بیت‌کوین بخریم یا طلا؟ راه‌های افزایش سرمایه در شش ماه

افزایش سرمایه در کمتر از شش ماه ممکن است خیال واهی به نظر برسد اما اگر به اندازه کافی صبور باشید، می‌توانید به چنین هدفی برسید. در حال حاضر دو حوزه مناسب برای سرمایه‌گذاری، ارزهای دیجیتال و طلا هستند. اما بسیاری از افراد به دلیل ناآگاهی از کارمزد شبکه بیت کوین یا سایر رمزارزها، هنگام معامله آن‌ها ضررهای جبران ناپذیری را متحمل می‌شوند.

به‌همین شکل خرید کورکورانه طلا ممکن است ضرر زیادی به‌ جا بگذارد. بنابراین در این مقاله ابتدا کارمزد شبکه بیت کوین را توضیح می‌دهیم و در ادامه به پیش بینی قیمت طلا در شش ماه آینده می‌پردازیم، همراهمان بمانید.

کارمزد شبکه بیت کوین

کارمزد شبکه بیت کوین چیست؟

کارمزد شبکه بیت کوین مقدار اندکی از این ارز دیجیتال است که به ماینرها پرداخت می‌شود تا برای قرار دادن تراکنش کاربر در بلاک بعدی بلاکچین بیت کوین، انگیزه داشته باشند. مقدار این کارمزد بر اساس شلوغی شبکه و اندازه تراکنش، فرق می‌کند.

شاید بپرسید چرا زمان خرید بیت کوین، آگاهی از مقدار کارمزد شبکه این ارز اهمیت زیادی دارد. چون گاهی مقدار خرید شما به قدری نیست که توجیه پرداخت کارمزد لازم برای آن را داشته باشد. مثلا فرض کنید می‌خواهید 1 میلیون تومان بیت کوین بخرید، در حالیکه کارمزد آن 300 هزار تومان است. بدون تردید چنین معامله‌ای صرفه اقتصادی ندارد.

کارمزد بیت کوین را چه چیزی مشخص می‌کند؟

کارمزد شبکه بیت کوین بر اساس ساتوشی محاسبه می‌شود. ساتوشی کوچکترین واحد قابل بخش بیت کوین و معادل 0.00000001 بین کوین است. هر تراکنش از داده‌هایی تشکیل شده است که به بایت اندازه‌گیری می‌شوند.

تراکنش‌های پیچیده‌تر داده‌های بیشتری دارند، بنابراین باید کارمزد بیشتری بپردازند. بخواهیم کلی صحبت کنیم، تراکنش‌های گران‌قیمت‌تر که بیت کوین بیشتری را جابه‌جا می‌کنند، داده‎های بیشتری مصرف می‌کنند. بنابراین کارمزد آن‌ها باید بالاتر باشد.

گرچه دقیقا به این سادگی نیست. در حقیقت کاملا این امکان وجود دارد که تراکنش 1 بیت کوین در مقایسه با تراکنش 10 بیت کوین، داده بیشتری داشته باشد.

عامل دیگری که روی تعیین مقدار کارمزد بیت کوین اثر می‌گذارد، نیاز کاربر برای انجام سریع تراکنشش است. مثلا اگر می‌خواهید تراکنش شما زودتر پرداخت شود و ماینرها زودتر آن را پردازش کنند و در اولویت قرار دهند، می‌توانید مقدار کارمزد را بیشتر انتخاب کنید.

بر اساس آخرین داده‌ها در 29 آگوست 2023، میانگین کارمزد شبکه بیت کوین 1.33 دلار بوده است. این مقدار در سال 2017 و شلوغی شبکه به‌علت توجه بیش از حد سرمایه‌گذاران به دنیای کریپتو، به تقریبا حتی 60 دلار هم رسیده بود.

پیش بینی قیمت طلا در شش ماه آینده

پیش بینی قیمت طلا در شش ماه آینده

یکی دیگر از راه‌های افزایش سرمایه طی سال جاری، خرید طلا و فروش آن در زمان مناسب است. اما چه چیزهایی روی پیش بینی قیمت طلا در شش ماه آینده اثر می‌گذارند؟ و چه زمانی برای فروش این فلز گرانبها بهتر است؟

ابتدا باید بدانید قیمت دلار در کشورمان، قیمت طلا را هم با نوسان روبرو می‌کند. اما به‌طور کلی چندین عامل روی قیمت طلا در ماه‌های آتی تاثیر می‌گذارند. از جمله:

  • عوامل اقتصادی: وضعیت اقتصادی ایران قیمت بازار را نیز دستخوش تغییر می‌کند. طلا یک ذخیره ارزش است و قیمت آن در کشورهای جهان یکی از شاخص‌های اقتصادی مهم محسوب می‌شود. بنابراین مسائلی مانند نرخ بهره، مقدار تورم، نرخ دلار و دیگر مسائل مربوط به اقتصاد، پیشبینی قیمت طلا در شش ماه آینده را تغییر می‌دهند.
  • وضعیت سیاسی: توافق ایران با کشورهای جهان یا منطقه و همچنین مسائل سیاسی مانند تحریم‌های بین‌المللی، محدودیت‌های مالی و جنگ‌های خارجی یا داخلی می‌توانند قیمت طلا را تغییر دهند.
  • تغییرات بین‌المللی: یکی از مواردی که می‌تواند قیمت طلا را در سال جاری تغییر دهد، عوامل بین‌المللی مانند کاهش یا افزایش نرخ دلار آمریکا است.

در پایان زمان تخمین قیمت طلا تا پایان سال باید به فاکتورهای فنی مانند فناوری‌های لازم برای استخراج این فلز، نحوه ذوب و فرآوری آن نیز توجه کرد.

چگونه بهترین راه را برای سرمایه گذاری انتخاب کنیم؟

برای افزایش سرمایه راه‌های بسیاری وجود دارد که می‌توانید بر اساس میزان علاقه و دانش خود یکی از آن‌ها را انتخاب کنید. با‌این‌حال بعضی از این روش‌ها ریسک بیشتر یا کمتری نسبت به سایرین دارند.

صرف نظر از روش انتخابی شما، مهم‌ترین مولفه میزان اطلاعاتتان در آن حوزه است. هر چه دانشتان در حوزه‌ای بیشتر باشد، ریسک سرمایه‌گذاری روی آن کاهش می‌یابد. به‌عنوان مثال برای سرمایه‌گذاری روی ارزهای دیجیتال به روش‌های گوناگون می‌توانید اقدام کنید.

بنابراین برای کسب سود باید زمان کافی را برای مطالعه، تحقیق و یادگیری روش‌های معامله اختصاص دهید. ضمن این‌که منابع معتبر و به روز را بشناسید تا مسیر یادگیری ساده‌تر شود.

در حوزه ارزهای دیجیتال، بلاگ Invex مرجع کاملی از آخرین اخبار و متدهای روز معامله و سرمایه‌گذاری است و مطالب خود را به رایگان در اختیار مخاطبانش قرار می‌دهد. با استفاده از مقالات آموزشی و اخبار این سایت می‌توانید سرمایه‌گذاری‌های خود را آگاهانه‌تر انجام دهید.

ارسال نظر ارزشمندتان

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.