چطور یک کپشن خوب برای پست های اینستاگرام مون بنویسیم؟

کپشن خوب برای پست های اینستاگرام رمز موفقیت شما برای جذب فالوور بیشتر و افزایش بازدید از پیج است.امروزه بیشتر ما روزانه به طور میانگین حداقل چند ساعت از زمان خود را در شبانه روز به گشت و گذار در اینستاگرام اختصاص می دهیم، در طول روز ممکن است بیش از 100 پست را ببینیم اما تعداد کمی از آن ها پسندیده یا لایک کنیم، همچنین زیر تعداد محدودی از آن ها کامنت بگذاریم.

دلیل آن مسئله این است که بعضی از پست ها به اندازه ای برای ما جذاب اند که نظر ما را به خود جلب کرده که و برای نشان دادن علاقه خود به محتوایش آن را لایک می کنیم. اما گاهی با دیدن برخی از پست ها به راحتی از کنار آنها می گذریم و علاوه بر اینکه برایش کامنت نمیگذاریم از لایک کردن آن هم اجتناب می کنیم. در این مطلب ما قصد داریم اطلاعات کامل و جامعی در این زمینه به شما ارائه کنیم، پس برای کسب اطلاعات بیشتر در ادامه همراه ما باشید!

چگونه-برای-پست‌های‌مان-یک-کپشن-جذاب-بنویسیم؟

چرا باید برای پست های اینستاگرام کپشن نوشت؟

یکی از مواردی که در جذاب بودن پست اینستاگرام تاثیر چشم گیری دارد، نوشتن کپشن خوب و زیبا برای پستی است که در صحفه ی خود می گذارید. کپشنی که برای پست خود می نویسید باید برای مخاطب جذاب باشد و این نیاز را در او ایجاد کند که مایل به خواندن نوشته ی شما باشد و این انگیزه را به وجود آورید که افراد بدون لایک کردن و کامنت گذاشتن پست شما را رد نکنند. لذا باید برای نوشتن کپشن خوب برای پست های اینستاگرام باید به این نکته توجه داشته باشید که متن را مرتبط با پست خود نوشته و با مخاطب ارتباط برقرار کنید.

اگر مدتی نسبتا طولانی از نصب اینستاگرام بر روی گوشیتان گذشته باشد حتما روزهایی را بخاطر می آورید که تعداد فالورهای پیجتان بسیار کم بود. اولین فالورها همیشه جز فالورهای وفادار و بهترین مخاطبین شما در اینستاگرام به حساب می آیند.

وقتی کسی پیج شما را به مدت طولانی فالو کرده به این معنی است که پیچ شما بسیار مورد پسند او بوده و همه ی پست های شما را با علاقه و دقت دنبال می کند. فالورهای قدیمیتان برخلاف فالورهای جدیدتان علاوه بر اینکه با دقت عکس های شما را نگاه می کنند، کپشن پست های پیج شما را هم کامل می خوانند و به امکان زیاد به آن ها واکنش نشان می دهند.

هدف از نوشتن کپشن خوب برای پست های اینستاگرام چیست؟

شما به دو دلیل باید کپشن خوب برای پست های اینستاگرام بنویسید: اول ماندگاری بیشتر آن دسته از فالورها است که قدیمی هستند و زمان زیادی است که در پیج شما به سر می برند، دوم ترغیبت کردن فالورهای جدید برای خواندن کپشن پستی است که در صحفه خود قرار می دهید.

همانطور که می دانید بسیاری از حرف ها را نمی توانیم در تصاویر بزنیم یا در عکسی که میگذاریم جای نمی گیرد، از همین رو باید یک توضیح طولانی در مورد عکس پست شده بنویسیم. همچنین برای جستجو کردن در اینستاگرام کپشن حرف اول را می زند و شما با تگ کردن در قسمت کپشن می توانید بازدید پیج خود را بالا ببرید.

به طور مثال فرض کنید شما عکس گل رز پست کرده اید، اما در مورد آن کپشنی ننوشته اید و یا کپشنی که در زیر پست قرار داده اید به عکس شما ربطی ندارد. در این صورت کاربران اینستاگرام اگر عبارت گل رز را سرچ کنند، پست شما برای آن ها نشان داده نمی شود. بدین صورت حتی اگر عکس شما بسیار زیبا و پر محتوا باشد باز هم بازدید چندانی نخواهد داشت.

بدین صورت حتی اگر عکس شما بسیار زیبا و پر محتوا باشد باز هم برای آن ها دیده نمی شود، توجه داشته باشید که داشتن یک کپش خوب می تواند تاثیر زیادی در برگزاری مسابقه در اینستاگرام نیز داشته باشد.

هدف-از-نوشتن-کپشن-در-اینستاگرام-چیست؟

آیا نوشتن کپشن خوب برای پست های اینستاگرام مفید است؟

ممکن این فکر به ذهن شما برسد که اینستاگرام یک شبکه ی اجتماعی بصری است و عکس و ویدیوها بیشتر از متن دیده می شوند و حتی در قسمت هایی مانند سرچ اینستاگرام و اکسپلور فقط عکس و دیدیو نشان داده می شود و خبری از کپشن و متن نیست، پس چرا به کپشن نویسی تا این حد اهمیت داده می شود؟ یکی از دلایلی که در بالاتر هم ذکر کردیم این است که هشتک گذاری ها در این قسمت قرار می گیرند.

مهم ترین راهی که دیگران می توانند پست های شما را پیدا کنند و به سپس به پیج شما وارد شوند همین هشتک هایی است که در زیر هر پست قرار می دهید. یکی دیگر از مزیای کپشن جذاب که می توانیم به آن اشاره کنیم این است که تعامل را میان کابران پیج زیاد می کند.

در حقیقت اصلی ترنی دلیل کپشن نویسی این است که کابرلن لایک و کامنت بیشتری را برای پست ما بگذارند، به این دلیل که هرچقدر که تعامل پیج ما بیشتر باشد در نتیجه شانس پست مابرای دیده شدن و قرار گرفتن در رده ی اول اکسپلور یا سرچ اینستاگرام بیشتر است. اگر به رده های بالایی از اکسپلور در اینستاگرام برسیم تعداد زیادی  از مخاطبین جذب پیج ما می شوند.

برای داشتن کپشن خوب برای پست های اینستاگرام چه کنیم؟

سوالی اصلی که برای بیشتر افراد پیش می آید این است که در کپشن خود چه چیزی را بنویسیم تا بتوانیم توجه مخاطبین را به خود جلب کنیم؟ جواب این سوال به شرایط و عوامل متخلف و زیادی بستگی دارد و نمی توانیم یک قائده کلی را برای همه ی پیج ها و همه پست ها در نظر بگیریم. اما مهم ترین نکته این است که کپشن نوشته شده حتما باید ارتباط نزدیک و مستقیمی با تصاویر و ویدیوهای پست شده داشته باشد.

برای مثال یک پیج طراحی کفش را در نظر بگیرید. صاحب پیج در ابتدا و قبل از هر کاری باید هدف خود را از پستی که قرار است منتشر کند مشخص کند. مثلا با خودش بگوید امروز می خواهیم در مورد انتخاب کفش مناسب برای باشگاه پست بگذارم. بعد از اینکه هدف مشخص شد باید عکس و ویدیو مناسب را تهیه نماید و در نهایت با توجه به هدف پست، کپشن مناسب را برای عکس یا ویدیو بنویسد.

یک-کپشن-خوب-از-چند-بخش‌-تشکیل-شده.

چطور یک کپشن خوب برای پست های اینستاگرام مون بنویسیم؟

حالا که با اهمیت کپشن و هشتگ گذاری  و نقش آن در فعالیت پیج آشنا شدیم، باید راهکارهایی موثر برای نوشتن یک کپشن جذاب را هم بررسی کنیم. مواردی که در ادامه بیان می کنیم به شما کمک می کند تا بتوانید کپشن های زیبا و حرفه ای را برای پست های خود در اینستاگرام بنویسید. که از این طریق بتوانید رضایت کاربران و مخاطبین خود را بالا برده و توجه و اعتماد آنان را جلب کنید:

قواعد کپشن نویسی را در نظر بگیرید

همه ی شبکه های اجتماعی محدودیت های خاصی را  برای قرار دادن پست ها اعمال کرده اند. اینستاگرام هم از این قائده مستثنی نیست و برای کپشن نوشتن شما اجازه دارید تنها تا 2200 کلمه تایپ کنید.

اولویت های کپشن خوب برای پست های اینستاگرام

اولین قدم در نوشتن یک کپشن خوب آشنایی با قسمت های مختلف یک کپشن می باشد. هر کپشن در ابتدا یک لید دارد. لید اولین جمله کپشن و مهم ترین بخش از یک کپشن خوب و جذاب است. لید باید طوری باشد که مخاطب را به خواندن ادامه متن و لایک پست تشویق کند.

پس از لید نوبت به مقدمه و بعد متن اصلی کپشن می رسد. به طور معمول مقدمه یک یا دو جمله است که مخاطب را از کلیت محتوای کپشن آشنا می سازد. در واقع لید کلمه ابتدایی کپشن به حساب می آید که باید در آن یک سرنخ به مخاطب بدهیم تا برای خواندن ادامه متن مشتاق باشد و تمایل پیدا کند. حالا که کاربر را برای خواندن ادامه متن مشتاق کردیم باید یک مقدمه خیلی کوتاه را در ادامه بیان کرده و بالافاصله بعد از مقدمه، متن اصلی را قرار دهیم.

بعد از شالوده اصلی کپشن باید یک نتیجه گیری کلی را شرح داده و در قسمت آخر به روش های مختلف مخاطب را به کامنت گذاری ترغیب کنیم.

علایق مخاطب را در نظر بگیرید

برای نوشتن یک کپشن که برای فالور هایتان جذاب باشید لازم است که مخاطبین پیج خود را به خوبی بشناسید و با توجه به سلیقه ی آن ها کپشن نویسی کنید.

طولانی و خسته کننده نباشد.

شبکه اجتماعی اینستاگرام را نباید با یک سایت اشتباه گرفت، در این بستر نمی توان مقالات بلند بالا نوشت و کاربران نیز از آن استقبال کنند. شبکه اینستاگرام بستری است که در آن باید به صورت خلاصه وار همه چیز را بیان کرد. لذا برای نوشتن کپشن خوب برای پست های اینستاگرام نباید از کارکترهای کمتری استفاده کرد. مطمئنا اگر شما هم با پست هایی که کپشن های بسیار طولانی دارند روبه رو شوید، حوصله ای برای خواندن آن ها نداشته و به سرعت آن پست را بدون اینکه به محتوای آن دقت کرده باشید؛ رد می کنید. بنابراین همواره برای جلب توجه مخاطبان به صورت خلاصه وار بنویسید.

از-جملات-کوتاه-استفاده-کنید

قدرت هشتگ ها را فراموش نکنید

قبل از اینکه بخواهید پستی را در اینستاگرام به اشتراک بگذارید بهتر است با قوائد هشتک گذاری آشنا شوید. به منظور نوشتن یک کپشن خوب برای پست ها هیچ گاه هشتگ گذاری را فراموش نکنید. کاربرد درج هشتگ این است که کابران با سرچ هشتگ به پست شما دسترسی پیدا می کنند و در نتیجه فالورهای واقعی پیج شما بالا می رود. اینستاگرام به شما این اجازه را می دهد که در هر پست تا 30 هشتگ را درج نمایید اما شما بهتر است که در هشتگ گذاری زیاده روی نکنید.

مانند حرفه ای ها هشتگ بزنید

بهتر است برای این منظور از کپشن خود چند خط فاصله بگذارید و سپس هشتگ های خود  را درج کنید، بدین ترتیب پست شما ظاهر مرتب تری خواهد داشت. توجه داشته باشید که در زیر پست های خود هشتگ های بی ربط را مورد استفاده قرار ندهید. هشتگ گذاری در صورتی تاثیرات مثبت دارد که با موضوع کپشن و پست شما سازگاری داشته باشد. برای این منظور می توان از 1 تا 3 هشتگ به صورت تخصصی و 5 یا 6 هشتگ مرتبط با محتوای پست خود استفاده کنید.

لازم به ذکر است که هشتگ های بی ربط و نا مرتبط علاوه بر آنکه فالوری جذب نمی کنند بلکه باعث از دست رفتن فالورهای شما نیز خواهند شد. در صورتی که کپشن شما طولانی گردید و جایی برای هشتگ گذاری نبود، می توانید هشتگ های خود را در قسمت کامنت ها درج کنید. به شما توصیه می کنیم قبل از هشتگ گذاری سعی کنید کلمات مورد نظرتان را در قسمت اکسپلور سرچ کرده و در صورتی که پست های نمایش داده شده با کلمه مورد نظر تعداد بالایی داشت آن را مورد استفاده قرار دهید. چرا که این مسئله نشان دهنده محبوبیت آن کلمه در میان کاربران است.

مثل-حرفه‌ای‌ها-هشتگ-بزنید.

لحن کپشن ها صمیمی و دوستانه باشد

شبکه اجتماعی اینستاگرام دارای فضایی بسیار دوستانه و صمیمی می باشد. در این بستر بهتر است کپشن هایی که استفاده می کنید با لحن دوستانه تری نوشته شوند. لذا استفاده از کلمات رسمی و عبارات سخت باعث می شود مخاطب ارتباط کمتری با پست شما پیدا کند. هر چقدر کپشن شما لحن صمیمی و عامیانه ای داشته باشد مخاطب به خواندن آن علاقه بیشتری پیدا می کند. علاوه بر این مسئله سعی کنید احساسات خود را در کپشن هایتان نمایان کنید، کپشن هایتان را بدون احساس و مانند یک ربات ننویسید. در این زمینه نیز ایموجی ها می توانند کمک بزرگی برای شما باشند، به کمک ایموجی می توانید احساسات خود را بیان کنید.

به شما توصیه می کنیم از عکس هایی که کاربران و مخاطبانتان برای شما ارسال می کنند، در صفحه اینستاگرامی خود استفاده کرده و با آپلود آن ها و نوشتن عباراتی که نشان از احساس شما باشد قدردانی خود را نسبت به آنان نشان دهید.

در-کپشن-از-ایموجی-استفاده-کنید

از ایموجی جذاب استفاده کنید.

یک کپشن خوب برای پست های اینستاگرام کپشنی است که دارای ایموجی هایی مرتبط باشد، ایموجی تاثیرات زیادی روی جذب مخاطبان دارد. برخی اوقات ایموجی ها بهتر از کلمات می توانند نشان دهنده احساسات شما باشند. استفاده از ایموجی در کپشن باعث می شود کاربران راحت تر با شما ارتباط برقرار کنند. برای مثال اگر بخواهید یک متن فان در پیچ خود قرار دهید، در صورتی که از ایموجی های مرتبط استفاده نکنید مطمئنا مخاطب به جنبه فان آن پی نخواهد برد.

نکات تعامل بر انگیز در کپشن خوب برای پست های اینستاگرام

یکی از هدف های کپشن این سات که کاربران به پست شما واکنش نشان دهد. اگر این کار را به درستی انجام دهید پیج شما همیشه در حال رشد بوده و در نتیجه کاربان بیشتری پیج شما را فالو می کنند. برای تعامل بیشتر و درگیر کردن مخاطبین از کال تو اکشن استفاده کنید.

کال تو اکشن در واقع قسمتی از کپشن نوشته شده است که کابران را به یک چالش یا کاری که ما می خواهیم دعوت میکنیم. فرقی ندارد که پیج شما یک پیج تجاری است یا یک اکانت شخصی است، کال تو اکشن می تواند جذابیت پیج شما را دوچندان کند.

کاربران-را-به-تعامل-وادار-کنید

چگونگی افزایش مشتریان از طریق نوشتن کپشن خوب برای پست های اینستاگرام

امروزه پیچ های تجاری اهمیت زیادی در کسب و کار های اینترنتی دارند، برای جذب مخاطبان و بالا بردن فروش از طریق پیچ اینستاگرام راه حل های زیادی وجود داشته که از جمله آن ها می توان به کال تو اکشن اشاره کرد، در بالا نیز در مورد کال تو اکشن و اهمیت آن صحبت کردیم. کال تو اکشن انواع مختلفی دارد که شامل موارد زیر می شود:

از کاربران سوال کنید

در بالا نیز به این موضوع اشاره کردیم که تعامل با کاربران می تواند برای رشد پیج شما اهمیت بسیار زیادی داشته باشد. لذا همواره سعی کنید در قسمت کپشن خود از کاربران سوالاتی بپرسید. از این طریق کاربران به کامنت گذاری زیر پست های شما ترغیب شده و تعاملات صفحه اینستاگرامی شما بالاتر می رود. توصیه می کنیم که در پاسخ کامنت های کاربران مجددا در پاسخ سوالات دیگری مطرح کنید.

کاربران را به تگ کردن دیگران تشویق کنید

یکی از ویژگی های یک کپشن خوب برای پست های اینستاگرام آن است که کاربران را به تگ کردن دوستانشان در زیر پست های شما ترغیب کند. سعی کنید با برگذاری مسابقات و قرعه کسی هایی مخاطبان را به تگ کردن دیگران زیر پست های خود تشویق کنید. علاوه بر انتشار چنین پست های می توانید با آپلود پست ها و عکس های فان از مخاطبان خود بخواهید دوستان خود را زیر آن پست تگ کنند. بدین ترتیب ویو پست شما بالا تر رفته و مخاطبان بیشتری جذب خواهید کرد.

 تشویق-کاربران-به-تگ-کردن-دیگران.

اکانت های خود را در دیگر صفحات اجتماعی معرفی کنید

برای پیشرفت در کسب و کار خود باید دیده شوید، برای دیده شدن بهتر است به صورت همزمان در چند شبکه اجتماعی مختلف فعالیت کنید. از همین رو اگر زمانی یکی از شبکه های اجتماعی از دسترس خارج شود شما می توانید در شبکه اجتماعی دیگری به فعالیت خود ادامه دهید. به شما پیشنهاد می کنیم که آدرس و شیوه دسترسی به دیگر شبکه های اجتماعی خود را در کپشن پست هایتان قید کنید.

برای مثال اگر در فیسبوک یا توییتر نیز فعالیت دارید، لینک آن ها را در بیو پیچ اینستاگرامی خود قرار دهید. علاوه بر آن می توانید در آخر کپشن های خود مخاطبین و کاربران را ترغیب کنید که در شبکه های اجتماعی دیگر شما را دنبال کنند.

کاربران را به لینکی که در بایو پیچ خود قرار داده اید، ارجاع دهید

در کپشن نمی توان از لینک استفاده کرد، در واقع استفاده از لینک ها تنها در قسمت بایو و استوری اینستاگرام بلامانع می باشد. مطمئنا شما نیز با این مسئله روبه رو شده اید که بسیاری از پیج های اینستاگرامی لینک وب سایت خودشان را در قسمت بیو درج کرده و از این طریق مخاطبان را به بازدید از وب سایت خود تشویق می کنند. در کپشن نیز با نوشتن جملاتی در این مورد می توان مخاطب را به لینک مورد نظر خود ارجاع داد.

ارجاع-کاربران-به-لینکی-در-بایو.

در کپشن های خود داستان سرایی کنید

از راه هایی که می توان توجه مخاطبین را به خود جلب کرد داستان سرایی یا بازگو کردن یک سری خاطرات می باشد. سعی کنید در این زمینه خلاقیت به خرج داده و مطالب مورد نظر خود را به صورت خاطره یا در قالب یک داستان بنویسید. به عبارتی می توان گفت کپشن خوب برای پست های اینستاگرام باید به صورت بسیار جالب و در قالب داستان نوشته شود، به علاوه هیچ گاه ساده نویسی و خلاصه نویسی را در نوشتن کپشن های خود از یاد نبرید.

با لحنی واحد در کپشن های خود صحبت کنید

همواره در کپشن های خود از یک لحن استفاده کنید، از این طریق مخاطبین به لحن شما عادت کرده و حتی اگر آیدی یا نام کابری شما را فراموش کرده باشند از لحن گفتاری شما در کپشن هایتان شما را خواهند شناخت. البته فراموش نکنید که برخی از پست ها نیاز به لحن خاص خود را دارند پس در این زمینه باید کمی هم انعطاف به خرج دهید.

در-کپشن-یک-لحن-واحد-داشته-باشید.

عبارات و کلمات مهم را در کپشن های خود قید کنید

مطمئنا با این مسئله روبه رو شده اید که برای دیدن کپشن های بلند و طولانی در اینستاگرام باید روی گزینه more کلیک کنید. بنابراین پاراگراف و جملات ابتدای کپشن اهمیت بالایی دارند، اگر جملات ابتدایی خود را به خوبی ننویسید مخاطب برای دنبال کردن ادامه مطلب مشتاق نخواهد بود. از همین رو تمامی زحمات شما برای نوشتن آن به هدر می رود.

بهترین راه حل برای ترغیب مخاطبین به خواندن ادامه متن قرار دادن سرنخ هایی جذاب در ابتدای کپشن می باشد. برای مثال اگر پیج شما فروشگاهی است و قصد دارید از محصول جدید خود رونمایی کنید، پیشنهاد می کنیم که در آغاز کپشن خود بنویسید «محصول جدید فروشگاه x با خواص و مزایای منحصر به فرد و ویژه از راه رسید» در کنار این جمله از ایموجی ها نیز بهره بگیرد.

جملات خود را به صورت خلاصه بنویسید

از مهم ترین نکاتی که باید برای نوشتن یک کپشن خوب برای پست های اینستاگرام به یاد داشت؛ استفاده از جملات کوتاه می باشد. برای کپشن نویسی باید جملات خود را طوری نگارش کنید که با تعداد کلمات محدودی مخاطب منظور شما را درک کند. پیشنهاد می کنیم از جملاتی بدونی فاعل یا مفعول و حتی جملات شکسته در کپشن های خود استفاده کنید.

چه-چیزهایی-را-باید-در-کپشن-اینستاگرام-بنویسیم؟

نتیجه گیری

داشتن کپشن خوب برای پست های اینستاگرام نقش سازندهی ای در افزایش روند صعودی موفقیت های پیج خواهد داشت، روش های زیادی برای رسیدن به این موفقیت وجود دارد که استفاده از هر یک از آن ها باید بر اساس الگوریتم های اینستا باشد. همانطور که می دانید اینستاگرام به منظور بهبود کیفیت عملکرد اپلیکیشن و ایجاد رقابت سالم الگوریتم های خاصی را طراحی نموده است.

ارسال نظر ارزشمندتان

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.