درباره ارز دیجیتال لایت کوین بیشتر بدانید

خالق لایت کوین کیست؟

لایت کوین توسط چارلی لی (Charlie Lee) فارغ التحصیل موسسه فناوری ماساچوست ایجاد شد. لی یک مهندس سابق گوگل است که در سال 2011 به بیت کوین علاقه مند شد و پس از ایجاد لایت کوین، به عنوان مدیر مهندسی در سال 2013 به صرافی ارزهای دیجیتال کوین بیس (Coinbase) پیوست.لی پس از پیوستن به کوین بیس، توسعه لایت کوین را کنار گذاشت. در آن زمان، او گفت که معتقد است کمک به مردم برای «خرید و نگهداری بیت کوین» مهم است زیرا لایت کوین «آماده رشد» نبود.در اواخر سال 2017، لی کوین بیس را ترک کرد تا به طور تمام وقت به توسعهلایت کوین بپردازد. در حال حاضر، او به عنوان مدیر عامل بنیاد لایت کوین، یک سازمان غیرانتفاعی که به پشتیبانی از ارز دیجیتال اختصاص داده شده است، خدمت می کند.

در دسامبر 2017، او اعلام کرد که تمام لایت کوین خود را می‌فروشد و اهدا می‌کند، زیرا اغلب متهم میشد که برای منافع شخصی خود در مورد این ارز دیجیتال توئیت میکند. لایت کوین در آن زمان در حدود 350 دلار در بالاترین سطح تاریخ معامله شد و این حرکت لی مورد انتقاد گسترده قرار گرفت.اما چرا لایت کوین ایجاد شد؟ لی در اعلامیه‌ای توسط لایت‌کوین که در اکتبر ۲۰۱۱ در انجمن بیت‌کوین تاک (Bitcointalk) منتشر شد، خاطرنشان کرد که می‌خواهد با استفاده از بهترین نوآوری‌های بیت‌کوین و سایر ارزهای دیجیتال جایگزین که در آن زمان فعال بودند «کوینی بسازد که نسخه ساده بیت کوین است».

منبع این خبر مقاله لایت کوین چیست در مجله خبری نیپوتو می باشد.

این ارز دیجیتال درحالی به وجود آمد که لی برای ایجاد یک فورک از بلاک چین بیت کوین، «با پایگاه کد بیت کوین» بازی می کرد. به گفته او، این پروژه در ابتدا یک پروژه جانبی سرگرم کننده بود، اما بعداً تکامل یافت.

لایت کوین به دلیل نوآوری هایی از جمله ترکیبی از سرعت انتشار بلاک های سریع تر و استفاده از الگوریتم هش Scrypt، از سایر ارزهای دیجیتال جایگزین متمایز شد. همچنین تا حد زیادی از premine جلوگیری کرد. premine به سازندگان یک ارز دیجیتال مبتنی بر بلاک چین اجازه می‌دهد تا قبل از عرضه عمومی، کوین ها را استخراج کنند. Premining در ابتدا به عنوان راهی برای پاداش دادن به سازندگان پروژه و تأمین بودجه توسعه آن استفاده می شد.

در آن زمان، بسیاری از اعضای جامعه خواهان ارزهای جایگزین با عرضه عادلانه، مشابه عرضه بیت کوین بودند. وقتی لایت کوین عرضه شد، لی در واکنش به این نگرانی ها گفت کنترل حجم زیادی از کوین توسط گروهی خاص «بر خلاف دیدگاه غیرمتمرکز بیت‌کوین است».

یک هفته قبل از راه‌اندازی لایت کوین، لی کد منبع و باینری خود را منتشر کرد تا مردم بتوانند قبل از عرضه آن را آزمایش کنند. زمان عرضه از طریق یک نظرسنجی در انجمن Bitcointalk تعیین شد تا اعضا بتوانند بهترین زمان برای خود را انتخاب کنند. همه می‌توانستند همزمان استخراج را شروع کنند، زیرا تاریخ عرضه را می‌دانستند و باید یک تغییر ساده در فایل‌های خود ایجاد می‌کردند تا بتوانند استخراج لایت کوین را شروع کنند.

با این حال، لایت کوین مقدار کمی از پیش استخراج شد. در مجموع 150 لایت کوین به عنوان جنسیس بلاک (اولین بلوک در شبکه) و دو بلاک بعدی برای تأیید اعتبار آن در ابتدا استخراج شد. زمانی که لایت کوین عرضه شد، پاداش استخراج یک بلاک، 50 لایت کوین بود که اساساً در آن زمان بی ارزش بود.

 

تفاوت لایت کوین با بیت کوین

لایت کوین یک ارز دیجیتال همتا به همتا (P2P) مبتنی بر بلاک چین است که برای رفع برخی کاستی های بیت کوین (BTC) طراحی شده است.

بیشتر بخوانید » پیش بینی قیمت بیت کوین و اتریوم برای سال ۲۰۲۴

تفاوت لایت کوین با بیت کوین

لایت کوین یک ارز دیجیتال همتا به همتا (P2P) مبتنی بر بلاک چین است که برای رفع برخی کاستی های بیت کوین (BTC) طراحی شده است.

هدف لایت کوین این بود که با انجام تراکنش های سریع تر از بلاک چین بیت کوین، پذیرش پرداخت های لایت کوین را برای کسب و کارها آسان تر کند. به طور متوسط، استخراج یک بلاک لایت کوین دو و نیم دقیقه طول می کشد که یک چهارم زمان بیت کوین است. این امر به این معنی است که کسب و کارهایی که فقط تراکنش‌های ایمن را انجام می‌دهند، مجبور نیستند یک ساعت کامل برای شش تأیید در شبکه منتظر بمانند.

معامله گران همچنین می‌توانند برای محکم کاری در هنگام استفاده از لایت کوین، منتظر تأییدهای شبکه اضافی باشند. از آنجایی که بلاک‌ها در لایت‌کوین چهار برابر سریع‌تر هستند، مشکل استخراج در شبکه آن سریع‌تر حل می‌شود، (تقریباً هر سه روز و نیم).

برای شبیه سازی مسیر تولید بیت کوین، رویدادهای نصف شدن پاداش لایت کوین نیز تغییر کرد. تولید بیت کوین در هر 210،000 بلاک نصف می شود، اما تولید لایت کوین در هر 840،000 بلاک نصف می شود. به همین ترتیب، برای اطمینان از اینکه آخرین لایت کوین در زمان استخراج آخرین بیت کوین استخراج می شود، عرضه لایت کوین به 84 میلیون کوین محدود شده است.

بیت کوین از الگوریتم هش SHA-256 استفاده می کند، اما لایت کوین از یک الگوریتم هش Scrypt، یک تابع مشتق کلید مبتنی بر رمز عبور استفاده می کند. به گفته Tarsnip، تابع مشتق کلید Scrypt برای استفاده در سیستم پشتیبان آنلاین Tarsnap توسعه یافته است و به گونه ای طراحی شده است که در برابر حملات سخت افزاری نسبت به عملکردهای جایگزین، ایمن تر باشد.

این ویژگی به طور خاص برای جلوگیری از حملات احتمالی از طریق استفاده از سخت‌افزار استخراج تخصصی، مانند مدارهای ویژه برنامه (ASIC) توسعه داده شد، زیرا در ابتدا اعتقاد بر این بود که بیت‌کوین در برابر چنین حملاتی آسیب‌پذیر است.

الگوریتم اجماع لایت کوین در تلاش برای خنثی کردن رقابت احتمالی استخراج، حافظه فشرده است. در عمل، آن رقابت هرگز اتفاق نیفتاد و سخت افزار استخراج تخصصی برای استفاده در شبکه لایت کوین توسعه یافته است.

لایت کوین ویژگی های جدیدی را به کار می گیرد

تلاش‌های اولیه این ارز دیجیتال با ویژگی هایی همراه بودند که در شبکه بیت‌کوین پیاده‌سازی شدند. این پیشرفت‌ها اغلب کمک می‌کنند تا اطمینان حاصل شود که شبکه می‌تواند تراکنش‌های بیشتری را در هر ثانیه انجام دهد، بدون اینکه تمرکززدایی را قربانی کند و از حفظ حریم خصوصی در حین تراکنش اطمینان حاصل کند.

منبع : نیپوتو

ارسال نظر ارزشمندتان

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.