چه عواملی قیمت هواکش را تعیین می کند؟

قیمت هر محصولی را عوامل مختلفی تعیین می‌کند. این عوامل می‌ توانند در درجه‌ی اول با کیفیت محصول ارتباط داشته باشند، اما فرعیات دیگری مانند عرضه و تقاضای بازار، نام برند و غیره نیز بر روی قیمت محصول اثرگذار خواهد بود. این قانون در مورد انواع هواکش های صنعتی و خانگی مصداق دارد. در این مقاله تلاش می‌ کنیم، به شکلی اجمالی بررسی کنیم عوامل موثر در قیمت هواکش‌ ها کدام‌ اند.

انواع هواکش و تفاوت آنها

پیش از آنکه وارد بحث اصلی مقاله یعنی تعیین عوامل موثر در قیمت هواکش‌ها بشویم بهتر است شناختی نسبی از انواع هواکش‌ها داشته باشیم و تفاوت‌ میان آنها را بشناسیم. به طور کلی دو نوع هواکش در بازار این نوع محصولات وجود دارد: هواکش خانگی و هواکش صنعتی.

در حقیقت هواکش‌ های خانگی در انواع بسیار گوناگونی تولید می‌شوند و وظیفه‌ شان تهویه‌ هوای فضاهای داخلی خانه‌ ها است. هواکش خانگی را می توان در ادارات و مکان های تجاری نیز به کار بست. اما نوع دیگر هواکش ها را تحت عنوان هواکش صنعتی می شناسیم. هواکش های صنعتی از نظر ابعاد در قیاس با هواکش های خانگی بزرگتر هستند و معمولا در مکان های بسیار وسیع مانند تونل ها، کارگاه ها و کارخانه ها به کار برده می شوند. اصولا هواکش های صنعتی از یک الکتروموتور، پروانه، قاب یا محفظه تشکیل می شود که سایزهای بسیار بزرگی دارد. از طرف دیگر قدرت موتور هواکش های صنعتی نیز بسیار بیشتر از قدرت موتور هواکش های خانگی است. پس اگر نیاز به خرید هواکش صنعتی لایت هوم دارید از همین لینک اقدام نمایید.

عوامل موثر در قیمت هواکش ها

برند هواکش

نخستین عامل تعیین کننده قیمت هواکش ها، برند سازنده هواکش است. برندها در قیمت تمام محصولات تعیین کننده هستند و محصول یک برند شناخته شده، عموما قیمت بالاتری از محصولات مشابه خود خواهد داشت. در مورد هواکش ها نیز نام برند از جمله عوامل موثر در قیمت خواهد بود. توصیه ما این است که کیفیت را فدای نام برندها نکنید. در واقع این امکان وجود دارد که هواکش یک برند نا آشنا که از قضا ارزانتر نیز هست، از نظر کیفیت و کارایی شرایط بهتری داشته باشد. اکنون در ایران برندهایی مانند: دمنده، خزرفن، خیام‌الکتریک و بهداد الکتریک برخی از برندهای ایرانی نام‌ آشنا هستند و برندهای خارجی مانند ورتیس که یک شرکت ایتالیایی است و بلابرگ که برندی آلمانی است برخی از شرکت های مشهور تولید کننده انواع هواکش ها خانگی و صنعتی می باشند.

میزان توان در پوشش دادن فضا

اینکه یک هواکش خانگی یا به ویژه هواکش صنعتی تا چه میزان فضای اطرف را تحت پوشش قرار می دهد و می تواند عمل تهویه را انجام بدهد، از جمله عوامل بسیار اثرگذار در تعیین قیمت این محصول به شمار می رود. در حقیقت هر چقدر محدوده پوشش دهنده توسط فن ها بیشتر باشد، بدیهی است که قیمت آنها نیز بالاتر خواهد بود. بنابراین توصیه می کنیم اگر محیط مورد نظرتان برای استفاده از فن ها وسعت زیادی دارد، به دلیل ارزان بودن، از فن هایی با قدرت پوشش کمتر استفاده نکنید.

چرخش برعکس پره ها یک قابلیت ویژه

چرخش معکوس پره های هواکش قابلیتی است که قیمت این محصول را افزایش می دهد. قابلیت چرخش معکوس در هواکش ها، هنگامی کارایی خود را نشان می دهد که هوای بیرونی سرد باشد؛ در حقیقت چرخش معکوس هواکش می تواند هوای گرم داخل محیط را با هوای سرد خارجی ترکیب کرده و تعادل دمایی خوبی را برقرار است. پر واضح است که چنین قابلیتی در زمستان ها می تواند از اهمیت بسیاری برخوردار باشد. به این ترتیب قیمت این نوع هواکش ها نیز به همین نسبت افزایش خواهد یافت.

جنس بدنه و اهمیت آن

عامل بعدی در تعیین قیمت هواکش ها، جنس بدنه هواکش است. برای نمونه یک هواکش خانگی و یا صنعتی، ممکن است تا مدت هایی طولانی تعویض نشود، بنابراین طول عمر بدنه فیزیکی آنها از اهمیت زیادی برخوردار است. طول عمر یک هواکش وابسته به جنس بدنه بیرونی آن خواهد بود. بنابراین کیفیت جنس بدنه در طول عمر اثر می گذارد و طول عمر بالای هواکش طبیعتا در قیمت آن موثر خواهد بود. هواکش هایی که از آلیاژهای مقاوم و گران قیمت در بدنه آنها به کار رفته است لزوما گران تر از موارد مشابه دیگر خواهند بود. این آلیاژها کارکردهای متفاوتی دارند اما مهمترین آنها جلوگیری از زنگ زدگی و ایجاد اختلال در کارایی هواکش خواهد بود.

جمع‌ بندی نهایی

هواکش ها امروزه نقش بسزایی در تهویه مطبوع انواع مکان ها دارند. در واقع کمتر مکانی وجود دارد که نیازی به هواکش نداشته باشد. بنابراین این نکته برای مصرف کننده حائز اهمیت است که چه هواکشی را به چه قیمتی تهیه می کند! به طور کلی در این مقاله تلاش نمودیم، عوامل موثر در تعیین قیمت انواع هواکش ها را اجمالا بررسی کنیم. مثلا ویژگی هایی مانند برند تولید کننده هواکش، میزان قدرت و نوع کاربری آنها که می تواند به صورت خانگی یا صنعتی باشد، اولین عوامل موثر در قیمت فن های گوناگون خواهد بود. قابلیت ویژه ای مانند چرخش برعکس پره های هواکش که سبب چرخش هوای متعادل مکان، در زمستان ها می گردد نیز می تواند قیمت هواکش ها را تعیین کند. هزینه های متفاوت نصب که از جمله خدمات شرکت های سازنده است نیز در این زمینه قابل توجه است و در نهایت نیز جنس بدنه و توان پوشش هواکش نیز عواملی هستند که قیمت فن ها را کاهش و افزایش می دهند. بدیهی است که یک هواکش با توان پوشش کامل فضای یک کارخانه وسیع، که از قضا جنس بدنه مرغوبی از آلیاژهای ضدزنگ دارد، قیمت گران تری از انواع مشابه خواهد داشت.

ارسال نظر ارزشمندتان

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.