سکه پارسیان چیست؟ (+نکات تکمیلی خرید)

سکه پارسیان یکی از انواع مصنوعات طلا است که در وزن پایین به صورت پلاک و سکه تولید می‌شود. قدمت ورود این سکه‌ها به دهه‌های اخیر می‌رسد. علت به وجود آمدن این سکه‌ها هم قدرت پایین خرید مردم و تورم بود. البته با توجه به وزن پایین این سکه‌ها، معمولاً مناسب سرمایه‌گذاری‌های بزرگ نیستند. اما برای پس‌اندازهای کوچک و هدیه دادن بسیار مناسب هستند. در ادامه در مورد این که سکه پارسیان چیست، نکات خرید آن چه مواردی هستند و همچنین تفاوت آن با سکه‌های بانکی را بررسی می‌کنیم.

سکه پارسیان چیست؟

سکه پارسیان چیست؟

یکی از انواع مصنوعات طلا که در بازار طلا و جواهر از محبوبیت زیادی برخوردار می‌باشد، سکه پارسیان یا اصطلاح درست آن پلاک پارسیان است. زیرا افراد با انواع بودجه می‌توانند اقدام به خرید سکه پارسیان کنند. همچنین این سکه‌ها به دلیل بسته بندی جذاب و ظاهری زیبا مناسب هدیه دادن نیز هستند.

برخلاف انواع سکه‌های بهار آزادی، امامی و دیگر سکه‌های بانکی، قیمت سکه پارسیان، تنها به قیمت طلای 18 عیار بستگی دارد و بر اساس قیمت لحظه‌ای طلای 18 محاسبه می‌شود. در نتیجه این سکه‌ها حباب نداشته و ریسک کمتری برای خرید این سکه‌ها وجود دارد.

سکه‌های پارسیان در کجا ضرب می‌شوند؟

اغلب سکه‌های ضرب شده در کشور توسط بانک مرکزی انجام می‌شود. ولی عرضه و تولید پلاک‌های پارسیان توسط شرکت‌های دارای مجوز پرس انجام می‌شود. در حال حاضر بیش از 100 شرکت در حوزه عرضه سکه پارسیان مشغول به فعالیت می‌باشند که بعضی شرکت‌ها از سایر قدمت و اعتبار بیشتری دارند.

سکه پارسیان

تفاوت سکه‌های بانکی با سکه پارسیان در چیست؟

اولین و مهم‌ترین تفاوت سکه پارسیان با سکه‌های بانکی در ضرب و تولید آن می‌باشد. عرضه و ضرب سکه‌های بانکی توسط بانک مرکزی صورت می‌گیرد. در حالی که تولید و ضرب سکه‌های پارسیان توسط اشخاص و شرکت‌های دارای مجوز صنفی انجام می‌شود.

تفاوت دوم مربوط به وزن سکه‌ها می‌باشد. سکه‌های پارسیان با هدف خرید توسط عموم مردم به وجود آمده و دارای وزن‌های مختلف بین 50 سوت تا 2 گرم می‌باشد. البته پس از پرس، وزن سکه‌های پارسیان بر روی آن درج می‌شود.

تفاوت بعدی در عیار سکه می‌باشد. عیار سکه‌های پارسیان برابر با عیار مصنوعات طلا یعنی 18 یا 750 می‌باشد. در حالی که عیار سکه‌های بانکی برابر با 22 یا 900 می‌باشد.

آخرین تفاوت سکه‌های بانکی با سکه پارسیان، مربوط به شکل و ظاهر می‌باشد. ضرب سکه‌های پارسیان در گذشته به صورت دایره ای شکل بوده است. اما به دلیل اینکه با سکه‌های بانکی اشتباه گرفته نشود، ضرب آن به صورت دایره ای ممنوع شده است. در حال حاضر سکه‌های پارسیان به صورت بیضی، پنج ضلعی، شش ضلعی، و مستطیل تولید و ضرب می‌شوند.

نکات خرید سکه‌های پارسیان

با توجه به گستردگی و تنوع بالا سکه‌های پارسیان، بهتر است در هنگام خرید همه ویژگی‌های آن را مورد بررسی قرار دهید. در ادامه با نکات خرید سکه پارسیان آشنا می‌شود.

عیار سکه پارسیان

عیار سکه‌های پارسیان نسبت به عیار سکه‌های بانکی کمتر است. این سکه‌ها با عیار 18 یا 750 ضرب و عرضه می‌شوند. بنابراین در هنگام خرید به عیار درج شده بر سکه وکیوم شده دقت کنید.

وزن سکه

بر خلاف سکه‌های بانکی، سکه‌های پارسیان دارای وزن ثابتی نیستند و وزن آن بر روی آن درج می‌شوند. بازه وزن‌های رایج سکه‌های پارسیان به صورت زیر می‌باشد.

50 سوت

100 سوت

200 سوت

300 سوت

400 سوت

500 سوت

600 سوت

700 سوت

800 سوت

900 سوت

1 گرمی

1.5 گرمی

2 گرمی

قیمت سکه پارسیان

نحوه محاسبه قیمت سکه پارسیان

برای اینکه بتوانید قیمت سکه پارسیان را محاسبه کنید، کافی است که وزن سکه پارسیان را ضرب در قیمت روز طلای 18 عیار کنید. عدد به دست آمده ر ا با توجه به سیاست واحد صنفی هر شهرستان به علاوه 5 تا 7 درصد می‌شود. برای مثال اگر قیمت یک گرم طلای 18 عیار برابر با 2 میلیون و 500 هزار تومان باشد. قیمت یک سکه پارسیان 500 سوتی برابر با یک میلیون و 250 هزار تومان می‌باشد. این عدد قیمت خام سکه پارسیان می‌باشد و باید به علاوه درصد خاصی این مبلغ شود.

آیا سکه پارسیان دارای اجرت است؟

با توجه به اینکه سکه پارسیان جزو طلای ساخته شده نمی‌باشد، اجرت ساخت ندارد. از طرفی دیگر چون جزو سکه‌های بانکی نیز حساب نمی‌شود، ممکن است هنگام خرید فاکتور داده نشود و مالیات و سود شامل آن نمی‌شود. بنابراین در هنگام فروش، تنها هزینه ساخت و بسته بندی به علاوه سود طلافروش به قیمت اصلی آن اضافه می‌شود. البته هزینه بسته بندی و ساخت سکه‌های پارسیان به علت وزن پایین آن بسیار اندک است.

روش تشخیص سکه پارسیان

از آنجایی که در ضرب و عرضه سکه‌های پارسیان، بانک مرکزی نقش مستقیمی ندارد و توسط کارگاه‌ها انجام می‌شود. بنابراین احتمال تقبلی بودن در آن بسیار وجود دارد. در ادامه راه‌های تشخیص اصل بودن سکه‌های پارسیان را شرح می‌دهیم.

تشخیص سکه پارسیان اصل

توجه به هولوگرام سکه پارسیان

اولین و مهم ترین نکته در خرید سکه پارسیان، خریداری از فروشنده معتبر است. در هنگام خرید توجه به هولوگرام، نام تولید کننده، عیار و وزن از الزامات اساسی می‌باشد.

توجه به رنگ سکه

یکی دیگر از راه‌های تشخیص اصل بودن سکه پارسیان، توجه به رنگ آن است. توجه به رنگ سکه به شما این امکان را می‌دهد تا بتوانید سکه اصلی را از سکه تقلبی تشخیص دهید.

در صورتی که سکه بیش از حد زرد بود یا در زمینه آن رنگ سبز و یا قرمز دیده شد، باید به اصالت آن شک کرد.

بسته بندی و پرس سکه

از توجه به بسته بندی و پرس سکه پارسیان غافل نشوید. سکه‌های پارسیان از چاپ پرس دو رو برخوردار هستند. در صورتی که چاپ پرس بی کیفیت، کپی مانند و یک طرفه باشد از خرید آن اجتناب کنید. همچنین دقت کنید مشخصات درج شده بر روی آن شامل عیار، وزن سکه و نام تولید کننده صحیح باشد.

سخن آخر

بر اساس توضیحات ارائه شده، متوجه شدیم که سکه‌های پارسیان گزینه مناسبی برای سرمایه‌گذاری‌های بزرگ نیستند. این سکه‌ها بیشتر برای پس‌اندازهای کوچک و هدیه دادن کاربرد دارند. همچنین تفاوت آن با سکه‌های بانکی را شرح دادیم و نکات خرید آن را بیان کردیم. توصیه می‌شود ابتدا قیمت سکه پارسیان را از سایت تابان گوهر نفیس چک کنید و سپس از فروشنده‌های معتبر و مجاز اقدام به خرید سکه پارسیان کنید.

ارسال نظر ارزشمندتان

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.