تلاطم قیمت میلگرد با قطعی برق کارخانجات

در اثر اجرای طرح قطعی برق در کارخانه‌های تولیدکننده میلگرد، توسط وزارت نیرو، تلاطم قیمت میلگرد ایجاد شد، زیرا پس از اجرای این طرح، برخی از تولیدکنندگان این مقاطع، حجم کمتری از محصولات خود را به بازار عرضه کردند. این روند به برهم خوردن تعادل میان میزان عرضه‌و‌تقاضا منجر شد. در پی این اتفاقات در چند روز گذشته، قیمت میلگرد در بازار آهن بین ۱۰۰ تا ۳۰۰ تومان افزایش پیدا کرد. البته برخی از تولیدکنندگان میلگرد هنوز هم محصولات خود را بدون تغییر قیمت به بازار عرضه می‌کنند.

 

تاثیر قطعی برق در قیمت میلگرد

ازآنجایی‌که کارخانه‌های تولیدکننده میلگرد برای راه‌اندازی دستگاه‌ها و تجهیزات خود، مقدار قابل توجهی انرژی برق مصرف می‌کنند با قطعی بدون برنامه‌ریزی برق کارخانه‌های فولاد، خسارت‌های میلیاردی را تجربه خواهند کرد. در واقع این موضوع به گرانی و تلاطم قیمت میلگرد و آهن‌آلات منجر می‌شود که در پی آن هم تولیدکننده و هم مصرف‌کننده متحمل ضرر خواهند شد. تاثیرات قطعی برق در قیمت میلگرد موارد زیر را در بر می‌گیرد:

  1. افزایش قیمت مسکن

اگرچه رشد قیمت مسکن در کشور به عوامل زیادی ازجمله رشد نقدینگی، نرخ تورم و رشد اقتصادی کشور وابسته است. اما قیمت مصالح ساختمانی و مقاطع فولادی همچون تیرآهن، میلگرد در قیمت تمام‌شده مسکن نیز اثرگذار خواهد بود. ازاین‌رو قطعی برق کارخانه‌های تولیدکننده میلگرد به‌عنوان بهانه‌ای برای گرانی مصالح ساختمانی به‌حساب می‌آید و در نهایت گران شدن مسکن را نیز به‌دنبال دارد.

  1. دست به کار شدن افراد سودجو

اگرچه طبیعی است که با قطع برق کارخانه‌ها و کاهش میزان عرضه میلگرد به بازار، این روزها شاهد شکل‌گیری التهاب و تلاطم قیمت لحظه ای میلگرد باشیم؛ اما این موضوع نباید بر قیمت سایر مصالح ساختمانی تاثیری بر جای بگذارد. بااین‌حال برخی از افراد سودجو به‌دنبال فرصتی برای گران فروختن هر پاکت سیمان هستند.

  1. عدم رشد صنعت و بخش تولید

با قطع شدن برق کارخانه‌های تولیدکننده میلگرد، میزان عرضه این محصول هم در بازار داخلی و هم در بازار جهانی کاهش پیدا می‌کند. ازاین‌رو کارخانه‌هایی که قراردادهایی با مشتریان خود امضا کرده‌اند تا در تاریخ مشخص، حجم مشخصی از میلگرد را تحویل دهند، قطعا دچار ضرر خواهند شد. این ضرر نه‌تنها مالی، بلکه به برند و سابقه کارخانه نیز آسیب جدی وارد می‌کند. درنهایت این روند به عدم رشد صنعت و بخش تولید مقاطع فولادی منجر می‌شود.

  1. خرابی دستگاه‌ها به‌علت قطع و وصل مکرر

با قطع شدن برق کارخانه‌های فولاد نه‌تنها میزان عرضه میلگرد کم خواهد شد، بلکه امکان خراب شدن دستگاه‌ها و تجهیزات این کارخانه‌ها نیز وجود دارد. درصورت خراب شدن دستگاه‌ها هزینه تعمیر آن‌ها به چندین میلیارد می‌رسد. بنابراین با افزایش هزینه تولید میلگرد، انتظار ایجاد تلاطم قیمت میلگرد نیز افزایش می‌یابد.

تلاطم در بازار میلگرد با خاموشی برق کارخانجات

در حقیقت عدم توجه به توسعه زیرساخت نیروگاه‌های برق کشور در سال‌های گذشته باعث شده است که امروزه میزان تولید برق برای مصرف خانه‌ها و صنایع مختلف به‌اندازه کافی در نظر گرفته نشود. عدم تعادل میان میزان مصرف برق و میزان عرضه آن، کارخانه‌ها را با مشکل بزرگ خاموشی برق مواجه می‌سازد.

اگرچه این طرح در سال‌های گذشته نیز اجرا می‌شد، اما در 2 سال اخیر با کاهش قابل توجه میزان تولید مقاطع فولادی، افزایش میزان تقاضای آن از سوی خریداران، تلاطم قیمت میلگرد شدت بیشتری به خود گرفت.

بدون شک قطع شدن برق و نوسان قیمت میلگرد، آسیب‌های سنگینی به اقتصاد کشور وارد می‌کند. به‌طور طبیعی یکی از تاثیرات افزایش قیمت میلگرد، افزایش نرخ تورم در دیگر بخش‌های بازار خواهد بود. از طرفی ممکن است در انبار برخی از توزیع‌کنندگان میلگرد، حجم کافی از میلگرد وجود داشته باشد. اما ازآنجایی‌که توزیع‌کنندگان میلگرد قطعی‌های گسترده برق را زمینه‌ساز افزایش قیمت‌ها می‌دانند، محصولات موجود در انبار را به بازار عرضه نمی‌کنند.

جمع‌بندی

با شروع فصل تابستان، وزارت نیرو برای مدیریت بهینه برق در نظر دارد برق کارخانه‌های تولیدکننده میلگرد را در طی بازه زمانی مشخص قطع کند. البته با انتشار این خبر بسیاری از تولیدکنندگان میلگرد و مقاطع ساختمانی تصمیم گرفتند، حجم کمتری از محصولات خود را به بازار عرضه کنند. به‌دنبال این اتفاقات، معامله‌گران صنعت فولاد شاهد ایجاد تلاطم قیمت میلگرد شد‌ه‌اند. قطع برق کارخانه‌های تولیدکننده میلگرد به مشکلات و خسارات زیادی برای آن‌ها و اقتصاد کشور منجر خواهد شد.

ارسال نظر ارزشمندتان

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.