برنامه ی غذای طوطی و عروس هلندی باید چگونه باشد

دانش تغذیه پرندگان به طور مداوم در حال پیشرفت است. این هم به دلیل افزایش آگاهی از اهمیت تغذیه و هم به دلیل افزایش تحقیقات در مورد نیازهای مختلف پرندگان است. مانند سایر حیوانات، پرندگان نیز به تعادل مناسبی از کربوهیدرات ها، پروتئین ها، چربی ها، ویتامین ها، مواد معدنی و آب نیاز دارند. گونه های مختلف پرندگان اغلب به غذاهای متفاوتی نیاز دارند.

آیا باید نگران این باشم که عروس هلندی من چه می خورد؟

تغذیه معمولاً در مورد پرندگان خانگی نادیده گرفته می شود. شما باید در مورد تغذیه پرنده خود با دامپزشک خود صحبت کنید. خیلی اوقات، صاحبان آنها تصور می کنند که یک رژیم غذایی مناسب به عروس هلندی خود می دهند در حالی که در واقع اینطور نیست.

تغذیه نامناسب یکی از دلایل رایج بسیاری از مشکلات مربوط به سلامتی در پرندگان است.

شما باید با آموزش مداوم خود در مورد مفاهیم جدید در تغذیه پرندگان و همچنین با به کارگیری درجه معینی از عقل سلیم، پیوسته در تلاش برای بهبود رژیم غذایی پرنده خود باشید. پرندگان برای سالم ماندن باید بیشتر از دانه و آب مصرف کنند. سلامتی پرنده شما بستگی به نحوه تغذیه پرنده دارد و همچنین قفس طوطی مناسب دارد..

عروس هلندی های وحشی به طور طبیعی چه می خورند؟

غذای عروس هلندی های وحشی انواع دانه ها (دانه های علف)، میوه ها، انواع توت ها و گیاهان را می خورند. آنها روی زمین یا نزدیک آن تغذیه می کنند. آنچه می خورند با در دسترس بودن غذا در فصول مختلف متفاوت است.

به عروس هلندی خود چه غذا بدهم؟

عروس هلندی ها در برابر کمبود ویتامین A، کمبود کلسیم در رژیم غذایی، اتصال به تخم مرغ و سایر مشکلات مربوط به تغذیه آسیب پذیر هستند. برای اینکه این پرندگان سالم بمانند باید همیشه یک رژیم غذایی متعادل و متنوع رعایت شود.

دانه

عروس هلندی های وحشی انواع مختلفی از دانه ها را می خورند، زیرا گیاهان مختلف در فصول مختلف رشد می کنند. مخلوط غذا های بسته بندی شده تجاری به طور کلی شامل 4 تا 10 نوع مختلف دانه و آجیل است. با این حال، این مخلوط ها چربی و کربوهیدرات بالایی دارند و اگر به عنوان تنها غذا تغذیه شوند، منبع محدود یا نامتعادلی از بسیاری از مواد مغذی را فراهم می کنند که در نهایت می تواند منجر به بیماری و به طور بالقوه کوتاه شدن طول عمر شود. یک عروس هلندی اغلب به طور انتخابی تنها یک یا دو نوع از دانه های مورد علاقه خود را می خورد.

غذاهای بسته بندی شده باید در کنار انواع میوه ها ، سبزیجات و مدل های مختلف پلت مورد استفاده قرار گیرد.

به طور کلی استفاده از این دانه ها لازم است و نباید به طور کامل حذف گردند.

صاحبان پرنده معمولاً دانه ارزن یا ارزن خوشه ای را به پرنده خود میدهند ، اما این دانه ها در بسیاری از موارد مواد مغذی کمی دارند. پرندگان استیک های تشویقی خصوصا استیک های شرکت راف را دوست دارند که باید در کنار غذاهای اصلی در اختیار پرنده قرار گیرد.

پوست‌اندازی سالم، مقاومت در برابر بیماری و طول عمر طولانی معمولاً در این افراد به دست می‌آید

پرندگانی که در تمام طول سال با یک رژیم غذایی متعادل تغذیه می شوند.

دانه هایی نظیر کتان و ارزن و کافشه بسیار خوش طعم هستند و مورد علاقه پرندگان قرار میگیرند ، اما اگر به تنهایی مصرف شوند تمامی نیاز های پرندگان را از نظر پروتئین ، کربوهیدرات ها ، ویتامین نمیتوانند تامین کنند.

این دانه ها باید در کنار انواع میوه ها ، سبزیجات و پلت ها مورد استفاده قرار گیرند.

اگر به تدریج دانه های کمتری به پرنده خود بدهید و آنها را با گزینه های سالم تری تغذیه کنید، مانند پلت های غنی شده شرکت سیتاکوس و مقدار محدودی غذای تازه نظیر میوه و سبزیجات ، پرنده شما در نهایت رژیم غذایی متعادل تری مصرف خواهد کرد.

میوه ها و سبزیجات

میوه ها و سبزیجات نباید بیش از 20 تا 25 درصد از رژیم غذایی روزانه را تشکیل دهند. سبزیجات کم رنگ، با ترکیب آب بالا (به عنوان مثال، کاهو ، کاهو پیچ و کرفس)، ارزش غذایی بسیار کمی دارند. از مصرف آووکادو پرهیز کنید زیرا آووکادو به طور بالقوه سمی است و هرگز نباید به عنوان غذای پرنده پیشنهاد شود.

میوه ها و سبزیجات باید به خوبی شسته شوند تا مواد شیمیایی از بین بروند و باید به قطعات کوچک متناسب با اندازه پرنده بریده شوند. لازم نیست پوست را جدا کنید. میوه ها و سبزیجات را در ظرفی جداگانه بریزید. اگر به نظر می رسد که پرنده شما علاقه خاصی به یک ماده غذایی دارد، حجم آن را کاهش دهید یا به طور موقت به او غذا دهید تا مصرف غذاهای دیگر را افزایش دهید. میوه ها و سبزیجات را نباید بیشتر از چند ساعت در قفس بگذارید، به خصوص در آب و هوای گرم، در غیر این صورت ممکن است فاسد شوند.

اب

آب تازه و تمیز باید همیشه در دسترس باشد. بسته به کیفیت آب لوله کشی محل زندگی خود ممکن است بهتر باشد از آب تصفیه شده یا آب معدنی استفاده کنید. یک راه حل دیگر برای داشتن آب سالم این است که آب را کاملا بجوشانید و اجازه دهید سرد شود سپس در اختیار پرنده قرار دهید .ظروف باید هر روز به طور کامل با آب و صابون تمیز شوند.

رژیم های پلت شده

رژیم غذایی توصیه شده برای عروس هلندی، غذای پلت شده برای پرندگان است. چندین برند پلت مختلف در شکل ها، اندازه ها و رنگ های مختلف به صورت تجاری در دسترس هستند مانند پلت های شرکت سیتاکوس ، مانیتوبا که از بهترین شرکت ها در تولید غذای طوطی و غذای پرندگان میباشند.

“رژیم غذایی جوجه های سرلاکی یا دانخور نشده را به آرامی به غذاهای پلت شده تغییر دهید. ”

پلت ها برای رفع تمام نیازهای غذایی پرنده شما ساخته شده اند. جوجه هایی که سرلاکی هستند و به وسیله تغذیه با سرلاک و دست بزرگ می شوند باید با رژیم غذایی پلت شده تغذیه خود را آغاز کنند برای این منظور شما میتوانید به وسیله غذاهای نرم این کار را آغاز کنید به عنوان مثال سفیده تخم مرغ آب پز شده را رنده کنید و مقداری پلت خرد شده به آن اضافه نمایید تا جوجه به مرور به خوردن پلت عادت نماید. دادن غذاهای پلت به جوجه ها ممکن است دشوار باشد که با استمرار و دراختیار گذاشتن این رژیم برای پرنده میتوان به موفقیت رسید. پلت های مختلفی برای مراحل مختلف زندگی پرندگان موجود است. پلت ها رژیم غذایی ایده آلی هستند. بنابراین، پرندگان دانه خوار باید به آرامی در کنار مصرف دانه ها از پلت ها استفاده کنند. پلت ها باید در حالت ایده آل باید حدود 75 تا 80 درصد از جیره پرنده را تشکیل دهند.

چگونه رژیم غذایی پرنده ام را به جیره پلت شده تبدیل کنم؟

انتقال به پلت در برخی پرندگان دشوارتر از سایرین است. تبدیل پرندگان دانه خوار به رژیم غذایی فرموله شده همیشه آسان نیست. در ابتدا، پرندگان حتی ممکن است پلت ها را به عنوان غذا تشخیص ندهند. پلت ها باید مستقیم در اخیتار پرنده قرار گیرد و نباید با دانه مخلوط شوند، در غیر این صورت پرنده به سادگی پلت ها را کنار میزند تا دانه ها را بدست آورد.

پلت ها را باید اول صبح، قبل از غذای دیگر، زمانی که پرنده شما بیشتر گرسنه است، در اخیتار پرنده قرار دهید. از آنجایی که عروس هلندی ها در طبیعت از زمین غذا می خورند، می توانید با پخش کردن پلت ها روی یک سطح صاف و تشویق پرنده به راه رفتن از میان آنها، این رفتار را آموزش دهید (میتوانید پلت ها را داخل یک بشقاب ریخته و آنرا در کف قفس طوطی قرار دهید). همچنین می توانید هر پلت را بین انگشت شست و اشاره خود تکان دهید و روی میز ضربه بزنید، انگار که انگشتان شما منقاری هستند که پلت ها را برداشته است. همچنین می‌توانید پلت‌ها را به صورت پودر ریز درآورید که می‌توانید روی مقدار بسیار کمی از هر غذای مرطوب (سبزیجات، میوه، تخم‌مرغ پخته، ماکارونی) که پرنده شما دوست دارد بخورد، بپاشید. اگر پرنده شما غذای ترکیب شده با پلت را می خورد، می توانید به تدریج پلت ها را به تکه های بزرگتر خرد کنید و به مرور زمان آنها را با مقادیر کمتری غذای مرطوب مخلوط کنید، به طوری که در نهایت تقریباً همه پلت ها را با حداقل مقدار غذای مرطوب مخلوط کنید و در اختیار پرنده قرار دهید.

ممکن است روزها، هفته ها یا ماه ها طول بکشد تا رژیم غذایی پرنده تغییر کند. اگر پرنده شما پلت را به طور کامل نخورد، می توانید مقدار کمی دانه یا میوه و سبزیجات را در اواخر روز به او بدهید. دانه ها را زمانی می توان به طور کامل برداشت که مطمئن باشید پرنده پلت ها را می کامل خورد، البته در کنار مصرف مقداری میوه و سبزیجات. این زمان می تواند برای شما و عروس هلندیتان استرس زا باشد، اما با صبر و حوصله، می توانید پرنده خود را از رژیم غذایی ناسالم دانه به یک رژیم غذایی متعادل و مبتنی بر پلت تغییر دهید. به خاطر داشته باشید که اگر در این انتقال یا سلامت پرنده خود با مشکلی مواجه شدید با کارشناسان سپاس پت مشورت کنید.

غذای روزانه انسان ها چطور؟

به عنوان یک قاعده کلی، هر غذای سالم و مغذی که شما و خانواده‌تان می‌خورید، پرنده‌تان می‌تواند بخورد، اما در مقادیر بسیار کم (یک قاشق چای‌خوری برای کوکتل معادل یک وعده غذا برای یک نفر است و مناسب است). منظور ما از غذای سالم غذاهاییست که بدون افزودنی مانند شکر ، نمک ، روغن و ادویه ها است به عنوان مثال : برنج آبپز شده بدون روغن و نمک یا سیب زمینی آبپز شده. دستورالعمل های کلی که در بالا در مورد میوه ها و سبزیجات مطرح شد را دنبال کنید. برخی از پرندگان حتی گاهی اوقات از مقدار کمی گوشت سفید بدون چربی، ماهی، تخم مرغ پخته شده لذت می برند. لبنیات باید در حد اعتدال مصرف شوند، زیرا پرندگان به لاکتوز حساسیت دارند. از مصرف غذاهای بسیار شور (چیپس، چوب شور، ذرت بو داده)، شکلات، محصولات حاوی کافئین (قهوه، چای، نوشابه) و نوشیدنی های الکلی باید اجتناب شود.

آیا پرنده من به ویتامین ها، مواد معدنی یا اسیدهای آمینه اضافی نیاز دارد؟

به طور کلی پرنده ای که 75 تا 80 درصد غذای خود را به صورت پلت می خورد، نیازی به مکمل ندارد. ویتامین ها یا مواد معدنی خاص ممکن است در دوره های مختلف زندگی پرنده اهمیت بیشتری داشته باشند (به عنوان مثال، تخم گذاری نیاز به مکمل کلسیم دارد). مکمل‌های ویتامین و مواد معدنی مختلف و همچنین مکمل‌های اسید چرب امگا برای پرندگان در دسترس است و فقط باید در زمان مناسب و با مشورت برای پرندگان تجویز گردد.

چه نکاتی را در مورد غذا دادن به عروس هلندی باید به خاطر بسپارم؟

همیشه مقدار غذایی که هر روز توسط هر پرنده خورده می شود را کنترل کنید.

هر روز آب تازه ارائه دهید.

هر روز انواع غذاهای تازه مانند مقادیر کمی میوه و سبزیجات را ارائه دهید.

تمام ظروف غذا و آب را روزانه تمیز کنید.

اگر پرنده تان به یک غذا نه گفت به معنی نیست که آنرا کامل نمیخواهد ، شما به تلاش خود ادامه دهید و با صبوری و استمرار کمک کنید تا پرنده آن غذا را مصرف نماید!

برخی از مواد غذایی پیشنهادی عبارتند از:

سیب ، زردآلو ، موز ، مارچوبه ، لوبیا ، نخود ، عدس ، ماش ، سویا ، چغندر ، زغال اخته ، کلم بروکلی ، کلم ، طالبی ، هویج ، گیلاس ، نارگیل ، ذرت ، خیار ، خرما ، انجیر ، انگور ، گریپ فروت ، کلم پیچ ، کیوی ، خربزه ، انبه ، شلیل ، پرتقال ، پاپایا ، زردک ، هلو ، گلابی ، نخود فرنگی ، فلفل ، آناناس ، الوی برقانی ، انار ، سیب زمینی ، کدو حلوایی ، تمشک ، برنج ، کاهو ، اسفناج ، بذر های جوانه زده ، کدو ، توت فرنگی ، گوجه ، کدو سبز

ارسال نظر ارزشمندتان

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.