تفاوت عایق پلی اوره با پلی اورتان چیست؟ کدام را انتخاب کنیم؟

عایق کاری به یکی از اقدامات ضروری و لازم برای ساختمان‌های امروزی تبدیل شده است. این کار با تجهیزات و مواد شیمیایی مختلفی انجام می‌شود که یکی از آن‌ها عایق پلی اوره است. این نوع عایق چندین سال است که با توجه به فرمولاسیون و خواص بی شماری که دارد، توانسته به یکی از محبوب‌ترین عایق‌ها تبدیل شود و برای عایق کاری رطوبتی، حرارتی و مقاوم سازی مورد استفاده قرار می گیرد. اما در کنار این نوع عایق، عایقی به نام پلی اورتان نیز وجود دارد که رقیب سرسخت عایق پلی اوره سرد و گرم است و توانسته با قیمت مناسب‌تر بخش مهمی از بازار را پوشش دهد. برای اینکه درک بهتری از تفاوت این دو نوع عایق داشته باشید، این مقاله را بخوانید.

عایق پلی اوره با عایق پلی اورتان چه تفاوتی دارد؟

مهم‌ترین تفاوتی که میان عایق پلی اوره گرم و سرد با عایق پلی اورتان وجود دارد، فرمولاسیون و ترکیبات به کار رفته است. همانطور که از نام این محصولات مشخص است عایق پلی یوریا دارای ماده اولیه پلی اوره و عایق پلی اورتان دارای ماده اولیه پلی اورتان است و این یعنی اینکه مشخصات و ویژگی‌های هر یک از این عایق‌ها با هم متفاوت می‌باشد. دقت کنید که عایق‌های پلی اوره و پلی اورتان هر دو از مواد اولیه پلیمری ساخته می‌شوند و می‌توانند عایق کاری را به صورت حرفه‌ای انجام دهند؛ با این حال همین ماده اولیه متفاوت می‌تواند در خواص مختلف این دو نوع عایق تغییر بسیار زیادی ایجاد کند که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

  • تفاوت در میزان سختی

عایق‌های پلی اوره دارای مقاومت بسیار بالایی هستند و میزان سختی و استحکام آن‌ها بالا است. اما در عوض عایق‌های پلی اورتان نرم‌تر و انعطاف پذیرتر هستند. معمولا در محیط‌هایی که ضربه و فشار بیشتری وجود دارد، بهتر است که از پلی اوره استفاده شود؛ اما در محیط‌های دیگر استفاده از پلی یورتان توصیه می‌گردد.

  • تفاوت در میزان مقاومت در برابر ضربه و سایش

در برخی از محیط‌هایی که نیاز به اجرای عایق است، بحث مقاومت عایق در برابر سایش و ضربه بسیار حائز اهمیت است. عایق پلی اوره می‌تواند مقاومت بالایی در برابر ضربه و سایش داشته باشد و میزان مقاومت آن نسبت به عایق‌های پلی اورتان بسیار بیشتر است.

  • تفاوت در زمان خشک شدن

عایق‌های پلی اورتان دیر خشک می‌شوند و باید حتما چند ساعتی را منتظر ماند تا آن‌ها خشک شوند و مورد استفاده قرار گیرند. ولی عایق‌های پلی اوره در عرض 2 الی 3 ساعت خشک می‌شوند که این یکی از مهم‌ترین مزیت‌های آن‌ها است.

  • تفاوت در کاربرد

عایق‌های پلی اوره و پلی اورتان هر دو می‌توانند در محیط‌های مختلف استفاده شوند. ولی عایق پلی اوره بیشتر برای پوشش دهی سطوح خارجی و در شرایط سخت و صنعتی استفاده می‌گردد. ولی عایق پلی اورتان می‌تواند برای عایق کاری سطوح ساده‌تر نیز مورد استفاده قرار گیرد.

  • تفاوت در قیمت

عایق‌های پلی اوره به دلیل داشتن مواد اولیه گران‌تر، هزینه اجرا و خرید بالاتری نیز دارند. ولی قیمت عایق‌های پلی اورتان پایین‌تر است. البته بسته به ترکیبات و افزودنی‌های موجود در این عایق‌ها، قیمت نیز می‌تواند متفاوت باشد.

عایق پلی اوره بهتر است یا پلی اورتان؟

با توجه به تفاوت‌های میان این دو عایق، شاید سوالی که برای مهندسین پیش بیاید این است که کدام یک از این عایق‌ها گزینه بهتری هستند؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که هر دو می‌توانند برای عایق کاری ساختمان و پوشش دادن سطح مورد استفاده قرار گیرند. اما زمانی که نیاز به عایق کاری با استحکام بیشتر و مقاومت حداکثری، ترجیح استفاده از عایق پلی اوره است. چرا که این نوع عایق هم چسبندگی بسیار بالایی دارد، هم می‌تواند مقاومت بسیار خوبی را در برابر ضربه، خط و خش و همچنین حرارت از خود نشان دهد.

عایق پلی اورتان بیشتر در بحث درزگیری و عایق کاری لبه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. انعطاف پذیری عایق پلی اورتان آنقدر بالا است که می‌توان آن در محیط‌های سخت و پیچیده نیز اجرا کرد. از این رو در مواقعی که نیاز به عایق کاری درزها است، می‌توان از عایق پلی اورتان استفاده نمود. اما در زمانی که نیاز به عایق کاری محیط‌های صنعتی و با حساسیت بالاتر است، می‌توان از عایق‌های پلی اوره استفاده کرد.

خرید بهترین عایق پوشش دهنده از فارکوهلدینگ

با توجه به اهمیت عایق کاری در صنایع مختلف، بسیاری از کارشناسان و کارفرمایان در صنایع نیاز به خرید پوشش عایق دهنده دارند. شرکت فارکوهلدینگ یکی از شرکت‌های تخصصی است که در زمینه تولید پوشش‌های عایق فعالیت می‌کند. این شرکت به واسطه تجربه طولانی مدت و دانش روز جهانی توانسته محصولات بسیار باکیفیتی را به بازار عرضه کند تا مشتریان ایرانی بتوانند بدون نیاز به محصولات خارجی، از محصولات وطنی جهت عایق کاری استفاده کنند. در صورت نیاز به خرید عایق پوشش دهنده و کسب اطلاعات بیشتر در مورد قیمت عایق پلی اوره و پلی اورتان، می‌توانید با شرکت فارکوهلدینگ در ارتباط باشید.

ارسال نظر ارزشمندتان

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.