خرید بخاری هیزمی+تخفیف

ساخت بخاری هیزمی

بخاری چوبی چوب را با کارایی بیشتری می سوزانند و می توانند گرمای بیشتری نسبت به شومینه های روباز تولید کنند.

به طور کلی شومینه های روباز به هیچ وجه در آزادسازی گرما موفق نیستند. معمولاً در اتاق اصلی بخاری چوبی تعبیه می شود که باید با توجه به ابعاد فضایی که در آن قرار می گیرد، اندازه آن را انتخاب کنید. علاوه بر این، هزینه خرید بخاری نیز مهم است. بسیاری از افراد به دنبال راه های مقرون به صرفه برای گرم کردن کل خانه هستند و بخاری چوبی بسیار مفید است. اما همیشه این سوال وجود دارد که آیا بخاری چوبی کل خانه را گرم می کند؟

طراحی بخاری چوبی به گونه ای نیست که کل خانه را گرم کند، اما می تواند گرمای اتاق خواب یا فقط یک قسمت از خانه را تامین کند. اما نصب بخاری چوب سوز در محل مناسبی از خانه به افزایش دما در کل خانه در کنار کمک به گردش گرما بین اتاق ها یا استفاده از مخزن آب گرم کمک می کند. عوامل مختلفی بر میزان گرمای بخاری چوبی و توزیع آن در سراسر خانه تأثیر می گذارد.

بخاری های چوبی مدرن در ایجاد گرما برای خانه بسیار خوب و مناسب هستند. این بخاری ها به گونه ای طراحی شده اند که نسبت به شومینه های روباز سنتی موثرتر و کارآمدتر باشند. راندمان بخاری های چوبی بین 70 تا 80 درصد است در حالی که این رقم برای شومینه های روباز کمتر از 10 درصد است. هیتر هیزمی با نگه داشتن گازهای زائد ناشی از آتش در داخل محفظه برای مدت طولانی تری به تولید گرمای بیشتر کمک می کند، ضمن اینکه می توان تمام هوای داخل و خارج هیتر هیزمی را تنظیم کرد و این آتش را کاملاً کنترل کرد.

بخاری چوبی

این موضوع بخاری های چوبی را به گزینه ای محبوب برای خانواده ها تبدیل می کند و می توان آنها را در هر جای خانه نصب کرد، اما معمولاً برای استفاده بهینه از دودکش تعبیه شده در داخل شومینه های روباز قرار می گیرند. در مورد انتخاب بخاری چوبی باید با توجه به اندازه اتاقی که قرار است در آن قرار گیرد انتخاب شود. دقت در این مورد باعث می شود که هیتر چوبی بلااستفاده یا استفاده بیش از حد نشود و هر دوی اینها باعث سوختن ناکارآمد آتش می شود که حرارت کمتری تولید می کند.

به طور کلی، اگر یک بخاری چوبی برای یک فضا خیلی بزرگ است، باید در دمای پایین‌تری بسوزد تا اتلاف گرما خنثی شود. یک آتش سوزی با دمای پایین که به صورت خفه می سوزد، کرئوزوت تولید می کند. از طرفی اگر بخاری چوبی خیلی کوچک است باید از آن در دمای بالا استفاده کنید تا فضا به خوبی گرم شود.

 

چگونه خانه را با بخاری چوبی گرم کنیم؟

برای اینکه اجاق هیزمی بتواند کل خانه را گرم کند، هم محل قرارگیری آن و هم نحوه انتقال گرما در خانه باید در نظر گرفته شود. برای اینکه بتوان کل خانه را با بخاری چوبی گرم کرد، آن بخاری باید:

 • در طبقه اول یا همکف باشد (بدون طبقه بالا)
 • در نقطه مرکزی خانه باشد، جایی که گرما بین اتاق ها توزیع می شود
 • یک شومینه روباز باید در داخل محل قرار گیرد

چون گرما بالا می رود، اگر به دنبال گرم کردن تمام خانه با بخاری چوبی هستید، باید آن را در طبقه همکف خانه قرار دهید. نقطه مرکزی طبقه همکف خانه نقطه مناسبی است زیرا گرما راه خود را به سمت بالا پیدا می کند و طبقه دوم به بالا گرم می شود. بخاری های چوبی معمولاً در داخل شومینه های جلو باز نصب می شوند. اگر یک شومینه آماده دارید که دارای دودکش در حال کار است و در مرکز خانه قرار دارد، بهترین مکان برای نصب بخاری چوبی شماست.

بخاری هیزمی

انتقال حرارت از بخاری هیزمی

 

محل قرارگیری بخاری چوبی در خانه بر نحوه گرمایش کل خانه تأثیر می گذارد، اما اینکه گرما چگونه به سرتاسر خانه منتقل می شود نقش بسیار مهمی دارد. اگر می خواهید بتوانید قسمت بزرگتری از خانه را با بخاری چوبی گرم کنید، باید موارد زیر را در نظر بگیرید تا هوای گرم حرکت کند و به اطراف بچرخد:

 • لوله های هوا به بخاری
 • پنکه های سقفی
 • فن های طبقه
 • نصب دمنده در بخاری چوبی

از فن های جداشدنی که جدا از بخاری چوبی هستند می توان برای کمک به گردش هوای گرم ایجاد شده توسط بخاری چوبی در اطراف خانه استفاده کرد. پنکه های سقفی برای ارسال گرما از سقف به کف استفاده می شود در حالی که فن های کفی گرما را به طبقات بالاتر ارسال می کنند. مدل های خاصی از بخاری های چوبی نیز دارای “دمنده یکپارچه” هستند. اگرچه بخاری‌های چوبی مدرن می‌توانند گرما را به خوبی از داخل اتاق منتقل کنند، اما می‌توان از دمنده برای انتقال هوای گرم به اطراف استفاده کرد. در بخاری هایی که این دستگاه را ندارند می توان دمنده ها را نصب کرد.

 

نصب مخزن آب در بخاری چوبی

بسیاری از مدل های بخاری چوبی دارای مخزن آب نیز هستند که برای گرمایش خانه مفید است. همچنین مخزن آب گرم برای سیستم گرمایش مرکزی مناسب بوده و کاربردهای زیادی دارد. در اینجا چند نکته در مورد بخاری مخزن آورده شده است:

 • افزودن مخزن آب به بخاری چوبی باعث کاهش دمای داخل محفظه بخاری می شود
 • بخاری هایی که دارای مخزن آب هستند در مقایسه با سایر مدل های معمولی دو برابر هیزم مصرف می کنند
 • هیزم بیشتر به معنای نگهداری و مراقبت بیشتر از آتش است
 • مخزن آب سطح دیگری از پیچیدگی را برای بخاری ایجاد می کند و به همین دلیل بخاری نیاز به سرویس دهی مداوم توسط متخصص دارد تا مخزن آب به خوبی کار کند.

وقتی صحبت از استفاده از بخاری چوبی مخزن برای گرم کردن خانه به میان می آید، مزایای داشتن مخزن باید بیشتر از معایب آن باشد، که می تواند شامل نگهداری مداوم بخاری چوبی (بیش از قبل) و اینکه بخاری گرمای کمتری نیز منتشر می کند. .

منبع ویلاسازه

ارسال نظر ارزشمندتان

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.