آشنایی با تاریخچه کنسول بازی ایکس باکس – Xbox+ [ ورژن های مختلف]

کنسول بازی xbox محصول شرکت مایکروسافت می باشد که در جدیدترین اخبار تکنولوژی قصد داریم تا شما را با تاریخچه ایکس باکس آشنا کنیم. کنسول بازی xbox همانند کنسول بازی پلی استیشن در طول سال ها دستخوش تغییرات زیادی شده است و هر نسل جدیدی که وارد بازار شده است، نسبت به نسل های قبلی دارای تغییرات و پیشرفت های زیادی شده است. جهت آشنایی با تاریخچه این کنسول بازی می توانید بخش های بعدی را مطالعه کنید.

تاریخچه کنسول بازی Xbox

تاریخچه ایکس باکس (ظهور اولین کنسول xbox)

شرکت معروف مایکروسافت در سال 1998 توانست اولین نسخه از این کنسول بازی را وارد بازار کند که با استقبال خوبی نیز همراه بود. البته در آن زمان کنسول های PlayStation وجود داشتند که کنسول بازی xbox در اولین نسخه خود، دارای قدرتی تقریبا دو برابر کنسول های PlayStation بود. این کنسول بازی بر پایه معماری windows 2000 تولید شد که شباهت زیادی به PC های آن زمان داشت. در سال 2000 شرکت مایکروسافت به طور رسمی و در همایش GDC، کنسول جدید خود را معرفی کرد و در نوامبر سال 2001 کنسول بازی xbox به طور رسمی عرضه و وارد آمریکا شد.

تاریخچه ایکس باکس مدل xbox 360

شرکت مایکروسافت در سال 2005 توانست نسخه بعدی این کمپانی یعنی مدل xbox 360 را وارد بازار کند. همزمان با معرفی این کنسول جدید، نسخه قبلی این کنسول متوقف و بیش تر روی این نسخه جدید سرمایه گذاری کردند. اما در این سال ها PlayStation که نسخه سوم آن با نام PS3 در بازار وجود داشت با xbox در رقابت بود که توانست بر خلاف نسخه قبلی که ضعیف تر بود، این بار دارای سیستمی قدرتمند تر از xbox 360 بود. در آن سال ها کنسول xbox 360 با مشکلات سخت افزاری مواجه شد که تا حدودی از محبوبیت آن کاسته شد و بر خلاف نسخه قبلی آن، کنسول بازی پلی استیشن از محبوبیت بالاتری برخوردار بود.

تاریخچه xbox one

مایکروسافت باید از کنسول xbox 360 درس می گرفت و نسخه جدیدتر با قابلیت های بهتری به بازار عرضه می کرد وگرنه از دور رقابت با سایر کنسول ها مخصوصا PlayStation خارج می شد. خوشبختانه این بار مایکروسافت توانست با تولید کنسول بازی xbox one دوباره محبوبیت خود را بدست آورد و نسبت به PlayStation 4 که در آن زمان وجود داشت، یک سر و گردن بالاتر باشد. ناگفته نماند که در تاریخچه ایکس باکس می توان به تولید بازی های انحصاری نیز اشاره کرد یعنی در طول این سال ها ایکس باکس توانست با تولید بازی های انحصاری برای کنسول خود، محبوبیت بیش تری را کسب کند و تعداد فروش کنسول هایش نیز بیش تر شد.

تاریخچه کنسول بازی Xbox

تاریخچه  xbox series X

در بخش تاریخچه ایکس باکس به آخرین نسخه از این کنسول بازی رسیده ایم یعنی نسخه xbox series X که سال قبل یعنی سال 2020 از آن رونمایی شد. این کنسول بازی دارای قدرت پردازشی و سخت افزاری بیش تری است و از GPU های قدرتمندی نیز جهت اجرای مناسب بازی ها استفاده می کند. GPU های بکار رفته در این کنسول بازی از خانواده  Navi/RDNA 2 می باشند که دارای قدرت پردازشی فوق العاده بالا یعنی 12 ترافلاپس است. اگر بخواهم منصفانه این نسل جدید کنسول ایکس باکس را قضاوت کنم باید بگویم که واقعا نسبت به رقیب دیرینه خود یعنی PlayStation قدرتمند تر است و یکی از مهم ترین دلایل آن نیز بکار گیری سخت افزارهای بسیار قدرتمندی است که باعث شده است تا بازی ها بدون کوچک ترین اشکالی اجرا  شوند.

 

کلام آخر

در این مقاله تاریخچه کنسول بازی ایکس باکس که دارای چهار نسل مختلف بود را بررسی کردم که امیدوارم برای شما مفید بوده باشد. البته  تاریخچه ایکس باکس با جزئیات و اتفاقات بیش تری نیز همراه بود که در این مقاله سعی شد تاریخچه این کنسول بازی را به صورت خلاصه برای شما آماده کنم.

ارسال نظر ارزشمندتان

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.