متاورس چیست ؟ بررسی کامل مفهوم متاورس

متاورس ترکیبی از کلمه Meta به معنی ماورا و Universe به معنی جهان است. معنی لغوی این کلمه یعنی جهان ماورا، یک اصطلاح جذاب که به‌احتمال فراوان موجب برانگیخته‌شدن حس کنجکاوی بسیاری از افراد می‌شود. اولین‌بار نیل استفنسون در سال 1992 از این اصطلاح در رمانی با نام سقوط برف استفاده کرد. تا چند سال پیش اگر در مورد متاورس با افراد مختلف صحبت می‌کردید همه آن را در حد خیال و رویا می‌دانستند؛ اما در حال حاضر این مفهوم جهان جدیدی را ایجاد کرده که زندگی بشر را تحت‌تأثیر قرار داده است. به همین دلیل در این مقاله تصمیم گرفتیم به سؤالاتی نظیر متاورس چیست ؟ متاورس چگونه کار میکند ؟ و آینده متاورس چگونه خواهد بود ؟ پاسخ دهیم و مطالبی را در مورد ویژگی‌ها، کاربردها و … آن با شما به اشتراک بگذاریم.

مطلب پیشنهادی : ارز هجیک

متاورس چیست ؟

در واقع متاورس ‌دنیایی مجازی است که قصد دارد با ترکیب واقعیت افزوده و واقعیت مجازی این فرصت را در اختیار کاربران خود قرار دهد تا تمام چیزهایی را که در دنیای فیزیکی انجام می‌دهند در این جهان و بدون نیاز به حضور انجام دهند. کاربران در Metaverse هیچ محدودیت فیزیکی ندارند و می‌توانند دنیای ایده‌الی را برای خود ایجاد کنند که شاید هیچگاه در واقعیت امکان دستیابی به آن وجود نداشته باشد.

 

مالکان این جهان چه کسانی هستند؟

بعد از پاسخ به سؤال متاورس چیست ؟ نوبت به بررسی این موضوع می‌رسد که مالکان این جهان مجازی چه کسانی هستند. جالب است بدانید که هیچ‌کس مالک متاورس نیست و همه شرکت‌ها و افرادی که در توسعه آن نقشی ایفا می‌کنند فقط می‌توانند به‌عنوان عضوی از این دنیا به فعالیت بپردازند. البته نباید از این نکته غافل شد که شرکت‌های بزرگی مثل مایکروسافت و متا می‌توانند در شکل‌گیری آن نقش بزرگی ایفا کنند و امکاناتی را در اختیار کاربران قرار دهند که آن‌ها را ترغیب به استفاده از خدمات آن‌ها کنند.

 

ویژگی‌های متاورس چیست ؟

در حال حاضر نمی‌توان به طور دقیق در مورد ویژگی‌های متاورس صحبت کرد؛ زیرا این فناوری در ابتدای مسیر خود قرار دارد و هر روز ویژگی جدیدی به آن اضافه شده و در اختیار کاربران قرار می‌گیرد. در ادامه به برخی از مهم‌ترین آن‌ها اشاره می‌کنیم تا بیشتر با این دنیای اسرارآمیز و پیچیده آشنا شوید.

آواتار دیجیتال

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های این دنیا امکان ایجاد آواتارهای مختلف برای بیان احساسات افراد است. کاربر می‌تواند با استفاده از این روش غیرمعمول، کپی از ظاهر، فرهنگ و شخصیت خود ایجاد کند و با استفاده از گیمیفیکیشن به تعامل با سایر افراد در شبکه‌های اجتماعی و جهانی که ایجاد شده است بپردازد.

استفاده از زیر ساخت یکپارچه

این ویژگی به کاربران اجازه می‌دهد تا در جهان‌های مختلف متاورسی فعالیت کنند و در صورت تمایل از یک‌دنیا به دنیای دیگر کوچ کنند. یکی از دلایلی که بسیاری از متخصصان اعتقاد دارند متاورس متعلق به هیچ شخص یا شرکتی نیست همین موضوع است؛ زیرا هیچ‌کس نمی‌تواند محدودیتی برای کاربر ایجاد کند و فقط وجود امکانات و قابلیت‌های متعدد است که افراد را به خدمات ارائه شده از سوی یک شرکت جذب می‌کند.

اشتراک تجربه بدون نیاز به حضور فیزیکی

در حین پاسخ به سؤال ویژگی متاورس چیست؟ می‌توان به اشتراک تجربه کاربران اشاره کرد. در این حالت افراد می‌توانند در جهانی بی‌نهایت در محیط‌های مختلف در کنار یکدیگر جمع شوند و با یکدیگر به تعامل بپردازند. این تعامل می‌تواند در قالب بازی، آموزش یا هر چیز دیگری باشد.

مطلب پیشنهادی : قیمت لحظه ای بیبی دوج

امنیت بالا

امنیت اطلاعات همواره یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های کاربران و شرکت‌های بزرگ در دنیای آنلاین و مجازی بوده است. ازآنجایی‌که متاورس از فناوری بلاکچین استفاده می‌کند، به افراد این اجازه را می‌دهد تا داده‌های خود را به شکلی ایمن ذخیره کنند و دغدغه‌ای از این بابت نداشته باشند.

 

متاورس چگونه کار میکند ؟

پس از اینکه به سؤال متاورس چیست؟ پاسخ دادیم، نوبت به این می‌رسد که چگونگی کارکرد آن را مورد بررسی قرار دهیم. متاورس را می‌توان فضای مجازی دانست که کاربر می‌تواند فضا و شرایط مختلف را شبیه‌سازی کند. برای این کار از فناوری‌های مختلفی نظیر شبکه‌های اجتماعی، ارزهای دیجیتال، واقعیت افزوده و واقعیت مجازی استفاده می‌شود تا دنیای ایده‌الی برای کاربر ایجاد شده و بتواند فعالیت‌های دلخواه خود را در آن انجام دهد.

 

کاربرد متاورس چیست ؟

کاربرد متاورس چیست؟ سؤال بعدی است که قصد داریم به آن پاسخ دهیم. در ادامه همه چیز در مورد متاورس و کاربردهایی که در اختیار کاربران قرار می‌دهد را بررسی می‌کنیم.

آموزش

یکی از مهم‌ترین کاربردهای متاورس، امکان حضور در کلاس‌های آموزشی در سراسر دنیا بدون نیاز به حضور فیزیکی و صرف وقت و هزینه بسیار زیاد است. این ویژگی می‌تواند تحول بزرگی در دنیای آموزش ایجاد کند و به کاربران اجازه دهد تا به‌راحتی در کلاس برجسته‌ترین اساتید در حوزه‌های مختلف حضور پیدا کنند.

بازاریابی

کسب‌وکارهای مختلف می‌توانند محصولات خود را با استفاده از هدست‌های VR به کاربران و افرادی که در این دنیا مشغول به فعالیت هستند معرفی و آن‌ها را مجاب کنند که از محصولات استفاده کنند. توجه داشته باشید محصولات معرفی شده می‌توانند مربوط به دنیای واقعی یا مجازی باشند و هیچ محدودیتی در این مورد وجود ندارد.

سرگرمی و بازی

شاید یکی از اصلی‌ترین کاربردهای متاورس، بازی و سرگرمی باشد. به‌وجودآمدن آن باعث ایجاد تحولی بزرگ در صنعت سرگرمی و بازی‌های کامپیوتری شده است و به کاربران اجازه می‌دهد تا لذت و هیجان بیشتری را تجربه کنند.

 

محدودیت‌های متاورس چیست ؟

پاسخ به سؤال محدودیت‌های متاورس چیست؟ کمی دشوار است؛ زیرا هدف این فناوری ایجاد جهانی ایده‌ال است؛ اما این فناوری مانند همه چیزهای دیگری که توسط بشر ایجاد شده محدودیت‌هایی نیز دارد که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

عدم سازگاری افراد

در حال حاضر، تکنولوژی پیشرفت‌های بسیاری کرده است؛ اما بسیاری از افراد هنوز علاقه دارند از روش‌های سنتی برای انجام کارهای خود استفاده کنند. به طور مثال فردی را در نظر بگیرید که هنوز ترجیح می‌دهد از نسخه‌های چاپی به‌جای نسخه الکترونیک یک کتاب استفاده کند.

حذف لذت‌های فیزیکی

یکی از اصلی‌ترین نقاط ضعف متاورس، ازبین‌رفتن لذت‌های فیزیکی است. همه چیز در کسری از ثانیه در اختیار شما قرار می‌گیرد. به همین دلیل دیگر امکان تجربه‌کردن بسیاری از لذت‌ها وجود نخواهد داشت. در جهان واقعی، افراد از مسیر سفر و دیدن مناظر مختلف به وجد می‌آیند؛ اما در متاورس در کسری از ثانیه به دورترین نقاط دنیا سفر می‌کنید.

 

مطلب پیشنهادی : قیمت لحظه ای اتریوم

 

آینده متاورس چگونه خواهد بود ؟

شاید یکی از مهم‌ترین سؤالاتی که بسیاری از افراد به دنبال یافتن پاسخی برای آن هستند همین سؤال است. طبق پیش‌بینی کارشناسان، این فناوری تغییراتی اساسی در زندگی انسان‌ها ایجاد می‌کند. بسیاری از فعالیت‌ها و شغل‌هایی که در حال حاضر وجود دارند از بین خواهند رفت و شغل‌های جدیدی جایگزین آن‌ها می‌شود. کاربران با استفاده از امکانات متاورس می‌توانند جهانی ایده‌ال را برای خود ایجاد کنند و کارهایی که به آن علاقه دارند را انجام دهند. اگر می‌خواهید در مورد این فناوری، اطلاعات بیشتری به دست آورید و با روش‌های مختلف استفاده از آن آشنا شوید، می‌توانید به وب‌سایت کریپتوباز مراجعه کنید و مقالات مرتبط با این موضوع را مطالعه کنید.

جمع‌بندی

Metaverse یکی از جذاب‌ترین و جدیدترین تکنولوژی‌هایی است که به دنیا معرفی شده است. به همین دلیل در این مقاله سعی کردیم همه چیز در مورد متاورس را مورد بررسی قرار دهیم و به سؤالاتی نظیر متاورس چیست؟ به‌صورت کامل پاسخ دهیم تا اگر می‌خواهید از امکانات این دنیای جذاب استفاده کنید با چالش مواجه نشوید.

ارسال نظر ارزشمندتان

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.