فضایی آرام و زیبا با آشپزخانه سبک روستیک

سبک روستیک انتخاب افرادی است که می خواهند آشپزخانه خود را تبدیل به فضایی گرم و صمیمی کنند. ظاهر ارگانیک و استفاده از متریال های طبیعی، تجهیزات آشپزی کلاسیک در کنار سطوح چوبی همگی ایده هایی هستند که از آشپزخانه های روستایی الهام گرفته اند. در این آشپزخانه پالت رنگ ها جذاب بوده و فضا را دنج و گرم می کنند، تیرهای چوبی، کف های سنگی محیط آشپزخانه را مانند یک جزیره ی قدیمی زیبا و دوست داشتنی می کنند. در آشپزخانه به سبک روستیک چوب تاثیر گذارترین متریال بوده که در کنار ظروف مسی و برنجی حال و هوای یک خانه ی روستایی و قدیمی را به شما هدیه خواهد داد. در ادامه این مطلب به بررسی بیشتر آشپزخانه سبک روستیک می پردازیم.

آشپزخانه سبک روستیک

رنگ ها در آشپزخانه سبک روستیک

رنگ‌های سبز و زرد آرامشی اساسی برای طراحی روستایی ایجاد می‌کنند و آن را به ریشه‌های طبیعت گره می‌زنند.  به همین دلیل در دکوراسیون روستیک این رنگ ها کاربرد زیادی دارد. استفاده از رنگ هایی مانند خاکستری تیره، رنگ های خاک، پرتقالی و آبی نیز در این سبک بسیار مشاهده می شود. استفاده از این رنگ ها بستگی به ابعاد آشپزخانه شما داشته و در آشپزخانه های کوچک بهتر است از رنگ های روشن استفاده شود.

کابینت در آشپزخانه سبک روستیک

در آشپزخانه سبک روستیک، کابینت های چوبی خودنمایی کرده و همچنین استفاده از شلف های چوب خام و بدون رنگ با نمایشی از بافت جذاب چوب مورد استفاده قرار می گیرند. درب کابینت ها را به غیر از چوبی، شیشه ای نیز در نظر می گیرند. درب های شیشه ای به منظور جلوگیری از گرد و غبار نصب کرده که در عین حال می توان فضای داخل کابینت ها را به خوبی مشاهده کرد. برای میز، کانتر و پیشخوان نیز از چوب های قطور که دارای گره و نقش های عجیب و خاص خود هستند مورد استفاده قرار می گیرند. چوب های تنومند و درجه یک مانند چوب بلوط به این فضا اصالت بخشیده و زیبایی را چند برابر می کنند.

قفسه های باز و شلف ها در این سبک سبب می شود تمام تجهیزات آشپزخانه قابل رویت بوده و امکان دسترسی به آنها آسان تر باشد. به طور کلی می توان گفت اینجا یک نمایشگاه از وسایل آشپزی می باشد و تمام وسایل مورد نیازتان جلوی چشمتان هستند. کابینت هایی با رنگ سبز تیره در کنار چوب های سقف اصالت و زیبایی را به فضا تزریق خواهند کرد.

کفپوش آشپزخانه سبک روستیک

همان طور که گفتیم چوب نقش بسیار پر رنگی در این سبک دارد و یکی از بهترین انواع کفپوش برای آشپزخانه به شمار می رود. کفپوش پارکت و لمینت چوبی تکمیل کننده ی زیبایی در این سبک آشپزخانه هستند. اگر در کنار کفپوش تمایل به استفاده از فرش نیز دارید، فرش هایی با طرح های سنتی و کلاسیک ایرانی بهترین انتخاب هستند. کفپوش های بامبو و چوب پنبه نیز از دیگر مواردی هستند که می توان به عنوان کفپوش آشپزخانه روستیک به کار برد.

ظروف در آشپزخانه سبک روستیک

ظروف چدنی، مسی و برنجی با دسته های چوبی که جلوه ای عتیقه و قدیمی دارند، مثل این می ماند که سالهای سال مورد استفاده قرار گرفته، به صورت آویز در قسمت هایی از آشپزخانه روستیک به چشم می خورند. معمولا از تیرهای چوبی و الوارهای قطور برای ایجاد سقفی پایین تر از سقف اصلی استفاده شده و ظروف را از آن آویز می کنند. ظروف سنگی و چوبی نیز در این سبک جایگاه ویژه ای دارند و کاربرد بسیار زیادی دارند. بشقاب های موروثی که در کشور ما می توان به ظروف گل سرخی و چینی های قدیمی با طرح های خاص و استکان های کمر باریک و نعلبکی های پر نقش و نگار اشاره کرد، نیز مناسب این سبک هستند.

استفاده از عناصر طبیعی

در آشپزخانه سبک روستیک از عناصر طبیعی مانند چوب و سنگ استفاده زیادی شده و المان هایی مانند ظروف قدیمی، اشکال هندسی سنتی به چشم می خورد. آشپزخانه های روستیک حس گرما و صمیمیت به محیط می دهند. جذابیت رنگ های خاکی و ترکیب آن با مواد طبیعی طرفداران بسیار زیادی را به خود جذب کرده و حس نوستالژیکی آن شور و هیجان را به محیط تزریق می کند. کابینت و میز صندلی ها معمولا رنگ نداشته و تنها از براق کننده ها بر روی چوب استفاده می شود. در صورت تمایل به رنگ زدن، رنگ های سبز و سورمه ای و در موارد بسیار کم رنگ سفید مشاهده می شود.

قفسه های دیواری

قفسه های دیواری چوبی همرنگ با کابینت ها از مهم ترین مشخصه های آشپزخانه روستیک هستند که برخی از وسایل بر روی آنها قرار داده می شوند. این المان مانند سبک بوهو بوده و گاهی سبب اشتباه گرفتن این دو سبک با یکدیگر می شود. از این قفسه ها برای قرار دادن وسایل برقی نیز می توان استفاده کرد. در بعضی از موارد بر روی آنها ظروف مسی و برنجی و قدیمی را قرار می دهند که جلوه روستایی بیشتری را به محیط می بخشد.

لوستر آشپزخانه روستیک

برای نورپردازی آشپزخانه روستیک می توان از لوسترهای چوبی دست ساز استفاده کرد که از چوب خام در ترکیب آنها استفاده می شود. این لوسترها می توانند با اشکال طبیعی باشند و از چوب های عجیب و غریب در ترکیب آنها استفاده کرد و همچنین می توان از سبدهای حصیری استفاده کرد که لامپ درون آن جا خورده باشد. استفاده از این حصیرها می تواند در ترکیب با دیگر موارد حصیری زیبایی بیشتری به محیط داده و یا می تواند با استفاده از چوب های خام از جنس و رنگ میز و صندلی یا شلف ا انتخاب شود تا ترکیب بهتری را به وجود بیاورد.

دیوارپوش آشپزخانه روستیک

استفاده از پنل های چوبی به عنوان دیوار پوش در آشپزخانه های روستیک بسیار مشاهده می شود. در غیر این صورت استفاده از کاشی های قدیمی با طرح های سنتی بهترین انتخاب می باشند.

  • دیگر موارد مناسب برای آشپزخانه روستیک
  • سینک های مورد استفاده در سبک روستیک از جنس سنگ آهن و گرانیتی می باشند.
  • نصب پنجره های بزرگ و استفاده از نور طبیعی برای سبک روستیک مناسب هستند.
  • کانترهای این آشپزخانه بهتر است سنگی انتخاب شوند.
  • استفاده از چوب توسکا، گیلاس، کاج ، بلوط و گردو به دلیل زیبایی بیشتری که دارند برای این سبک آشپزخانه مناسب هستند.
ارسال نظر ارزشمندتان

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.