پارامترهای مهم ساخت باغ گردو مدرن از دیدگاه باغداران گردو

0

طول عمر بالای درخت گردو، سودآوری مطلوب و سهولت در امر بازاریابی، احداث باغ گردو را به یک گزینه پرطرفدار در بین باغداران تبدیل کرده است. برای افزایش کیفیت محصول و جلوگیری از بروز آفات و بیماری‌ها لازم است که یک سری فاکتورها برای احداث باغ در نظر گرفته شود. مواردی همچون انتخاب بهترین مکان، اقلیم، فواصل کاشت و … اهمیت بسیار زیادی دارند. که در ادامه مقاله به آن‌‌ها خواهیم پرداخت.

احداث باغ گردو مدرن

بهترین شرایط اقلیمی برای کاشت نهال گردو

درخت گردو قادر است بازه دمایی ۱۱- درجه تا ۳۸+ درجه سانتیگراد را تحمل کند. برای احداث باغ گردو مدرن در مناطقی که دمای پایین‌تر از این مقدار دارند، باید ارقام مقاوم به سرما را تهیه نمایید.

به طور کلی بهترین شرایط اقلیمی برای رشد نهال گردو مناطق معتدل و مدیترانه ای است. توصیه می شود قبل از تهیه نهال، شرایط آب و هوای منطقه خود را بررسی کنید و سپس با توجه به آن اقدام به خرید نهال گردوی سازگار با منطقه نمایید.

اگر در نواحی گرمسیر کشور مثل خوزستان زندگی می کنید، می توانید ارقام مقاوم به گرما (گرمسیری) را خریداری نمایید که بهترین بازدهی را به همراه دارند. برای مناطق سرسیر باید ارقامی را برگزینید که مقاومت کافی نسبت به سرمای بهاره داشته باشد. که از جمله این ارقام می توان به نهال گردو پالیز تیپ 9، نهال گردو فرنور پیوندی اشاره کرد.

مکان یابی مناسب برای احداث باغ گردو

فاکتور بعدی که باید به آن توجه ویژه‌ای داشته باشید، انتخاب مناسبترین مکان برای احداث باغ مدرن است‌. ضروری است که مکان مورد نظر از نظر فاکتورهایی مانند نور و خاک در شرایط بهینه قرار داشته باشد. درخت گردو  برای رشد مطلوب روزانه به ۶ الی ۸ ساعت تابش نور خورشید نیاز دارد.

خاک مناسب برای احداث باغ گردو مدرن

نوع خاک در رشد مطلوب درخت گردو تاثیر بسزایی دارد. چنانچه خاک بیش از حد سفت باشد، ریشه‌های نهال  نمی توانند به خوبی در آن حرکت کنند. خاک‌هایی که دارای مقادیر زیادی سنگ و کلوخ هستند، نیز مانع از رشد نهال می شوند. معمولاً کارشناسان باغداری توصیه می کنند که باغداران برای احداث باغات گردو خاک ماسه بادی را مورد استفاده قرار دهید. خاک شنی رسی و لومي می‌تواند نیازهای درخت را به طور کامل برطرف نماید.

با توجه به ساختار خاک در ایران در اکثر مناطق کشور کمبود روی وجود دارد. به همین دلیل استفاده از  کودهایی که دارای این عنصر هستند، می تواند به رشد بهینه درخت کمک شایانی کند. فاکتور دیگری که به هنگام کشت نهال گردو باید در نظر بگیرید، میزان اسیدیته خاک است. PH مناسب برای رشد نهال گردو باید 6 تا 7.5 باشد.

آب مورد نیاز سالیانه برای آبیاری باغات گردو

یکی دیگر از پارامترهایی که به هنگام احداث باغ گردو مدرن باید در نظر بگیرید، آب مورد نیاز درختان گردو است. اگر در زمان تشکیل میوه گردو تا هنگام رسیدن آن، آب کافی برای درخت فراهم نشود، در کیفیت میوه و همچنین رنگ آن تاثیر بسیار زیادی دارد. تنش آبی باعث رنگ تیره و سایز کوچک مغز گردو می گردد.

معمولاً باغات گردو سالانه به 7 تا 10 هزار متر مکعب آب در هر هکتار نیاز دارند. یک درخت گردوی با تنه سی سانتی متری برای رشد مطلوب، روزانه حدود ۴ لیتر آب مصرف می کند. بنابراین اگر تصمیم دارید که سیستم آبیاری قطره ای را در باغ خود پیاده سازی نمایید. سالانه برای هر هکتار زمین به 3 تا 8 هزار متر مکعب آب احتیاج خواهید داشت.

در چه ارتفاع از سطح دریایی میتوان اقدام کاشت نهال گردو کرد؟

از جمله مولفه‌هایی که باید به هنگام خریداری نهال گردو مدنظر قرار دهید؛ ارتفاع از سطح دریا است. هرچه ارتفاع از سطح دریا بیشتر باشد، محل احداث باغ سردتر است؛ پس باید ارقام مقاوم به سرما را انتخاب نمایید.

معمولاً برای احداث باغ گردو مناطقی که در ارتفاع 100 تا 1800 از سطح دریا باشند، بهترین عملکرد را به دنبال دارند. در مناطقی با ارتفاع 1800 تا 2500 متر از سطح دریا بهتر است ارقام دیرگل را که در مقابل سرمای دیررس از مقاومت مطلوبی برخوردارند، انتخاب کنید.

بهترین ارقام گردو

شیب مناسب برای کاشت نهال گردو

مولفه دیگر شیب مناسب در محل احداث باغ است. دقت داشته باشید که در شیب‌های جنوبی فرآیند گلدهی درخت گردو زودتر آغاز می گردد. این امر موجب می شود در مناطقی که دارای سرمای طولانی مدت بهاره هستند، آسیب سرمازدگی برای درخت به وجود بیاید.

الگوی کاشت و نقشه احداث باغ گردو

گردو جزء درختانی است که در بزرگسالی، تاج بزرگی دارد. بنابراین باید فاصله کشت نهال‌ها با دقت و وسواس زیادی انتخاب شوند. معمولاً برای احداث باغ گردو الگوی کاشت مستطیلی و مربعی به کار برده می شود.

انتخاب الگوی کاشت باید با توجه به نوع رقم انجام گیرد. مثلا برای ارقام اصلاح شده الگوی مربعی بهترین گزینه است. نهال گردوی چندلر یکی از ارقامی است که رشد بالایی دارد و معمولاً الگوی کاشت مستطیلی برای آن برگزیده می شود.

بهترین ارقام گردو به تفکیک شرایط اقلیمی

یکی از فاکتورهای بسیار مهم در احداث باغ گردو برگزیدن رقم مناسب با توجه به شرایط اقلیمی منطقه است. انتخاب رقم ناسازگار با اقلیم، هزینه‌هایی را که برای احداث باغ صرف کرده اید، به هدر می دهد. بهترین ارقام گردو به تفکیک شرایط اقلیمی عبارتند از:

  • برای مناطق سردسیر بویژه کوهستانی کشور ایران، رقم ژنوتیپ پالیز تیپ 7،8،9 و همچنین چندلر و فرنور پیوندی توصیه می شوند.
  • در مورد مناطق معتدل و مرطوب نیز بهتر است ژنوتیپ پالیز تیپ ۴ معتدل، ژنوتیپ پالیز تیپ۶ و چندلر پیوندی را انتخاب نمایید.
  • اگر در مناطق گرم و مرطوب زندگی می کنید، رقم‌های تیپ 5 گرم و نیمه خشک و پالیز تیپ 7 مناسب هستند.
  • برای مناطق گرم و خشک، پکان آمریکایی و ژنوتیپ پالیز تیپ ۶ گرمسیری بهترین گزینه‌ها هستند.

برای مشاهده بهترین ارقام نهال گردو برای مناطق سردسیری (بویژه کوهستانی) و معتدل  اینجا کلیک کنید.

جمع بندی

در این مقاله تلاش کردیم که نکات فنی را در رابطه با ساخت باغ گردو مدرن بیان کنیم. شما باغداران محترم میتوانید در هر شهر از کشور که ساکن هستید. با مراجعه به مجموعه پالیز نهال (paliznahal.ir) که تولید کننده و عرضه کننده انواع ارقام نهال گردو پیوندی، دیرگل اصلاح شده لیبل دار است. بهترین ارقام نهال گردو دارای گواهی معتبر از جهاد کشاورزی و گواهی نامه اصالت و گواهی عاری از هرگونه آفات و بیماری را خریداری نمایید.

5/5 - (2 امتیاز)

ارسال نظر ارزشمندتان

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.