آشنایی با تاریخچه کنسول بازی پلی استیشن + [بررسی ورژن های مختلف]

0

کنسول بازی پلی استیشن یکی از محبوب ترین کنسول های بازی است که متعلق به شرکت سونی می باشد. در ادامه تاریخچه پلی استیشن را با هم بررسی خواهیم کرد و مروری می کنیم بر بهترین پلی استیشن که شامل 5 نسل مختلف از کنسول بازی هست. رقیب اصلی کنسول بازی PlayStation، کنسول xbox است که متعلق به شرکت مایکروسافت است که در سال های مختلف، برخی از نسل های xbox نسبت به کنسول بازی PlayStation برتری داشتند و در برخی مواقع نیز کنسول بازی پلی استیشن توانسته گوی سبقت را از xbox بگیرد. در ادامه جدیدترین اخبار تکنولوژی می توانید با تاریخچه پلی استیشن آشنا شوید.

تاریخچه کنسول بازی PlayStation

تاریخچهPlayStation 1

در تاریخ دسامبر سال 1994 شرکت سونی اولین کنسول بازی خود را با نام PlayStation 1 وارد بازار کرد که جزو نسل پنجم به حساب می آمد. در آن زمان کنسول های دیگر مانند آتاری، پاناسونیک، سگا، نینتندو … نیز وجود داشتند که کنسول بازی PlayStation توانست در بین آن ها خوش بدرخشد و به رقیبی جدی برای آن ها تبدیل شود. این کنسول بازی در ابتدا در ابعاد و ساختاری نسبتا بزرگ عرضه شد که در سال 2000 شرکت سونی یک آپدیت جدید از آن را ارائه داد و برخی از نقاط ضعف آن را نیز بهبود داد. این نسخه جدید از کنسول بازی PlayStation به PSone معروف شد.

تاریخچه پلی استیشن 2

در تاریخ مارس سال 2000 شرکت سونی موفق به عرضه نسخه دوم از کنسول بازی پلی استیشن شد که جزو کنسول های نسل ششمی بود. در آن زمان شرکت معروف فیلیپس با شرکت سونی همکاری کرد و توانستند بازی ها را روی DVD به بازار عرضه کنند. در کنسول بازی PlayStation 2 یک کارت حافظه 8 MB وجود داشت که افراد می توانستند فایل های بازی ها را آن جا ذخیره کنند. دسته بازی DualShock 2 نیز به همراه PlayStation 2 معرفی شد. این کنسول بازی نیز در ابتدا دارای حجمی نسبتا بزرگ بود اما در چهار سال بعد یعنی در سال 2004 شرکت سونی آن را آپدیت کرد و علاوه بر برطرف کردن نقاط ضعفش، حجم و اندازه آن را نیز کاهش داد.

تاریخچه PlayStation 3

کنسول بازی PlayStation 3 در تاریخ نوامبر سال 2006 به بازار عرضه شد که از پورت HDMI  با خروجی تصویر 1080p پشتیبانی می کرد و همچنین دارای wifi بود که در آن زمان رقیب اصلی پلی استیشن که xbox بود فاقد wifi بود. دسته بازی DualShock 3 نیز با این کنسول بازی معرفی شد و بر طبق روال گذشته، این نسخه از کنسول بازی PlayStation در سال 2009 نیز دستخوش تغییرات شد و شرکت سونی با آپدیت کردن آن، هم نقاط ضعف آن را کاهش داد و هم اندازه آن را کوچک تر کرد.

 

تاریخچه کنسول بازی PlayStation

تاریخچه پلی استیشن 4

در تاریخ نوامبر سال 2013، شرکت سونی توانست نسخه چهارم از کنسول بازی محبوب خود را وارد بازار کند. کنسول بازی PlayStation 4 دارای سخت افزارهای قدرتمندی بود به طوری که از چهار پردازنده  AMD  با معماری X84 و 8 هسته با کلاک 1.6 گیگاهرتز استفاده می کرد. علاوه بر این دارای رم 8 GB از نوع GDDR5 نیز بود. طبق روال قبلی شرکت سونی، این نسخه از کنسول بازی نیز در سال 2016 آپدیت شد و نسخه آپدیت شده را، پلی استیشن پرو نامیدند که از لحاظ اندازه کوچک تر شده بود.

تاریخچه PlayStation 5

با گذری که  در میان تاریخچه کنسول بازی پلی استیشن داشتیم، حال به جدیدترین نسخه آن یعنی PlayStation 5 میرسیم که پارسال یعنی در تاریخ جون 2020 از آن رونمایی شد. این نسخه جدید از گرافیک و قدرت سخت افزاری بالاتری نسبت به سایر نسخه های قبلی برخوردار است و نام آن از DualShock به DualSense نیز تغییر یافته است.

کلام آخر

در این مقاله سعی کردم تا شما را با تاریخچه کنسول بازی پلی استیشن آشنا کنم  و دیدیم که تاریخچه پلی استیشن شامل 5 نسل مختلف می باشد.

امتیاز دهید

ارسال نظر ارزشمندتان

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.