خرید دستگاه حدیده لوله و معرفی انواع آن

به طور کلی برای اتصال لوله های فلزی و یا میله های فلزی به همدیگر به دو صورت عمل می شود: 1- بصورت جوشکاری 2- بصورت رزوه کاری ،که ما در این مقاله عمل رزوه کاری را برای شما توضیح می دهیم . برای اتصال لوله های فلزی به یکدیگر عمل رزوه کاری و یا براده برداری انجام می شود تا بتوان انواع اتصالات را به لوله ها وصل کرد، به این عمل رزوه کاری (دندانه دارکردن، مارپیچ تراشیدن)می گویند و دستگاهی که این عمل را انجام می دهد ، دستگاه حدیده لوله می گویند.

انواع دستگاه حدیده لوله pipe thread cutting machine

حدیده لوله بر حسب کاربری به طور کلی به دو نوع حدیده دستی و حدیده برقی تقسیم بندی می شوند:

 1. حدیده دستی : حدیده دستی اغلب جهت انجام لوله کشی آب سرد و آب گرم، لوله کشی فاضلاب ، گازرسانی ، لوله کشی تعویه مطبوع و … مورد استفاده قرار می گیرند و قیمت بسیار پایین تری نسبت به نوع برقی خود دارند و بیشتر در ایران مورد توجه تاسیسات کاران قرار می گیرند این نوع حدیده از سایز 4/1 تا 4 اینچ مورد استفاده قرار می گیرند.

 2. حدیده برقی : حدیده های برقی که اغلب جهت لوله کشی مصارف صنعتی ، پالایشگاهی و گازرسانی و … ، مورد استفاده قرار می گیرند عمل حدیده کاری را بصورت تمام اتوماتیک با استفاده از یک موتور الکتریکی پر قدرت انجام می دهد. این حدیده ها توانایی برش و برقو زدن و همچنین ریختن اتوماتیک روغن هنگام رزوه زدن را دارا می باشند و به همین دلیل قیمت بالای نیز دارند .

انواع دستگاه حدیده لوله دستی

دستگاه حدیده دستی لوله دارای انواع مختلفی می باشد که ما در این مقاله به پرکاربردترین نوع این دستگاهها اشاره می کنیم.

 • حدیده دستی دو پارچه جغجغه ای (حدیده رکس)

متداول ترین حدیده های لوله های فولادی حدیده دستی دو پارچه جغجغه ای بوده که از دیرباز برای لوله کشی و تأسیسات استفاده شده است. از این نوع حدیده اغلب جهت انجام لوله کشی آب سرد و آب گرم، لوله کشی فاضلاب، گارزسانی، لوله کشی حرارت مرکزی و شوفاژخانه

و لوله کشی تهویه مطبوع استفاده میشود.اجزای این حدیده در شکل زیر نشان داده شده است ( عکس موجود در این مقاله دستگاه رکس ژاپن می باشد )سایزهای مورد استفاده در این نوع حدیده از سایز 2/1 تا 4/1 1 اینچ می باشد.

 • حدیده توپی دستی

این نوع حدیده دارای توپی استوانه ای شکل می باشند و هر سایز بطور مجزا برای یک اندازه لوله طراحی شده است . با قرار دادن هرتوپی در درون رینگ حدیده فقط یک قطر لوله را می توان حدیده کرد ، این نوع حدیده فاقد چهار نظام مرکز کننده ی لوله است  به جای آن در پشت توپی ،  بوشنی قرار دارد که قطر داخلی آن تقریبا برابر قطر خارجی لوله ای که سایز آن بر روی توپی حک شده است ، وظیفه ی هم مرکز کننده رابه عهده دارد . سایزهای مورد استفاده در این حدیده از سایز 2/1 اینچ تا 2 اینچ می باشد.

 • حدیده دستی کله گاوی

این نوع حدیده دارای پارچه های 4 عددی بوده که برای سایزهای متفاوت قابل تنظیم می باشد در واقع اسال کارکرد حدیده دستی کله گاوی بر مبنای حدیده برقی کلیه ببری می باشد و سایزهای مورد استفاده از 2/1 اینچ تا 4 اینچ در تاسیسات لوله کشی بسیار استفاده می شود.

 • حدیده دستی لوله برق کاندوئیت

نوع دیگری از حدیده ها موجود می باشد برای حدیده لوله های سایز کوچکتر مورد استفاده قرار می گیرند. حدیده لوله برق دارای 4 پارچه به سایزهای 11 – 5/13 – 16 – 21 میلیمتر می باشد. این دستگاه برای حدیده کردن لوله برق در پروژه های ساختمانی و برق رسانی صنعتی کاربرد داشته و بواسطه داشتن حدیده های توپی مخصوص به خود، رزوه های مرتب و تمیزی روی لوله ایجاد می کند.

انواع دستگاه حدیده برقی

حدیده برقی همانطور که از نام آن پیداست عمل رزوه کاری بر روی لوله های فلزی را بصورت تمام اتوماتیک و با استفاده از موتور الکتریکی پرقدرت انجام می دهد.با این دستگاه علاوه بر رزوه کردن ، می توان عمل بریدن و برقو زدن لوله های فولادی را در زمان کمتر و با دقت بیشتری انجام داد. این نوع حدیده در سایزهای 2/1 تا 6 اینچ مورد استفاده قرار می گیرد.

به طور کلی دستگاه حدیده برقی به دو نوع رومیزی و پرتابل تقسیم بندی می شود که در ادامه بطورخلاصه به آنها اشاره می کنیم.

 • حدیده برقی رومیزی

این نوع دستگاه به حدیده برقی کله ببری یا تایگرهد معروف است و با توجه به وزن بالایی که دارد می توان بر روی میز کار به صورت ثابت نصب کرد. نوع پایه دار آن را نیز می توان بر روی پایه های چرخ دار مخصوص خود قرار داد و به محل کار حمل کرد. در این نوع حدیده برخلاف حدیده­های دستی، تیغه لوله بُر، برقو و پارچه های حدیده ثابت بوده و لوله توسط الکتروموتور با دور آهسته و معمولا به صورت چپ گرد یا راست گرد به چرخش درمی آید.

 • حدیده پرتابل برقی

این نوع حدیده که همانند حدیده دستی توپی می باشد با این تفاوت که توسط یک موتور الکتریکی شروع به رزوه کردن می کند. این نوع حدیده که با انرژی الکتریکی کار می کند، به صورت چپ­گرد و راست­گرد کار می کند و دارای یک گیربکس یکپارچه است که عمل حدیده کاری را به راحتی انجام می­دهد. از این حدیده بیشتر در جاهایی که نیاز به سرعت عمل و دقت بیشتر می باشد و نیز جایی که فضای کار آن محدود می باشد: مثل جاهایی که لوله در گوشه دیوارها، نزدیک سقف، کف ساختمان و یا در کانال های کم عرض قرار گرفته باشد، استفاده می شود. توپی این حدیده با دور آهسته کار می کند.

در بخش بعدی شرکت های بسیار معتبر تولید کننده دستگاه حدیده را معرفی می کنیم :

 1. شرکت ریجید آمریکا

 2. شرکت روتنبرگر آلمان

 3. شرکت رکس ژاپن

 4. شرکت رمس آلمان

 5. شرکت سوپر اگو اسپانیا

این شرکتها از برندهای معتبر جهانی می باشند و از سالیان دور در ایران بسیار مورد استفاده قرار می گیرند ولی امروزه با توجه به شرایط تحریم و قیمت های بسیار بالا این دستگاهها در بازار ایران و عدم توانایی خرید ، بعضی از شرکت های چینی مورد توجه بازار و مشتریان قرار گرفته اند که با قیمت بسیار پایین تر در بازار مورد استفاده قرار می گیرند. یکی از همین شرکت های معتبر تولید حدیده در چین شرکت پروتکت می باشد که انواع دستگاه حدیده دستی و برقی با کیفیتی تولید می کند.

انتخاب ابزار لوله کشی مناسب و با کیفیت

در نتیجه، انتخاب دستگاه حدیده مناسب و همچنین انتخاب ابزار لوله کشی مناسب ، با توجه به نوع لوله‌ها، نیازها و پروژه‌های مختلف، متناسب با ویژگی‌ها و قابلیت‌های خود، به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند. از خم کن لوله‌های فلزی گرفته تا انواع دستگاه حدیده ، هر یک از این دستگاه‌ها ویژگی‌های منحصر به فردی دارند که به تناسب با نیازهای مختلف صنایع و پروژه‌ها طراحی شده‌اند. در انتخاب دستگاه مناسب، توجه به مشخصات فنی، قدرت، ابعاد، مواد استفاده شده، و تجربه کاربران پیشین امری بسیار مهم است. به همین ترتیب، با اطلاعات کافی و تحقیق دقیق، می‌توانید با مراجعه به فروشگاه آی تی ابزار یک مرجع تخصصی ابزار تاسیسات ، دستگاه مناسب برای پروژه خود را انتخاب کرده و از خدمات آن بهره‌برداری موثری داشته باشید.

ارسال نظر ارزشمندتان

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.