ثبت بیوگرافی در ویکی پدیا

می‌خواهید بدانید چگونه ثبت بیوگرافی در ویکی پدیا را انجام دهید؟ مهم‌ترین چیز برای موضوع این است که شناخته‌شده باشید. موضوع مقاله باید یا دارای شناخته‌شدگی باشد یا نیاز به ایجاد شناخته‌شدگی دارد. دستورالعمل‌های این مقاله به شما کمک می‌کند تا اجزای مورد نیاز برای ایجاد یک صفحه ویکی پدیا را بفهمید و چگونگی ساخت آن‌ها را یاد بگیرید.

ویکی پدیا چیست؟

ویکی پدیا بزرگترین و معتبرترین دایره‌المعارف است. این یک وب‌سایت است که به راحتی می‌توان به آن به عنوان گنجینه‌ای از دانش اشاره کرد، زیرا افراد از سراسر جهان پاسخ به سوالات خود را در این وب‌سایت پیدا می‌کنند. اعتبار و ارزش ویکی پدیا به راحتی با جستجوی هر چیزی در گوگل قابل اندازه‌گیری است. پس از انجام این کار، متوجه خواهید شد که نتیجه اولیه اغلب ویکی پدیا خواهد بود.

ویکی پدیا از میلیون‌ها مشارکت‌کننده و میلیاردها خواننده تشکیل شده است. میلیون‌ها بازدیدکننده هر روز به این سایت می‌آیند و بسیاری از خوانندگان فعال از این پلتفرم به عنوان منابع معتبر اطلاعات خود استفاده می‌کنند. بر اساس تحقیقات انجام‌شده، ویکی پدیا یکی از محبوب‌ترین وب‌سایت‌ها با تعداد کاربران زیادی است. این پلتفرم نیز منبع باز است برای همه و هیچ محدودیتی برای مخاطبان ندارد.

ویکی پدیا دارای سیاست‌های سختگیری است که هر کاربر باید آنها را دنبال کند، مانند سیاست‌های نگارش مقالات ویکی پدیا برای هنرمندان، این سایت همچنین به افرادی که از این پلتفرم استفاده می‌کنند، فرصت‌های زیادی را ارائه می‌دهد زیرا به کسب شناخت آنلاین و شهرت خوب کمک می‌کند.

بیوگرافی چیست؟

بیوگرافی‌ها دیدگاهی از اتفاقات گذشته زندگی یک شخص ارائه می‌دهند. برای تقدیر از نام‌های مشهور جهان یا شناخت افراد تاثیر گذار، ویکی پدیا بخش‌هایی به نام ثبت بیوگرافی ایجاد کرده است. ویکی پدیا به عنوان یکی از مهم‌ترین دایرةالمعارف آنلاین شناخته می‌شود. این سایت در سال 2003 به عنوان یک پروژه مشترک توسط دو نفر ایجاد شد. .

زمانی که کسی ویکی پدیا را می‌بیند، میلیون‌ها مقاله را مشاهده می‌کند که دانش بزرگی ارائه می‌دهند. ویژگی دیگری که متمایز کننده است، وجود مقالات چندزبانه است، بنابراین هر کسی از هر نقطه‌ای می‌تواند آن‌ها را بخواند. این یک پلتفرم رایگان و متن‌باز است که محدودیتی در به دست آوردن دانش برای کسی ایجاد نمی‌کند.

بیوگرافی‌ها در ویکی پدیا به دنبال بی‌طرفی می‌گردند و باید با دقت و بدون تمایل به یک طرف تنظیم شوند. همه صفحه‌ها باید با رعایت همه قوانین مطرح شده توسط پلتفرم ویرایش و نوشته شوند. پس آیا می‌خواهید بدانید چگونه یک بیوگرافی در ویکی پدیا ثبت کنید؟

مشکل در نوشتن بیوگرافی

پیش از ایجاد یک صفحه زندگینامه در ویکی پدیا، چیزهایی وجود دارد که مردم باید پیروی کنند. ویکی پدیا به شدت مخالف نوشتن محتوای تبلیغاتی از خود است. نوشتن از خود به شدت ناپسند است و مقالات با بی‌طرفی را نقض می‌کند. نویسندگان معتقدند که بی‌طرف هستند، اما در واقعیت چنین نیستند. تعصب ناخودآگاهی وجود دارد، که در ویکی پدیا تحمل نمی‌شود.

چیزهایی که باید در نوشتن یک زندگینامه در ویکی پدیا در نظر گرفت.

سه چیز وجود دارد که نباید نادیده گرفته شوند و باید جدی بگیرید.

  • دیدگاه بی‌طرف
  • قابل اثبات بودن
  • تحقیق و منبع

صفحات و مقالات برای ایجاد یک زندگینامه در ویکی پدیا باید با دقت نوشته شوند و حریم شخصی یک فرد را رعایت کنند. ویکی پدیا یک وب‌سایت سرگرمی نیست بلکه یک دایرةالمعارف است. این یک پلتفرم حساس به اخبار جنجالی یا تبلیغاتی نیست. اضافه کردن مراجع با کیفیت بالا و اجتناب از ویرایش‌ها، مراجع، نقل قول‌ها و سوال‌های بدون منبع بسیار مهم است. همه منابع باید با استفاده از پیوندهای با کیفیت بالا به درستی نقل شوند. اگر نقل قول‌ها و دیالوگ‌هایی وجود دارد که احتمالاً مورد انتقاد قرار خواهند گرفت، باید با نقل قول‌های داخلی از منابع قابل اعتماد نقل شوند.

راهنمای ثبت بیوگرافی

نگاهی به این راهنمای سریع بیندازید تا بدانید چگونه می‌توان یک صفحه زندگینامه در ویکی پدیا ایجاد کرد.

1. ایجاد یک حساب کاربری ویکی پدیا

ایجاد یک حساب کاربری ویکی پدیا مرحله‌ای است که می‌تواند مسیر یک صفحه زندگینامه ویکی پدیا را تکمیل کند. ویکی پدیا یک وب‌سایت رسمی دارد که کسی می‌تواند به راحتی در آن ثبت نام کند و با حساب کاربری خود شروع به ساخت محتوا کند. برای شروع، نام کاربری خود را وارد کرده و یک رمز عبور انتخاب کنید. ایجاد یک حساب کاربری ویکی پدیا مراحل بسیار ساده‌ای دارد.

2. آشنایی با پلتفرم

شما باید در هر کجا که بروید، آشنا باشید تا اعتماد جلب کنید. به همین ترتیب، در ویکی پدیا باید هویتی معتبر ایجاد کنید. ویکی پدیا به کاربران تاییدشده‌اش اجازه می‌دهد تا ویرایش‌هایی روی صفحات انجام دهند و توانایی نوشتن زندگینامه ویکی پدیا را به اثبات برسانند. برای تبدیل به یک کاربر تاییدشده در پلتفرم باید حداقل 7 ویرایش انجام دهید. پس از این مرحله، ویکی پدیا شما را با عنوان کاربر تاییدشده اتوماتیک محترمانه می‌شناسد.

3. کسب تجربه از طریق ویرایش صفحات موجود

قبل از شروع به ایجاد یک صفحه جدید، کمی تمرین کنید تا با این کار آشنا شوید. پیشنهاد می‌شود که تمرین ویرایش یک یا دو مقاله موجود را انجام دهید تا با نحوه انجام آن آشنا شوید. تغییرات بزرگی ایجاد نکنید؛ فقط چند صفحه را به صورت کوچک بهبود دهید.

4. پیروی از پیش‌نیازها

پیش‌نیازهای نوشتن یک زندگینامه ویکی پدیا شامل چندین نکته اساسی است که باید به آنها توجه کنید. ابتدا ویکی پدیا راه خود برای قالب‌بندی مقاله‌ها تعیین کرده است. در قالب‌بندی مقاله زندگینامه کمی تفاوت وجود دارد. مشخصات موضوع را با دنبال کردن یک روش ساده بنویسید.

– تاریخ تولد
– تحصیلات
– شغل
– سال‌های فعالیت
– کار
– همسر
– فرزندان
– جوایز
– این روش برای نوشتن یک مقاله ویکی پدیا بهترین رویکرد است.

5. ترکیب منابع

نقل قول یک عامل مهم دیگر در ایجاد صفحه ویکی پدیا برای زندگینامه است. ویکی پدیا کاملاً دنبال معتبر بودن است، بنابراین اهمیت اصلی به نقل قول مقالات با منابع قابل اعتماد می‌دهد. ویکی پدیا به طور معمول از شما خواهد خواست که منابع را با نقل قول‌های آنلاین ذکر کنید.

6. پیشرفت کار

بعد از جمع‌آوری منابع نقل قول و محتوا، شروع به نوشتن پیش‌نویس‌ها کنید. پیش‌نویس‌ها می‌توانند در نوشتن مقاله ویکی پدیای زندگینامه مفید باشند. در نهایت، پس از نوشتن نهایی مقاله، آن را به ارسال کنید. در پایان، ضروری است که تمامی دستورالعمل‌ها و سیاست‌های مرتبط با نوشتن در ویکی پدیا را رعایت کنید. این پلتفرم با قوانین خود برای هر دسته‌بندی تطابق دارد.

7. ارسال پیشنهاد نسخه برای بررسی

اگر حساب کاربری شما تعدادی ویرایش انجام داده باشد، می‌توانید مقاله را به صورت زنده منتشر کنید. اما ویکی پدیا معمولاً می‌خواهد که مقالات جدید به صورت پیشنهاد برای بررسی ارسال شوند. برای انجام این کار، به فرآیند مقالات برای ایجاد می‌روید. این مرحله شامل انتقال محتوا از مربع بازی شما به فضای نسخه‌پیش‌نویس مقاله است، جایی که ویرایشگران ماهر آن را بررسی خواهند کرد.

8. پاسخ به بازخوردها و انجام تغییرات لازم

پس از ارسال نسخه پیشنهادی برای بررسی، ویرایشگران داوطلب ویکی پدیا آن را بررسی خواهند کرد. آن‌ها ممکن است آن را تایید کنند، تغییراتی پیشنهاد دهند یا حتی ممکن است صفحه را حذف کنند. با بازخورد آن‌ها سازندهانه برخورد کنید و هر تغییر لازم را برای بهبود کیفیت مقاله‌تان انجام دهید.
به خاطر داشته باشید که ویکی پدیا یک پروژه همکاری‌ای است که به ورود داده‌ها از ادیتورهای مختلف نیاز دارد، بنابراین صبوری و تمایل به همکاری شما تضمین کننده‌ی یک فرآیند گرامی‌تر خواهد بود.

معیارهای ثبت بیوگرافی در ویکی پدیا

معیارهایی برای ایجاد یک بیوگرافی در ویکی پدیا وجود دارد که شما باید قبل از ایجاد صفحه آنها را به یاد داشته باشید.

• شهرت
اگر شما در حال نوشتن بیوگرافی برای هر کسی مانند یک هنرمند هستید، باید مطمئن شوید که شهرت کافی برای ظاهر شدن در سایت را داشته باشد. شهرت یک اصل است که در هر پلتفرم آنلاین وجود دارد تا اطمینان حاصل شود که یک شخص یا موضوع به اندازه کافی معروف است تا اضافه شود.

• تضاد منافع
باید تضاد منافع نداشته باشید، زیرا ویکی پدیا شما را متوجه می‌کند که از آن اجتناب کنید. همچنین، زمانی که محتوا را ترتیب می‌دهید و به تبلیغ موضوعاتی مانند نظرات شخصی خود پرداخته و یا به برجسته کردن جنبه‌های مورد اعتراضی می‌پردازید، به مسیر صحیح نخواهد رفت. به عبارت دیگر، محتوا باید بی‌طرفانه باشد؛ از اشاره به نظرات شخصی خودداری کنید.

• محتوای غیرتبلیغاتی
ویکی پدیا یک پلتفرم بازاریابی نیست؛ شما باید از محتوای تبلیغاتی اجتناب کنید. ویکی پدیا برای این موارد سیاست‌های سختگیرانه‌ای دارد. این به معنایی محتوای تبلیغاتی می‌تواند منجر به رد صفحه شود.

اطلاعات بیشتر و جزئی

در حال حاضر 58 میلیون مقاله در ویکی پدیا در بیش از 300 زبان مختلف وجود دارد. اگر علاقه‌مند به ایجاد یک صفحه ویکی پدیا برای کسب و کار یا تلاش‌های بازاریابی خود هستید، باید بدانید که اضافه کردن یک صفحه به دانشنامه به شدت چالش‌برانگیز است.

با تعداد زیادی رهنمود که مشخص می‌کنند چه محتوایی می‌تواند به سایت اضافه شود و همچنین تلاش زیادی برای نوشتن یک صفحه با تحقیقات بالا در مورد کسب و کار شما، ایجاد یک صفحه ویکی پدیا کار آسانی نیست.

برای کنترل اینکه چه محتوایی در پلتفرم منتشر می‌شود، ویکی پدیا پنج ستون برای راهنمایی خالقان دارد، از جمله:

– ویکی پدیا یک دانشنامه است.
– ویکی پدیا از یک منظری نسبت به موضوعات نگارش می‌شود.
– ویکی پدیا رایگان، قابل ویرایش، قابل استفاده و توزیع توسط همه است.
– احترام و مهربانی باید هدایت کننده تعاملات میان ویرایشگران ویکی پدیا باشد.
– این پلتفرم قوانین سخت و سریع ندارد، تنها رهنمودها و سیاست‌هایی دارد.

بعد از انتشار یک صفحه، ویرایشگران داوطلب به وظیفه دارند که برای مدت وجود آن صفحه آن را ویرایش و به آن اضافه کنند. اگرچه این رهنمودها ممکن است دلسرد کننده به نظر برسند، اما برای بازاریابان و صاحبان کسب و کاری که توانسته‌اند از دانشنامه به نفع خود استفاده کنند، فواید بزرگی وجود دارد.

سخن پایانی

در انتها اگر علاقه مند به ثبت بیوگرافی در ویکی پدیا برای کسب و کار یا فعالیت های بازاریابی خود هستید، باید بدانید که افزودن صفحه به دایره المعارف بسیار چالش برانگیز است.

با مجموعه‌ای از دستورالعمل‌ها که تعیین می‌کنند چه محتوایی را می‌توان به سایت اضافه کرد و تلاش محض برای نوشتن یک صفحه کاملاً تحقیقاتی درباره تجارت شما، ایجاد یک صفحه ویکی پدیا کار ساده‌ای نیست.

منبع: آذین بلاگ

ارسال نظر ارزشمندتان

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.