پیچ گوشتی چیست و کاربرد انواع آن

پیچ گوشتی چیست ؟ پیچ گوشتی ابزاریست که برای باز و بسته کردن پیچ ها استفاده می شود که امروزه در انواع مختلف و از نوع دستی و برقی ساخته شده اند. پیچ گوشتی هایی که در ضمره ابزارآلات دستی قرار دارند با کمک دست و استفاده از نیروی گشتاوری و اهرمی عمل باز و بسته کردن پیچ را انجام می دهند. در عصر حاضر با پیشرفت تکنولوژی و تولید انواع پیچ گوشتی ، کاربرد پیچ گوشتی در منازل گرفته تا صنایع های مختلف به وفور دیده می شود و یک ابزار ضروری در هر خانه و کارگاهی می باشد.

پیچ گوشتی کاربردی ترین ابزار برای باز و بسته کردن پیچ های مختلف

به طور کلی پیچ گوشتی یکی از ضروری ترین ابزارهای دستی در هر جعبه ابزار است. شغل های زیادی وجود دارند که هر روزه برای باز و بسته کردن انواع پیچ به پیچ گوشتی های خاص نیاز دارند. ابن ابزار به دلیل محبوبیت زیاد و کاربردهای بسیارش به صورت تکی برای منازل و به صورت یک ست برای افراد حرفه ای و تعیر کاران ساخته شده اند.

برای استفاده از پیچ گوشتی باید نوک پیچ گوشتی را با نوع پیچ هماهنگ کنید چرا که هر نوع پیچ گوشتی برای پیچ خاص طراحی شده برای مثال شما نمی توانید از پیچ گوشتی دوسو برای باز کردن پیچ های چهارسو استفاده کنید. پیچ گوشتی این امکان را به شما می دهد که با چرخاندن در جهت عقربه های ساعت پیچ را محکم کنید و با چرخش در خلاف عقربه های ساعت آن را باز کنید. پیچ گوشتی های ساده از یک میله فولادی ساخته شده که در برابر خمش و فشار مقاوم است و در انتهای آن دارای یک نوک پیچ گوشتی است که این نوک عمل باز و بسته کردن پیچ را انجام می دهد جنس نوک پیچ گوشتی نیز بسیار مهم است نوک های پیچ گوشتی باید در برابر ایجاد فشار و سایش دوام زیادی داشته باشند. همچنین نوک های پیچ گوشتی دارای انواع مختلف دوسو ، چهارسو ، شش سو ، ستاره ای ، مربعی و… هستند که در انتهای نوک میله پیچ گوشتی قرار دارند و هر کدام برای پیچ های خاص طراحی شده اند و نیاز بسیاری از مصرف کنندگان را برای باز و بسته کردن پیچ ها فراهم نموده است.

در کنار تمامی پیچ گوشتی هایی که شاید در زندگی روزمره استفاده زیادی داشته باشد نوعی از پیچ گوشتی هایی وجود دارند که به آن پیچ گوشتی خاص می گویند. طراحی پیچ گوشتی های خاص به گونه ای هستند که در منازل و یا زندگی روز مره کمتر دیده می شوند و بیشتر در مشاغل های گوناگون از این ابزارها استفاده می شوند. در اینجا به دو نوع از پیچ گوشتی خاص که کاربردهای بسیاری در صنایع مختلف دارد اشاره می شود:

پیچ گوشتی آلنی

پیچ گوشتی آلنی نوعی از پیچ گوشتی هایی هستند که برای باز و بسته کردن پیچ های خاص که به پبچ آلن معروف اند استفاده می شوند. شکل پیچ های آلن به صورت مقطع شش ضلعی است که برای باز و بسته کردن آن باید پیچ گوشتی های آلنی داخل پیچ های آلن قرار بگیرد. پیچ گوشتی آلن در صنایع و مشاغل های مختلف مکانیکی ، تولید انواع ماشین آلات های صنعتی کاربرد دارد.

پیچ گوشتی آلن چیست؟ پیچ گوشتی آلنی نوعی پیچ گوشتی برای باز کردن پیچ آلن می باشد

پیچ گوشتی آلنی سهولت باز و بسته کردن پیچ های آلنی شش ضلعی را با سرعت بالا برای کاربر فراهم می کند. همچنین میله های پیچ گوشتی آلنی که از آلیاژ کروم وانادیوم ساخته شده باشد استحکام میله را در برابر فشار زیاد فراهم می کند.

پیچ گوشتی ستاره ای

پیچ گوشتی ستاره ای که به پیچ گوشتی torx نیز معروفند در سال 1967 ساخته شده اند و طراحی این نوع پیچ گوشتی به گونه ای است که امکان انتقال یکنواخت نیرو را در حین سفت و یا شل کردن پیچ فراهم می کند. پیچ گوشتی ستاره ای بیش از 50 سال است به دلیل کاربردهای وسیعش محبوبیت زیادی پیدا کرده و امروزه می توانید کاربرد آن ها را برای باز و بسته کردن پیچ های ستاره ای در رایانه ها ، لوازم الکترونیکی ، خودرو و موتور سیکلت ها مشاهده کنید.  اگر بخواهیم نوک این پیچ گوشتی را مورد بحث و بررسی قرار دهیم می توان گفت که نوک این پیچ گوشتی ستاره ای به شکل ستاره و 6 ضلعی است و برای باز کردن پیچ های اتومبیل بیشترین کاربرد را دارد. استفاده از این نوع پیچ گوشتی ستاره ای کار بسیار ساده و آسانی است. ابتدا باید بررسی کنید که نوع پیچ شبیه به ستاره 6 ضلعی است یا خیر؟ اگر پیچ از نوع ستاره ای بود اندازه پیچ را مشخص کنید. چرا که نوک های پیچ گوشتی ستاره ای در سایزهای مختلفی ساخته می شوند و برای پیچ های ستاره ای در اندازه های مختلف کاربرد دارند بنابراین برای باز و بسته کردن پیچ های ستاره ای به سایز آن توجه کنید تا انتخاب درستی در خرید پیچ گوشتی ستاره ای داشته باشید. زمانی که سایز پیچ و پیچ گوشتی مشخص شد پیج گوشتی ستاره ای را داخل پیچ قرار داده و با فشار کمی برای سفت کردن در جهت عقربه های ساعت بچرخانید اگر قصد باز کردن پیچ را دارید پیچ گوشتی ستاره ای را بر خلاف جهت عقربه ساعت بچرخانید و به همین سادگی می توانید از ابزار پیچ گوشتی ستاره ای برای باز و بسته کردن پیچ ستاره استفاده کنید.

لازم به توضیح است که نوک پیچ گوشتی های ستاره ای با استاندارد جهانی و حرف t  به انگلیسی ارائه می شود و سایزهای آن از t5   تا t50 می باشد.

بسیارری از کسانی که شغلشان ایجاب می کند که با انواع پیچ های ستاره ای سر و کار داشته باشند این افراد ست پیچ گوشتی ستاره ای را برای خرید ترجیح می دهند چرا که ست های پیچ گوشتی ستاره ای یک مجموعه کامل پیچ گوشتی در سایزهای مختلف است و خرید آن به صورت مجموعه ای نسبت به تکی مقرون به صرفه تر می باشد.

پیچ گوشتی ستاره ای چیست؟

نوع دیگری از پیچ گوشتی های ستاره ای وجود دارند که به پیچ گوشتی ستاره ای سوراخ دار معروف اند. این پیچ گوشتی ها برای سفت و یا شل کردن پیچ های معمولی ساخته نشده اند بلکه پیچ هایی هستند به نام پیچ امنیتی تورکس این پیچ ها برای جلوگیری از باز کردن اشیاهای مختلف ساخته شده که به هیچ عنوان با پیچ گوشتی های ساده قابلیت باز شدن را ندارند مگر با پیچ گوشتی ستاره ای سوراخ دار که نوک آن از با کیفیت ترین فولاد استفاده شده که اتصالات سخت را به سرعت برای شما باز می کند و دارای ساختاری مقاوم می باشد.

با توضیحاتی که درباره پیچ گوشتی شرح داده شد به این نتیجه می رسیم که هرگز نمی توان یک مدل پیچ گوشتی را برای انواع پیچ ها استفاده کرد بنابراین علاوه بر این که در خرید پیچ گوشتی به سایز و ابعاد آن توجه می شود باید به کاربرد پیچ گوشتی توجه ویژه ای داشت.

برخی از رایج ترین کاربردهای پیچ گوشتی به شرح ذیل است:

باز و بسته کردن پیچ های تلفن همراه

باز کردن لوازم های الکترونیکی و باز کردن پیچ های لب تاپ

باز کردن پیچ ساعت

باز کردن لوازم های صنعتی و مکانیکی

نصب تابلو

محکم کردن قطعات های مختلف

باز و بسته کردن پیچ های لوازم های خانگی

باز و بسته کردن پیچ های خودرو و موتور سیکلت

استفاده در نجاری و متصل کردن دو قطعه

ارسال نظر ارزشمندتان

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.