گواهینامه سیستم مدیریت زیست محیطی ISO 14001

استاندارد ایزو ۱۴۰۰۱ شناخته‌شده‌ترین استاندارد بین‌المللی سیستم‌ مدیریت محیط‌زیست در سراسر جهان است. اخذ فوری ایزو برای سازمان‌هایی که می‌خواهند گواهینامه ایزو خود را به‌صورت فوری ارائه دهند وجود دارد.

استفاده از نظام آراستگی محیط کار یا 5S درکنار اخذ استانداردهای ایزو سیستمی برای سازماندهی محیط کار است و شما را ملزم به ایجاد فضایی مناسب، کارآمد و ایمن می‌کند.

ISO 14001 شناخته شده ترین استاندارد برای نشان دادن تعهد یک سازمان به مدیریت زیست محیطی است و یکی از موثرترین روش ها برای مدیریت اثرات زیست محیطی در نظر گرفته می شود.

ISO 14001 چیست؟

استاندارد سیستم مدیریت محیط زیست ISO 14001 یک گواهینامه بین المللی شناخته شده است که معیارهای یک سیستم مدیریت زیست محیطی موثر را تعیین می کند. پیاده سازی ISO 14001 به سازمانی کمک می کند که مایل به راه اندازی، بهبود یا حفظ یک سیستم مدیریت زیست محیطی باشد تا با خط مشی ها و الزامات زیست محیطی تعیین شده خود مطابقت داشته باشد.

طراحی شده برای هر نوع سازمانی، صرف نظر از فعالیت یا بخش آن، می تواند به مدیریت و کارکنان شرکت و همچنین ذینفعان خارجی اطمینان دهد که اثرات زیست محیطی در حال اندازه گیری و بهبود است. استاندارد ISO 14001 بر اساس ساختار سطح بالا طراحی شده است و تعدادی از عناصر مانند زمینه سازمان، رهبری، برنامه ریزی، پشتیبانی، عملیات، ارزیابی عملکرد و بهبود را در بر می گیرد. گواهینامه های معتبر ISO 14001 پس از اتمام موفقیت آمیز ممیزی های نظارتی سالانه دارای اعتبار 3 سال است.

چرا گواهینامه ISO 14001 مهم است؟

ما در جهانی جهانی شده زندگی می کنیم که در آن رقابتی ترین شرکت ها برای حفظ محیط زیست ارزش قائل هستند زیرا بخشی از رفتار اخلاقی سازمان ها و همچنین جامعه به عنوان یک کل است. ما در گواهینامه ISO 14001:2015 را برای اولین بار در سال 2018 دریافت کردیم و از آن زمان است، با توجه به اینکه ما با شرکت های پیشرو از نظر زیست محیطی کار می کنیم و همچنین به دلیل تعهد قاطع به پایداری و محیط زیست، ما همچنان سالانه مورد ممیزی قرار می گیریم تا از انطباق با استاندارد اطمینان حاصل کنیم. این گواهینامه همراه با IS0 9001 تایید شده و از سال 1999 تمدید شده است، مکمل بهبود مستمر از نقطه نظر یکپارچه تر است. به همین دلیل است که امروز می خواهیم در مورد استاندارد ISO 14001 و مزایای اصلی آن برای شرکت ها صحبت کنیم. این مقررات یک استاندارد بین المللی است که نحوه اجرای یک سیستم مدیریت زیست محیطی موثر را تعریف می کند. این برای کمک به شرکت ها طراحی شده است تا مسئولیت های زیست محیطی خود را در فرآیندهای داخلی بگنجانند و به دلایل مختلف به رشد کسب و کار کمک می کند. این پیاده‌سازی نه تنها به شرکت‌ها بلکه برای تامین‌کنندگان، مشتریان، سازمان‌های محیط‌زیست و بین‌المللی یا افرادی که مایل به کار در شرکت‌هایی هستند که به سمت پایداری حرکت می‌کنند نیز سود می‌رساند.

مزایای گواهینامه ISO 14001

ISO 14001 به مشاغل در هر اندازه در همه بخش ها کمک می کند تا عملیات روزانه خود را پایدارتر کنند.

گواهینامه سیستم مدیریت زیست محیطی ISO 14001 که به عنوان ابزاری قدرتمند برای بهبود کسب و کار طراحی شده است، می تواند به سازمان ها کمک کند تا:

  • انطباق با الزامات قانونی و مقرراتی را نشان دهید
  • بهبود شهرت شرکت و اعتماد ذینفعان از طریق ارتباطات استراتژیک.
  • ایجاد مزیت رقابتی و مالی از طریق بهبود کارایی و کاهش هزینه ها.
  • دستیابی به اهداف استراتژیک کسب و کار با گنجاندن مسائل زیست محیطی در مدیریت کسب و کار.
  • اجرای یک رویکرد سیستماتیک برای تعیین اهداف زیست محیطی، دستیابی به آنها و نشان دادن دستیابی به آنها
  • وجهه شرکتی بهبود یافته در بین رگولاتورها، مشتریان و عموم مردم.

چگونه گواهینامه ISO 14001 را دریافت کنیم؟

Cotecna گواهینامه معتبر بر اساس استاندارد ISO 14001 را به مشتریان ارائه می دهد. مشتریان و مشتریانی که مایل به صدور گواهینامه هستند باید فرآیند درخواست و قرارداد قرارداد را تکمیل کنند که پس از آن ممیزی های اولیه یا تأیید مجدد انجام می شود. پس از صدور گواهی (با اعتبار 3 ساله)، ممیزی های نظارتی بیشتری باید در فرکانس های از پیش تعیین شده انجام شود تا اعتبار گواهی حفظ شود.

چه صنایعی ISO 14001 را اجرا می کنند؟

استاندارد ISO 14001 برای همه نوع و اندازه سازمان ها – از استارت آپ ها و SME ها گرفته تا موسسات خیریه و شرکت ها مناسب است. استاندارد بین المللی شناخته شده توسط تعداد زیادی از بخش های صنعتی مانند خرده فروشی، مهمان نوازی، تولید، ساخت و ساز و خدمات مالی استفاده می شود. پتانسیل کامل آن به یک دارایی ارزشمند برای سازمان شما تبدیل می شود. هدف این استاندارد کمک به شرکت ها در برآوردن الزامات قانونی و نظارتی مربوط به محصول خود و در عین حال دستیابی به برتری در خدمات و تحویل به مشتریان است. این استاندارد می تواند در سراسر یک سازمان برای بهبود عملکرد یا در یک سایت، کارخانه یا بخش خاص استفاده شود.

ارسال نظر ارزشمندتان

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.