هدلایت برای نور بالا مناسبه یا نور پایین؟

این روزها تقریباً تمامی خریداران با چراغ های هدلایت و مزیت های آن آشنایی دارند. با این اوصاف همواره در حین خرید، مشتریان با سوالات مختلفی مواجه می شوند. یکی از مهم ترین سوالاتی که تقریباً تمام خریداران با آن برخورد می کنند؛ این است که آیا هدلایت برای نور بالا مناسبه با نور پایین؟ در واقع آن ها تفاوت زیادی بین هدلایت نور بالا و هدلایت نور پایین قائل هستند. ما در ادامه این مقاله قصد داریم تا برای همیشه این ابهام را برطرف سازیم و توضیحات کامل و جامعی را خدمت شما عزیزان ارائه دهیم. لذا اگر شما هم در حین انتخاب هدلایت نور بالا و یا نور پایین دچار مشکل هستید، بهتر است ما را تا انتهای این متن همراهی نمایید.

ماهیت هدلایت ها

قبل از اینکه بخواهیم برای سوال فوق یک پاسخ دقیق تعیین کنیم، بهتر است با چند مولفه آشنا شوید که می تواند درک شما را از ماهیت این مقاله افزایش دهد.

مهم ترین مولفه هندسه ی کاسه چراغ و نوع آن است. به طور کلی تمام کاسه چراغ ها به گونه ای طراحی شده اند که نور حاصل از چراغ را در کانون نوری جمع آوری و آن را به فاصله ی مشخصی پرتاب می نمایند.

چنانچه هدلایت انتخابی شما با این هندسه سازگاری نداشته باشد، بدون شک نمی توانید بهره ی لازم را از آن ببرید.

برای این موضوع بهتر است از فروشندگان راهنمایی های لازم را دریافت نمایید و یا خودتان “هدلایت” را با چراغ فابریک خودروی تان مقایسه کنید. در این مقایسه توجه داشته باشید که ابعاد ساقه و LED با خود چراغ فابریک یکسان باشد.

مولفه ی دیگری که در این رابطه وجود دارد، تعداد چراغ های هدلایت است. هدلایت ها بر روی یک تا چهار وجه خود چراغ دارند که از آن ها به عنوان هدلایت دو طرفه یا چهار طرفه یاد می شود. ما در مقاله “هدلایت دو طرفه یا چهار طرفه چیست؟” به خوبی آن را بررسی کرده ایم. تصور اشتباهی که در بین خریداران رایج شده، این است که مدل های چهارطرفه دارای قدرت بیشتری نسبت به دوطرفه هستند. بدون شک این موضوع وابستگی کاملی به نوع کاسه چراغ شما دارد.

اگرچه مدل های چهار طرفه یک نور 360 درجه را تولید می کنند اما بسیاری از کاسه چراغ خودورهای ایرانی نمی توانند نور آن را به خوبی متمرکز سازند. پس بهتر است در این زمینه حتماً کاسه چراغ و نوع خودروی خود را در نظر داشته باشید.

هدلایت نور بالا

اگر از یک فروشنده سوال کنید که هدلایت برای چه نوع چراغی مناسب است، بدون معطلی پاسخ می دهد که برای نور بالا انتخاب خوبی است و به درد نور پایین نمی خورد. اگرچه بخش اول این دیدگاه کاملاً درست، اما بخش دوم آن همواره صدق نمی کند. ما در ادامه دلیل هر دو بخش را شرح داده ایم.

در قدم اول باید بگوییم که چراغ نور بالا عموما برای هشدار استفاده می شود. به همین جهت نور تیز و نبود تاخیر زمانی برای آن بسیار مهم است.

چراغ های هالوژنی و یا زنونی اگرچه به صورت فابریک استفاده می شوند اما بیشتر این چراغ ها اغلب با تاخیر زمان کوتاهی روشن می شوند؛ چرا که نیازمند انرژی فراوانی هستند. از طرفی دیگر نور آن ها به گونه ای طراحی شده تا ملایم بوده و برای سایرین آزار دهنده نباشد. این موضوع در حالی است که هدلایت نور بالا به سرعت روشن و خاموش می شود و به دلیل رنگ یخی آن به راحتی سایرین را متوجه خود می سازد. ترکیب این موارد باعث شده تا هدلایت برای نور بالا بهترین انتخاب باشد.

هدلایت نور پایین

انتخاب هدلایت برای نور پایین انتخاب مناسبی است؛ اما این موضوع همواره صدق نمی کند. این فاکتور به داشتن یا نداشتن لنز در کاسه چراغ هدلایت شما بستگی دارد.

چنانچه کاسه چراغ نور پایین شما دارای لنز باشد، بدون شک هدلایت ها نمی توانند گزینه ای مناسب برای شما باشند. عموماً این لنز ها دارای یک هندسه ی مشخص هستند که نور را جمع کرده و بر روی یک کانون نوری متمرکز کرده و سپس به وسیله ی عدسی آن را به چندین متر جلوتر پرتاب می کنند.

این موضوع نیازمند تامین نور بالایی است که به خوبی توسط هدلایت تامین نمی شود و شاید “زنون” گزینه ای مناسب تر باشند. استفاده از هدلایت نور پایین برای کاسه چراغ های لنز دار نمی تواند وضوح مناسبی را ایجاد نماید؛ اما چنانجه کاسه چراغ شما لنز نداشته باشد، بدون شک استفاده از هدلایت نور پایین برای شما بلامانع خواهد بود. البته در این رابطه سعی کنید حتماً هدلایت را متناسب با نوع خودروی خود انتخاب کنید.

سوکت و پایه هدلایت نور بالا و هدلایت نور پایین

پایه ی هدلایت نور بالا و هدلایت نور پایین یکی دیگر از مواردی است که در حین خرید هدلایت با آن مواجه می شوید.

به طور کلی برای استفاده از چراغ ها در نور بالا یا نور پایین باید از پایه و سوکت ویژه ی آن استفاده نمود. این پایه ها از H1 شماره گذاری می شوند و تا H10 هم ادامه پیدا می کنند.

پایه ها بسته به نوع خودرو متفاوت هستند. برای مثال ممکن است یک خودرو برای نور بالا نیازمند H1 باشد اما خودرویی دیگر نیازمند H7، لذا نمی توان قاعده ی مشخصی در این زمینه بیان کرد.

عموماً فروشندگان به خوبی با این ساختار ها آشنایی دارند و مطابق آن محصول مناسب را به شما پیشنهاد می دهند.

 

سخن آخر

بسیاری از افراد در حین “خرید هدلایت نمی دانند که آیا هدلایت برای نور بالا مناسب است یا نور پایین و همین عدم دانش باعث می شود تا انتخاب های اشتباهی داشته باشند.

به طور کلی هدلایت برای نور بالا انتخاب مناسبی است اما برای نور پایین شرایط ویژه ای دارد.

اگر کاسه چراغ نور پایین دارای لنز باشد، استفاده از آن بهینه نیست اما برای مدل های بدون لنز، هدلایت نور پایین می تواند انتخاب مناسبی باشد. البته در این رابطه باید انتخاب پایه و سوکت مناسب را هم در نظر داشته باشید. چنانچه در این زمینه نیازمند اطلاعات بیشتری هستید، می توانید با کارشناسان ما در لنزو لامپ تماس حاصل فرمایید.

ارسال نظر ارزشمندتان

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.