پیلینگ پوست چیست؟ فواید و عوارض و مشکلات پیلینگ پوست صورت

به گزارش تیم تخصصی آرایش و زیبایی مجله وقت مد ، داشتن پوست زیبا، برای هر انسانی که به استایل خود اهمیت می‌دهد، آرزویی مهم است که میتوان با روش های جوانسازی پوست، به آن رسید. جالب است بدانید که پیلینگ پوست ( Skin peeling )؛ یکی از انواع روش زیبایی و جوانسازی پوست است که برای افراد خاصی تجویز می‌شود . درمورد پیلینگ پوست صورت چه میدانید؟ با انواع روش پیلینگ پوست و فواید و عوارض آن آشنا هستید؟
در این سری از مطالب آموزی زیبایی، سلامت و آرایش پوست از مجله علمی وقت مد(https://vaghtemod.ir/)، همه راز های مهم درباره پیلینگ پوست و انواع روش آن را به شما معرفی خواهیم کرد.
پس از مطالعه این مطلب شما به راحتی میتوانید بر اساس اطلاعات مهمی که بدست آورده ای، تصمیم بگیرید که آیا این روش زیبایی برای شما مناسب است! یا خیر؟

پیلینگ پوست چیست و چه کاربردی دارد؟

به گزارش skin-surgery، پیلینگ پوست و یا لایه برداری شیمیایی، یک روش درمان با محلول های مخصوص مایع است که باعث زیبایی پوست، تحریک بازسازی سلولی و حذف سلول های مرده پوست می‌شود. به این وسیله شما پوستی زیباتر بدون استفاده از اسکراب صورت و بدن و یا درمارولر، خواهید داشت.

در واقع پیلینگ پوست (Skin peeling)، همانند فیشیال پوست و یا پلکسر، نوعی عمل زیبایی است که در آن، لایه مرده از پوست را به روش های شیمیایی مخصوصی که در زیر این مطلب از مجله وقت مد درج شده است، برمیدارند تا شما پوست تازه تر و شفاف تری داشته باشید. به عمل زیبایی پیلینگ پوست، لایه برداری شیمیایی نیز گفته می‌شود.

لایه برداری پوست یا پیلینگ پوست چگونه انجام می‌شود؟

انواع مختلفی از عمل زیبایی پیلینگ پوست وجود دارد که از روش های متفاوتی از هم، استفاده می‌کنند. پیلینگ یا لایه برداری شیمایی پوست، ممکن از در یکی از روش ها بلافاصله انجام شده و در روش دیگر، بعد از چند هفته مراقبت از پوست و استفاده نکردن از محصولات خاص، انجام شود.

به صورت کلی، پیلینگ به این صورت انجام می‌شود که در ابتدا پوست شما تمیز شده و برای لایه برداری، آماده می‌کنند. سپس مایع مخصوص لایه بردار پوست، بر روی قسمت های مورد نظر پوست قرار می‌دهند. مایع پیلینگ، با انجام واکنش های شیمایی روی سطح پوست شما را به صورت کنترل شده از بین می‌برند.

بنا بر ادعای michelegreenmd، محلول شیمیایی روی سطح پوست اعمال می شود و لایه های بالایی پوست را هدف قرار می‌دهد تا سلول های مرده پوست را از بین ببرد.قرار گرفتن این “ترومای کنترل شده” روی انواع جنس پوست، باعث تحریک لایه برداری طبیعی پوست خواهد شد که می‌تواند بافت پوست را بهبود بخشد.
لایه برداری شیمیایی به انواع مختلفی از اسیدها از جمله اسید گلیکولیک، اسید لاکتیک، اسید سالیسیلیک و اسید تری کلرواستیک (TCA) متکی است. عمق و اثر لایه برداری در پیلینگ پوست صورت و بدن، بسته به شدت و ترکیب لایه برداری شیمیایی متفاوت است.

 

فواید و کاربرد پیلینگ پوست یا لایه برداری شیمیایی پوست چیست؟

همانطور که در این مطلب از مجله علمی و زیبایی وقت مد توضیح دادیم، پیلینگ با از بین بردن سطح بالایی پوست، لایه های مرده پوست شما را از بین خواهد برد از فواید و کاربرد پیلینگ پوست یا همان لایه برداری شیمایی پوست، میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کاهش علائم پیری پوست با استفاده از پیلینگ از فواید این عمل زیبایی پوست است. (برای آشنایی با عوامل پیری زودرس پوست این مطلب را بخوانید).
  • تحریک پوست برای بازساری و تولید سلولهای جدید
  • کاهش ظاهر و انواع چین و چروک پوست، از فواید پیلینگ پوست صورت است.
  • از بین بردن رنگدانه هایپرپیگمانتاسیون از جمله ملاسما و انواع لکه پوست و خلاص شدن از پوست از انواع جوش و جای آکنه
  • جوانسازی پوست (برای آشنایی با موثرترین روش های جوانسازی پوست اینجا را بخوانید.)

عوارض لایه برداری شیمیایی یا پیلینگ پوست چیست؟

این روش زیبایی نیز مانند سایز انواع روش های زیباسازی پوست، با عوارض و مشکلات خاصی همراه است. از جمله عوارض پیلینگ پوست، قرمزی پوست، تورم و سوزش و خشکی پوست است . بعد از انجام پیلینگ پوست، نباید آن را در معرض اشعه نور خورشید، قرار دهید.
در روز های ابتدایی این عمل زیبایی پوست، ممکن است رنگ پوست شما روشن تر و یا تیره تر شود.

از عوارض نادری که برای برداری شیمیایی یا پیلینگ پوست ممکن است ایجاد شود میتوان به وجود جای زخم روی پوست، آسیب قلبی و کبد و کلیه اشاره کرد . در نظر داشته باشید که پیلینگ یا لایه برداری شیمیایی پوست باید حتما توسط پزشک متخصص و با تجربه انجام شود.

پیلینگ پوست یا لایه برداری شیمیایی نوع سبک و یا لایت

به گزارش michelegreenmd، نوع لایه برداری سبک و یا لایت در پیلینگ، با مواد لایه برداری ملایم انجام خواهد شد تا به آرامی پوست شما لایه برداری شود. در این نوع از پیلینگ، فقط لایه بالایی پوست شما یعنی لایه اپیدرم، تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

انواع لایه برداری سطحی در پیلینگ به روش سبک
در لایه برداری سطحی پیلینگ به روش سبک یا لایت، از اسید های زیر برای از بین بردن سطح رویین پوست استفاده خواهد شد.

لایه برداری آلفا هیدروکسی اسید ملایم ترین شکل لایه برداری شیمیایی در نظر گرفته می‌شود که می‌تواند به کاهش ظاهر خطوط بسیار ظریف، پوست خشک، آکنه های جزئی و رنگدانه های خفیف یا ناهموار پوست کمک کند.
لایه بردارهای بتا هیدروکسی اسید دارای محلول های شیمیایی مبتنی بر لیپید هستند که به کنترل تولید چربی کمک می کنند، که می تواند به ویژه برای افرادی که پوست به طور طبیعی چرب دارند یا مستعد آکنه هستند مفید باشد.
لایه بردارهای جسنر اسید لاکتیک، اسید سالیسیلیک و رزورسینول را ترکیب می‌کنند تا اسیدها را به عمق لایه های پوست منتقل کنند. لایه برداری جسنر اغلب با استفاده از اسید رتینوئید دنبال می شود. اسید رتینوئید (رتینول) نفوذ لایه‌برداری عمیق‌تری را ایجاد می‌کند که می‌تواند به بهبود سریع‌تر پوست و رشد پوست جدید کمک کند. برای آشنایی با کاربرد، عوارض و فواید رتینول برای پوست اینجا کلیک کنید.

منبع

ارسال نظر ارزشمندتان

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.