مقایسه ویدئو پروژکتور با تلویزیون

تلویزیون بهتر است یا ویدئو پروژکتور؟ تماشای مسابقات فوتبال در کدام یک هیجان بیشتری دارد؟ برای دیدن فیلم‌های برتر روز دنیا در کنار خانواده تلویزیون بخریم یا ویدیو پروژکتور؟ برای مقایسه ویدئو پروژکتور با تلویزیون چه فاکتورهایی را باید در نظر بگیریم؟

مقایسه ویدئو پروژکتور با تلویزیون

هر دوی این دستگاه‌ها مزایا و معایب خود را دارند. در ادامه این مطلب، ویدئو پروژکتور و تلویزیون را از نظر ویژگی‌های مهمی مثل قیمت، کیفیت تصویر و صدا، راحتی نصب و استفاده مقایسه می‌کنیم تا شما با توجه به آن‌ها بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید.

بعد از این که تصمیم نهایی را گرفتید، خرید خود را از فروشگاه معتبر انجام دهید. همچنین اگر خودتان امکان نصب دستگاه را ندارید بهتر است از یک نصاب ماهر کمک بگیرید. زیرا اغلب این افراد علاوه بر نصب، با قطعات دستگاه هم کاملا آشنا هستند. البته اگر شخصی با این خصوصیات را پیدا نکردید می‌توانید از شرکت‌های تعمیر تلویزیون در محل تهران هم برای نصب و راه اندازی دستگاه کمک بگیرید.

مقایسه ویدئو پروژکتور با تلویزیون از نظر قیمت

در ابتدای مقایسه ویدئو پروژکتور و تلویزیون به سراغ قیمت آن‌ها می‌رویم که از نظر برخی مهم‌ترین فاکتور است. اگر اندازه تصویر و برند هر دو دستگاه را یکسان در نظر بگیریم؛ پروژکتور قیمت کم‌تری نسبت به تلویزیون دارد. با توجه به این موضوع، با بودجه مشخص شما می‌توانید پروژکتور با صفحه بزرگ‌تر بخرید؛ یعنی از نظر قیمت، پروژکتور بهتر است.

اما مقایسه دو دستگاه هنوز به اتمام نرسیده و شما هنگام انتخاب دستگاه‌ها باید به فاکتورهای دیگری هم توجه کنید. در بخش‌های بعدی با ثابت در نظر گرفتن قیمت سایر ویژگی‌های مهمی که هنگام انتخاب بین این دستگاه باید به آن‌ها توجه کنید را بررسی می‌کنیم.

مقایسه اندازه تصویر ویدئو پروژکتور با تلویزیون

در سال‌های گذشته تلویزیون‌ها از نظر اندازه بسیار کوچک‌تر از پروژکتورها بودند؛ اما با پیشرفت تکنولوژی، این روزها، تلویزیون‌هایی با اندازه 85 اینچ هم در بازار وجود دارد. با توجه به این موضوع و کیفیت فیلم‌ها، بزرگی پرده پروژکتور نمی‌تواند عامل برتری باشد؛ چون می‌توان تلویزیونی با همان ابعاد هم در بازار پیدا کرد.

با وجود برابری تلویزیون و پروژکتور در اندازه تصویر باید گفت که با یک بودجه مشخص، شما می‌توانید تلویزیون کوچکتری بخرید؛ پس برای داشتن یک صفحه نمایش بزرگ‌تر با قیمت مناسب، پروژکتور بهتر است.

روشنایی تصویر در پروژکتور و تلویزیون

روشنایی یکی از فاکتورهای مهم در انتخاب، بین تلویزیون و پروژکتور است. در پروژکتور، نور از دستگاه روی پرده تابیده می‌شود و بازتاب آن به چشم ما می‌رسد؛ به همین دلیل، روشنایی آن نسبت به تلویزیون کمتر است. از طرفی، روشنایی لامپ پروژکتورها به مرور زمان هم کم‌ می‌شود.

در نتیجه حتی اگر پروژکتور با کیفیت عالی هم ساخته شده باشد روشنایی کمتری نسبت به تلویزیون دارد؛ پس از نظر روشنایی، تلویزیون بهتر است.

کنتراست تلویزیون‌ها در مقابل پروژکتورها

کنتراست هم ویژگی مهمی است که باید هنگام انتخاب بین این دو دستگاه به آن توجه کنید. کنتراست یعنی میزان تفاوت بین روشن‌ترین و تاریک‌ترین جای تصویر. هر چقدر کنتراست دستگاه بیشتر باشد، بهتر است. به دلیل تابیدن نور از پروژکتور روی صفحه نمایش، میزان کنتراست پروژکتور از تلویزیون کم‌تر است. در نتیجه اگر به دنبال نمایشگر خانگی هستید که کیفیت تصویر خوبی داشته باشد و بین تلویزیون و پروژکتور شک دارید، تلویزیون بهتر است.

وضوح تصویر در تلویزیون و پروژکتور

این روزها همه جا حرف از تلویزیون‌هایی با وضوح تصویر 8K است که کیفیت تصویر زیادی دارند؛ اما هنوز پروژکتور خانگی با وضوح تصویر 8K وجود ندارد. پس از نظر وضوح تصویر در مقایسه ویدئو پروژکتور با تلویزیون، تلویزیون بهتر است.

وضوح تصویر در تلویزیون و پروژکتور

بررسی کیفیت رنگ‌ها

در مورد کیفیت رنگ‌های تصویر باید گفت که دو دستگاه تقریبا مشابه هستند و تنها تلویزیون کمی کیفیت بهتری از رنگ‌ها ارائه می‌دهد؛ در این مورد نمی‌توان دستگاهی را بهتر از دیگری دانست. با استفاده از پروژکتور خانگی با قابلیت HDR و تنظیم نور محیط می‌‌توانید کیفیت رنگ بالایی داشته باشید. پس این مورد به سلیقه شما بستگی دارد و تلویزیون برتری زیادی نسبت به پروژکتور ندارد.

کیفیت صدا در پروژکتور و تلویزیون

حتما این ویژگی هم برای شما مهم است؛ چون صدا هم یک عامل تاثیر‌گذار در لذت بردن از تماشای فیلم یا مسابقات حساس است. برای بررسی این ویژگی باید به بلندگوهای استفاده شده در دو دستگاه را بررسی کنیم.

سازندگان تلویزیون برای داشتن یک صدای خوب، بلندگوهای با کیفیتی در این دستگاه‌ها استفاده کرده‌اند؛ این در حالیست که در پروژکتورها به جز انواع خاصی از آن‌ها، بلندگوها کوچک هستند و کیفیت مشابه همین اجزا در تلویزیون را ندارند. با توجه به این توضیحات، کیفیت صدا در تلویزیون بهتر است.

زمان لازم برای نصب و برنامه‌ریزی دو دستگاه

این ویژگی هم به اندازه مواردی که تا اینجا بررسی کردیم مهم است؛ اگر دردسرهای نصب و راه‌اندازی دستگاه‌های الکترونیکی شما را کلافه می‌کند و در آن‌ها مهارتی ندارید، بهتر است به این موضوع هم توجه کنید.

به طور کلی نصب و راه‌اندازی تلویزیون از پروژکتور راحت‌تر است. شما می‌توانید تلویزیون را در هر جایی از خانه که دوست دارید قرار دهید.

این در حالی است که برای نصب پروژکتور بهتر است یک فضای مجزا در نظر بگیرید. در این فضا باید نور محیط و پرده نمایش را تنظیم کنید. اگر چنین فضایی در خانه ندارید و پروژکتور را در اتاق نشیمن یا پذیرایی نصب کردید، باید برای هر بار استفاده از آن نور اتاق را تنظیم کنید.

از طرف دیگر پروژکتور به دلیل روش‌های مختلف اتصال (کابلی، بی‌سیم و بلوتوثی) ممکن است هر از گاهی نیاز به تنظیم مجدد داشته باشد. پس از این نظر هم تلویزیون بهتر است.

زمان لازم برای نصب و برنامه‌ریزی دو دستگاه

راحتی استفاده از دستگاه‌ها

راحتی کاربرد از دستگاه هم ویژگی مهمی است. اغلب مردم بعد از یک روز شلوغ، دوست دارند بدون دردسر و با زدن تنها یک دکمه فیلم و سریال مورد علاقه خود را ببینند. اگر قرار باشد هر بار، نور اتاق را تنظیم و اتصالات پروژکتور را چک کنند، کلافه خواهید شد؛ اما تلویزیون این دردسرها را ندارد و با تنظیم اولیه، هر شب  می‌توانید به راحتی برنامه مورد علاقه خود را ببینید. تلویزیون‌ها کاربر پسندتر هستند؛ پس باز هم تلویزیون بهتر است.

در مقایسه ویدئو پروژکتور با تلویزیون به برتری تلویزیون یقین پیدا کردید. هر چند که خرید پروژکتور به صرفه‌تر است؛ اما کیفیت صدا و تصویر تلویزیون بهتر است؛ اما باید گفت که برندهای تولید کننده پروژکتور هر روز محصولات جدیدی را وارد بازار می‌کنند که ویژگی‌های آن‌ها هر روز بهتر و بهتر می‌شوند. شاید در آینده‌ای نه چندان دور خریدن پروژکتور بهتر از تلویزیون باشد.

ارسال نظر ارزشمندتان

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.