رکوردهای تولید میلگرد در کشور

رکوردهای تولید میلگرد در کشور

میلگردهای آجدار یکی از اساسی ترین مصالح فولادی ساختمان است که در انواع و سایزهای مختلفی در داخل کشور تولید می‌شود. حجم تولید کارخانجات عرضه کننده این محصولات تاثیر بسیار زیادی بر قیمت آن در بازار آهن آلات کشور دارد. بعضی از کارخانجات تولید و عرضه کننده میلگرد شامل ذوب آهن اصفهان، مجتمع فولاد خراسان، فایکو، ظفر بناب، گروه ملی صنعت فولاد و … هستند.

موفق ترین شرکت های میلگرد در سال 1402

در سال 1402 میزان تولید میلگرد در داخل کشور 15.5 میلیون تن بوده که این مقدار نسبت به سال گذشته با دارای رشد 0.2 درصدی می‌باشد. در این بین حجم تولیدات این محصول در نیمه دوم 1402 2.1 درصد نسبت به نیمه اول با کاهش همراه بود. دلیل این مسئله نیز وجود چالش های تولید در تامین سوخت در پاییز و زمستان برای کارخانجات فولادی می‌باشد.

با وجود چالش های موجود در این زمینه مقدار تولید کارخانجات عرضه کننده میلگرد از سال های گذشته بیشتر بوده و این امر در تامین نیازهای داخلی و افزایش درآمد حاصل از صادرات غیر نفتی تاثیرگذار می‌باشد. بعضی از شرکت های تولیدکننده میلگرد در سال گذشته به رکوردهای مختلفی در حجم تولید و فروش دست یافتند. در ادامه این محتوا بعضی از این مجموعه ها را معرفی خواهیم نمود.

مجتمع فولاد خراسان

مجتمع فولاد خراسان یکی از مجموعه های فعال صنعت فولاد کشور است که در زمینه تولید انواع صنایع فولادی مانند گندله و کنسانتره آهن، شمش، میلگرد و تیرآهن فعالیت دارد. در اوایل نیمه دوم امسال، صنعتگران ما در کارخانجات میلگرد مجتمع فولاد خراسان در طی چند روز متوالی موفق به ثبت رکوردهای جدیدی در تولید روزانه میلگرد شدند. آخرین رقم ثبت شده توسط این مجموعه، تولید روزانه 2400 تن میلگرد می‌باشد.

این شرکت همچنین در تولید گندله آهن، شمش فولادی، آهن اسفنجی و تامین مواد و ملزومات تولید در مردادماه امسال موفق به ثبت رکوردی جدید شد. ساخت میلگرد آج 500 با سطح مقطع 10 و همچنین تولید شمش فولادی با ابعاد 180 در 180 میلیمتر برای نخستین بار، از دستاوردهای این شرکت در سال گذشته بود. مجتمع فولاد خراسان در دامنه جنوبی رشته کوه های بینالود و شمال غرب شهر نیشابور واقع است. این شرکت از 5 واحد اصلی با عناوین گندله سازی، احیای مستقیم، ذوب، ریخته گری و نورد و 13 واحد فرعی تشکیل شده است.

شرکت شاهین بناب

این مجموعه از بزرگترین کارخانجات تولیدکننده میلگرد در کشور می‌باشد. در سال 1402 تولید میلگرد و شمش در این واحد صنعتی نسبت به سال گذشته رو به رشد بوده است. حجم و تنوع تولیدات این کارخانه و همچنین قیمت میلگرد شاهین بناب موجب شده تا این محصولات توسط مصرف کنندگان بیشتر مورد استقبال واقع شوند.

ظرفیت تولید سالانه واحدهای مختلف کارخانه ذوب شاهین فولاد بیش از 300 هزار تن در سال می‌باشد. از این بین، نزدیک به 40 درصد از این ظرفیت به تولید انواع میلگرد اختصاص داده شده است. شرکت شاهین بناب نام اولین فاز از مجموعه بزرگ صنعت بناب می‌باشد. که در زمینه تولید انواع میلگرد آجدار و آلیاژی، تیرآهن، نبشی و ناودانی فعالیت دارد. کارخانجات شرکت شاهین بناب در شهرک صنعتی بناب در آذربایجان شرقی واقع می‌باشند.

گروه ملی صنعتی فولاد ایران

در اوایل زمستان امسال گروه صنعتی فولاد ایران با ثبت بالاترین رکورد خود در کارخانه های میلگرد، لوله سازی و مفتول، قدم بزرگی در مسیر توسعه خود برداشت. این حجم تولید در 6 سال گذشته این کارخانه بی سابقه می‌باشد. تولید میلگرد در انواع ساده و آجدار، ساخت نبشی و ناودانی در سایزهای متنوع از فعالیت های این شرکت می‌باشند.

گروه ملی صنعتی فولاد ایران، با تولید سالانه نزدیک به 1.5 میلیون تن مقاطع فولادی بخش زیادی از نیازهای صنعت داخلی را برآورده نموده و سهم خوبی در صادرات صنایع فولادی در مقایسه با شرکت های دیگر دارد. کارخانه های فولاد سازی، نورد تیرآهن، نورد کوثر، لوله سازی، ماشین سازی و همچنین کارخانه های نورد میلگرد و مفتول بخش های مختلف از کارخانجات گروه ملی صنعتی فولاد ایران هستند. این کارخانه در سال 1341 در کیلومتر 9 جاده اهواز به خرمشهر راه اندازی شد.

مجتمع فولاد شاهرود

از شرکت های بسیار تاثیر گذار در بازار میلگرد می‌توان به نام مجتمع فولاد شاهرود اشاره نمود. آمار تولید و بازدهی این کارخانه نیز در سال 1402 نسبت به سال پیش، افزایشی بوده است. اولین محصول این شرکت در زمان آغاز به کار، میلگرد بود ولی با گذشت زمان واحدهای تولید مقاطع دیگر نیز در این کارخانه راه اندازی شدند.

ظرفیت تولید کارخانه فولاد شاهرود، نزدیک به 300 هزار تن در سال از انواع مقاطع فولادی از جمله میلگرد می‌باشد. مناسب بودن قیمت میلگرد شاهرود و همچنین کیفیت محصولات این کارخانه در فروش بالا و موفقیت این شرکت در بازارهای داخلی و خارجی تاثیرگذار بوده است. فولاد شاهرود در سال 1380 در کلومتر 10 جاده شاهرود به دامغان راه اندازی شد.

ذوب آهن اصفهان

در اوایل زمستان 1402، صنعتگران ایرانی در کارخانجات تولید میلگرد ذوب آهن اصفهان، توانستند رکورد تولید برخی از انواع میلگرد از جمله N16 را با آج Din، مطابق با استانداردهای 3132 بزند. با وجود چالش های موجود آمار تولید و فروش این شرکت نیز به نسبت سال گذشته خود افزایشی بوده است.

شرکت ذوب آهن اصفهان، نخستین تولید کننده انواع مقاطع ساختمان و ریلی در کشور است که در سال 1344 در شهرستان لنجان استان اصفهان راه اندازی شد. محصولات این کارخانه، انواع میلگرد، تیرآهن، نبشی ناودانی و مقاطع مختلف دیگر هستند. ظرفیت تولید کارخانجات این شرکت، بالغ بر 3.6 میلیون تن مقاطع فولادی در سال می‌باشد. ذوب آهن نیز سهم خوبی در تامین نیازهای داخلی و صادرات غیر نفتی کشور دارد.

جمع بندی

شرکت های متعددی در کشور ما به تولید انواع صنایع فولادی از جمله میلگرد مشغول هستند. رشد و پیشرفت صنعت فولاد و میزان صادرات و واردات این محصولات در هر کشوری از شاخص های مهم در پیشرفت های صنعتی آن کشور می‌باشد. با عنایت خداوند متعال و با تلاش صنعتگران غیور و مدیران جهادی، همچنین با کمک مسئولین مربوطه امیداوریم که در سال 1403، پیشرفت های بزرگی را در این صنعت شاهد باشیم.

ارسال نظر ارزشمندتان

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.