چگونه میتوانیم فضای سبز ایجاد کنیم؟

برای طراحی فضای سبز باید به المان های مختلفی مثل محل طراحی، پلان جایگیری دقیق باغچه ها، مسیر های پیاده روی، نوع گل ها و گیاهانی که قرار است کاشته شود، بخش های چمن کاری، نورپردازی و کلیه عواملی که در کاشت یک فضای سبز موثر است توجه شود. طراحی اولیه یک فضای سبز اگر در چارچوب یک برنامه ریزی درست و اصولی و تحت یک بودجه بندی مشخص انجام شود می تواند از نظر کیفیت و شرایط ظاهر بازدهی خوب و با کیفیتی داشته باشد.

در طراحی و چیدمان فضای سبز باید به چه نکاتی توجه شود؟

رعایت برخی از نکات زیرساختی مثل چگونگی طراحی اولیه برای کاشت گل ها و گیاهان، رعایت تناسب ظاهری، نوع سیستم آبیاری و غیره می تواند در کیفیت طراحی فضای سبز موثر بوده و راندمان کار را افزایش دهد.

در ادامه به برخی از نکات مهم و کلیدی که رعایت آن می تواند در طراحی و کیفیت دیداری فضای سبز موثر باشد پرداخته می شود.

استفاده از همه فضای موجود

یکی از نکات مهمی که در طراحی و اجرای فضای سبز باید با آن توجه شود استفاده از همه فضای موجود است به شکلی که هیچگونه به فضای پرتی بر جای نماند.

معمولاً اگر طراحی فضای سبز به شکل غیر حرفه ای و ناقص انجام شود ممکن است گل ها و گیاهان به شکل درست چیدمان و کاشته نشود و حتی بخش هایی از فضای موجود خالی باقی مانده و بلا استفاده باشد.

اینگونه کاستی و خالی ماندن بخش های از فضا کلی ربطی به شرایط محیط و نوع گل ها و گیاهان ندارد بلکه این نقص به دلیل طراحی ناقص فضای سبز است.

بنابراین تناسب ابعاد در فضای سبز می تواند لازمه کاشت و اجرای یک فضای سبز با کیفیت و استاندارد باشد. به عبارت ساده برای آنکه کلیت فضای سبز از تناسب ظاهری لازم برخوردار باشد باید ابعاد در نظر گرفته شده برای ایجاد فضاهای مختلف متناسب و استاندارد باشد مثلاً در فضاهای سبز اگر قرار است آبنما یا استخری درست شود باید از نظر ابعاد و اندازه از تناسب لازم با فضاهای کوچک پیرامونی خود برخوردار باشد.

در غیر این صورت عدم تناسب بخش های مختلف فضای سبز باعث برهم خوردن تناسب دیداری و هارمونی ظاهری فضای کلی می شود که می تواند از نظر ظاهری نابهنجار و نا متناسب باشد و بیننده را پریشان یا خسته کند.

تناسب در کاشت گل ها و گیاهان فصلی با درختان و درختچه های چند ساله

تناسب در کاشت گل ها و گیاهان فصلی با درختان و درخت های چند ساله در طراحی فضای سبز علاوه بر آنکه باعث بالا رفتن جذابیت ظاهری فضای سبز می شود هزینه های کاشت و نگهداری فضای سبز را کاهش می دهد.

به این معنا که لازم نیست به صورت دوره ای همه گیاهان فضای سبز به دلیل کوتاه بودن عمر، تعویض و جابجا شوند چون خرید و تعویض گل ها و گیاهان فصلی به صورت دوره ای می تواند هزینه های زیادی را به صاحبان اینگونه فضا ها تحمیل نماید.

کاشت درختان و درختچه های تزیینی در فضای سبز علاوه بر آنکه باعث بالا رفتن تنوع ظاهری در فضاهای سبز می شود هزینه های کاشت دوره ای گل ها و گیاهان فصلی را نیز کاهش می دهد.

بنابراین یکی از نکات مهم و کلیدی که در طراحی و اجرای فضای سبز باید به آن توجه شود رعایت تناسب کاشت گل ها و گیاهان فصلی با درختان درختچه های چند ساله است.

سیستم آبیاری با کیفیت و مدرن

ایجاد سیستم آبیاری با کیفیت و مدرن در فضاهای سبز مختلف یکی از نکات مهم و کلیدی است که باید در دستور کار قرار گیرد.

برای طراحی و ایجاد سیستم های آبیاری با کیفیت باید به روش های جدید آبیاری در فضاهای سبز توجه شود تا با الگوبرداری از آنها بتوان یک سیستم آبیاری کم مصرف با راندمان بالا ایجاد نمود.

رعایت تناسب سیستم آبیاری در فضای سبز از هدر رفتن آب و اتلاف انرژی جلوگیری کرده و فضایی با طراوتی را به طراحان و صاحبان فضای سبز ارائه می دهد.

سخن پایانی

چگونه می توانیم فضای سبز ایجاد کنیم شاید سوالی متداولی باشد که ذهن افراد علاقمند به ایجاد انواع سبز را به خود مشغول کند. برای ایجاد فضای سبز در درجه اول باید یک فضای مناسب و استاندارد در نظر گرفته شود.

سپس طراحی اولیه این فضا برای جانمایی درست و کاشت گل ها و گیاهان مختلف با زیرساخت های مناسب مثل شبکه آبیاری با کیفیت به افراد حرفه ای و کاربلد واگذار شود.

چون وجود هر نوع کم و کاستی در طراحی اولیه فضای سبز باعث برهم خوردن تناسب ظاهری و پایین آمدن کیفیت دیداری فضای سبز می شود.

همچنین عدم تناسب گل ها و گیاهان جانمایی شده در فضای سبز علاوه بر آنکه نگهداری از این گل ها و گیاهان را سخت می کند می تواند هزینه های زیادی را به صاحبان فضای سبز یا کسانی که مسئول نگهداری از آن هستند تحمیل نماید.

بنابراین برای ایجاد یک فضای سبزه با کیفیت و چشم نواز باید به نکاتی مثل استفاده یکنواخت از همه قسمت های فضای سبز، تناسب ابعاد و فضاهای زیر کشت با نوع گل ها و گیاهان، کاشت گل ها و گیاهان فصلی در کنار درختان و درختچه های چند ساله، ایجاد سیستم آبیاری با کیفیت و غیر توجه شود تا بتوان یک فضای سبزه با کیفیت و چشم نواز ایجاد نمود.

ارسال نظر ارزشمندتان

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.