چطور شماره شبا حساب بانکی خود را پیدا کنیم؟

شماره شبا حساب بانکی شناسه حساب شما در سیستم بانکداری است، در طی سال های اخیر واژه شماره شبا بین مردم ملموس شده و حرف های زیادی در مورد آن شنیده ایم. اما شماره شبا به درستی به چه معنا است؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که در گذشته بانک ها برای شماره گذاری حساب مشتریان خود از شیوه های متفاوتی استفاده می کردند، این مسئله باعث شده بود که انتقال وجه بین بانکی بسیار سخت باشد.

پبا توجه به این توضیحات، سیستم بانکی جمهوری اسلامی ایران به یک فرمت یکپارچه برای جابجایی پول بین بانک های مختلف نیاز داشت. همین مسئله موجب به وجود آمدن شناسه استاندارد بین المللی IBAN شد. IBAN به منظور یکپارچه سازی و همگام سازی شماره حساب بانک های مختلف با یک دیگر مورد استفاده قرار می گیرد. این استاندارد بین المللی به بانک های مختلف اجازه داده که یک شناسه بانکی یکتا به نام شناسه بانکی ایران که مردم امروزه آن را با شبا می شناسند، داشته باشند. 

امروز ما در این مطلب تصمیم داریم که در مورد اینکه چطور می توان شماره شبا حساب بانکی را به دست آورد و اصلا شماره شبا چیست با شما عزیزان صحبت کنیم؛ پس برای کسب اطلاعات بیشتر در ادامه این مطلب همراه ما باشید.

What-is-Shaba-bank-account-number

شماره شبا حساب بانکی چیست؟

همانطور که در بالا هم اشاره کردیم، شبکه بانکی ایران یا شناسه بانکی یکتا را شبا می گویند. این شناسه استانداری ملی به شمار می رود که آن ها طبق استانداردهای جهانی IBAN و در چارچوب این استاندارد، به وجود آورده اند. 

علت به وجود آوردن این شماره هم یکپارچه سازی سیستم بانکی در ایران بوده است. با توجه به اینکه گفتیم در گذشته بانک های مختلف هر کدام به منظور شماره گذاری حساب های مشتریان خود از شیوه های مختلفی استفاده می کردند، این مسئله موجب شده بود که انتقال وجه بین بانکی مشکلات زیادی در پی داشته باشد. اما امروز با این سیستم یکپارچه سازی، نیاز نیست که برای انتقال وجه بین بانکی، مشتریان دردسرهای زیادی بکشند.

در حال حاضر حساب های بانکی شناسه ای یکتا دارند که به اختصار آن را شبا می نامند. شماره شبا اطلاعات مختلفی که به یک حساب بانکی مربوط است مانند نام بانک، شماره حساب، نوع حساب و آن کشور مبدا بانک را دارد؛ از همین رو دیگر هنگام تراکنشات بین بانکی نیاز به وارد کردن اطلاعات این چنینی نیست.

دلیل به وجود آمدن شماره شبا حساب بانکی چیست؟

ما در اطلاعات بالا هم در این مورد صحبت کردیم، به طور کلی شماره شبا استانداردسازی تراکنشات و مبادله های بین بانکی در داخل کشور و خارج از کشور است. شماره شبا طبق استاندارد ISO 13616 توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی تعریف شده و اولین بار این استاندارد توسط سامانه بانک ملی به اجرا درآمد.

در حال حاضر این استاندارد شماره حساب بانکی در سامانه های پرداخت بانک های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. شماره حساب بانک های مختلف را می توان به راحتی به یک شماره حساب شبا تبدیل نمود. این شماره را می توان از ترکیب یک سری اطلاعات با شماره حساب به دست آورد. در واقع این بدان معنا است که شما به منظور دریافت شماره شبا لازم نیست، حساب جدیدی باز کنید. این شماره به صورت 24 رقمی برای مشتریان بانک های ایران تعریف شده و ابتدای آن IR قرار دارد. 

What is the reason for creating the Sheba bank account number?

شماره شبا حساب بانکی چه کاربردی دارد؟

همانطور که پیشتر اشاره کردم با توجه به استاندارد ISO-13616 امروزه بانک های جمهوری اسلامی ایران از شماره شبا به منظور پردازش راحت داده ها برای تعاملات بین المللی و همچنین محیط های مالی در صنایع مختلف، استفاده می کنند. 

به موجب استاندارد به کار رفته برای ساخت این شماره، این شماره به منظور پردازش های اتوماتیک و انتقال الکترونیکی وجه مورد استفاده قرار می گیرد. اما می توان به منظور ابزارهای مبادله همچون اسناد مالی از آن استفاده کرد. ضمن اینکه شما می توانید از این شماره برای کاربردهای مختلفی مانند واریز وجه، دریافت یارانه، سهام عدالت هم بهره بگیرید.

 

کد  IBAN و چارچوب کلی آن 

بهتر است قبل از آن که به چارچوب کلی این استاندارد بپردازیم، بدانید این کد برای کشورهای مختلف طول متفاوتی دارد. با این حال تمامی کشورها برای ساخت استانداردی بر حسب این کد و استاندارد ISO-13616 قواعدی که در زیر به آن ها اشاره می کنیم را مورد توجه قرار دهند:

  • دو حرفی که در ابتدای این شماره قرار می گیرد، باید نشان دهنده کشور مبدا حساب باشد. برای مثال در ایران شماره شبا از کد IR استفاده می کند. 

استاندارد ISO-13616 که در ساخت این شماره استفاده می شود، نام کشورهای مختلف را برای ساخت شماره مشخص می کند. معمولا نامی که در ساخت این شماره به کار می رود، همان نامی است که برای ساخت دامین کشور در اینترنت استفاده شده است.

  • صحت کد به وسیله دو حرفی که بعد از کاراکترهای مشخص کننده نام کشور قرار گرفته، کنترل می شود. با این اوصاف اگر شما شماره شبا را هنگام جابجایی وجه به اشتباه وارد نمایید، سیستم خطا را تشخیص داده و پول را جابجا نمی کند.
  • برای ساخت دنباله کد می توان از کاراکترهای انگلیسی و ارقام 0 تا 9 استفاده کرد. البته به یاد داشته باشید که طول کد نباید بیشتر از 30 کاراکتر شود. البته که این استاندارد، به کشورها اجازه می دهد که تنها در قلمرویی که به آنان اختصاص داده شده، تعداد ارقام کد را به صورت ثابت نگه دارند؛ از همین رو در ایران شماره شبا یک کد 22 رقمی است که به اضافه کدهای کنترلی به 24 رقم و دو کاراکتر IR به 26 رقم تبدیل می شود.  

دریافت شماره شبا حساب بانکی

هر حساب بانکی دارای شماره شبا است. شما نیازی به داشتن حسابی مجزا برای دریافت شماره شبا نبوده و به راحتی می توانید با همان حسابی که دارید، شماره شبا خود را به دست آورده و برای تراکنش های بین المللی و بین بانکی خود از آن استفاده نمایید. اما چگونه می توان شماره شبا را به دست آورد؟ درپاسخ به این سوال باید بگوییم که امکان دریافت شماره شبا به صورت حضوری و غیر حضوری از طریق سامانه های بانکی مختلف امکان پذیر است. 

شما به منظور به دست آوردن شماره شبا می توانید به صورت حضوری به یکی از شعب بانک صادر کننده کارت بانکی خود مراجعه نمایید. اما برای دریافت شماره شبا به صورت اینترنتی باید به وب سایت بانک صادر کننده کارت خود متصل شوید. در ادامه ما لینک سامانه بانک های مختلف در کشور را برای شما قرار داده ایم:

سخن آخر

همانطور که دریافتید در حال حاضر به منظور یکپارچه سازی سیستم بانکی در ایران از استاندارد جهانی IBAN استفاده می شود. این استاندارد جهانی یک شناسه بانکی بوده که امروزه ما آن را با نام شماره شبا می شناسیم. در این مطلب نحوه به دست آوردن شماره شبا حساب بانکی را به شما عزیزان ارائه دادیم و امیدواریم با مراجعه به وب سایت های بانکی گفته شده به راحتی بتوانید شماره شبا خود را به دست آورید. 

 

ارسال نظر ارزشمندتان

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.