تحصیل رایگان در دانشگاه های برتر اروپا

بسیاری از مردم فکر می‌کنند که امکان تحصیل رایگان در دانشگاه‌های اروپا وجود ندارد. باید بدانید که این یک تصور غلط است و بسیاری از دانشگاه‌های برتر اروپا، امکان تحصیل ارزان یا حتی رایگان را برای دانشجویان خارجی فراهم کرده‌اند. کشورهای اروپایی با مشکل کمبود نیروی کار مواجه هستند. بنابراین برنامه‌های تشویقی بسیار خوبی را برای جذب دانشجویان مستعد و تربیت و به‌کارگیری آن‌ها در بازار کار کشور خود تدارک دیده‌اند. در این مطلب قرار است نگاهی به شرایط تحصیل رایگان در دانشگاه های برتر اروپا بیندازیم. با ما همراه باشید.

مزایای تحصیل رایگان یا ارزان

ممکن است از خود بپرسید که آیا تحصیل رایگان یا ارزان در اروپا امکان‌پذیر است؟‌ بله! در بسیاری از کشورها مانند آلمان، ایتالیا و نروژ، امکان تحصیل رایگان فراهم شده است. در صورتی که شرایط لازم برای پذیرفته شدن در دانشگاه‌های رایگان اروپا را داشته باشید، از مزایای زیر برخوردار خواهید شد:

 • دسترسی رایگان به منابع مهم علمی و کتابخانه‌ها
 • برداشته شدن بار هزینه‌های دانشگاه از دوش دانشجو و اختصاص منابع مالی به یک زندگی باکیفیت‌تر در اروپا
 • امکان سفر به کشورهای عضو اتحادیه اروپا و آشنایی با کشورهای جدید و موقعیت‌های کاری موجود در آن‌ها
 • امکان جذب شدن در بازار کار اروپا پس از فارغ‌التحصیلی

اما شرایط کلی تحصیل رایگان در اروپا چیست؟

شرایط کلی تحصیل رایگان در اروپا

فارغ از این که کدام دانشگاه اروپایی شما را برای تحصیل به صورت رایگان بپذیرد، باید شرایط زیر را داشته باشید:

 • غنی بودن رزومه تحصیلی و کاری
 • تکمیل بودن مدارک هویتی
 • تکمیل بودن مدارک تحصیلی و ریزنمرات
 • داشتن پاسپورت معتبر
 • داشتن نامه پذیرش از دانشگاه

علاوه بر این موارد، تسلط بر زبان مادری کشور مقصد یا اقامت والدین در آن کشور، نقش مؤثری در پذیرش برای تحصیل رایگان در یک کشور اروپایی دارد. حالا با بهترین دانشگا‌ه‌های رایگان کشورهای مختلف و شرایط تحصیل در آن‌ها آشنا می‌شویم.

تحصیل رایگان در دانشگاه های برتر نروژ

بسیاری از دانشجویان برای تحصیل رایگان در دانشگاه های برتر اروپا، کشور نروژ را انتخاب می‌کنند. امکان تحصیل رایگان در مقطع کارشناسی به شرط یادگیری زبان نروژی فراهم شده است. البته دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری می‌توانند در دوره‌هایی که به زبان انگلیسی ارائه می‌شود هم شرکت کنند.

اگرچه تحصیل در نروژ رایگان است، اما باید تمکن مالی لازم برای زندگی در نروژ را داشته باشید تا مجوز اقامت در این کشور برایتان صادر شود. لازم به ذکر است که تحصیل در دانشگاه‌های دولتی نروژ رایگان است. برترین دانشگاه‌های رایگان نروژ عبارت‌اند از:

 • دانشگاه علم و فناوری نروژ (Norwegian University of Science and Technology)
 • دانشگاه برگن (University of Bergen)
 • دانشگاه اسلو (University of Oslo)

علاوه بر تمکن مالی، هزینه‌ای برای عضویت در صندوق رفاه از دانشجویان گرفته می‌شود که بسیار ناچیز است.

تحصیل رایگان در دانشگاه های برتر ایتالیا

ایتالیا بورسیه‌های تحصیلی متنوعی را در اختیار دانشجویان واجدالشرایط خارجی می‌گذارد و از این جهت یکی از بهترین گزینه‌ها برای تحصیل رایگان در دانشگاه های برتر اروپا است. دانشجویان مقاطع کارشناسی و ارشد می‌توانند در صورت نداشتن توانایی مالی، درخواست اخذ بورسیه استانی را بدهند. بورسیه استانی نوعی از بورسیه است که بدون توجه به رزومه تحصیلی و تنها با در نظر گرفتن وضعیت مالی دانشجو به او پرداخت می‌شود.

با اخذ این بورسیه، به دانشجو یک مبلغ حداکثر شش هزار یورویی پرداخت می‌شود. چنین مبلغی به راحتی می‌تواند شهریه دانشگاه را به طور کامل پوشش دهد و به دانشجو برای تأمین بخش مهمی از هزینه‌های زندگی هم کمک کند. بنابراین تحصیل در ایتالیا با سیم آخر به لطف بورسیه استانی تقریباً رایگان خواهد بود.

برترین دانشگاه‌های ایتالیایی که دانشجویان آن می‌توانند برای دریافت بورسیه استانی اقدام کنند عبارت‌اند از:

 • دانشگاه دانشگاه ساپینزا رم (Sapienza University of Rome)
 • دانشگاه بولونیا (University of Bologna)
 • دانشگاه تورین (University of Turin)
 • دانشگاه کا فوسکاری ونیز (Ca’ Foscari University of Venice)
 • دانشگاه ورونا (University of Verona)

دانشجو ابتدا باید در یک دانشگاه دولتی ایتالیا پذیرش شود و سپس مدارک تمکن مالی خود و سرپرستش را برای مسئولان ارسال کند. همچنین نمره مدرک زبان هم در تخصیص این نوع از بورسیه مؤثر است.

 تحصیل رایگان در دانشگاه های برتر آلمان

اگر قصد اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا با سیم آخر برای برخورداری از تحصیل رایگان را دارید، به گرفتن ویزای تحصیلی آلمان هم فکر کنید؛ چرا که تحصیل در آلمان هم مانند ایتالیا می‌تواند رایگان باشد.

کشور آلمان دارای سومین سیستم آموزشی برتر دنیاست و همین باعث شده تا آلمان یک انتخاب ایده آل برای تحصیل رایگان در دانشگاه های برتر اروپا باشد. در کشور آلمان تحصیل برای دانشجویان مقطع کارشناسی فارغ از ملیت‌شان، رایگان است. البته این موضوع برای دانشگاه‌های دولتی صدق می‌کند. اخیراً بعضی از دانشگاه‌های دولتی آلمان هم شروع به دریافت شهریه از دانشجویان کرده‌اند. اما باز هم این شهریه‌ها در مقایسه با هزینه تحصیل در دانشگاه‌های کشوری مانند انگلیس، ناچیز است.

باید توجه کنید که شرط تحصیل رایگان در مقطع کارشناسی،‌ ارائه مدرک زبان آلمانی است. اما دانشجویان مقطع ارشد می‌توانند با دریافت بورسیه یا حتی فول فاند، در رشته‌های انگلیسی زبان دانشگاه‌های آلمان به صورت رایگان تحصیل کنند.

مؤسسه‌های تحقیقاتی و دولت آلمان، بورسیه‌های متنوعی را برای دانشجویان دکتری در نظر گرفته‌اند که بسیاری از آن‌ها به صورت فول فاند هستند و تمامی هزینه‌های تحصیل و زندگی دانشجو در آلمان را پوشش می‌دهند.

برترین دانشگاه‌های آلمان که می‌توانید برای تحصیل رایگان در نظر بگیرید عبارت‌اند از:

 • دانشگاه فنی مونیخ (Technical University of Munich)
 • دانشگاه فنی آخن (RWTH Aachen University)
 • دانشگاه گوته فرانکفورت (Goethe University Frankfurt)
 • دانشگاه کلن (University of Cologne)
 • دانشگاه مونستر (University of Münster)

این دانشگاه‌ها کیفیت بسیار بالایی دارند و دانشجو را به خوبی برای ورود به بازار کار تربیت می‌کنند.

سخن پایانی

در این مطلب به شرایط تحصیل رایگان در دانشگاه های برتر اروپا اشاره کردیم. همانطور که دیدید، تحصیل رایگان در معتبرترین دانشگاه‌های اروپا امکان‌پذیر است؛ به شرط این که شرایط مورد نظر آن دانشگاه را داشته باشید. اگر شما هم شرایط تحصیل رایگان در اروپا را دارید، می‌توانید با مشورت کارشناسان موسسه مهاجرت تحصیلی سیم آخر، استراتژی مهاجرت خود را تعیین کنید. کارشناسان سیم آخر، بیش از دو هزار پرونده مهاجرت تحصیلی را با موفقیت به اتمام رسانده‌اند و می‌توانند تجارب ارزنده خود را در اختیار شما هم قرار دهند.

ارسال نظر ارزشمندتان

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.