آموزش عیب یابی لباسشویی در منزل توسط خودتان

عیب یابی ماشین لباسشویی نیاز به تخصص بالایی دارد و تنها برخی از موارد جزئی را می توان بدون دانش در منزل رفع کرد. با اطلاع از نحوه عیب یابی لباسشویی در منزل می توانید تا حد زیادی هزینه ها را کاهش دهید و حتی از خرابی های بیشتر نیز جلوگیری میشود. در ادامه چند مورد از اشکالات ماشین های لباسشویی و نحوه عیب یابی در منزل معرفی خواهیم کرد.

عیب یابی ماشین لباسشویی در خانه

عیب یابی سیستم تخلیه لباسشویی

در تمام مراحل شستشو، آبکشی و خشک کن ماشین لباسشویی فاضلاب تولید شده را تخلیه می کند. اگر تخلیه به درستی انجام نشود، آبکشی و خشک کردن نیز به درستی انجام نخواهد شد و حتی برنامه شستشو ممکن است به طور کامل متوقف شود. آموزش عیب یابی و تعمیر لباسشویی در شرایطی که تخلیه بدرستی انجام نمیشود پیچیده نیست. بلکه می توانید با در نظر گرفتن موارد زیر این مشکل را در کوتاه ترین زمان حل کنید:

 • شلنگ تخلیه را از نظر مسدود بودن بررسی کنید. به مرور لایه های رسوب در جداره داخلی این شلنگ ایجاد میشود و مانع از تخلیه خواهد شد. شلنگ را از دستگاه جدا کنید و سپس داخل آن را با آب گرم و مواد شوینده شستشو دهید. اگر لایه های رسوب بیش از اندازه هستند و تمیز نمیشوند، بهترین کار تعویض شلنگ است. شلنگ جدید را خریداری و نصب کنید.
 • ارتفاع شلنگ تخلیه را بررسی کنید. دقت داشته باشید که حداکثر ارتفاع شلنگ تخلیه 60 سانتی متر است. اگر ارتفاع بیش از این اندازه باشد، به سختی فاضلاب می تواند از آن خارج شود و به عقب برگشت زده میشود.
 • فیلتر تخلیه را از جای خود خارج کنید و با آب گرم و مواد شوینده شستشو دهید. منافذ روی فیلتر تخلیه نیز به مرور با پرز و مو و مواد شوینده مسدود میشود و مانع از تخلیه خواهد شد.
 • پمپ تخلیه و برد الکتریکی را بررسی کنید. البته این دو مورد باید توسط تعمیرکار بررسی و عیب یابی شود.

عیب یابی سیستم آبگیری لباسشویی

یکی دیگر از مواردی که بهتر است در عیب یابی ماشین لباسشویی در منزل به آن پرداخته شود، آبگیری نکردن دستگاه است. اگر لباسشویی نتواند بدرستی آبگیری کند، مراحل شستشو با اختلال مواجه میشود. در این شرایط پیشنهاد می کنیم ابتدا موارد زیر را بررسی و در صورت عدم رفع مشکل، با مراکز تعمیر ماشین لباسشویی در خانه تماس بگیرید:

 • قبل از هر اقدام، ابتدا بررسی کنید که آیا آب ساختمان وصل است؟ فشار آب پایین نیست؟ اگر فشار آب پایین باشد، آبگیری به سختی انجام شده و دستگاه نمی تواند به روال عادی کار کند. برای حل این مشکل بهتر است شستشوی لباس ها را در ساعاتی انجام دهید که فشار آب در سطح ایده آل باشد.
 • شلنگ آب ورودی در پشت دستگاه را بررسی کنید. ممکن است این شلنگ تا خورده باشد و مسیر عبور آب مسدود شود
 • شیر برقی را بررسی کنید. شیر برقی یکی از قطعات بسیار مهم برای قطع و وصل جریان آب به داخل دستگاه است.
 • هیدرواستات و برد الکتریکی از دیگر مواردی هستند که در آبگیری نکردن دستگاه نقش دارند. عیب یابی برد الکتریکی ماشین لباسشویی نیاز به تخصص بالایی دارد و تعمیر آن بدون دانش منجر به خسارت های زیادی میشود.

عیب یابی ماشین لباسشویی در منزل

عیب یابی صدای زیاد لباسشویی

در عیب یابی صدای زیاد ماشین لباسشویی موارد زیر را بررسی کنید:

 • ابتدا مطمئن شوید که ماشین لباسشویی روی سطح تراز است. اگر لباسشویی را روی سطح ناصاف قرار دهید، در زمان چرخش دیگ دستگاه تکان های شدید میخورد.
 • پایه های تراز لباسشویی نیز می توانند در بروز این مشکل نقش داشته باشند. ارتفاع پایه ها را بررسی کنید و مطمئن شوید که باعث تراز شدن دستگاه روی زمین شده باشد. با پیچاندن پایه ها می توان ارتفاع آنها را تنظیم کرد.
 • وزن لباس های داخل لباسشویی را بررسی کنید. اگر داخل لباسشویی بیشتر از ظرفیت دستگاه لباس قرار دهید منجر به تکان های شدید میشود.
 • در برخی از مواقع لباس ها به هم گره خورده و در یک گوشه از مخزن تجمع پیدا می کنند. به همین دلیل توازن در داخل دستگاه از بین رفته و وزن یک بخش آن سنگین تر میشود. برای عیب یابی ماشین لباسشویی که صدای زیاد دارد، در این شرایط لباس ها را باید از مخزن خارج و گره های آن را باز کنید. در نهایت پارچه و محلفه های بزرگ را از لباس ها جدا کنید تا با این مشکل مواجه نشوید.
 • داخل پمپ تخلیه را بررسی کنید. در برخی از مواقع اشیای ریز مانند سرزیپ و دکمه وارد پمپ شده و به همین دلیل صدای زیادی ایجاد می کند.
 • علاوه براین، موتور، تسمه و بلبرینگ نیز باید بررسی شود. موتور لباسشویی بعد از ضعیف شده صداهای غیرطبیعی ایجاد می کند و با تعمیر یا تعویض این قطعه می توان مشکل را حل کرد.

رفع مشکل کار نکردن دور تند لباسشویی

اگر دور تند لباسشویی کار نمی کند و لباس ها به درستی خشک نمیشوند، چند مورد زیر را بررسی کنید:

 • ممکن است به دلایل مختلف از جمله خرابی پمپ، مسدود بودن شلنگ، کثیفی فیلتر ممکن است تخلیه آب را با مشکل مواجه کند. اگر تخلیه آب انجام نشود، دور تند لباسشویی نیز شروع نخواهد شد. در نتیجه بهتر است تمام این موارد با دقت بررسی شوند.
 • عیب یابی لباسشویی در این شرایط کار سختی نیست و کافیست برنامه شستشو را بررسی کنید. اگر برنامه شستشو را اشتباه انتخاب کنید دور تند آغاز نمیشود.
 • اگر بیش از اندازه داخل دستگاه لباس قرار دهید خشک کن به سختی کار می کند.
 • ممکن است موتور لباسشویی ضعیف شده باشد و نیاز به عیب یابی تخصصی توسط تعمیرکار ماهر دارد.

تعمیر آبکشی نکردن ماشین لباسشویی

برای عیب یابی ماشین لباسشویی در منزل در شرایطی که آبکشی بدرستی انجام نمیشود، چند مورد زیر باید بررسی شوند:

 • بیش از اندازه نباید داخل دستگاه لباس قرار داده باشید. اگر وزن لباس ها زیاد است، ابتدا باید موارد اضافه را از دستگاه خارج و مجدد برنامه آبکشی را اجرا کنید.
 • ممکن است پمپ تخلیه خراب شده باشد و نیاز به تعمیر یا تعویض داشته باشد.
 • شلنگ تخلیه و فیلتر را با دقت بررسی کنید. با شستشو و تمیز کردن فیلتر و شلنگ می توانید از تخلیه نشدن فاضلاب دستگاه جلوگیری کنید.
 • فشار آب ساختمان را بررسی کنید. اگر فشار آب پایین باشد یا آب قطع است بدون شک آبکشی نیز بدرستی انجام نخواهد شد.
 • در برخی از مواقع آبکشی نادرست لباسشویی به دلیل استفاده از مواد شوینده نامناسب است و با تعویض پودر می توان این مشکل را حل کرد.
 • خرابی برد الکتریکی، ضعیف شدن موتور و اشکال در هیدرواستات نیز از دیگر مواردی هستند که به صورت تخصصی باید عیب یابی و تعمیر شوند.

عیب یابی تخصصی لباسشویی

ماشین های لباسشویی از نظر ساختار داخلی با هم تفاوت زیادی دارند و بدون شناخت قطعات و نحوه اتصال و ارتباط آنها با هم نمی توان عیب یابی را انجام داد. بدون شک یکی از بهترین انتخاب ها در این شرایط تماس با تعمیرکار حرفه ای است. تعمیرکاران این مجموعه به محل و منزل مراجعه نموده و با قطعات اصلی تعمیرات را انجام می دهند. شرکت تکنوپشتیبان یکی از مراکز شناخته شده در تهران است که این خدمات را شمال، جنوب و شرق و غرب تهران ارائه می دهد. جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره تلفن تماس گرفته یا به ادرس https://technoposhtiban.com/ مراجعه کنید.

ارسال نظر ارزشمندتان

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.