رابیتس چیست و چه کاربردی دارد؟

رابیتس چیست؟

رابیتس ها ورق های فولادی مشبکی هستند که از ورق های مختلف گالوانیزه گرم ساخته شده اند. علاوه بر این با استفاده از سیم های گالوانیزه رابیتس بندی به صورت رشته ای به شبکه فرعی متصل می شود. به طور کلی، رابیتس با کشش متقاطع و فشار دادن صفحات فولادی ساخته می شود و سپس به مرحله برش می رود. رابیتس معمولاً برای تعمیر و نوسازی سقف های کاذب، گچ کاری و گچ بری، پوشش تیرها و آرماتورها، پوشش بتن سیمانی، پوشش ترک های ساختمانی و سایر مرمت ها و غیره استفاده می شود. استفاده از این محصول گاهی برای چسباندن کامل سطح دیوار، نصب اجزای تجهیزات الکتریکی و مکانیکی و در نهایت ایجاد محیطی مساعد برای انواع رنگ آمیزی سیمانی و گچی توصیه و انجام می شود. رابیتس ها دیوارها را به هم متصل می کنند و از هرگونه ترک خوردگی و شکافتن در حین کار جلوگیری می کنند.
این محصول در سایز 240*60 سانتی متر ساخته شده و سپس تحویل داده می شود. این محصول مساحتی معادل 1.44 متر را پوشش می دهد که معمولاً با توجه به تلورانس 1.4 متر است و با تقسیم مساحت کار بر تعداد مشخص شده تعداد رابیتس مورد نیاز به دست می آید.

رابیتس ها با توجه به محل و کاربرد مورد استفاده، طرح و جنس مخصوص به خود را دارند و نمی توان از آنها برای مصارف دیگر استفاده کرد، به عنوان مثال بهترین رابیتس های اسپری بسیار نازک هستند و مقاوم در برابر آب و خوردگی نیستند.از طرفی رابیتس آجرهای تقویت شده بسیار سنگین و محکم هستند.

رابیتس

انواع سیم رابیتس

رابیتس ساختمانی انواع مختلفی دارند که هر کدام با توجه به نیازهای خاص مورد استفاده قرار می گیرند. به طور کلی این محصول به دو صورت طبقه بندی می شود:

مرتب سازی بر اساس ستون:

یک ورق رابیتس معمولاً از تعداد مشخصی ردیف تشکیل شده است و بر این اساس نام گذاری می شود.

بر حسب وزن:

وزن محصول بر اساس اندازه و ضخامت ورقی که برای تولید رابیتس استفاده می شود تعیین می شود.

انواع رابیتس بر اساس چشمه

علاوه بر وزن و ستون، رابیتس را می توان بر اساس سوراخ های بین ستون ها یا تعداد چشمه ها نیز طبقه بندی کرد. دو نوع راویز تولیدی در بازار وجود دارد، راویز هایی با دو یا سه چشمه. چشمه های بین ستون ها می توانند اشکال مختلفی مانند لوزی، مربع و متوازی الاضلاع داشته باشند که رایج ترین ساخت و استفاده از راویز های متوازی الاضلاع در ایران است. البته لازم به ذکر است که هر چه تعداد چشمه ها بیشتر باشد اندازه آن کوچکتر است. کاری که چشمه انجام می دهد جذب انرژی است، اگر اندازه این چشمه ها زیاد باشد، مقدار انرژی پخش می شود و اگر اندازه منابع کوچک باشد، مقاومت در برابر جذب انرژی زیاد است. بنابراین اندازه مناسبی برای چشمه ها در نظر می گیرند تا میزان جذب انرژی کم یا زیاد شود.

مزایای رابیتس

 • استحکام بالا به شرط رعایت اصول مهندسی و جوشکاری مناسب

 • سرعت اجرای کافی

 • در دسترس بودن مواد

 • طراحی ساده

 • بدون نیاز به نیروی متخصص

 • فراوانی در بازار و سهولت تهیه

معایب رابیتس

 • وزن زیاد

 • مصرف بالای گچ

 • سرعت اجرای پایین

 • محدودیت های آب و هوا در اجرای لایه بتنی

 • ظهور ترک های زیادی در پوشش نهایی

 • عدم امکان طراحی مناسب به دلیل سطح محدود

 • آسیب به اجزای شاسی

 • عدم وجود ویژگی های صوتی و عایق صدا نبودن

کاربرد رابیتس کاری

کاربردهای رابیتس

در صنعت سقف کاذب که امروزه در اکثر ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرد، می توان از رابیتس به وفور استفاده کرد. همچنین از این محصولات برای انواع روش های گچ کاری و گچ بری و همچنین برای تقویت و پوشش تیرها و بتن سیمانی، پوشش تاسیسات مختلف، گالری تصاویر و … استفاده می شود. از این محصول بیشتر در کارهای تزئینی و مرمتی نیز استفاده می شود.

استفاده از رابیتس در نمای خارجی ساختمان

سطوح ساختمان در معرض نور خورشید، رطوبت و خطرات مختلف قرار دارند. بنابراین در تولید آنها باید از مواد مقاوم در برابر خوردگی که می توانند بار سازه را تحمل کنند استفاده شود. از آنجایی که نرده ها از ورق های گالوانیزه گرم ساخته شده اند و این ورق ها مقاومت مناسبی در برابر خوردگی دارند، انتخاب مناسبی برای کار در فضای باز هستند.

استفاده از رابیتس در پیشگیری از ترک

از رابیتس برای تعمیر و ترمیم ترک های ساختمان نیز استفاده می شود. همچنین برای قرار دادن روی دیوارها و ستون های فلزی و بتنی برای درگیر شدن مناسب دیوار و ستون استفاده می شود.

استفاده از رابیتس در دیوار و سقف

از رابیتس ها می توان برای جلوگیری یا پوشاندن ترک های دیوارها، ساخت دیوارهای کاذب و غیره استفاده کرد. به عنوان مثال دیوارهای نزدیک درب آسانسور معمولاً از جنس رابیتس هستند و به سرعت و به راحتی می توان آنها را به شکل و اندازه دلخواه تنظیم کرد.

تشخیص کیفیت پوشش رابیتس

یکی از راه حل های ساده و کاربردی برای اطمینان از کیفیت پوشش گالوانیزه رابیتس استفاده از یک تکنیک ساده است. در این تکنیک پس از ضربه زدن به رابیتس ها بر روی سطح سخت، اگر قطعات گالوانیزه از رابیتس جدا شده و به زمین پرتاب شوند، روکش رابیتس کیفیت لازم را نخواهد داشت.

رابیتس بندی چیست؟

رابیتس کاری یا رابیتس بندی به فعالیت های استفاده از سیم رابیتس برای ساخت سقف های کاذب است.در عملیات رابیتس کاری، رعایت دو نکته به تسریع روند کمک می کند این نکات عبارتند از:
اگر قبلاً رابیتس کاری انجام داده باشید، می‌دانید که هماهنگی وزن رابیتس و سقف کاذب چقدر مهم است. با در نظر گرفتن این موضوع، بهتر است از راویز هایی استفاده کنید که وزن سبکی دارند.
حتما از رابیتس های گالوانیزه و معمولی با مواد استاندارد استفاده کنید. طول عمر رابیتس ارتباط مستقیمی با نحوه تولید و واردات رابیتس دارد.

قیمت رابیتس

اجزا تشکیل دهنده سقف رابیتس چیست؟

سقف های کاذب از قسمت های مختلفی ساخته می شوند که در ادامه به توضیح هر قسمت می پردازیم.

میلگرد آویز

میلگرد آویز وظیفه انتقال بار اصلی از سقف کاذب به سقف تیر اصلی را بر عهده دارد. میله آویز به دو صورت دفنی و جوشی به سقف اصلی متصل می شود.

نبشی های باربر

کار انتقال بار از میله های تعلیق به سقف اصلی توسط نبشی باربر انجام می شود.

توری رابیتس

یک توری رابیتس با اتصال سیم های نازک به یک پایه گالوانیزه بزرگ ساخته می شود.

سیم گالوانیزه

سیم گالوانیزه را رابیتس بندی نیز می نامند. سیم گالوانیزه نرم تر از سیم آرماتوربندی شده است و زنگ نمی زند.

پوشش های گچ و سیمان

در مرحله اول توری رابیتس با گچ پر می شود و در مرحله دوم لایه نهایی با ملات سیمان اجرا می شود.

قیمت رابیتس

معمولا بسته به تعداد ستون و وزن ورق، قیمت رابیتس در بازار تعیین می شود، البته کارخانه تولید کننده رابیتس نیز در قیمت نهایی تاثیرگذار است. همانطور که در بالا توضیح داده شد، تعداد ستون ها و وزن رابیتس ها نیز بر روی قیمت تاثیر می گذارد. ضمناً قیمت روز رابیتس بستگی به قیمت روز ورق ومیلگرد و الیاف ساده مصرفی دارد و با نوسانات بازار تعیین می شود.

شما می توانید جهت خرید سیم رابیتس به سایت شرکت فولکا به نشانی foulka.com مراجعه فرمایید و یا با تماس با شماره تلفن 09380388300 به صورت مستقیم با کارشناسان ما در ارتباط باشد.

ارسال نظر ارزشمندتان

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.