دلایل سوختن هارد گوشی چیست؟

گوشی موبایل یکی از وسایل الکترونیک ضروری برای هر فرد است. امروزه تلفن همراه جزء جدایی‌ناپذیر از زندگی روزمره شده‌است. این گوشی‌ها همچون کامپیوتری کوچک، تمام نیازهای ارتباطی، کارهای ضروری و حتی نیاز به سرگرمی افراد را برطرف می‌کنند. با این اوصاف، خراب شدن یا آسیب دیدن این وسیله مضرات زیادی به دنبال دارد.

 دلایل مختلفی ممکن است سبب شود که گوشی شما از کار بیفتد. اما یکی از دلایل رایج در این مورد، خرابی هارد گوشی است. سوختن هارد به دلایل مختلفی ممکن است رخ دهد و افراد در صورت آگاهی، می‌توانند از این اتفاق جلوگیری کنند. علاوه‌بر این، سوختن هارد با علائمی همراه است که فرد پس از مشاهدهٔ آن‌ها، می‌‎تواند این اتفاق را پیش‌بینی کند. از آنجا که همهٔ افراد دوره آموزش تعمیرات موبایل فنی حرفه ای را پشت سر نگذاشته‌اند، خواندن این مقاله می‌تواند کمک بزرگی در این زمینه باشد. برای دریافت اطلاع درزمینهٔ هارد گوشی و علل و علائم سوختن آن، لطفاً تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

هارد گوشی اندروید

معرفی هارد گوشی

گوشی‌هایی که امروزه در دست افراد وجود دارد، دارای حافظهٔ ذخیره‌سازی بسیار بالایی هستند. فضای ذخیره‌سازی برخی از گوشی‌ها به اندازهٔ لپ‌تاپ است و این ویژگی بسیار مورد توجه قرار می‌گیرد. در تعریفی ساده می‌توان گفت: هارد گوشی به همان فضای ذخیره‌سازی اطلاق می‌گردد که در تلفن همراه وجود دارد. هارد یک دستگاه ذخیره‌سازی مکانیکی است که اطلاعات را به‌صورت دائم در خود ذخیره می‌کند. نکتهٔ قابل‌توجه این است که گوشی‌های تلفن همراه ابزاری به نام هارد ندارند و آنچه به‌عنوان هارد گوشی شناخته می‌شود، درواقع ابزاری به نام SSD است. اصطلاح هارد مختص دستگاه‌های کامپیوتر است، ولی از آنجا که این اصطلاح در میان افراد بسیار رواج پیدا کرده‌است، هنوز هم عده‌ٔ زیادی از مردم به هر فضای ذخیره‌سازی هارد می‌گویند. بهتر است بدانید که این دو دستگاه اساساً با هم تفاوت‌های زیادی دارند. هارد از نظر ظاهری بسیار بزرگ است و در صورت ضربه خوردن از کار می‌افتد. همچنین این وسیله برای ذخیرهٔ اطلاعات باید متصل به برق باشد و نوع اطلاعاتی که ذخیره می‌کند نیز با گوشی متفاوت است. بنابراین تولیدکنندگان گوشی همراه، SSD را جایگزین آن کردند.

علائم سوختن هارد گوشی

در بسیاری از موارد، گوشی تلفن همراه شما با ایراداتی روبه‌رو می‌شود و درمورد خرابی هارد به شما اخطار می‌دهد. برای این‌که بتوانید به‌صورت دقیق تشخیص دهید که آیا هارد شما سوخته است یا خیر، بهتر است این ایرادها را بشناسید. شناخت این موارد به شما کمک می‌کند که با اطمینان بیش‌تری از وضعیت تلفن همراه خود صحبت کنید و برای رفع مشکل آن اقدام کنید. در ادامه به این موارد اشاره خواهیم کرد:

 • اگر هنگام فعالیت با گوشی تلفن همراه متوجه شدید که گوشی شما خودبه‌خود خاموش می‌شود و این اتفاق بیش از یک بار تکرار شد نگران سوختن هارد گوشی باشید.
 • ممکن است پس از روشن کردن گوشی، مشاهده کنید که اطلاعات بالا نمی‌آید و گوشی روی لگوی اولیه باقی می‌ماند.
 • در صورت مشاهدهٔ این مورد که گوشی شما به‌صورت دائم و مستمر هنگ کند.
 • اگر برای رفع ایرادات گوشی خود اقدام به فلش گوشی کردید و مشاهده کردید که مجدداً راه‌اندازی نشد، باید نسبت‌به تعویض هارد تلفن همراه خود اقدام کنید.
 • مشاهدهٔ ارور Encrypt Unsuccessful بر روی گوشی.
 • مشاهدهٔ ارور Internal Storage Damaged بر روی گوشی.

سوختن هارد گوشی

علل سوختن هارد گوشی

همان‌طور که گفته شد، سوختن هارد تلفن همراه یکی از خرابی‌های شایع در گوشی‌هاست که ممکن است به دلایل مختلفی بسوزد و از کار بیفتد. همچنین بهتر است بدانید که علل این اتفاق در برندهای مختلف گوشی متفاوت است. اما برخی دلایل وجود دارد که برای هارد همه‌ٔ تلفن‌های همراه یکسان است. این دلایل را در ادامه برای شما شرح خواهیم داد:

 • هنگامی که گوشی شما در حال شارژ شدن است، هرگز آن را خاموش یا ریست نکنید. این کار می‌تواند باعث سوختن هارد و آسیب به تلفن همراه شود.
 • اگر قصد دارید گوشی خود را ریست کنید، هرگز این کار را با شارژ زیر 20% انجام ندهید. فرقی نمی‌کند که قصد شما ریست فکتوری باشد یا ریست معمولی. دلیل آن هم این است که در هنگام ریست شدن، هارد گوشی به ولتاژ بیشتری نیاز دارد و شارژ کم گوشی سبب اختلال در عملکرد و درنتیجه سوختن آن می‌شود.
 • توجه کنید که استفاده از بازی‌هایی با گرافیک بالا می‌تواند باعث آسیب جدی به SSD شود. اگر شما مدت زمان زیادی از وقت خود را صرف بازی‌های سنگین با گرافیک بالا کنید، این خطر برای گوشی شما بسیار جدی است.
 • آب خوردگی و ضربه‌خوردگی از دیگر علل این اتفاق هستند. دقت کنید که ضربه خوردن و یا آب خوردن به گوشی آثاری دارد که هرگز از همان ابتدا نمایان نمی‌شوند. اگر بعد از این دو اتفاق گوشی شما روشن و پس از گذشت مدت‌زمانی خاموش شد، بدانید که قطعاً هارد گوشی دچار سوختگی شده‌است.
 • استفاده از شارژهای نامناسب نیز یکی از علل رایج برای این اتفاق هستند. باطری هر گوشی برای شارژ شدن به آمپر خاصی نیاز دارد که تنها مختص همان گوشی است. زمانی که اقدام به شارژ گوشی با شارژر غیراستاندارد می‌کنید، آمپر شارژر ممکن است کمتر یا بیشتر باشد که این مسئله فشار جدی به گوشی شما وارد می‌کند. این فشار آسیب‌هایی به دنبال دارد که یکی از آن‌ها، سوختن هارد تلفن همراه است.

دلایل سوختن هارد گوشی

هارد گوشی؛ مهم‌ترین عنصر در تلفن همراه

امروزه استفاده از تلفن همراه یک امر اجتناب‌ناپذیر برای هر فرد است. گوشی موبایل ابزاری ضروری است که آن را در دست همه‌ٔ مردم از کودک گرفته تا افراد کهن‌سال مشاهده می‌کنید. با توجه به وابستگی‌ای که به این تکنولوژی وجود دارد، آسیب دیدن و خرابی آن به یک دغدغهٔ جدی برای همگان تبدیل شده‌است. در میان خطرات و ایرادات مختلفی که ممکن است در تلفن همراه نمایان شود، هارد گوشی و خرابی آن یکی از بزرگ‌ترین نگرانی‌هاست. هارد درواقع یک قطعهٔ کوچک است که وظیفهٔ ذخیره‌سازی اطلاعات را برعهده دارد. علل مختلفی ازجمله ضرب‌دیدگی، استفاده از شارژر نامناسب، انجام بازی‌هایی با گرافیک بالا، خاموش کردن گوشی در هنگام شارژ شدن و… می‌توانند سبب سوختن هارد تلفن همراه شوند.

گفتنی است که در حال حاضر مراکز مختلفی به آموزش تعمیرات موبایل اقدام کرده‌اند که کافه آموزشگاه از جمله بهترین‌ آموزشگاه تعمیرات موبایل است که دارای مزیت‌هایی مانند ارائه مدرک معتبر، مشاوره شغلی رایگان و آموزش تخصصی دوره ها و معرفی کارآموزان برتر به بازار کار در جهت ایجاد کسب و کار است. توصیه می‌کنیم که اگر به دنبال کسب مهارت تخصصی به جهت اشتغال هستید، می‌توانید از این مجموعۀ تخصصی بهره‌مند شوید. حال برای این منظور کافی است که از طریق شماره تماس: ۰۲۱۸۸۹۴۹۷۱۱ با مشاوران کافه آموزشگاه جهت مشاوره رایگان شغلی در تماس باشید.

منبع : جی اس ام

ارسال نظر ارزشمندتان

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.