آموزش آرایشگری مردانه با مدرک فنی و حرفه ای

آیا با آموزش آرایشگری مردانه آشنا هستید؟ آیا می‌ دانید چگونه می‌توان مدرک آرایشگری مردانه را از سازمان فنی و حرفه‌ای کشور کسب کرد؟ گرفتن مدرک آرایشگری از نوع معتبر، اهمیت بالایی دارد، چون معمولاً افرادی که این دوره‌ها را طی می‌کنند به فکر راه‌اندازی آرایشگاه و سالن‌های زیبایی هستند که البته هر کدام از این افراد با دلایل متفاوتی آموزش آرایشگری مردانه را دنبال می‌کنند، اما به هر حال همه آنها باید یک مسیر را برای گرفتن مدرک فنی و حرفه‌ای طی کنند. در این سری از مقاله های آکادمی آموزش آرایشگری حرفه ای مردانه حامد جوان به آموزش آرایشگری مردانه با مدرک فنی و حرفه‌ای و مراحل آن می‌ پردازیم،

آموزش آرایشگری مردانه با مدرک فنی و حرفه ای

اگر هدف شما طی کردن دوره آموزش آرایشگری مردانه با کسب مدرک فنی حرفه‌ای می باشد، باید مراحل زیر را برای این کار طی کنید:

پیدا کردن آموزشگاه معتبر

اولین گام جهت طی کردن آموزش آرایشگری مردانه این است که بتوانید یک آموزشگاه معتبر و مورد تایید سازمان فنی و حرفه‌ای را پیدا کنید که شرایط زیر را دارا باشد:

 • دارا بودن مجوز رسمی فنی و حرفه‌ای کشور
 • حضور اساتید کاربلد مجرب و باتجربه
 • استفاده کردن از تجهیزات به روز
 • نحوه صحیح آموزش تئوری و عملی
 • رعایت کردن چارت
 • ایجاد کردن مکان اسکان برای هنرجویانی که برای جهت تردد مشکل دارند

فراموش نکنید رشته آرایشگری با کسب مدرک فنی و حرفه‌ای از جمله بهترین مدارک فنی حرفه‌ای می‌باشد که جهت مهاجرت می‌توانید از آن استفاده کنید.

ثبت نام در دوره آرایشگری

پس از آنکه توانستید یک آموزشگاه خوب و مناسب را برای طی دوره آرایشگری انتخاب کنید، حال می‌توانید نسبت به ثبت نام نیز اقدام کنید. البته پیش از ثبت نام بهتر است مشاوره‌های لازم در این زمینه را به دست بیاورید، چون بسته به نوع آموزشگاهی که جهت دریافت مدرک انتخاب کرده‌اید احتمال دارد پیشنهادات زیر برای ثبت نام و شرکت در کلاس‌ها برای شما در نظر گرفته شود:

 • امکان پرداخت کردن شهریه به صورت اقساطی
 • امکان اسکان دادن در خوابگاه برای افرادی که با مشکل تردد مواجه هستند.
 • امکان معرفی کردن خوابگاه در صورتی که مجموعه مورد نظر فاقد خوابگاه باشد.

یادگیری اصول تئوری و فنون عملی

پس از ثبت نام در کلاس‌ها و مشخص شدن زمان برگزاری آنها باید به یادگیری اصول تئوری و برخی از فنون عملی در این رشته بپردازید. دوره‌های تئوری معمولاً کوتاه مدت هستند و شما باید فنون عملی را با دقت بالایی به کار بگیرید تا بتوانید علاوه بر قبولی در آزمون بعدها نیز از حرفه خود استفاده کنید. البته فراموش نکنید که هر دو دوره تئوری و عملی از اهمیت بالایی برخوردار هستند و شما باید بتوانید هر دو دوره را با موفقیت طی کنید.

شرکت در آزمون تئوری و آزمون عملی

پس از آنکه دوره‌های آموزشی تئوری و عملی به اتمام رسید، حال نوبت به شرکت در آزمون‌ها می‌رسد. آزمون‌های آموزش آرایشگری طی دو مرحله انجام می‌شود، یعنی شما ابتدا در آزمون تئوری شرکت کرده و در صورت کسب نمره قبولی حال در آزمون عملی نیز شرکت می‌کنید و بدون پشت سر گذاشتن آزمون تئوری قادر به شرکت در آزمون عملی نخواهید بود. یعنی کلاس‌ های شما در آموزشگاه به اتمام می‌رسد و سپس آموزشگاه مورد نظر جهت شرکت در آزمون شما را به سازمان فنی و حرفه‌ای معرفی می‌کند.

دریافت مدرک

پس از آنکه هر دو آموزش آزمون تئوری و عملی را پشت سر گذاشتید و توانستید نمره قبولی را به دست بیاورید، از سازمان فنی حرفه‌ای مدرک مورد نظر برای شما صادر می‌شود که دارای اعتبار کافی بوده و شما می‌توانید از آن جهت راه‌اندازی آرایشگاه و سالن و حتی مهاجرت استفاده کنید.

عنوان دوره‌ های آرایشگری

دوره‌ های آموزشگری که برای آرایشگاه‌های مردانه در نظر گرفته می‌شوند، شامل موارد زیر هستند که البته هر کدام از آنها هزینه‌های جداگانه‌ای دارند و اگر شما تمایل دارید به یک آرایشگر حرفه‌ای و کاربلد تبدیل شوید، پیشنهاد می‌کنیم کلیه این دوره‌ ها را پشت سر بگذارید:

 1. آرایش و پیرایش مردانه سطح ۲
 2. آرایش و پیرایش مردانه سطح ۱
 3. چهره پردازی مردانه یا گریم سینمایی
 4. متعادل سازی چهره یا گریم داماد
 5. ترمیم کردن مو
 6. کار با مواد شیمیایی

تفاوت دیپلم آرایشگری با مدرک آرایشگری

شاید هنگامی که به دنبال یادگیری دوره آرایشگری مردانه هستید این سوال برایتان پیش بیاید که دیپلم آرایشگری با مدرک آرایشگری تفاوت دارد یا خیر. باید بگوییم که این دو کاملا با یکدیگر متفاوت هستند. رشته آرایشگری را می‌توان یکی از شاخه‌های مهم کار و دانش دانست که شما باید در آن ۶۶ واحد عمومی و ۲۴.۵ واحد عملی را پشت سر بگذارید و پس از طی کردن این واحدها دیپلم آرایشگری خواهید گرفت. اما مدرک آرایشگری با دیپلم آرایشگری فرق دارد و شما می‌توانید تنها با پشت سر گذاشتن چند دوره و در نهایت نیز شرکت کردن در آزمون نهایی عملی و تئوری مدرک مورد نظر را به دست بیاورید.

البته اگر کارآموزان دوره‌های گریم داماد یا متعادل سازی چهره، آرایشگری مردانه سطح ۱ و ۲، ترمیم موی سر و چهره پردازی سینمایی را پشت سر گذاشته و مدرک آن را به دست آورده باشند، در این حالت می‌ توانند با گذراندن دروس عمومی دیپلم آرایشگری را نیز به دست بیاورند.

به این نکته نیز توجه داشته باشید که متناسب با دوره‌ای که شما در آن شرکت کرده‌اید و مدرکی که قرار است دریافت کنید، سر فصل‌ها متفاوت هستند، یعنی اگر هیچ گونه پیش زمینه‌ای در رشته آرایشگری نداشته باشید، در این حالت باید دوره آرایشگری مردانه سطح ۲ را پشت سر بگذارید که این دوره شامل شناخت ابزار مورد نیاز در آرایشگری، شناخت پوست و مو، آماده سازی محیط، نحوه به کار بردن ابزارها، آماده سازی پوست و موی مشتری و غیره می‌باشد.

این در حالی است که دوره‌های آرایشگری درجه یک پیشرفته‌تر و تکمیل‌تر از درجه ۲ بوده و در آن هماهنگی لازم بین مدل مو با فرم صورت، فرم سر، پیتاژ مو، کلیه مدل‌های باقاعده و بی‌قاعده و غیره مطرح می شود، علاوه بر آنکه آموزش‌های دیگری جهت صافی دائم یا موقت مو، گریم سینمایی، ویتامین کردن مو، گریم دامادی، کار با مواد شیمیایی و غیره نیز وجود دارد.

نتیجه‌ گیری

در این سری از مقاله های آکادمی حامد جوان آموزش آرایشگری مردانه با مدرک فنی و حرفه ای را بررسی کرده و به مراحل و نحوه کسب مدرک فنی و حرفه‌ای در این رشته پرداختیم. در سایت حامد جوان بیشتر با نحوه شرکت در دوره‌های آموزشگری مردانه، کسب مدرک فنی حرفه‌ای معتبر در این زمینه و غیره آشنا شوید.

ارسال نظر ارزشمندتان

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.