معرفی تجهیزات تلفن ویپ

0

تلفن ویپ و یا IP Phone به تلفن هایی گفته می شوند که با اتصال به شبکه کامپیوتری و استفاده از فناوری ویپ کاهش هزینه را ممکن می سازند. تجهیزات ویپ در کنار هم چرخه ای از انتقال، پردازش و مدیریت و نگهداری یک تماس را ایجاد می کنند و در صورت لزوم کار ارتباط با شبکه ها را جهت بهره مندی از یک ارتباط همه جانبه آماده می سازند.

محصولات ویپ متشکل از سه بخش اصلی می باشند که وظایفی جداگانه را در یک سیستم تلفنی مبتنی بر شبکه دارند. مرکز تلفن ها کار مدیریت، کنترل، تعیین مجوز و سطح دسترسی ها را در سیستم ویپ به عهده دارند. نقاط انتهایی وظیفه برقراری ارتباط کاربر با سیستم تلفنی تحت شبکه را دارند که این نقاط انتهایی در سه شکل تلفن ویپ و تلفن نرم افزاری و مبدل آنالوگ به دیجیتال می باشند. در نهایت گیت وی ها می باشند که کار ترجمه صدا و پروتکل های ارتباطی را در زمان عبور از شبکه کامپیوتری به شبکه تلفن ثابت و سیار انجام می دهند.

 

معرفی تجهیزات تلفن ویپ – تجهیزات مورد نیاز برای استفاده از سیستم ویپ

مرکز تلفن ویپ PBX

مرکز تلفن ویپ راهکاری مناسب جهت کسب و کارهای کوچک و متوسط است. با تهیه یک مرکزتلفن بهینه شده جهت تعداد مشخصی از خط شهری و داخلی می توان امکاناتی نظیر تماس اینترنتی، تلفن گویا، ضبط مکالمات، صندوق صوتی، صف تماس و… را به صورت یکجا در اختیار داشت.

انتخاب مرکز تلفن بر اساس تعداد خط شهری در مرتبه اول و سپس فیچر های و امکاناتی که در اختیار ما قرار می دهد صورت می پذیرد. در نظر گرفتن تعداد تماس هموقتی یک مرکزتلفن قابلیت سرویس دهی بدون نقص آن را دارد از موارد مهم در انتخاب است.

تلفن شبکه تلفن ویپ

تلفن ویپ با ثبات ترین روش و دارای بیشترین امکانات در انتخاب جهت ارتباط کاربر با سیستم تلفنی است. روش های دیگری مثل تلفن نرم افزاری و مبدل ها جهت ارتباط تلفن آنالوگ با سیستم مکمل تلفن های ویپ در یک سیستم تلفنی تحت شبکه است.

تلفن ویپ کلیه قابلیت های گوشی های سانترال را دارا می باشد که با استفاده از پورت شبکه RJ45 و با استفاده از سوئیچ های شبکه با سانترال ویپ ارتباط برقرار می کند. یکی از مزیت های تلفن ویپ دارا بودن دو پورت شبکه بوده که امکان ارتباط کامپیوتر و تلفن را با یک کابل شبکه به سوئیچ میسر می کنند. برندهای مختلفی تلفن ویپ تولید می کنند که از پرفروش ترین آن ها می توانیم به تلفن ویپ سیسکو – گرند استریم و یالینک اشاره کنیم.

کارت تلفنی ASTERISK CARD

کارت های تلفنی جهت ارتباط مرکزتلفن نرم افزاری با خطوط شهری و داخلی مورد استفاده قرار می گیرند و به عبارتی همان گیت وی internal در سیستم ویپ می باشند. چون محبوب ترین سیستم تلفنی کدباز در جهان استریسک است این کارت های تلفنی به استریسک کارت شهرت یافتند.

استریسک کارت ها عمدتا دارای یک کارت اصلی می باشند که خطوط شهری و داخلی و همینطور امکانات جنبی به صورت ماژول به این کارت ها اضافه می شوند. در مورد ساختار کارت استریسک در بخش مربوطه توضیحات مبسوطی ارائه می شود. مزیت استفاده از کارت های تلفنی یکپارچگی سیستم تلفنی است. در زمان انتخاب استریسک کارت بررسی فیچر ها، کیفیت کارت و dsp های سخت افزاری مثل اکوکنسلر بسیار مهم است. وقتی ما از یک سرور تلفنی و یک کارت یا گیت وی استفاده می کنیم، قلب سیستم تلفنی ما همین کارت تلفنی بوده که ضریب موفقیت یک پروژه راه اندازی ویپ ارتباط مستقیم با این انتخاب دارد.

گیت وی ویپ

گیت وی های اکسترنال در بین کارشناسان ویپ با عنوان گیت وی یاد می شوند و غالبا وقتی در پروژه ویپ نام گیت وی مطرح می شود منظور همان گیت وی اکسترنال است. این گیت وی ها با استفاده از شبکه با سیستم تلفنی مرتبط می شوند یک ترانک از نوع sویپ یا iax ارتباط بین مرکزتلفن ویپ و گیت وی ویپ را برقرار می کند.

یکی از مزیت های گیت وی اکسترنال نسبت به کارت، عدم وابستگی گیت وی به اسلات های pci و pci-e سرور است. یعنی روی سولوشن های ویپ ویرچوال قطعا گزینه مناسب تری نسبت به کارت ها می باشند. اما کارت ها در مواردی برتری دارند که حتما در یک مطلب جداگانه گیت وی های اکسترنال و استریسک کارت ها را از نظر مزایا و معایب مقایسه خواهیم کرد.

پیجینگ ویپ

پیجینگ های تحت شبکه دیوایس هایی می باشند که با یک اکانت روی سرور ویپ رجیستر شده و با خروجی صدای آنالوگ امکان پخش صدا روی بلنگوها را آماده می کنند. ماهیت پیجینگ ها مثل تلفن ویپ بوده و فقط تفاوتشان خروجی صدا است. عمدتا دارای توان 5 وات می باشند ولی در بعضی موارد توان خروجی بیشتر را هم پشتیبانی می کنند.

تجهیزات جانبی ویپ

اقلامی مثل، هدست ها، مودم های e1، سوئیچ ها، پچ پنل تلفن و… تجهیزات جانبی تلفن ویپ می باشند که با توجه به نوع نیاز در پروژه های ویپ مورد استفاده قرار می گیرند. در میان تجهیزات جانبی ویپ هدست مخصوص تماس از اهمیت خاصی برخوردار است. در وقتی داخلی ها به صورت نرم افزاری می باشند، هدست های call استفاده می شوند. هدست های تلفنی با داشتن فقط یک گوشی از هدست های معمولی متمایز می شوند. داشتن فقط یک گوشی استفاده طولانی از این هدست ها را جهت کاربران آسان می نماید.

فیلترهای قوی و زوم می کرفون امکان دریافت صدا با کیفیت بالا را آماده می نماید و از شنیده شدن صداهای موجود در محیط جلوگیری می نماید. در زمان استفاده از تلفن نرم افزاری انتخاب هدست حرفه ای و مناسب از شرایط لازم جهت موفقیت یک پروژه ویپ است.

 

امیدواریم توانسته باشیم به خوبی در این مقاله شما را با تجهیزات ویپ آشنا کنیم.

5/5 - (1 امتیاز)

ارسال نظر ارزشمندتان

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.