آیا گوگل ادز موجب بهبود رتبه سئو می‌شود؟

یکی از سؤالاتی که همواره برای کسب‌وکارها مطرح بوده است؛ این است که آیا تبلیغات در گوگل در کنار افزایش فروش، موجب بهبود رتبه سئو سایت شده و ترافیک ارگانیک بیشتری را نیز روانه سایت می‌کند یا نه؟

تبلیغات در گوگل به عنوان یکی از بهترین گزینه‌های مارکتینگ برای کسب‌وکارها شناخته می‌شود که به خصوص برای کاربران ایرانی مزیت‌های زیادی به همراه دارد. تعرفه گوگل ادز برای سایت‌های ایرانی به طور متوسط هزینه بسیار کمتری را نسبت به تعرفه کاربران سایر کشورها شامل می‌شود. به همین جهت این گزینه به عنوان یکی از محبوب‌ترین متدهای تبلیغاتی در میان کسب‌و‌کارهای ایرانی شناخته می‌شود.

برای تبلیغ در این پلتفرم هم کار سختی در پیش ندارید. تنها نیاز به ساخت اکانت گوگل ادز و پس از آن شارژ اکانت خود دارید تا بتوانید با توجه به نوع کسب‌وکار خود، ‌کمپین‌های تبلیغاتی مدنظرتان را راه‌اندازی کنید.

اما سئو سایت نیز درست همانند تبلیغات گوگل ادز ضروری بوده و باید توجه ویژه‌ای به آن داشت. اجازه دهید در ادامه این مطلب، به سؤالی که در ابتدا مطرح کردیم پاسخ دهیم.

گوگل ادز به صورت مستقیم روی رتبه بندی ارگانیک تاثیر نمی گذارد

ممکن است برخی معتقد باشند که بعد از سرمایه گذاری در گوگل ادز، رتبه ارگانیک آنها بهبود یافته است. ممکن است شما سرمایه گذاری انجام دهید، اما این امکان وجود دارد که رقیبتان مبلغ بیشتری پیشنهاد داده باشد. پس رتبه ارگانیک او از شما بالاتر است. بر اساس مقاله ای که Moz منتشر کرده:

هیچ کدام از آنها حقیقت ندارند. قوانین و محافظت های بسیاری در این مسیر وجود دارد. در گوگل دیوار بزرگی نتایج ارگانیک و پولی را از هم جدا می کند. تمام کسانی که در بخش رتبه دهی ارگانیک گوگل کار می کنند، اجازه نمی دهند که گوگل ادز به صورت مستقیم روی رتبه بندی تاثیر بگذارد.

طبق گفته “رند فیشکین” که مقاله Moz را نوشته:

معتقدم که تبلیغات پولی به طور مشخص روی ترافیک مستقیم سایت تاثیر می گذارد. نظر من این است که گوگل این ترافیک را در نظر نمی گیرد یا سیگنال های مرتبط را در الگوریتم رتبه بندی خود اعمال نمی کند.

کلیک های تبلیغاتی ممکن است رتبه ارگانیک را بهبود دهند

فردی که جستجویی انجام می دهد و تبلیغی در نتایج مشاهده می کند، احتمال کمتری دارد که روی آن نتیجه پولی کلیک کند. ما تحقیقی درباره میانگین کلیک روی تبلیغات گوگل انجام دادیم و این مساله را متوجه شدیم.

میانگین کلیک تبلیغات پولی ممکن است برخی موارد را بهبود دهند. اگر کسی روی تبلیغات پولی کلیک کند، ممکن است بخواهد اطلاعات سایت را بخواند، و حتی ممکن است به آن لینک بدهد. همچنین این امکان وجود دارد که در صفحه ای از آن برند صحبت کنند یا در شبکه های اجتماعی این کار را انجام دهند.

تمامی این موارد به صورت مستقیم یا غیر مستقیم می توانند روی رتبه ارگانیک تاثیر داشته باشند. بنابراین اگر میزان تعامل افزایش یابد، به خصوص بازدید مستقیم از وب سایت که باعث می شود کسی بخواهد اطلاعات آن را بخواند یا به اشتراک بگذارد، می تواند روی بهبود نتایج کمک کند.

رایج ترین سوءتفاهم

اما این شایعه چگونه قدرت گرفت؟ چرا برخی افراد معتقدند که اجرای کمپین گوگل ادز روی بهبود رتبه سئو آنها تاثیر گذار است؟

به عقیده ما، این افراد دچار سوتفاهم و سردرگمی شده اند. البته این سردرگمی می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. مانند:

بروز رسانی های گوگل

هر کسی که در حوزه دیجیتال مارکتینگ فعالیت می کند، می‌داند که گوگل به طور معمول بروز رسانی های متفاوتی را روی موتور جستجو انجام می دهد.

با توجه به گفته “گری ایلس”، آنها حداقل 3 بروز رسانی در طول روز انجام می دهند. این برخلاف آپدیت های هسته ای است که تعداد کمی از آنها در سال اجرا می شوند. لازم به ذکر است که 99 درصد از بروز رسانی های کوچک هیچگاه اعلام نمی شوند.

بنابراین اگر کسی تبلیغات گوگل کسب و کار خود را متوقف کند و رتبه او کاهش یا افزایش داشته باشد، این ممکن است فقط به دلیل بروز رسانی های معمول باشد؟

بدون دانستن اینکه آیا هنگام متوقف کردن تبلیغات، به روز رسانی گوگل رخ داده است چگونه کسی می تواند مطمئن باشد که توقف تبلیغات بر رتبه بندی تاثیر داشته است؟ این یک مثال کلاسیک از همبستگی به معنای علیت نیست.

تحلیل و تجزیه غلط آنالیتیکس

یکی دیگر از دلایلی که ممکن است افراد فکر کنند گوگل ادز در بهبود رتبه سئو تاثیر می گذارد، این است که آنها اطلاعات آنالیتیکس را اشتباه می خوانند.

برای بازاریابان بی تجربه، گوگل آنالیتیکس یا هر پلتفرم دیگری می تواند برای رمزگشایی اطلاعات صحیح مشکل باشد. این اغلب می تواند منجر به سوتفاهم و نتیجه گیری اشتباه شود.

این که یک مسئله فنی باعث شده تا تجزیه و تحلیل به درستی تنظیم نشود، یا اینکه کاربران به درستی بر اساس منبع خود اطلاعات اشتباهی دریافت کرده اند، می تواند منجر به سردرگمی شود. مخصوصا زمانی که برخی پلتفرم های تجزیه و تحلیل ترافیک گوگل ادز و نتایج ارگانیک، چنین گزارش هایی ارائه دهند، مگر اینکه با فیلتر یا ویژگی های به خصوص از این اتفاق جلوگیری شود.

عوامل غیر مستقیم

دلیل نهایی که ممکن است به نظر برسد گوگل ادز در بهبود سئو تاثیر دارد، به عوامل غیر مستقیم مربوط می‌شود.

اگر کسب و کاری تبلیغات گوگل ادز را اجرا می کند، پس احتمالا آنها آگاهی از نام تجاری خود را با قرار گرفتن در صفحه اول گوگل و کلمات کلیدی تبلیغاتی مرتبط افزایش می دهند. با اجرای این تبلیغات به مدت چند ماه، این می‌تواند تاثیر مثبتی در ترافیک مستقیم وب سایت مورد نظر داشته باشد.

ممکن است یک کاربر کلمه کلیدی را در گوگل سرچ کند، اما روی نتیجه تبلیغاتی کلیک نکند؛ آنها وارد وب سایتی می شوند که آن را به یاد دارند. اگر گوگل بازدید مستقیم را به عنوان فاکتور رتبه دهی در نظر می گیرد، بنابراین این مساله ممکن است تاثیر کوچکی در بهبود رتبه سئو داشته باشد.

اگر کسب و کاری با گذشت زمان تبلیغات خود را متوقف کند، ممکن است تعداد ورودی های مستقیم آن کاهش یابد که باعث ضعیف تر شدن رتبه سئو سایت می شود.

متریک های دیگری که اجرای گوگل ادز ممکن است روی آنها تاثیر بگذارد شامل بانس ریت، میزان ماندن کاربر در صفحه، صفحات به ازای سشن و سایر متریک های تجربه کاربری می شود.

اگر تبلیغات گوگل ادز این متریک های سایت را بهبود می دهد، بنابراین شانس بسیار کوچکی وجود دارد تا تاثیرات آن دیده شود. اما از کجا می دانید تغییر در معیارهای کاربر در رتبه بندی سئو تاثیر داشته و مربوط به روز رسانی گوگل نبوده است؟ با این حال، با در نظر گرفتن به روز رسانی های مداوم گوگل اثبات آن دشوار است.

به وسیله شایعات گمراه نشوید!

بنابراین شما مساله را متوجه شدید. آیا گوگل ادز رتبه سئو را بهبود می دهد؟ پاسخ ما به این سوال “خیر” است.

تنها دلیلی که برخی هنوز معتقدند گوگل ادز در بهبود رتبه تاثیر گذار است، عمدتا ناشی از سوءتفاهم در داده هاست. آنها ممکن است با فعال کردن و غیر فعال کردن تبلیغات خود، آزمایشاتی را انجام دهند تا ببینند آیا رتبه بندی آنها تغییر می کند.

اما بدون اینکه بدانید گوگل چه تغییراتی را اعمال کرده، غیر ممکن است که علت کاهش یا افزایش رتبه را تعیین کنید.

ارسال نظر ارزشمندتان

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.