نکات مهم و راه هایی برای افزایش طول عمر تلویزیون ال ای دی – LED

افزایش طول عمر تلویزیون LED با استفاده صحیح طبق دفترچه راهنمای آن و یک سری راهکارها به راحتی میسر می باشد. امروزه انواع تلویزیون های ال ای دی به دلیل ویژگی های منحصربه‌فردی که دارند، محبوبیت زیادی در میان خانواده های ایرانی و خارجی، پیدا کرده اند. تلویزیون ها از جمله وسایل برقی حساسی هستند که عدم استفاده درست از آن ها می تواند پس از مدت کوتاهی، منجر به خرابی‌شان شود. ما در ادامه این مقاله برای جلوگیری از خرابی زودهنگام انواع تلویزیون ال ای دی، راه های افزایش طول عمر تلویزیون LED را به طور کامل معرفی کرده ایم. با ما همراه باشید.

چگونه طول عمر تلویزیون LED را افزایش دهیم؟

راهکارهای کلیدی افزایش طول عمر تلویزیون ال ای دی عبارتند از:

  • تهویه مناسب؛ راهی برای افزایش طول عمر تلویزیون

انواع تلویزیون LED در برابر گرمای بیش از حد، بسیار آسیب پذیر هستند؛ بنابراین به محل نصب این تلویزیون ها توجه ویژه داشته باشید که در معرض گرمای زیاد قرار نداشته باشند. به عبارتی دیگر از قرار دادن تلویزیون در کنار تجهیزات گرمایشی خودداری کنید، در غیر این صورت خیلی زود شاهد خرابی مدارها و دیگر قطعات الکترونیکی این دستگاه خواهید بود.

همچنین فاصله تلویزیون LED از دیوار پشتی آن را نیز رعایت کنید؛ فاصله استاندارد تلویزیون از دیوار پشتی آن حدود 10 سانتی متر می باشد.

چگونه طول عمر تلویزیون LED را افزایش دهیم؟

  • استفاده از استابلایزر/محافظ برق؛ راهی برای محافظت از تلویزیون LED

خرید استابلایزر یا محافظ برق یکی از بهترین روش های مراقبتی از انواع تلویزیون از جمله تلویزیون های LED در برابر نوسانات برق است. با استفاده از استابلایزر می توان از ورود شوک الکتریکی به تلویزیون به هنگام قطعی ناگهانی و به طور کلی نوسانات برق جلوگیری نمود که در نتیجه طول عمر آن افزایش پیدا خواهد کرد.

  • تنظیم سطح کنتراست؛ راهی مناسب برای افزایش عمر تلویزیون LED

سطح کنتراست با قدرت مورد استفاده در تلویزیون، رابطه مستقیم دارد؛ به این معنا که هر چه سطح کنتراست بیشتر باشد، تلویزیون از قدرت بیشتری برای نمایش تصاویر استفاده می کند و در نتیجه عمر دستگاه کاهش می یابد. بهترین سطح کنتراست، سطح استاندارد می باشد که با تنظیم آن علاوه بر نمایش تصاویر با کیفیت قابل قبول، طول عمر تلویزیون نیز افزایش پیدا می کند.

  • تنظیم میزان روشنایی برای افزایش عمر بهینه تلویزیون led

از دیگر راه های افزایش طول عمر نمایشگر LED می توان به تنظیم میزان روشنایی اشاره کرد. روشنایی تلویزیون ال ای دی با میزان انرژی این تلویزیون ها رابطه مستقیم دارد. این بدان معناست که هر چه میزان روشنایی تلویزیون بیشتر باشد، انرژی بیشتری در تلویزیون مصرف شده و همین امر منجر به کاهش طول عمر این دستگاه ها می شود. میزان روشنایی تلویزیون LED خود را با توجه به نور محیط تنظیم کنید؛ به گونه ای که نه لطمه ای به کیفیت و وضوح نمایش تصاویر وارد شود و نه انرژی بیهوده ای تلف شود.

استفاده از استابلایزر/محافظ برق؛ راهی برای محافظت از تلویزیون LED

  • بیهوده روشن نگه نداشتن تلویزیون

یکی از توصیه هایی که به منظور افزایش طول عمر تلویزیون LED می شود، خاموش کردن دستگاه است در مواقعی که هیچ بیننده ای ندارد. همانطور که می دانید هر یک از انواع تلویزیون ها به طور میانگین 70.000 ساعت عمر مفید دارند و بیهوده روشن نگه داشتن آن ها حتی برای یکی دو ساعت در طول روز، عمر آن ها را کاهش خواهد داد. بنابراین در ساعاتی از شبانه روز که هیچ کدام از برنامه های تلویزیونی در حال پخش، بیننده ای ندارند حتما دستگاه را خاموش کنید.

  • از برق کشیدن تلویزیون پس از خاموش بودن آن برای مدت نسبتا طولانی

از دیگر راهکارهای افزایش عمر تلویزیون ال ای دی می توان به کشیدن دو شاخه برق تلویزیون در مواقعی که دستگاه برای مدت طولانی خاموش خواهد ماند، اشاره کرد.

ترانس تلویزیون حتی در مواقعی که دستگاه خاموش است، روشن باقی می ماند و همین امر منجر به مصرف برق و انرژی و در نتیجه کاهش طول عمر مفید دستگاه خواهد شد.

پیشنهاد ما به شما این است که زمانی که به قصد سفر یا هر دلیل دیگری منزل خود را برای مدت زمان نسبتا طولانی، ترک می کنید دو شاخه برق تلویزیون را بکشید.

  • تمیز کردن اصولی؛ راهی برای جلوگیری از کاهش طول عمر تلویزیون

صفحه نمایش انواع تلویزیون LED از حساسیت بسیار بالایی برخوردار است؛ بنابراین در تمیز کردن آن، نهایت دقت خود را به خرج دهید. بهترین روش برای تمیز کردن تلویزیون ال ای دی، استفاده از پارچه های میکرو فیبر می باشد که از ورود آسیب به دستگاه جلوگیری می کنند.

پیشنهاد می کنیم حتما هر روز صفحه نمایش تلویزیون خود را از گرد و غبار، پاک کنید، زیرا جمع شدن مقدار زیادی گرد و خاک می تواند، عامل خرابی تلویزیون شما باشد.

همانطور که گفتیم استفاده از استابلایزر یکی از عوامل موثر در افزایش طول عمر تلویزیون  LED  به حساب می‌آید. اما اگر برای منزل خود استابلایزر خریداری کردید و می‌خواهید بدانید که آیا استابلایزر تلویزیون را می‌توان برای یخچال هم استفاده کرد یا خیر، بهتر است که اینجا کلیک کنید و یک مقاله مفید در این باره را در سایت رویین سیستم مطالعه کنید.

تمیز کردن اصولی؛ راهی برای جلوگیری از کاهش طول عمر تلویزیون

عمر مفید تلویزیون های LED چقدر است؟

در این بخش از مقاله، لازم دانستیم عمر مفید تلویزیون های ال ای دی را مورد بررسی قرار دهیم.

عمر مفید تلویزیون های LED بین 7 تا 10 سال یعنی چیزی حدود 40.000 تا 100.000 ساعت برآورد شده است.

از جمله مهم ترین فاکتورهای موثر در تعیین طول عمر مفید انواع تلویزیون عبارتند از:

  • برند تولید کننده
  • نوع دستگاه
  • نحوه مراقبت و استفاده از آن

نتیجه گیری بررسی راه هایی برای افزایش طول عمر تلویزیون LED 

ما در این مقاله سعی کردیم ساده ترین، بهترین و موثرترین راهکارهای افزایش طول عمر تلویزیون LED را به طور جامع معرفی کنیم تا با رعایت هر یک از آن ها بتوانید عمر مفید دستگاه تلویزیون خود را به حداکثر برسانید.

در آخر شما عزیزان می توانید سوالات و یا تجربیات خود از به‌کار گیری هر یک از راه های افزایش عمر تلویزیون را با ما و سایر کاربران سایت به اشتراک بگذارید.

ارسال نظر ارزشمندتان

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.