آموزش نصب و راه اندازی فیلتر شنی + چند نکته مهم

نصب و راه اندازی فیلتر شنی نیاز به رعایت اصول و استانداردهای متعددی دارد، در غیر این صورت دستگاه کارایی خود را از دست می دهد. از انتخاب فیلتر شنی مناسب گرفته تا انتخاب مکان استاندارد برای نصب و بستن شیرها و راه اندازی همگی اصول و نکات زیادی دارند که باید به آنها توجه شود. در ادامه به مراحل نصب فیلتر شنی و راه اندازی و نکات و اصول مهم در آن اشاره خواهیم داشت.

آموزش نصب و راه اندازی فیلتر شنی

آموزش نصب فیلتر شنی

فیلتر شنی یکی از تجهیزات کاربردی در تصفیه آب است که ذرات معلق را به کمک دانه های سیلیس جمع آوری و حذف می کند. این فیلترها دارای بدنه فلزی، پلی اتیلن و فایبرگلاس بوده و لایه های سیلیس بر روی نازل قرار می گیرد. آب از شیرهای ورودی به داخل مخزن هدایت شده و بعد از عبور از بستر شن و ماسه ای ذرات معلق آن روی این سیلیس ته نشین میشود. در نهایت آب تصفیه شده از فیلتر خارج شده و برای احیای دستگاه لازم است به صورت دوره ای بک واش یا شستشوی معکوس انجام شود.

برای نصب فیلتر شنی گام های متعددی باید اجرا شوند که عبارتند از:

انتخاب فیلتر شنی مناسب

اولین و مهم ترین گام، خریداری فیلتر شنی مناسب و استاندارد است. فیلتر شنی باید از نظر ظرفیت با دبی آب ورودی تناسب داشته باشد. علاوه براین، اندازه دانه های سیلیس با نوع و اندازه ذرات معلق در آب باید سازگار باشند. در غیر این صورت فیلتر توانایی کافی برای جداسازی این ذرات را نخواهد داشت. جنس بدنه و میزان مقاومت جداره های داخلی در برابر تماس با مواد خورنده نیز مساله مهم دیگری است که باید به ان توجه شود.

انتخاب محل نصب فیلتر شنی

بعد از خرید فیلتر شنی مناسب، باید مکان مناسبی را برای نصب آن انتخاب کرد. مهم ترین نکات در انتخاب مکان نصب فیلتر شنی عبارتند از:

 • دسترسی آسان: باید مطمئن شوید که محل انتخاب شده برای نصب فیلتر شنی به‌راحتی قابل دسترسی است. این به‌معنی این است که شما باید به‌راحتی بتوانید به آن دسترسی داشته باشید تا نگهداری و احیای فیلتر شنی بدون چالش انجام شود.
 • تهویه درست: باید مطمئن شوید که محل انتخاب شده برای نصب دارای تهویه درست است. در محیط‌های بسته و بدون تهویه، فیلتر شنی ممکن است با مشکلاتی مواجه شود.
 • روشنایی کافی: باید مطمئن شوید که محل انتخاب شده دارای روشنایی کافی است تا بتوانید به درستی فیلتر شنی را تمیز کنید و هرگونه مشکلی را برطرف کنید.
 • ایمنی: باید مطمئن شوید که محل انتخاب شده برای نصب فیلتر شنی ایمن است و هیچ گونه خطری برای کاربران استخر ایجاد نمی‌کند. برای مثال، محل نصب فیلتر شنی نباید در نزدیکی دستگاه‌های برقی و مواد شیمیایی باشد.
 • سمت جریان آب: فیلتر شنی باید به سمت جریان آب نصب شود. این به‌معنی این است که آب استخر باید از سمت ورودی فیلتر شنی وارد شده و از سمت خروجی فیلتر شنی خارج شود.
 • فضای کافی: باید مطمئن شوید که محل انتخاب شده برای نصب فیلتر شنی دارای فضای کافی است تا بتوانید به درستی فیلتر شنی را نصب کنید و از آن به بهترین نحو استفاده کنید
 • تراز بودن محل نصب: برای نصب حتما مکانی را انتخاب کنید که صاف باشد تا دستگاه روی آن تراز شود.

لوله کشی فیلتر شنی

گام بعدی برای نصب فیلتر شنی، لوله کشی استاندارد آن است. برای هر دستگاه برند سازنده نقشه را ارائه می دهد و بر همین اساس باید اتصالات و لوله کشی را انجام دهید.

لوله کشی فیلتر شنی

جایگذاری فیلتر شنی

سیلیس از مهم ترین مواد موجود در فیلتر شنی برای تصفیه آب است که وزن سنگینی دارد. به همین دلیل بهتر است قبل از نصب فیلتر دانه های سیلیس را داخل مخزن نریزید. فیلتر خالی از سیلیس را در محل نصب به صورت کاملا تراز قرار دهید.

پر کردن بستر سیلیس

در گام بعد و بر اساس ظرفیت دستگاه، سیلیس را در مخزن مخصوص باید وارد کنید. به همراه فیلتر شنی قطعه ای طلق مانند نیز توسط تولیدکننده ارائه میشود که با استفاده از آن می توانید سیلیس را داخل مخزن وارد کنید. دقت داشته باشید که سیلیس نباید بیش از اندازه یا زیاد باشد و وزن استاندارد آن برای هر فیلتر روی بسته بندی دستگاه مشخص شده است.

نصب شیر سرویس

گام بسیار مهم بعدی، قرار دادن شیر سرویس در جای خود است. لبه های مخزن را ابتدا کاملا تمیز کنید. سپس شیر سرویس را در دهانه فیلتر قرار دهید. برای جایگذاری کلمپ باید نصف شیار آن روی شیر سرویس فیلتر شنی قرار بگیرد. نصف دیگر کلمپ لبه مخزن را در بر میگیرد.

دقت داشته باشید که بعد از جایگذاری کلمپ، با پیچ ها را کاملا محکم کنید. سپس گیج فشار و شیر سایت گلس را نصب کنید. گیج باید در جهت پورت متصل به پمپ قرار بگیرد.

آموزش راه اندازی فیلتر شنی

تا این مرحله تنها نصب فیلتر شنی انجام شد و هنوز دستگاه برای راه اندازی آماده نیست. برای راه اندازی مراحل زیر باید طی شوند:

 • ابتدا دستگاه را هواگیری کنید. بعد از هواگیری ابتدا دستگاه را در حالت بک واش یا شستشوی معکوس قرار دهید. با عبور آب در خلاف جهت گرد و غبار و آلاینده های روی دانه های سیلیس پاکسازی میشوند.

آموزش راه اندازی فیلتر شنی

 • برای بررسی نحوه کار فیلتر، باید دستگاه را روشن کنید و چند لحظه صبر کنید تا گیج فشار مقدار فشار وارد شده به فیلتر را نمایش دهد. اگر مقدار فشار در حالت استاندارد و نرمال است به گام بعد بروید. در غیر این صورت لازم است کلمپ نگهدارنده شیر و سایت گلس فیلتر بررسی شوند.
 • بعد از اتمام مرحله بک واش، پکپ را خاموش کنید. سپس شستشو را به مدت 2 تا 5 دقیقه به صورت Rinse انجام دهید.
 • بعد از اتمام این مراحل، دستگاه برای استفاده آماده است. در نتیجه می توانید شیر سرویس را در حالت filter قرار دهید تا آب در مسیر درست داخل فیلتر حرکت کند.
 • سپس شیر تخلیه هوا را باز و پمپ را روشن کنید. دقت داشته باشید که حتما از فیلتر فاصله بگیرید. این مرحله تا زمانی باید ادامه پیدا کند که آب به صورت پیوسته از شیر تخلیه خارج شود.

نکات مهم در نصب فیلتر شنی

 • در مرحله راه اندازی فیلتر، برای تغییر حالت شیر سرویس حتما ابتدا پمپ را خاموش کنید.
 • نحوه لوله کشی بر روی نقشه ارائه شده توسط سازنده مشخص شده است. حتما اطلاعات داخل دفترچه راهنما و نقشه لوله کشی را در زمان نصب مطالعه کنید.
 • اندازه سیلیس تاثیر زیادی بر کیفیت آب خروجی از فیلتر دارد. برای پر کردن فیلتر شنی در زمان نصب از دانه های سیلسس استفاده کنید که ضریب یکنواختی آنها 1.75 و یا کمتر و اندازه ذرات 0.45 تا 0.55 میلیمتر باشد.
 • فیلتر باید به پمپ هایی متصل شود که فشار داخلی دستگاه را بیش از اندازه استاندارد افزایش ندهد.
 • در زمان نصب دقت داشته باشید که مواد شیمیایی حتما از فیلتر فاصله داشته باشند.
 • بیش از اندازه پیچ و رزوه ها را در زمان نصب نچرخانید.
 • در صورت مشاهده نشتی در دستگاه حتما ابتدا پمپ را خاموش کنید.
ارسال نظر ارزشمندتان

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.