نقد و برررسی عملکرد انواع لنز دوربین واید + [ عملکرد متفاوت]

0

امروز با نقد و برررسی انواع لنز دوربین واید که یکی از قطعات مهم در دوربین های دیجیتال است با شما همراه هستیمريال این قطعه همانند بهترین میکروفن ها در تجهیزات صوتی و تصویری عمل می کند و معمولا کارایی متفاوتی را در اختیار کاربران قرار می دهد.

به عنوان یک عکاس، باید بدانید که عوامل زیادی روی کیفیت عکس شما تاثیر گذار خواهند بود. بدون شک یکی از این عوامل، انتخاب لنز خوب و با کیفیت است؛ چرا که یک لنز خوب به شما این امکان را می دهد که عکس هایی با کیفیت و واضح بگیرید اما لنز ضعیف تصاویر شما را تار نشان می دهد.

لنز دوربین واید یا همان زاویه باز، یکی از محبوب ترین انتخاب ها برای عکاسان می باشد. این نوع لنز ها فاصله ی کانونی کمتر از 35 میلی متر دارند و میدان دید آن ها از لنز های نرمال بیشتر است. از لنز واید معمولا برای عکاسی از مناظر و یا عکاسی معماری استفاده می شود.

به طور کلی در شرایطی که امکان عقب رفتن عکاس برای جا شدن تمام ابعاد سوژه در کادر دوربین نباشد، این نوع لنز به داد شما خواهد رسید!در ادامه برای آشنایی بیشتر با این نوع لنز و انواع مختلف ان همراه ما باشید.

انواع لنز دوربین واید

مشخصات فنی لنز واید یا زاویه باز

  • زاویه باز به معنای هر چیزی زیر 35 میلی متر است. اما هنوز فضای زیادی برای مشخصات بیشتر وجود دارد.
  • فاصله کانونی بین 35 میلی متر تا 24 میلی متر زاویه باز استاندارد در نظر گرفته می شود.
  • معمولاً وقتی می گوییم زاویه دید بین 24 تا 16 میلی متر می باشد یعنی زاویه دید باز است.
  • فاصله کانونی زیر 16 میلی متر زاویه بسیار گسترده ای در نظر گرفته می شود.
  • اما بهترین اندازه برای لنزهای واید کدام است؟ محبوب ترین دامنه بزرگنمایی زاویه دید 16-35 میلی متر است.

انواع لنز دوربین واید

لنز های واید یا زاویه باز از نظر اعوجاج به سه نوع اصلی تقسیم می شوند:

لنزهای زاویه باز چشم ماهی fish eye

لنزهای Fisheye لنزهای ویژه ای با زاویه فوق العاده گسترده هستند. زاویه دید آنها معمولاً 180 درجه است که به شما اجازه می دهد نیمی از چرخش کامل تصویر را ببینید.

آنها یک نوع متمایز و نیم کره ای از اعوجاج عدسی را دارند، آنها تا آنجا که ممکن است اطلاعات جمع می کنند. بنابراین آنها خطوط مستقیمی ایجاد نمی کنند و خطوط تحریف می شوند.

عدسی های زاویه باز راست خطی

نوع دیگر، لنزهای زاویه دید راست خطی است. آنها هم اعوجاج دارند، اما خطوط را مستقیم نگه می دارند. در برخی از آنها هنوز می توانید انحنای متوسط ​​بشکه ای را مشاهده کنید، این امر بیشتر در تصاویر معماری و جایی که خطوط از مرکز منشعب می شوند مشهود است.

تنظیم آن در حین پردازش نیز آسان است، در اصل هر عدسی که به صراحت به عنوان چشم ماهی مشخص نشود ، یک خط است. شما با استفاده از نرم افزار فتوشاپ به راحتی می توانید بعضی از اعوجاج های تصویر را برطرف کنید . توجه داشته باشید که نمی توانید یک چشم ماهی 16 میلی متری را با یک لنز زاویه راست 16 میلی متر مقایسه کنید. زیرا عدسی چشم ماهی به دلیل اعوجاج متفاوت است، Canon EF 28mm f / 1.8 USM نمونه خوبی از لنزهای واید برای Canon است.

لنزهای زاویه باز Tilt-Shift

هیچ یک از دو لنز ذکر شده در بالا به شما امکان اصلاح اعوجاج دید را نمی دهد. این نوع اعوجاج خصوصاً با لنزهای با زاویه دید گسترده وجود دارد. این اتفاق می افتد که شما دو خط موازی را مستقیماً از وسط نمی بینید.

با یک لنز راست خطی استاندارد، آن ها جمع می شوند. این لنز ها تصاویر بسیار بزرگتری نسبت به سنسورهای فول فریم ارائه می دهند.

می توانید لنزها را به صورت افقی و عمودی روی صفحه ای موازی با سنسور حرکت دهید. بنابراین آنها می توانند خطوط همگرا را موازی کنند یا خطوط موازی را نزدیک به یکدیگر قرار دهند.

لنز های واید تیلف شیت محبوب ترین لنز در میان عکاسان حرفه ای معماری و هنرهای زیبا هستند. یکی از لنزهای واید خوب Canon EF TS-E 17mm می باشد. این یک لنز بسیار متنوع است. حتی می توانید یک تبدیل کننده از راه دور 2 برابر وصل کنید تا آن را به یک لنز 35 میلیمتری شیب دار تغییر دهید.

مزایا و معایب لنز واید

بزرگ ترین مزیت لنزهای واید این است که یک صحنه را می توان در عکس عریض نشان داد. اگر از یک لنز زاویه باز در یک مهمانی یا در فضای کم استفاده می کنید می توانید کل صحنه را عکاسی کنید، اما با یک لنز معمولی باید از صحنه دور شوید تا کل سوژه را ثبت کنید.

عیب لنز دوربین واید اعوجاج آنها است، بنابراین عکاس باید بداند چه زمانی از لنزهای زاویه باز استفاده کند. به عنوان مثال، استفاده از لنز واید در عکاسی پرتره گاهی منجر به بزرگ و عریض شدن صورت می شود. مگر اینکه عمدی باشد و معنای خاصی را بیان کند.

امتیاز دهید

ارسال نظر ارزشمندتان

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.