک بعدی

برای درک این موضوع، بهتر است صفحه کاغذ را در نظر بگیرید که اگر به سمت چپ یا راست بروید در بعد اول یعنی بعد X حرکت می کنید. در نتیجه بازی های یک بعدی دارای اشیا و عواملی در بازی هستند که یا به سمت راست و چپ و یا به سمت بالا و پایین در حرکت هستند ( دقت کنید که هر دو با هم نه بلکه یکی از این ابعاد). اشتباه فکر نکنید که اگر به سمت راست بروید یک بعد است و اگر به سمت چپ برگردید یک بعد دیگر است و جمعا دو بعد می شود. اما نه این گونه نیست بلکه مثلا راست یک بعد و اکر برعکس و به سمت چپ حرکت کنید در خلاف محور X حرکت کرده اید.

-1مفهوم بعد در بازی های رایانه ای

بازی های دو بعدی

بازی های دو بعدی علاوه بر چپ و راست یا همان بعد X می توانند به سمت بالا یا پایین یعنی بعد Y نیز حرکت کنند. یعنی در یک صفحه کاغذ هر چیزی که شما قادر به کشیدن آن هستید یک شی یا نقاشی دو بعدی است. در نتیجه شما می توانید آزادانه در محور X و خلاف آن یا محور Y و خلاف آن هر جسمی را طراحی کنید. انیمیشن هایی مانند شکرستان نمونه یک انیمیشن دو بعدی است یا مثلا بازی سونیک که بر روی کنسول های بازی سگا قرار داشت یک بازی دو بعدی بود چون عوامل بازی به سمت چپ و راست و به سمت بالا و پایین در حال حرکت بودند.

 

بازی های سه بعدی

ما در یک دنیای سه بعدی زندگی می کنیم پس به نظر شما چه فرقی با بازی سونیک که یک بازی دو بعدی است داریم؟ بله درسته ما می توانیم در دل دو بعد X و Y نفوذ کنیم و داخل بعد جدید یا Z نیز حرکت کنیم. به طور خودمانی تر باید بگویم که اگر شما به یک پدیده یا یک بازی دو بعدی، عمق یا ارتفاع اضافه کنید محیط مورد نظر یا بازی تبدیل به سه بعدی خواهد شد. اگر بازی معروفی مانند جی_تی_ای را در نظر بگیرید، عوامل موجود در آن علاوه بر چپ و راست یعنی بعد X و بالا و پایین یعنی بعد Y، در دل این دو بعد یعنی بعد Z نیز حرکت می کنند. به طور خلاصه تر اگر در هر بازی توانستید تمام کارهایی که در دنیای واقعی قابل انجام است را انجام دهید، یعنی آن بازی جزو بازی های سه بعدی است.

 

کلام آخر

در این مقاله مفهوم بعد در بازی های رایانه ای را توضیح دادم و همین طور بازی های یک بعدی، بازی های دو بعدی و بازی های سه بعدی را نیز بررسی کردم که امیدوارم برای شما مفید واقع شده باشد. در پایان نیز باید بگویم که در دنیا واقعی و بازی ها، بیش تر از سه بعد وجود ندارد و هر کسی خلاف این گفت بدانید که دروغ می گوید.

 

امتیاز دهید

ارسال نظر ارزشمندتان

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.