۴ ترفند طلایی برای جلوگیری از مشکل سیاه پرینت گرفتن عکس

گاهی پیش آمده که نیاز دارید یک عکس مهم را چاپ کنید یا اینکه جلسه‌ اداری‌تان دیر شده و شما به چند عکس چاپ‌شده برای جلسه نیاز دارید ولی متاسفانه عکس‌ها سیاه چاپ شده‌اند. سیاه پرینت گرفتن عکس می‌تواند کلافه‌کننده باشد؛ به‌خصوص زمانی که در کوتاه‌ترین زمان ممکن بخواهید به این عکس دسترسی داشته‌باشید؛ اما با انجام اقداماتی می‌توان از مشکل سیاه پرینت گرفتن عکس جلوگیری کرد. یکی از دلایل سیاه پرینت گرفتن عکس می‌تواند مشکلات دستگاه پرینتر باشد که در این صورت باید نسبت تعمیر پرینتر خود اقدام کنید. اگر می‌خواهید این مشکل را به‌طور کامل حل کنید، تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

چگونه می‌توان از مشکل سیاه پرینت گرفتن عکس جلوگیری کرد؟

فناوری‌های پیشرفته امروزه قرار است دنیا را ساده‌تر کنند؛ اما، زمانی که مشکلی پیش می‌آید (مثل چاپگر معیوب یا حتی سیاه پرینت گرفتن عکس)، به جای اینکه کار شما را آسان‌تر کند، یک مشکل جدید برای شما اضافه می‌کند که باید آن را حل کنید.

سیاه پرینت گرفتن عکس مشکلی است که جای نگرانی ندارد و با بررسی چند مورد به‌راحتی حل می‌شود. با بررسی مواردی زیر قبل از چاپ عکس می‌توانید از سیاه شدن آن جلوگیری کنید. در ادامه این چند مورد را به‌طور کامل توضیح می‌دهیم.

1. دستگاه‌تان را بررسی کنید؛ شاید متوجه مشکل شدید!

سیاه پرینت گرفتن عکس علاوه بر اینکه کاغذ را بی استفاده می‌کند، باعث مصرف زیاد جوهر نیز می‌شود.

دلایل مختلفی وجود دارد که چاپگر شما ممکن است عکس را سیاه چاپ کند. حتی کیفیت کاغذ می‌تواند یکی از این دلائل باشد. سعی کنید از کاغذی استفاده کنید که وزن کمتری داشته باشد. برای اینکه چاپگر دوباره به‌طور کامل کار کند، باید علت مشکل را شناسایی کنیم. اولین قدم بررسی اصول اولیه است.

ساخت و مدل چاپگر خود را بررسی کنید. مثلاً چاپگرتان تک رنگ است یا رنگی؟ لیزری است یا جوهر افشان؟ همچنین لازم است که نگاهی به دفترچه راهنمای دستگاه‌تان بیاندازید. اگر با یک عکس چاپ شده سیاه روبرو شدید، چاپگر را به‌طور کامل خاموش کنید، منبع برق را بردارید و همه کابل‌ها را جدا کنید. چند لحظه صبر کنید، سپس دوباره پرینتر را روشن کنید و ببینید آیا مشکل شما حل شده است یا خیر؟

چاپ یک صفحه آزمایشی روشی ساده است برای تست سیاه پرینت گرفتن عکس است. باید بتوانید این گزینه را در صفحه نمایش چاپگر خود پیدا کنید. در ابتدا یک صفحه آزمایشی تست کنید تا ببیند که عکس سیاه چاپ می‌شود یا خیر؟ این کار می‌تواند کمک کند که بتوانید در وقتتان صرفه‌جویی کنید و در کوتاه‌ترین زمان هم مشکل پرینتر را حل کنید.

2.کارتریج دستگاه را بررسی کنید

سیاه پرینت گرفتن عکس در بسیاری از موارد می‌تواند به دلیل مشکل در کارتریج دستگاه باشد. سطوح جوهر تخمینی کارتریج‌های چاپگر خود را بررسی کنید. به دفترچه راهنمای کاربر مراجعه کنید و مطمئن شوید که تنظیمات چاپگر درست است. کارتریج‌های چاپگر معمولاً در شکاف‌های مربوطه خود می‌چسبند، باید مطمئن شوید که آن‌ها به‌درستی و در نقاط مناسب نصب شده‌اند.

رفع مشکل کارتریج دستگاه

هنگام نصب کارتریج‌های چاپگر جدید، یک قطعه کوچک مربوط به نواری که دریچه دستگاه را می‌پوشاند، وجود دارد که باید برداشته شود. حواستان باشد که این مورد برداشته شده باشد تا کارتریج به‌درستی تهویه شود و همانطور که انتظار می‌رود کار کند. همچنین بررسی کنید که دریچه‌ها به هیچ وجه مسدود نشده باشند.

اگر تمامی این اقدامات را انجام دهید و بررسی‌های لازم صورت گرفت باز هم همین مشکل را دارید، بهتر است که کارتریج خود را تعمیر کنید و از یک کارتریج بهتر و باکیفیت‌تر استفاده کنید.

3. مشکلات هد چاپی را از قبل شناسایی و برطرف کنید

هد چاپ جزو محفظه کارتریج‌های جوهری است که قطرات جوهر را روی صفحه اعمال می‌کند. با گذشت زمان جوهر خشک می‌تواند در هد چاپ جمع شود و مشکلاتی مانند مسدود کردن جوهر برای رسیدن به صفحه و همچنین سیاه پرینت گرفتن عکس را ایجاد کند.

تمیز کردن هد چاپگر بخشی جدایی‌ناپذیر از تعمیر و نگهداری چاپگر است. اکثر چاپگرهای مدرن دارای ویژگی‌های تمیز کردن خودکار سر چاپ هستند که می‌توانید از منوی تعمیر و نگهداری چاپگر خود آن را انتخاب کنید. در حالی که ویژگی تمیز کردن خودکار ساده‌ترین راه برای حل مشکلات هد چاپ است، اگر بتوانید هد چاپ خود را بردارید، تمیز کردن دستی آن می‌تواند بهتر باشد. ifixit یک سایت معتبر در زمینه آموزش تعمیر پرینترهایی است که نیاز به تعمیر یا تعویض قطعه دارند.

پاک کن درام پرینتر نیز یکی از قطعاتی است که خرابی آن می‌تواند باعث سیاه پرینت گرفتن عکس شود؛  اگر درام درست کار نکند، فرآیند پخش و تثبیت جوهر روی برگه به‌درستی انجام نمی‌شود و شما با یک عکس سیاه چاپ شده روبرو می‌شوید.

4. مشکلات نرم افزاری دستگاه را بررسی کنید

سعی کنید تنظیمات درایور را بررسی کنید. درایورها نرم افزاری هستند که به رایانه و چاپگر شما اجازه می‌دهند با هم ارتباط برقرار کنند. بهتر است آخرین ورژن درایور چاپگر را نصب کنید. می‌توانید درایورهای چاپگر خود را یک بار حذف نصب و دوباره نصب کنید یا تنظیمات آن را تغییر دهید. در سایت fixitclub بسیاری از مشکلات رایج و همچنین راه‌حل آنها بیان شده‌است که می‌تواند کمک کننده باشد.

مشکلات نرم افزاری پرینتر

اگر عکس‌های پرینت شده شما سیاه به‌نظر می‌رسند، احتمالاً به دلیل مشکل کارتریج یا سر چاپ است. اما اگر تمام این مراحل را پشت سر گذاشته‌اید و همچنان با عکس‌های پرینت شده سیاه روبرو هستید، ممکن است مجبور باشید که پرینتر خود را تعمیر کنید.

اگر در کمترین زمان برای تعمیر قطعه‌ پرینتر یا تعمیر کردن کارتریج‌‌ها اقدام کنید، در آینده مجبور به پرداخت هزینه‌های اضافی نخواهید بود.

ارسال نظر ارزشمندتان

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.