ساخت انواع محتوایی کیو آر کد در سایت کیوآرگرافی

قبل از شروع به بحث در مورد انواع کیو آر کد، بیایید به طور کلی با این تکنولوژی آشنا شویم. کیو آر کد یک کد بارکد دوبعدی است که از الگوهای مشخصی از پیکسل‌ها تشکیل شده است و اطلاعات را در این الگوها ذخیره می‌کند. از کیو آر کدها در انواع مختلفی از زمینه‌ها استفاده می‌شود. در این مقاله، به بررسی انواع کیو آر کد و کاربردهای آن‌ها خواهیم پرداخت.

 

کیو آر کد چیست و چه کاربردهایی دارد؟

برای پاسخ به این سوال که کیو آر کد چیست؟ ابتدا از تاریخچه و ساختار آن شروع می کنیم، کیو آر کد (QR Code) یک نوع بارکد دوبعدی است که در ابتدا توسط یک شرکت ژاپنی به نام دنسو (Denso) در سال ۱۹۹۴ توسعه داده شد. این کد بارکد از الگوهای مختلفی از خانه‌های مربعی تشکیل شده است که اطلاعات را به صورت دودویی ذخیره می‌کند. از آنجا که انواع کیو آر کدها دارای ظرفیت بالایی برای ذخیره اطلاعات هستند، می‌توانند انواع مختلفی از اطلاعات مانند متن، لینک‌های وب، شماره‌های تماس، اطلاعات تماس، ایمیل‌ها و غیره را در خود نگهداری کنند.

کیو آر کدها به عنوان یک ابزار چندمنظوره، در انواع مختلفی از صنایع و کاربردها به کار می‌روند. این کدها به دلیل ظرفیت بالای خود برای ذخیره اطلاعات و سرعت خواندن، در موارد مختلفی از جمله موارد زیر به کار می‌روند:

 • بازاریابی: با اسکن کیو آر کدها، کاربران به صورت مستقیم به صفحات وب، محصولات یا خدمات مرتبط هدایت می‌شوند، این نوع کد بر روی کارت ویزیت، بروشور، هدایای تبلیغاتی و سایر آیتم های تبلیغاتی بسیار دیده می شود.
 • مدیریت موجودی و رهگیری: در صنایعی مانند خرده‌فروشی، انبارداری، رهگیری قطعات و دستگاه ها از لحظه ورود به انبار تا پس از فروش.
 • موقعیت مکانی: دسترسی به مکان‌ها یا اطلاعات حساس.
 • صنعت غذا و دارو: در بسته‌بندی محصولات غذایی و دارویی، اطلاعات مربوط به تاریخ تولید، انقضاء و محتوای محصولات.
 • صنعت گردشگری: راهنمای گردشگری کامل و جامع مکان های گردشگری و موزه ها و نمایش محتوای متنی، چندزبانه و چندرسانه ای به بازدید کنندگان.

اسکن کیو آر کد داینامیک و نمونه صفحه موبایلی آن

اگر بنا بر دلایل فوق نیاز به ساخت کیو آر کد دارید یا می خواهید با انواع کاربردها و روش های ساخت کیو آر کد آشنا شوید، می‌توانید از خدمات متنوع وبسایت کیوآرگرافی بهره‌مند شوید. برای شروع و ایجاد کیو آر کد اختصاصی و شخصی‌سازی‌شده خود، تنها کافی است وارد وبسایت کیوآرگرافی شوید یا در گوگل کلمه “کیوآرگرافی” را جستجو کنید.

انواع مختلف کیو آر کد

اکنون که با مفهوم، کاربردها و مزایای کیو آر کد آشنا شدیم، بهتر می‌توانیم به مبحث انواع کیو آر کد بپردازیم. انواع کیو آر کد در دسته‌بندی کلی، از نظر عملکرد، محتوا و شکل ظاهری به ۳ دسته زیر تقسیم‌بندی می‌شوند:

 • از نظر عملکردی شامل ۳ دسته: ایستا (استاتیک – Static QR-Code)، پویا (داینامیک – Live or Dynamic QR-Code) و تعاملی (اینتراکتیو – Interactive QR-Code).
 • از نظر محتوا شامل انواع متنوع: لینک، کارت ویزیت، چندمنظوره، متن، صوتی و غیره.
 • از نظر شکل ظاهری شامل 4 دسته: ساده، گرافیکی (رنگی با هندسه‌ای جذاب و یک لوگو در مرکز کیو آر کد)، شفاف (ترنسپرنت یا شیشه‌ای – کیو آر کد روی عکس یا لوگوی مورد نظر به صورت شفاف قرار می‌گیرد) و طراحی شده با هوش مصنوعی

در ادامه این ۳ دسته را بررسی خواهیم کرد:

انواع کیو آر کدها از نظر ظاهری

طراحی و ساخت کیو آر کد با هوش مصنوعی، لوگو یا عکس پس زمینه

انواع کیو آر کدها از نظر ظاهری به 4 دسته زیر تقسیم می‌شوند:

کیو آر کد ساده

ابتدایی‌ترین نوع کیو آر کد و نمونه اولیه‌ای که سرآغاز تمام ماجرا و توسعه‌هایی که در این حوزه رخ داده است. این نوع از انواع کیو آر کدها رفته‌رفته در حال منسوخ شدن هستند و جای خود را به نمونه‌های رنگارنگ و زیبای گرافیکی داده‌اند که از نظر زیبایی و جذب کاربر، به‌مراتب بهتر از انواع کیو آر کد ساده سیاه و سفید عمل می‌کنند.

کیو آر کد گرافیکی

کیو آر کد گرافیکی نمونه تکامل‌یافته و زیباشده کیو آر کدهای اولیه و قدیمی است. افزودن مقداری رنگ و جلوه‌های گرافیکی جذاب منجر به افزایش بهره‌وری و جذب بیشتر کاربران شده است. این نوع از انواع کیو آر کدها حتی لوگوها و نشان‌های تجاری برندهای مختلف را نیز در خود جای می‌دهند و از این رو، قابلیت انحصاری و شخصی‌سازی بالایی دارند. طبق آمار، کیو آر کدهای گرافیکی تا ۵ برابر بیشتر توسط کاربران هدف دیده‌شده و مورد اسکن قرار گرفته‌اند.

ویژگی‌های این نوع از کیو آر کدها به شرح زیر است:

 • رنگی‌بودن و بهره‌مندی از جذابیت رنگ‌ها
 • قابلیت درج لوگو و نشان تجاری در قلب کیو آر کد
 • قابلیت ایجاد تغییر در هندسه و شکل چشم‌ها، قاب دور چشم‌‌ها و پیکسل‌های کیو آر کد
 • قابلیت تطبیق و هماهنگ‌سازی کیو آر کد با رنگ و هندسه طرح مورد نظر
 • ۵۰ تا ۵۰۰ درصد اسکن بیشتر توسط مخاطب، نسبت به qr code معمولی
 • قابلیت طراحی کیو آر کد حرفه‌ای و منحصربه‌فرد
 • افزایش جایگاه برند تجاری در ذهن مخاطب
 • تمایل و افتخار طراح حرفه‌ای به استفاده از کیو آر کد گرافیکی در تمامی طراحی‌ها

برای بهره‌مندی از مزایای فوق، درنگ نکنید. همین حالا وارد وب‌سایت کیوآرگرافی شده و کیو آر کد گرافیکی خود را طراحی و اشتراک‌گذاری کنید.

کیو آر کد شفاف

کیو آر کد شفاف نوع سوم و آخر این دسته‌بندی است. این نوع از انواع کیو آر کدها، دارای طراحی شفافی است که در تصویر زمینه محوشده و اختلالی در طراحی پوسترها و بنرهای تبلیغاتی به وجود نمی‌آورد. با این کار، هم طرح اصلی بدون آسیب و به‌طور کامل دیده می‌شود و هم، کیو آر کد ما در تصویر قرار می گیرد. این نوع از کیو آر کد تمام ویژگی‌های کیو آر کد گرافیکی را داشته و از تکنولوژی و الگوریتم پیچیده‌ای بهره می‌گیرد.

کیو آر کد طراحی شده با هوش مصنوعی

این نوع کیو آر کد با ارسال متن توصیفی در مورد ظاهر کیو آر کد به هوش مصنوعی خلق می شود و خروجی نهایی آن تلفیقی از تصویر و کیو آر کد در آمیخته با آن است. کاربرد اصلی این کیو آر کد برای مواردی است که خلاقیت در طرح بسیار مهم است.

انواع کیو آر کدها از نظر عملکردی

این دسته بندی مهم‌ترین نوع دسته‌بندی کیو آر کدها می باشد که همان گروه‌بندی انواع کیو آر کدها بر اساس محتوا است. qr code از نظر محتوا سه نوع داینامیک (پویا)، استاتیک (ایستا) و اینتراکتیو (تعاملی) را دارد.

کیو آر کد استاتیک یا ایستا چیست؟

کیو آر کد استاتیک یا همان کد QR استاتیک، یک فرمت کد ماتریسی است که اطلاعات متنی را به صورت مستقیم و آفلاین در خود ذخیره می‌کند و برای همیشه ثابت می‌ماند. این نوع کدها پس از ایجاد و تولید، قابلیت ویرایش ندارند و اطلاعات در آن‌ها ثابت باقی می‌ماند. از طریق این کدها می‌توان اطلاعات مختلفی را مانند شماره تلفن، آدرس ایمیل، لینک‌های وب، اطلاعات تماس و بسیاری دیگر را ذخیره و به اشتراک گذاشت.

qr code استاتیک تعداد کاراکترهای بسیار کمی را در خود جای می‌دهد و با افزایش حجم داده، ابعاد پیکسلی qr code هم افزایش می‌یابد و این می‌تواند ما را با محدودیت‌هایی در چاپ و اسکن مواجه سازد.

کیو آر کد استاتیک که در ایران همه‌گیرتر است، ویژگی‌های زیر را دارد:

 • اطلاعات محدود و غیرقابل تغییری در قالب متن در آن قرار می‌گیرد؛ اطلاعاتی غیرقابل تغییر مانند آدرس سایت، محتوای کارت ویزیت، شماره پیامک و…
 • عملکرد به صورت آفلاین.
 • عدم پشتیبانی از قابلیت رصد و گزارش‌گیری.
 • حجم پیکسل‌های بالا؛ که مشکلاتی مانند زمان زیاد برای اسکن و نیاز به چاپ در ابعاد بزرگتر (به جهت حفظ خوانایی) را منجر می‌شود.

کاربردهای انواع کیو آر کدهای استاتیک به شرح زیر است:

 • اتصال سریع به وای‌فای: با استفاده از این ویژگی، شما می‌توانید کد QR مربوط به شبکه‌ی وای‌فای خود را ایجاد کنید و با اشتراک‌گذاری آن، دوستان و خانواده‌تان را به‌صورت سریع به وای‌فایتان متصل کنید.
 • تسهیل تراکنش‌های بیت‌کوین: کیو آر کد استاتیک می‌تواند آدرس کیف پول بیت‌کوین یا سایر ارزهای دیجیتال شما را در خود ذخیره کند، که این امر تراکنش‌های رمزنگاری‌شده شما را ساده‌تر و ایمن‌تر می‌کند.
 • انتقال پیام‌های ساده: با کیو آر کد استاتیک، می‌توانید پیام‌های کوتاه و ساده‌ای را به مخاطبانتان منتقل کنید. با ایجاد یک کد QR که حاوی تا ۳۰۰ کاراکتر متن است، می‌توانید پیام خود را در هر زبانی برای مخاطبین خود ارسال کنید.
 • کارت ویزیت دیجیتال (VCard): شما می‌توانید با ایجاد یک کیو آر کد استاتیک، اطلاعات کارت ویزیت خود را در آن ذخیره کنید. این اطلاعات شامل آدرس ایمیل، شماره تلفن، آدرس وب‌سایت و سایر جزئیات مهم شرکت یا فرد می‌شود. با اسکن کد، مخاطبانتان به سرعت اطلاعات مورد نیاز را خواهند داشت.
 • اشتراک اطلاعات ایمیل: کیو آر کد استاتیک می‌تواند به شما کمک کند تا ایمیل‌های خود را به مخاطبانتان ارسال کنید. با استفاده از این کدها، مخاطبان می‌توانند با اسکن کد، به راحتی به صفحه‌ای هدایت شوند که در آن قابلیت ارسال ایمیل و درج محتوای آن را دارند.

کیو آر کد داینامیک چیست؟

کیو آر کد داینامیک، نوعی از کدهای QR است که به شما اجازه می‌دهد اطلاعات ذخیره‌شده در آن را به‌روزرسانی کنید و تغییر دهید. این نوع از کدها مناسب کسب‌وکارها و اهداف بازاریابی است. در این نوع از انواع کیو آر کد، محتوای ایجادشده توسط شما ابتدا بر روی یک لینک ذخیره می‌شود، لینکی که به کیو آر کد متصل است و به آن ریدایرکت می‌شود.

با این کار، اطلاعات شما به صورت غیرمستقیم و قابل تغییر بر روی کیو آر کد ذخیره‌شده و قابلیت ویرایش را خواهد داشت. در ضمن این نوع از کیو آر کد حجم کمی هم داشته و به راحتی قابل چاپ و ذخیره‌سازی است. qr code داینامیک (Dynamic) می‌تواند با اطلاعات یا محتوای جدید حتی پس از ایجاد و چاپ کد، به‌روز شود.

این بدان معنی است که یک qr code داینامیک همه‌کاره‌تر است و انعطاف‌پذیری بیشتری نسبت به یکqr code استاتیک ارائه می‌دهد. در qr code داینامیک امکان ارائه اطلاعات متنی و چندرسانه‌ای زیادی وجود دارد، همچنین امکان ویرایش محتوا، تغییر نوع محتوا، ساخت qr code چندزبانه و رصد آمار اسکن‌ها نیز به آن برتری خاصی می‌بخشد.

مزیت‌ها و ویژگی‌های کیو آر کد داینامیک به صورت زیر است:

 • قابلیت ذخیره و ارائه دیتا به‌صورت نامحدود و در قالب‌های چندرسانه‌ای (اطلاعات تماس، متن، عکس، فیلم)
 • دارای قابلیت ردیابی (Trackable)، آمارگیری، رصد و گزارش‌گیری
 • قابلیت تغییر اطلاعات ذخیره‌شده (Editable) در کیو آر کد با مراجعه به داشبورد
 • قابلیت انجام تبلیغات در تابلوهای تبلیغاتی، بروشورها، تراکت‌ها، تلویزیون شهری و سایت‌های تبلیغاتی
 • حجم پیکسل کم؛ که مشکل مدت زمان بالای اسکن و نیاز به چاپ در ابعاد بزرگ کیو آر کدهای ایستا را به‌طور کامل از بین می‌برد.

کیو آر کد اینتراکتیو

کیو آر کد اینتراکتیو، آخرین نوع از انواع محتوایی کیو آر کد است. qr code اینتراکتیو (Interactive) نوعی از qr code است که به کاربران اجازه می‌دهد تا علاوه بر امکانات qr code داینامیک و دریافت محتوا از آن، اطلاعاتی را هم در آن آپلود کنند.

یعنی این نوع از کیو آر کدها دوسویه بوده و کاربر امکان تعامل با آن و ارسال اطلاعاتی را برای مالک کیو آر کد در اختیار دارد. مانند زمانی که شما با اسکن یک کیو آر کد به فرم‌های نظرسنجی، باشگاه مشتریان، اطلاع‌رسانی و یادآوری رویدادها، ارسال کد تخفیف و آفر ویژه و … منتقل‌شده و اطلاعاتی را در قالب پرسشنامه آپلود می‌کنید.

شما به راحتی و با چند کلیک ساده می‌توانید هر سه نوع محتوای qr code را در سایت کیوآرگرافی بسازید و مدیریت کنید. امکان ساخت qr code رایگان نیز در سایت کیوآرگرافی فراهم شده است. برای اطلاعات بیشتر تنها کافی است به وبسایت کیوآرگرافی بروید.

نمونه لندینگ پیج های محتوایی کیو آر کد داینامیک

انواع کیو آر کد ها از نظر محتوا

محتوای کیو آر کدها شامل کارت ویزیت، فایل، لینک، ویدیو، صوت و غیره است. در ادامه به توضیح مختصری در مورد هرکدام میپردازیم.

لینک: با وارد کردن لینک در این قسمت، مخاطب می تواند از طریق اسکن به وبسایت شما منتقل شود.

کارت ویزیت:

این نوع کیو آر کد قابلیت بارگذاری اطلاعاتی مانند شماره تماس، لوگو یا عکس پروفایل و سایر اطلاعات متنی را دارد و می توانید با زدن دکمه ذخیره بعنوان مخاطب، اطلاعات را در دفترچه تلفن خود ذخیره کنید.

چند منظوره:

اگر مایل هستید بغیر از اطلاعات تماس و متن از چندین رسانه از جمله تصاویر اسلایدی، ویدئو، صوت، شبکه های اجتماعی، لینک و دانلود فایل هم بهره ببرید کیو آر کد چندمنظوره بهترین گزینه برای شما است.

فایل:

با اسکن این کیو آر کد، فایل پی دی اف کاتالوگ، رزومه یا راهنمای محصول در اختیار مخاطب قرار می گیرد.

متنی:

اگر لازم است متن مورد نظر خود را به همراه عنوان و تصویر مورد نظرتان به اشتراک بگذارید، این نوع کیو آر کد مناسب شماست.

صوتی:

برای اشتراک گذاری فایل صوتی به منظور راهنمای محصول، پخش موزیک و صدا، پیام تبریک صوتی روی باکس گل و هدایا و غیره کاربرد دارد.

ویدئو:

برای انتشار آسان ویدئو ها برای کارت تبریک، ویدئو های آموزشی، راهنمای محصول و غیره مورد استفاده قرار می گیرد. علاوه بر این می توانید بعنوان مکمل محتوایی و جایگزین cd در کتاب های آموزشی، مجلات، کاتالوگ و غیره استفاده کنید.

دانلود اپلیکیشن:

برای دسترسی راحت و دانلود مستقیم اپلیکیشن دلخواه خود، می توانید از این نوع کیو آر کد استفاده کنید و همچنین امکان ارائه لینک های مختلف دانلود اپ از اپ استور، گوگل پلی، کافه بازار و غیره را فراهم می کند. حتی می توانید دکمه دانلود مستقیم جهت دانلود مستقیم فایل نصبی اپلیکیشن هم ایجاد کنید.

انواع کاربردهای خلاقانه کیو آر کد در تبلیغات، اطلاع رسانی و بسته بندی

سخن پایانی

انواع کیو آر کدها به عنوان ابزاری کارآمد در انتقال و ذخیره اطلاعات، امروزه استفاده‌های متنوعی دارند. این تکنولوژی از تکامل تکنولوژی های مختلفی تشکیل شده است که امکان ذخیره اطلاعات متنوع را در خود دارد. با رونق استفاده از تکنولوژی‌های هوش مصنوعی و اینترنت اشیاء، می‌توان انتظار داشت که کیو آر کدها در آینده نقش بزرگ‌تری در انواع مختلفی از صنایع ایفا کنند.

بنابراین بهتر است هرچه زودتر صنعت و کسب‌وکار خود را در زمینه بازاریابی و تبلیغات، با ساخت کیو آر کد حرفه ای ، به سطح بعدی انتقال داده و محصولات و خدمت خود را در اختیار طیف گسترده‌تری از مخاطبان و کاربران قرار دهید.

برای ساخت کیو آر کد اختصاصی خود کافیست به سایت کیوآرگرافی مراجعه کرده و پس از ورود به سایت کیو آر کدهای مورد نیاز خود را بسازید.

ارسال نظر ارزشمندتان

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.