دلایل تخلیه نشدن آب ظرفشویی سامسونگ چیست؟

یکی از رایج‌ترین مشکلاتی که برای ماشین ظرفشویی سامسونگ رخ می‌دهد، تخلیه نشدن آب این دستگاه است. که بروز این مشکل موجب نشت کردن آب از ماشین ظرفشویی می‌شود. اگر شما هم با نشتی آب از ماشین ظرفشویی خود مواجه شده‌اید و به دنبال دلیل بروز این مشکل می‌گردید تا آن را برطرف کنید، ادامه این مطلب را دنبال کنید تا با تمامی دلایل تخلیه نشدن آب ظرفشویی سامسونگ و نحوه برطرف کردن این مشکل آشنا شوید.

بررسی دلایل تخلیه نشدن آب ظرفشویی سامسونگ

موارد متعددی از مسدود شدن فیلتر تخلیه یا شلنگ تخلیه گرفته تا خرابی پمپ تخلیه، شیر تخلیه و … جزو دلایل تخلیه نشدن آب ظرفشویی سامسونگ هستند که در ادامه به مهمترین آن‌ها اشاره کرده‌ایم.

  • مسدود شدن فیلتر تخلیه

اولین و رایج‌ترین علت تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی، مسدود شدن فیلتر تخلیه این دستگاه است. کاری که فیلتر تخلیه در ماشین ظرفشویی انجام می‌دهد این است که از ورود ذرات بزرگتر و مواد زائد به لوله تخلیه و گرفتگی آن جلوگیری می‌کند. اما هر از چندگاهی ذرات غذا در فیلتر جمع شده و آن را مسدود می‌کنند، به همین دلیل در تخلیه آب ماشین ظرفشویی مشکل به وجود می‌آید. بنابراین اگر به دنبال دلایل تخلیه نشدن آب ظرفشویی سامسونگ می‌گردید، بهتر است اول از همه فیلتر تخلیه این دستگاه را بررسی کنید.

برای بررسی فیلتر تخلیه ماشین ظرفشویی اول از همه باید این دستگاه را خاموش کرده و مطمئن شوید که به برق متصل نباشد. سپس درب دستگاه را باز کرده و فیلتر را پیدا کنید. معمولاً فیلتر در کف ماشین ظرفشویی، در مرکز آن قرار دارد. پس از پیدا کردن فیلتر، آن را با دقت خارج کرده و تمامی آلودگی‌ها و ذرات غذای موجود روی آن را تمیز کنید. سپس آن را دوباره در جای خود قرار دهید. با روشن کردن دوباره ماشین ظرفشویی و راه‌اندازی آن مطمئن شوید که مشکل برطرف شده است یا خیر. اگر دیگر از نشتی آب خبری نیست، پس یعنی مشکل از گرفتگی فیلتر تخلیه بوده است که توانسته‌اید آن را برطرف کنید.

  • پیچ خوردن شلنگ تخلیه

و اما یکی دیگر از دلایل تخلیه نشدن آب ظرفشویی سامسونگ که البته به راحتی هم قابل حل است، پیچ خوردن شلنگ تخلیه می‌باشد. از آن‌جایی که شلنگ تخلیه وظیفه انتقال آب از ماشین ظرفشویی به سیستم فاضلاب خانه را برعهده دارد اگر پیچ خورده باشد، جریان آب مختل شده و منجر به تجمع آب در داخل دستگاه می‌شود.

برای رفع این مشکل، ابتدا ماشین ظرفشویی را خاموش کنید و آن را از برق بکشید. حالا مقداری ماشین ظرفشویی را از جای خود خارج کنید تا به شلنگ تخلیه دسترسی پیدا کنید. اگر شلنگ دچار پیچ خوردگی بود، مشکل آن را برطرف کنید. پس از انجام این مراحل،  ظرفشویی را دوباره به محل خود برگردانده، روشن کرده و چک کنید که آب به درستی تخلیه می‌شود یا خیر.

  • مسدود شدن شلنگ تخلیه

گاهی اوقات مسدود شدن شلنگ تخلیه می‌تواند مانع از تخلیه صحیح آب از ماشین ظرفشویی شود. این مشکل معمولاً به دلیل جمع شدن ذرات غذا، رسوبات یا سایر مواد زائد در داخل شلنگ به وجود می‌آید. اما سوال اینجاست که از کجا بفهمیم دلیل اصلی تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی، مسدود شدن شلنگ تخلیه آن است؟ درواقع اگر آب در پایان چرخه شستشو در داخل ماشین باقی بماند، نشان‌دهنده آن است که شلنگ تخلیه دچار گرفتگی شده است.

برای رفع مشکل، ابتدا باید مطمئن شوید که ماشین ظرفشویی خاموش است. سپس باید ظرفشویی را از جای خود خارج کنید تا به شلنگ تخلیه آن دسترسی پیدا کنید. پس از دسترسی به شلنگ تخلیه باید آن را از ماشین ظرفشویی جدا کنید. پس از جدا کردن، می‌توانید از یک سیم برای رفع مشکل گرفتگی شلنگ تخلیه استفاده کنید، به گونه‌ای که سیم را از یک طرف شلنگ به داخل ببرید تا هر چیزی که باعث گرفتی آن شده است از طرف دیگر شلنگ خارج شود. همچنین، شستشوی شلنگ با فشار آب زیاد می‌تواند به خارج کردن موادی که باعث گرفتگی آن شده‌اند کمک کند.

  • گرفتگی مسیر فاضلاب

بعد از گرفتگی فیلتر تخلیه یا گرفتگی و پیچ خوردن شلنگ تخلیه یکی دیگر از دلایل تخلیه نشدن آب ظرفشویی سامسونگ، گرفتگی مسیر فاضلاب است. اگر مسیر فاضلاب دچار گرفتگی شود، آب نمی‌تواند به درستی خارج شود و در نتیجه در داخل ماشین جمع می‌شود. این گرفتگی‌ها می‌توانند به دلیل انباشت ذرات غذایی، چربی‌ها، و سایر مواد موجود در آب شستشو ایجاد شوند.

برای رفع این مشکل می‌توانید از یک فنر لوله بازکن یا مواد شیمیایی مخصوص باز کردن لوله استفاده کنید. در صورتی که گرفتگی در قسمتی از مسیر است که دسترسی به آن مشکل است، ممکن است نیاز به کمک یک لوله‌کش باشد. پس از رفع گرفتگی، توصیه می‌شود که ماشین ظرفشویی را در یک چرخه کوتاه بدون ظروف به منظور تست و اطمینان از حل شدن مشکل روشن کنید.

پمپ تخلیه لباسشویی

  • خرابی پمپ تخلیه

یکی دیگر از دلایل تخلیه نشدن آب ظرفشویی سامسونگ، خرابی پمپ تخلیه است. همانطور که از نام این پمپ پیداست، نقش حیاتی را در فرآیند تخلیه آب از داخل دستگاه دارد بنابراین اگر این قطعه دچار مشکل شود، آب نمی‌تواند از ماشین خارج شود. از مهم‌ترین دلایلی که در خرابی پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی نقش دارند می‌توان به تجمع ذرات غذایی در این قطعه، نوسان برق و فرسودگی به دلیل استفاده زیاد از ماشین ظرفشویی اشاره کرد.

اگر فیلتر و شلنگ تخلیه ماشین ظرفشویی و همچنین مسیر فاضلاب را بررسی کردید و مطمئن شدید که مشکل تخلیه نشدن آب ظرفشویی سامسونگ از این عوامل نیست، احتمال دارد که پمپ تخلیه دستگاه شما دچار مشکل شده باشد. از آن‌جایی که عیب‌یابی و تعمیر پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی یک کار تخصصی است، بهتر است با مرکز تعمیرات ماشین ظرفشویی سامسونگ تماس بگیرید. یکی از شعبه‌های این مرکز نمایندگی تعمیرات سامسونگ اسلامشهر است که ساکنین استان البرز درصورت بروز هرگونه مشکلی در ماشین ظرفشویی سامسونگ می‌توانند با کارشناسان این مرکز در ارتباط باشند.

  • خرابی شیر تخلیه

خراب شدن شیر تخلیه می‌تواند یکی دیگر از دلایل تخلیه نشدن آب ظرفشویی سامسونگ باشد. شیر تخلیه در ماشین ظرفشویی نقش کلیدی در کنترل جریان خروجی آب دارد. اگر این شیر خراب شود یا به درستی کار نکند، ممکن است باعث شود که آب به درستی تخلیه نشود و در داخل دستگاه جمع شود. خرابی شیر تخلیه می‌تواند ناشی از فرسودگی، آسیب‌دیدگی مکانیکی، یا مشکلات الکتریکی باشد. اگر شیر تخلیه آسیب دیده باشد، تعویض آن ضروری است. به همین دلیل توصیه می‌شود برای تعویض شیر تخلیه از یک متخصص کمک بگیرید.

  • خرابی شکاف هوا

خرابی شکاف هوا می‌تواند یکی از دلایلی باشد که مانع از تخلیه صحیح آب از ماشین ظرفشویی می‌شود. شکاف هوا یک قطعه ایمنی است که بین شلنگ تخلیه ماشین ظرفشویی و سیستم فاضلاب نصب می‌شود تا از بازگشت آب آلوده از فاضلاب به ماشین جلوگیری کند. اگر این شکاف هوا مسدود شود یا به درستی کار نکند، می‌تواند مانع جریان آب شود و باعث تجمع آب در داخل ماشین ظرفشویی شود.

برای رفع این مشکل، ابتدا باید مکان شکاف هوا را که معمولاً بر روی سینک یا کنار آن قرار دارد، پیدا کنید. سپس، باید این قطعه را برای وجود هرگونه گرفتگی یا کثیفی بررسی و تمیز کنید. اگر شکاف هوا مسدود شده است، می‌توانید با استفاده از یک ابزار مناسب مانند پیچ‌گوشتی یا سیم نازک، گرفتگی را از بین ببرید. همچنین مطمئن شوید که شلنگ‌های متصل به شکاف هوا به درستی وصل هستند و آسیب ندیده‌اند.

ارسال نظر ارزشمندتان

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.