نکات مهم قابل توجه در زمان خرید برج خنک کننده کدامند؟

از آن جا که برج خنک کننده یا cooling tower یکی از پر استفاده‌ ترین دستگاه‌ های صنعتی و تاسیسات می‌ باشد، بنابراین نیاز است تا قبل از اقدام به خرید، نکاتی را از جمله نوع و کیفیت، لرزش و صدا، خدمات و تعمیرات کولینگ تاور را مد نظر قرار دهید. در مطلب پیش رو قصد داریم تا به بررسی نکات مهم در زمان خرید برج خنک کننده بپردازیم.

در صورتیکه اگر هر کدام از این نکات قبل از خرید مورد بررسی قرار نگیرد، ممکن است در هنگام بهره‌ برداری از برج خنک کن مشکل آفرین شود و اصلاح آن در برخی اوقات غیر ممکن و هزینه بر خواهد بود. در این مقاله از بادران تهویه صنعت قصد داریم تا نکات مهم و ضروری در خرید برج خنک کننده را معرفی کرده و آنها را بررسی نماییم.

نکات مهم خرید برج خنک کننده

نکات مهم خرید برج خنک کننده

  • برج خنک‌ کننده ایرانی بخریم یا خارجی؟

کولینگ تاور یک دستگاه با عملکرد و کانیزم ساده می‌ باشد که تجهیزات مکانیکی پیشرفته و یا تکنولوژی خاصی ندارد. در نتیجه ساخت آن در داخل کشور امکان‌ پذیر است. در حال حاضر تعداد بسیار زیادی از شرکت‌ های داخلی این محصول را تولید و عرضه می‌ نمایند؛ در نتیجه، خرید برج خنک کننده ساخت داخل کشور پیشنهاد می‌ شود.

  • کیفیت را فدای قیمت ارزان برج خنک کننده نکنید

هدف، خرید محصولی با کیفیت و با قیمت مناسب است. در پروسه انتخاب پیشنهاد می‌ شود کیفیت را فدای قیمت نکنید. از آنجا که استحکام بدنه برج خنک کن بسیار حائز اهمیت است، نمونه‌ های ارزان قیمت آن دارای بدنه با ضخامت کمتر و کیفیت مواد اولیه به کار رفته پایین می‌ باشد، لذا در طول بهره‌ برداری دستگاه با مشکلات نشت آب و ترک بدنه مواجه می‌ گردد. الکتروموتور برج خنک کن همواره در معرض رطوبت قرار دارد، بنابراین نیاز است که الکتروموتور در مقابل شرایط آب و هوایی عایق باشد.

انواع پکینگ برج خنک کننده

پکینگ‌ ها باید از جنس پی وی سی (P.V.C) نسبتا مرغوب باشد. زیرا اگر انواع پکینگ برج خنک کننده کیفیت لازم را نداشته باشد، به مرور خورد شده و به همراه رسوب وارد سیستم لوله‌ کشی می‌ شود.

کلیه قطعات فلزی اعم از ساپورت ‌ها و نگه دارنده‌ ها باید گالوانیزه گرم باشد، سایر تجهیزات شامل فن، کاهنده دور، سیستم توزیع آب و … باید از حداقل استانداردهای ساخت برخوردار باشد تا در طول عملکرد دچار مشکل نشود. دوران گارانتی قطعات برج خنک کننده از دیگر فاکتورهای مهم می‌ باشد که می‌ توان آن را مد نظر قرار داد.

  • خدمات پس از فروش برج خنک کننده (H3)

قطعات برج خنک کننده

از آنجا که برج خنک کن به صورت متناوب و فصلی نیازمند خدمات و نگهداری می‌ باشد، اطمینان حاصل کنید که شرکت سازنده قادر به ارائه خدمات پس از فروش مناسب باشد. قطعات برج خنک کننده به طور مداوم در تماس با آب و رطوبت هستند، همچنین به دلیل گردش آب، دستگاه رسوب بسیار زیادی می‌ گیرد، بنابراین خدمات پس از فروش خوب و پشتیبانی سریع باعث دلگرمی خواهد بود.

  • محاسبه دقیق ظرفیت برج خنک کن توسط کارشناس

از آنجا که بسیاری از شرکت‌ های سازنده برج‌ های خنک کن را به ظرفیت‌ های اسمی به فروش می‌ رسانند، حتماً اطمینان حاصل کنید که ظرفیت برج خنک کننده پاسخگوی نیاز شما باشد. توجه داشته باشید هنگامی که یک دستگاه برج خنک‌ کننده خریداری می‌ شود، هزینه های جانبی زیادی از جمله ساخت فوندانسیون، لوله کشی، خرید پمپ و تجهیزات لوله کشی و … را در بر دارد.

به این نکته توجه داشته باشید در صورتی که دستگاه به درستی انتخاب نشود علاوه بر هزینه جایگزینی کولینگ تاور، تمام تجهیزات دیگر نیز باید جایگزین شود که بسیار سنگین خواهد بود، بر این اساس پیشنهاد می‌ گردد تا با مهندسان با دانش فنی لازم در این زمینه مشاوره شود.

  • لرزش و صدای برج خنک کننده

لرزش و صدای ناشی از عملکرد برج خنک‌ کننده، اتفاقی است که می‌ توان نسبت به آن اقدامات پیشگیرانه را انجام داد. در ساختمان‌ های مسکونی یا تجاری، صدا و لرزش برج خنک‌ کننده، عامل آزار دهنده‌‍‌ ای می‌ باشد که برای ساکنین و اطرافیان آلودگی صوتی قابل توجه‌ای ایجاد می‌ کند. هنگامی که برج خنک‌ کننده بروی پشت بام قرار داد، شکایت‌ های زیادی مخصوصاً از ساکنین طبقات بالا در ساختمان‌ های مسکونی شنیده می‌ شود که نسبت به صدا و لرزش اعتراض دارند.

  • ذرات خارج شده از برج خنک کننده، قاتل خاموش

نکته‌ای که قطعاً به گوش شما نخورده است، میزان خطر بالای استنشاق ذرات ریز پرتاب شده از برج خنک کن می‌ باشد. آب در تشت برج خنک کن راکد بوده و به دلیل دمای بالا مکان مناسب جهت رشد و جمع شدن میکروب‌ ها و باکتری‌ ها می‌ باشد. هنگامی که فن دستگاه روشن می شود، مقداری از باکتری‌ ها همراه با جریان هوا به بیرون از دستگاه پرتاب می‌ شوند. در میان این عوامل بیماری‌ زا، باکتری کشنده‌ ای به نام لژیونلا وجود دارد که در صورت تنفس وارد ریه‌ ها می شود.

طبق مقررات سازمان بهداشت جهانی کلیه دستگاه‌ های برج خنک کن باید حداقل دو بار در سال به صورت کامل تمیز و پاکسازی شود. می‌ توان در کولینگ تاور از بایوساید که یک ماده شیمیایی است، استفاده نمود تا باکتری و میکروب‌ ها کشته شوند و اجازه تشکیل پیدا نکنند.

کدام خدمات بر عهده سازنده دستگاه برج خنک کننده است؟

شرکت سازنده برج خنک کننده، دستگاه را باید به صورت کامل مونتاژ نموده و تحویل متقاضی خود نماید. در مورد دستگاه‌ هایی با سایز نرمال، دستگاه در کارخانه سازنده ساخته شده و مونتاژ می شود و سپس برای مشتری ارسال می‌ گردد. اما اگر سایز دستگاه بزرگ باشد و قابلیت حمل نداشته باشد، دستگاه به صورت قطعات کوچکتر به محل پروژه ارسال شده و در آنجا مونتاژ و آب‌ بندی می‌ شوند.

برج خنک کننده باید بروی یک پایه یا فوندانسیون قرار بگیرد. ساخت فوندانسیون به وسیله کارفرما انجام می‌ شود و به عهده شرکت تامین‌ کننده برج خنک کن نیست و این شرکت تنها نقشه پایه را در اختیار خریدار قرار می‌ دهد. انجام لوله‌ کشی یکی دیگر از اقداماتی است که به عهده کارفرما می‌ باشد که در این مورد لازم است مطابق با سایز و مشخصات فنی دستگاه، پمپ و تجهیزات انتخاب شود و لوله‌ کشی متناسب با ورودی‌ ها و خروجی‌ های دستگاه توسط کارفرما انجام شود.

خرید پمپ گردش آب در سیستم به عهده کارفرما می‌ باشد که خرید آن باید بر اساس دو عدد افت فشار در مسیر لوله‌ کشی و مقدار دبی در حال گذر انجام شود. در نهایت پس از تکمیل لوله‌ کشی، اتصالات و نصب تجهیزات نوبت به استارت سیستم می‌ رسد که در این زمان نماینده شرکت سازنده برج خنک کننده می‌ تواند با هماهنگی قبلی در محل حاضر شود و نسبت به راه اندازی دستگاه اقدام نماید.

آیا مسئولیت تامین شرایط دمایی برج خنک کننده با فروشنده است؟

اگر در هنگام خرید برج خنک کن مقدار دما و دبی به فروشنده اعلام شده باشد و فروشنده نسبت به تعیین ظرفیت دستگاه اقدام نموده باشد، بنابراین مسئولیت تحویل دماهای مورد نظر در هنگام راه‌ اندازی به عهده فروشنده می‌ باشد. لازم به ذکر است که کلیه محاسبات دمایی باید برای شرایط تابستان و زیر حداکثر بار انجام شود. اما اگر خریدار خود نسبت به تعیین ظرفیت اقدام نموده باشد هیچ مسئولیتی متوجه فروشنده نخواهد بود.

ارسال نظر ارزشمندتان

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.